Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 14.06.2024 e gazete

admin | 14 Haziran 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 14.06.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 14.06.2024 e gazete

HABER METNİ

ORMANLIK ALANLARDA MANGAL KEYFİ YASALANDI

İl Geneli Emniyet Jandarma Güvenlik tedbirleri ve Kurban Bayramı Önlemleri konusunda Gaziantep Valisi Kemal Çeber düzenlediği basın toplantısında emniyet ve Jandarma güçlerinin asayiş verilerini açıkladı.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber Dülükbaba Tabiat Parkı,  Burç Hayvanat Bahçesi Tabiat Parkı ve Yamaçtepe Tabiat Parkları ile İbrahimli Orman Parkı, Erikçe Orman Parkı, Belkıs Orman Parkı, Oğuzeli Orman Parkı ve Kıraçtepe Orman Parklarına mangal yapmamak ve ateş yakmamak suretiyle girişlerin  serbest olduğunu, diğer tüm ormanlık alanlara girişlerin ise  15.06.2024 tarihinden 29.09.2024 tarihine kadar yasaklandığını ifade etti.

Çeber ayrıca İlimizde 01.06.2024 -12.06.2024 tarihleri arasında 62 orman yangını ve 523 arazi-anız yangının meydana geldiğini açıkladı.

Çeber diğer tedbirleri şöyle açıkladı; “Kurban Bayramı Trafik ve Emniyet tedbirleri çerçevesinde  Emniyet Müdürlüğümüzden 6.826, Jandarma Komutanlığımızdan 1.109 olmak üzere il geneli toplam 7.935 kolluk personeli görev yapacak.

2024 yılı ilk 5 ay il geneli Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlarda bir önceki yılın aynı dönemine oranla %28 azalma olmuştur.

Bu suç türünde bir önceki yılda Aydınlatma Oranı %58 iken 2024 yılında bu oran %80’e çıkartılmıştır.

Evden Hırsızlık Olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %39 azalma olmuştur. Aydınlatma Oranı ise %44 den %64’e çıkartılmıştır.  

Otodan Hırsızlık olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %49 azalma olmuştur. Aydınlatma Oranı ise %29 dan %63’e çıkartılmıştır.

Kapkaç olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %65,6 azalma olmuştur. Aydınlatma Oranı ise %43,4 den %71,7’ye çıkartılmıştır.

Bağ, bahçe ve tarladan hırsızlık olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %71 azalma olmuştur. Aydınlatma Oranı her iki yılın aynı dönemlerinde de %100 olarak gerçekleşmiştir.

Motosiklet Hırsızlığı olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %47 azalma olmuştur. Aydınlatma Oranı ise %38 den %59’a çıkartılmıştır.

2024 yılında 35 kasten öldürme olayı meydana gelmiş ve olayların tamamı aydınlatılmıştır.

İl geneli asayiş olaylarındaki aydınlatma oranı 2023 yılının ilk 5 ayında %87 iken 2024 yılının aynı döneminde bu oran  %94’e çıkarılmıştır.

2023 yılı ilk 5 ayında Hapis Cezasına yönelik aranan 1.640 kişi yakalanmışken 2024 yılının aynı döneminde bu oran %81,5 artmış ve 2.977 kişi yakalanmıştır.

Hapis Cezası ile ilgili yakalanan şahıslarda İlimiz Türkiye ortalamasının 5 puan üzerindedir.

Bu konuyla ilgili şunu da ifade edeyim: toplum huzurunu ve refahını bozan kim olursa olsun önümüzdeki dönemde de sıkı bir şekilde takipçisi olmaya devam edeceğiz

*

*

GAGİAD EKONOMİ BULUŞMALARINDA ÇIKAN SONUÇ

ZAMAN AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMA ZAMANI

Türkiye’de ve dünyada ekonomik gelişmeler, piyasalarla ilgili beklentiler konulu “Prof. Dr. Hakan Kara ile Ekonomi Buluşması” programı Divan Otel’de gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu, GAGİAD olarak, Türkiye ve dünyadaki önemli gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve sektörün önde gelen isimleriyle bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Türkiye’de ve dünyada ekonomik gelişmelerin ve piyasalarla ilgili beklentilerin ele alındığı programda Prof. Dr. Hakan Kara, küresel ekonomi, yerel makroekonomi, iktisadi faaliyetler, dış denge ve sermaye akımları, enflasyon, ekonomik politikaları ve orta vadeli görünüm konuları hakkında sunum yaptı.

Sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi. Genç iş adamlarına önerilerde bulunan Prof. Dr. Hakan Kara’ya, program sonunda Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu, tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Programa, Prof. Dr. Hakan Kara, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hakan Aslansoy, GAGİAD Önceki Dönem Başkanları Taner Özdurak, Cihan Koçer, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Kara, Ali Can Koçak, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşen Ahi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Burcu Topçuoğlu ve diğer davetliler katıldı.

Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu,

‘’Her zaman sizlere daha iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, sizlere bugün ilk defa tanıtacağımız GAGİAD Ailem platformumuz ile ilgili bilgi vermek isterim. Şu anda, ev tekstilinden gıdaya, sağlıktan konaklamaya kadar geniş bir yelpazede, faaliyet gösteren 34 firma ile anlaşarak, üyelerimize yüzde 5 ile yüzde 25 oranında özel indirimler sunmayı başarmış bulunmaktayız. Bu platformun tüm özelliklerini ve fırsatlarını size en kısa zamanda paylaşacağız. Derneğimize hayırlı olsun.’’

‘’Sizlerin de bildiğin gibi, GAGİAD olarak, şehrimize, ülkemize ve üyelerimize katkıda bulunmayı misyon edindik. Bu kapsamda bugünkü etkinliğimizde, ekonomideki değişimler, gelişmeler ve geleceğe dair beklentiler hakkında zengin bilgilendirme alacağız. GAGİAD olarak böyle toplantı ve buluşmaları düzenlemeye devam edeceğiz. Bu tür birliktelikler, birbirimiz arasında bilgi paylaşımı artıracaktır ve neticesinde iş dünyamızın güçlenmesini sağlayacak’’ açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Hakan Kara, “Ekonomide soğuma daha yeni başladı. Son bir yıldan beri uygulanan program tam bir istikrar programı değildi. Asıl her şey bundan sonra başlıyor. Enflasyonu düşürmek için TL’nin reel olarak değerlenmesi üzerinden bir oyun kurguluyoruz. Enflasyon ve cari açık ikilemini çözmek için verimlilik artırıcı yapısal düzenlemeler çok önemli. En önemli konulardan birisi sürdürülebilirlik. Bunun yanı sıra piyasa güvenini arttıracak çalışmaların yapılması gerekiyor.” dedi.

İşletmelere önerilerde bulunan Kara, “Böyle dönemlerde gereksiz masrafları azaltmak lazım. Verimliliğimizi gözden geçirmeliyiz. Mümkünse stok maliyetini düşürmek ve daha fazla öz kaynak ile çalışmak. Dolayısıyla biraz ayağını yorganına göre uzatma zamanı” açıklamasını yaptı.

*

*

GAZİANTEP İLE VENEZUELA’NIN LA GUAİRA EYALETİ KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın 2’nci bileşimi Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halil Uğur başkanlığında toplandı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan bileşimde gündem maddeleri sonrası görüşülen ek gündem maddeleri kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nin La Guaira Eyaleti arasında “Kardeş Şehir” ilişkisinin kurulmasına karar verildi. Oy birliği ile geçen ek gündem maddesiyle resmi protokolün imzalanması için yetkilendirme yapıldı.

Yapılacak kardeş şehir protokolü ile Gazi şehrin dünyada tanınırlığının arttırılması hedeflenirken, La Guaira Eyaleti ile ortak projelerin geliştirilmesi ve yürütülmesi, iki taraf arasındaki dostluğu, kardeşliğin arttırılması, karşılıklı bilgi ve tecrübelerin değişimini teşvik etmenin yanı sıra çeşitli alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı