Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 13.06.2024 e gazete

admin | 13 Haziran 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 13.06.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 13.06.2024 e gazete

HABER METNİ;

GAZİANTEP KENT KONSEYİ YİNE GÜÇLÜ BİR KADRO İLE GELİYOR

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığına Aslı Tezel Seçildi

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin yeni başkanı, yapılan olağan seçimli genel kurul sonucunda Aslı Tezel oldu. Kent Konseyi Başkanı Erdem Güzelbey, tüm çalışma meclisleriyle birlikte dinamik bir şekilde çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Olağan Seçimli Genel Kurulu, büyük bir katılımla gerçekleşti. Seçim sonucunda, Kadın Meclisi Başkanlığına Aslı Tezel seçildi.

Aslı Tezel Kimdir?

Aslı Tezel, 1975 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Çalışma hayatına daha önce stajını yaptığı Açıkkol Mimarlık’ta başladı. Açıkkol Mimarlık’ta çalıştığı 4 yılın ardından Proje, Taahhüt ve Organize Sanayi Tesisleri üzerine yoğun çalışmalar yürüten İkizceli İnşaat’ta çalıştı. 2006’dan bu yana Tezel Mühendislik’te mimari proje ve iç mekân tasarımı konusunda çalışmaya devam etmektedir.

Mimarlar Odası ile öğrencilik yıllarında tanışan Aslı Tezel, 1998 yılından itibaren odada farklı komisyonlarda yer aldıktan sonra TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi 7. Dönem Yönetim Kurulu üyeliği, 14. ve 15. Dönem Yönetim Kurulu Sekreter üyeliği, 11., 13., 15. Dönem TMMOB Mimarlar Odası Delegasyon görevlerinde yer almıştır.

16. ve 17. dönem Gaziantep Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bu görev süresince kentte birçok önemli projeye liderlik etmiş, mesleki alanda çeşitli başarılar elde etmiştir. Ayrıca, 18. dönem TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreterliği görevini üstlenmiş ve bu süreçte de önemli çalışmalara imza atmıştır.

Aslı Tezel, aynı zamanda 7. Dönem Mimarlık Sandığı Genel Sekreteri ve 8. ile 9. Dönem Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği (GAMOB) Sözcüsü olarak görevlerine devam etmektedir.

Harita ve Kadastro Mühendisi Osman Tezel ile evli olan Aslı Tezel, iki çocuk annesidir.

Kent Konseyi Başkanı Erdem Güzelbey, Yürütme Kurulu olarak tüm çalışma meclisleriyle birlikte dinamik bir şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Güzelbey, Kadın Meclisi’nin kent genelinde kadınların sesi olacağını ve toplumun her kesiminden kadınların katılımıyla daha güçlü bir yapıya kavuşacağını vurguladı.

Tezel’den İlk Açıklama;Başkanlık görevine seçilmesinin ardından ilk açıklamasını yapan Aslı Tezel, kendisine duyulan güvenden dolayı teşekkür etti. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı, şiddeti ortadankaldıracak ve kadınların güçlendirilmesine katkı sunacak kapsayıcı politikaların oluşturulması için yerelyönetimlere görüş ve tavsiyede bulunmayı, yerel düzeyde kadınların karar mekanizmalarında aktif rol almasına katkı sunmayı; tüm yerel yönetimler ve ilgili kurumlar ile iş birliği yaparak köprü işlevini sağlamayı; kadının insan haklarına yönelik farkındalık/bilgilendirme çalışmaları yapmayı ve etkinlik düzenlenmeyi, demokratik adil, kapsayıcı ve toplumsal cinsiyet eşitlikçi değerlerler yaklaşımı ile kentimizin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı yaşana bilir ve güvenli bir Gaziantep için hep beraber yol alacağız.

Tezel, “Kadın Meclisi olarak, kadınların toplumdaki yerini güçlendirmek için var gücümüzle çalışacağız. Ayrıca, Tezel, tüm kadınları meclisin çalışmalarına katılmaya ve destek olmaya davet etti. 

*

*

Gaziantepli halıcılar Büyükelçi Güngen ile görüştü

Gaziantepli halıcılar Japon pazarına odaklandı

GAZİANTEPLİ HALICILARIN GÖZÜ JAPONYA PAZARINDA

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile Uzak Ülkeler Projesi kapsamında Japonya’da pazar arayışlarını sürdüren Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği heyeti Büyükelçi Korkut Güngen ile bir araya geldi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, Büyükelçi Korkut Güngen’e, Ticaret Bakanlığının da desteği ile halı sektörüne yeni pazarlar kazandırmak için uzak ülkelere yönelik pazar araştırmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Başkan Kaplan, “Gaziantep olarak makine halısında dünyadaki en büyük üretici ve ihracatçıyız. Ancak yakın ülkelerin bir çoğundaki savaşlar, iç karışıklıklar ve artırılan gümrük vergileri dolayısıyla yeni pazarlara açılmak istiyoruz. Bu kapsamda Japonya’nın 125 milyonluk nüfusu ve 600 milyon dolar halı ithalatı ile önemli bir pazar olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen de, Gaziantepli halıcılarla yaptığı toplantıda, Japonya ve Japonların tüketim alışkanlıkları ile ilgili bilgiler verdi. Japonya’da daha çok el halısının kullanıldığını ifade eden Büyükelçi Güngen, “Gaziantep bir çok kez gittiğim, başarılarını bildiğim bir şehir. Bu anlamda siz Gaziantepli halıcıları sektördeki başarılarınızdan dolayı kutluyorum. Japonya’yı da yeni pazar arayışları içerisinde doğru bir adres olarak değerlendiriyorum. Japonya’da büyük ölçüde Çin’den gelen el halıları kullanılıyor. Burada makine halısının tanıtımı yapılırsa, beğendirilirse önemli bir pazar olabilir” şeklinde konuştu.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, toplantının ardından Büyükelçi Korkut Güngen’e ziyaretin anısına bir plaket takdim ederek, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Halı Fuarına davet etti. Gaziantepli halıcılar, Büyükelçi Korkut Güngen’i ziyaretinin ardından Japonya’daki sektör araştırmalarına ve ikili görüşmelerine devam ediyor.

*

*

*

GTO, İŞLETMELERİ YEŞİL DÖNÜŞÜME HAZIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

GAZİANTEP YEŞİL DÖNÜŞÜME UYUM SAĞLAYACAK

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Avrupa Birliği iş birliği ile yürütülen “Avrupa İşletmeler Ağı Projesi” kapsamında düzenlenen ve 4 hafta süren “İşletmelerde Yeşil Dönüşüm Eğitim Programı” tamamlandı.

30 katılımcının mülakatla kabul edildiği ve alanında uzman eğiticiler eşliğinde yüz yüze gerçekleşen eğitim programında, sekiz farklı konu başlığıyla yeşil dönüşümün tüm süreçleri ele alındı.

Eğitim programını değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, ihracat kenti olan Gaziantep’in Avrupa ülkeleriyle önemli ticari bağları olduğunu ve Gaziantepli işletmelerin yeşil dönüşüm sürecine entegrasyonun sürdürülebilir ihracat açısından gereklilik arz ettiğini belirterek “Düzenlediğimiz bu eğitim programıyla da üyelerimizin Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı gerekliliklerine ilişkin farkındalık seviyelerini arttırmayı; atık yönetimi, karbon ayak izi yönetimi, iklim değişikliğine uyum vb. alanlarda yeşil dönüşüm mekanizmalarını geliştirmeyi hedefledik. Bu hedefle, işletmelerimize 8 farklı konu başlığında 4 hafta süren eğitim verdik.” dedi.

Yıldırım: Gaziantep bu sürece uyum sağlayacak

Gaziantep’in üretim ve ihracatta büyük hedefleri olduğunu ve bu hedefe ancak çevreyi ve doğayı önceliklendirerek yürüyebileceklerini ifade eden Yıldırım şöyle devam etti:

“Çok net anladık ki yalnızca üreterek ilerlemek, büyümek mümkün değil. Değer yaratma kavramı artık markadan ve teknolojiden öte yeni boyutlar kazandı. Yarattığımız değerden ziyade var olan değerleri ve geleceği koruyup korumadığımız önemli. Dünyadaki yeni büyüme modeli çevreyi kirletmeden, doğal dengeleri ve ekosistemi bozmadan gerçekleştirebilecek bir model… Ticaretin merkezi Gaziantep’te bu modele bu sürece şüphesiz ki uyum sağlayacak. Sağlamak da zorundayız. Avrupa ile olan ticaretimizi sürdürmek, daha ileri seviyelere taşımak istiyorsak tüm işletmelerimiz yeşil dönüşüme hazır olmalı. GTO olarak da uzun süredir bu farkındalığı, bu bilinci yerleştirmek için çalışmalar, projeler, eğitim programları gerçekleştiriyoruz. 4 hafta süren ‘İşletmelerde Yeşil Dönüşüm Eğitim Programı’mız da bu anlamda oldukça verimli geçti. Şehrimiz, yeşil dönüşüm  sürecinin her aşamasına hakim 30 işletme kazandı.”

*

*

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ 1707 ÖĞRENCİSİNİ MEZUN ETMENİN GURURUNU YAŞADI!

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) 2024 Yılı Mezuniyet Töreni, üniversitenin 3 bin kişi kapasiteli Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene; HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu’nun yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hakan Aslansoy katıldı.

Bin 707 öğrencinin diplomalarına kavuştuğu mezuniyet töreni, üniversitenin resmi sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.

Mezuniyet töreninde öğrencilere hitaben konuşan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, “Bugüne kadar 18 binden fazla mezun verdik ve mezunlarımızın % 55’i burslu öğrencilerden oluşuyor. Bu yıl bin 707 gencimizi daha mezun ederek hayallerine ve yarınlarına uğurluyoruz. Bugün mezun olan sizler, gelecekte yöneticilerimiz, yazılımcılarımız, avukatlarımız, hakimlerimiz, savcılarımız, bilim insanlarımız, eğitmenlerimiz ve çalışma arkadaşlarımız olacaksınız. Kendi alanlarınızın en iyilerin olacağınıza inanıyor ve başarı hikâyeleri yazacağınıza yürekten inanıyorum. Bu başarı hikayelerini yazarken aynı zamanda erdemi, ailenizi, milli ve manevi değerlerinizi koruyacağınızdan eminiz. Cemil Meriç’in ‘Bu Ülke’ kitabında ifade ettiği gibi, sizler; tarih şuuruna, kişilik şuuruna ve milliyet şuuruna sahip başarılı nesiller olarak geleceğimize sahip çıkacaksınız” dedi.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise “Tüm mezunlarımızı ve ailelerimizi yürekten tebrik ediyorum. HKÜ ailesinin birer ferdi olarak dünyanın dört bir köşesinde, yetenekleriniz, bilginiz, etik ve ahlaki değerlerle yoğrulmuş sarsılmaz görgünüz ve değerleriniz ile her biriniz gittiğiniz her yeri aydınlatacaksınız, gittiğiniz her yere değer katacaksınız. Bilgileriniz, donanımınız ve öğrendiklerinizle, dünya üzerinde işlerinizi en mükemmel şekilde icra ederken, vatana ve insanlığa hizmet etmeyi her şeyin üzerinde tutacağınızdan emin olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi.

1.707 ÖĞRENCİ KEP ATTI

Konuşmaların ardından, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde ilk üçe giren öğrenciler; Dilber Yaren Polat, Neslihan Karayılan ve Sude Kıtlık’a başarı belgeleri ve ödülleri, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hakan Aslansoy tarafından takdim edildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı