Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 24.05.2024 e gazete
HABER METNİ;
GELİP UZAK ASYA’DAN AKDENİZ’E BİR KISRAK BAŞI GİBİ UZANAN BU MEMLEKET, BU SAZ BİZİM
Gaziantep’te Bin Öğrenci İle “Bin Bağlama Bin Umut” Konseri Düzenlendi.
Bu muhteşem etkinliği düzenleyen Gaziantep Valiliğine, Gaziantep Büyükşehir Belediyesine, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Gönüllü Hizmet Vakfına bin bağlama için bin kez teşekkürler.
Anadolu’yu ve gençleri bu sazlarla buluşturdukları için teşekkürü hak ettiler. O sazların her telinin nefesinde Dede Korkut var, Aşık Veysel var, Yunus Emre var,Neşet Ertaş var,Pir Sultan Abdal var, Aşık Mahsuni var. Kilisli Aslan Sazcı var, Davut Sulari var..Ali Ekber Çiçek var..Aşık Hasan Hüseyin var,Şemsi Yastıman var..Muharrem Ertaş var. Ruhi Su var.
Bu memlekette hep türkülerin sesiyle doğanın o nefis sesi birlikte koroya dönüşür.
Bir sazda 7 tel vardır. Her telin sesi farklıdır.7 farklı sesi akortla tek sese dönüştürmek müziğin ahengidir.
İşte Anadolu da bu.
7 farklı kültürü bir araya getirin, akortla bir ahenkte birleştirin bakın nasıl bir dünya ortaya çıkıyor.
Ahmet Arif ne demişti;
Beşikler vermişim Nuha ,salıncaklar hamaklar,,
Havva anan çocuk sayılır..Anadoluyum ben tanıyor musun?
“BİN BAĞLAMA BİN UMUT”
bir umudum sende anlıyor musun
Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gönüllü Hizmet Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen “Bin Bağlama Bin Umut” konseri, Şahinbey Kapalı Spor Salonu’nda düzenlendi. Proje kapsamında bağlamalar okullara dağıtıldı. Konser, yaklaşık iki yıldır öğretmen ve öğrencilerin yoğun çalışmaları sonucunda organize edildi. Konserde, bin öğrenci bağlama çalarken, 70 öğretmen korist olarak sahne aldı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Güneş’in yönettiği bu büyük orkestrada, Anadolu’nun kadim enstrümanlarından biri olan bağlamanın büyüleyici sesi, izleyicilere müzik şöleni sundu. Düzenlenen konsere Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.
Vali Çeber: Bu Manzara Bizim Tarihimiz, Kültürümüz
Konserin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, gençlerin ve öğretmenlerin projeye olan katkılarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Bu manzara Gaziantep’in görebileceği en güzel manzaralardan biridir. Bu manzara bizim tarihimiz, özümüz, duygularımız, kültürümüzdür. Hepimiz buradayız. Projeye destek vermekten gurur duyuyorum. Değerli İnal Aydınoğlu ve ailesine desteklerinden dolayı şehrim ve şahsım adına teşekkür ediyorum.”
Başkan Şahin: Bağlama Anadolu’nun Sesi
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bağlamanın elinize çok yakıştığı sevgili gençler. Bu salon birçok programa ev sahipliği yaptı ama böylesini görmedi. Bağlama, Anadolu’nun sembolüdür. Her meslekte başarılı olabilirsiniz, ancak bir enstrüman çalmak ruhunuzu dinlendirir ve iyileştirir. Bu yüzden müzik ruhun gıdasıdır. Hz. Mevlâna ‘Barış kalpte başlar’ diyor. Bağlama ile tüm dünyaya sevginizi ve saygınızı gönderin. Bu bağlama öyle bir çalsın ki, tüm dünya bu sevgiyle bağlansın.”
Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı Aydınoğlu: Müzik Gençlerin Geleceğini Aydınlatacak
Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu, müziğin gençlerin gelişimindeki etkisine dikkat çekerek, “Çocuklarımızın geleceği müzikle daha güzel olacak ve inanıyorum ki müzik onların yollarını daha güzel aydınlatacak. Bu güzel günü mümkün kıldıkları için herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından, “Bin Bağlama Bin Umut Projesi” kapsamında sahneye çıkan bin öğrenciden oluşan dev orkestra, izleyicilere unutulmaz bir müzik deneyimi yaşattı. Konser, sanatın birleştirici gücünü bir kez daha gözler önüne serdi ve dinleyicilerin gönlünde derin izler bıraktı.
0
YEŞİL DÖNÜŞÜM TÜBİTAK HİBE DESTEK BAŞVURULAR BAŞLADI
TÜBİTAK tarafından açıklanan hibe destek programı kapsamında firmaların yeşil dönüşümlerini sağlayacak olan yeşil dönüşüm hibe destek programı başvuruları Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) alınmaya başladı.
Yeşil dönüşüm konusunda TÜBİTAK’ın bölgemizdeki tek çözüm ortağı olan GSO-MEM’e yapılacak başvurular ile Gaziantep’te faaliyet gösteren firmalar 190 bin liraya kadar hibe desteklerinden faydalanma imkanı bulacak ve dönüşüm süreci GSO-MEM iş birliğinde yürütülecek.
İki paket halinde sunulacak hizmetler kapsamında;
İlk etapta işletmelerin yeşil olgunluk seviyelerinin belirlenmesi, boşluk (GAP) analizlerinin yapılması, karbon ayak izlerinin hesaplanması, emisyon azaltım stratejilerinin belirlenmesi ve yeşil yol haritalarının hazırlanması sağlanıyor.
Hazırlanacak yeşil yol haritaları ile KOBİ’lerin yeşil dönüşüme yönelik araştırma, teknoloji geliştirme ve yenilik projeleri oluşturmaları ve bu projelerinin finansmanı için Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında TÜBİTAK’ın açacağı diğer çağrılara başvurmaları amaçlanıyor.
Devamında ise birinci hizmet paketini alan veya halihazırda yeşil yol haritası olan KOBİ’lere, yeşil yol haritalarının uygulanması sürecinde mentörlük hizmeti veriliyor.
TSE TARAFINDAN EN GENİŞ KAPSAMLI ONAY
GSO-MEM, yeşil dönüşüm konusunda elde ettiği başarı ve tecrübesini en üst düzeyde belgelendiriyor. Bu kapsamda GSO-MEM’in yeşil dönüşüm konusunda yürütmüş olduğu çalışmalarda en geniş kapsamda doğrulanmış yazılım kullandığı TSE tarafından da onaylandı. Hesaplama, raporlama, belirsizlik analizi ve önemlilik değerlendirmesi kriterlerinin tamamını kapsayan bu doğrulama, uluslararası standartlarda (ISO 14064 ve GHG) yüzde 100 doğru hesaplama ve raporlama garantisi veriyor. Bu kapsamda yeşil dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü firmalara; Doğrulanmış hesaplama, Doğrulanmış rapor formatı, Doğrulanmış belirsizlik analizi, Doğrulanmış önemlilik değerlendirmesi yapılıyor.
55 FİRMA İLE YEŞİL DÖNÜŞÜM İŞ BİRLİĞİ
GSO Yönetim Kurulu Üyesi ve GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Koçak, aşama aşama bugünlere gelindiğini belirerek, GSO-MEM’in yeşil dönüşüm konusunda dünya standartlarında hizmet vermeyi başarabilen nadir kuruluşlardan birisi olduğunu ve bugüne kadar 55 firmanın karbon ayak izini ölçerek yol haritalarını belirlediğini kaydetti.
Gaziantep’te faaliyet gösteren firmalar için bu alanda standartlara uygunluk, teşvik ve destek imkanlarının sağlanması, uygulama alanları ile hazır bir paket sunduklarını kaydeden Koçak, kent sanayisinde yeşil dönüşüm farkındalığını sağladıklarını ve artık firmaların dönüşüm için eyleme geçmelerinin tam zamanı olduğunun altını çizdi.
AB Yeşil Mutabakat kriterleri kapsamında belirlenen takvimin işlediğini ve ilk etapta 2026 yılında başlaması planlanan sınırda karbon düzenlemesine az bir zaman kaldığını hatırlatan Koçak, firmaların yeşil üretime geçişini sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.
HER ALANDA YEŞİL DÖNÜŞÜM
Gaziantep Sanayi Odası tarafından yürütülen yeşil dönüşüm süreçleri hakkında da bilgi veren Ali Can Koçak, şunları dile getirdi:
“Sanayimizi geleceğe hazırlamak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yeşil ve dijital dönüşüm konusunda proje bazlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda Sanayi Odası olarak 2019 yılında sanayide dönüşüm hamlesini başlattık. Dijital dönüşümle başlayan süreç, 2021 yılında ‘Verimlilik ve Yeşil Gelecek’ mottosuyla devam etti. 2022 yılında ise ‘Yeşil Gelecek’ temasıyla çalışmalarımıza hız verdik. Bu yıl da yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm çalışmalarımızı birleştirerek ‘İkiz Dönüşüm’ temasıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzde sanayimiz ve ekonomimiz açısından keskin bir dönemeç var. Ülkemiz ve şehrimiz en fazla ihracatı Avrupa ülkeleri ve ABD’ye yapıyor. Bu nedenle yeşil üretim ve buna bağlı olarak yeşil ihracat bir tercih değil artık işletmelerimiz için bir zorunluluktur. Bu rakiplerimiz için de böyle; ya onlar bizden önce hareket edip öne geçecek ya da biz onlardan önce hazırlıklarımızı tamamlayarak onların önüne geçeceğiz. Sınırda karbon düzenlemesiyle dış pazarda yeni bir evreye geçiyoruz bunun farkında olmalıyız.”
Koçak, bugüne kadar yürütülen çalışmaları şöyle sıraladı:
“Gaziantep Sanayi Odası’nın öncülüğünde, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, SANKO Üniversitesi, Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odasının katılımıyla AB Yeşil Mutabakat Çalışma Grubunu oluşturduk.
Ülkemizin en büyük model fabrikası olan Gaziantep Model Fabrika’da yalın üretim, verimlilik ve dijital dönüşüm programları ile tasarruf ve verimliliği artırarak yeşil dönüşüme katkıda bulunuyoruz.
Ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek yeşil OSB hedefiyle, Gaziantep Organize Sanayi Bölgemizin İklim Eylem Planı’nı ve kuruluşundan itibaren yeşil OSB olmasını hedeflediğimiz Ayakkabı Terlik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yeşil OSB fizibilite çalışmasını gerçekleştirdik.
Yeşil enerji sertifikası alan ilk sanayi odası olduk. Odamız tarafından kullanılan elektrik enerjisi tümüyle yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiliyor ve doğaya hiçbir karbon salınımında bulunulmuyor.”
FİRMALARA YERİNDE BİLGİLENDİRME
Yeşil dönüşüm konusuna; çevreci oluşu, ekonomiye katkısı ve alınan tedbirlerle beraber bir bütün olarak bakılması gerektiğini ifade Ali Can Koçak, açıklamasının son bölümünde, “Tüm sanayicilerimizi ve işletmecilerimizi sunulan desteklerden faydalanmak ve yeşil üretime geçişlerini sağlamak üzere Organize Sanayi Bölgemizde bulun GSO Mesleki Eğitim Merkezimize bekliyoruz. İş dünyamızdan gelen talepler doğrultusunda, uzman arkadaşlarımızı yönlendirerek kendi işletmelerinde bilgilendirme ve uygulama süreçlerini anlatıyoruz. Bunun için GSO Mesleki Eğitim Merkezimiz ile iletişime geçmeleri yeterlidir” ifadelerini kullandı.
0
*
GAZİANTEP FK – PENDİKSPOR MAÇI DEMOKRASİ MEYDANINDA DEV EKRANDAN İZLENEBİLECEK
– GAZİ ŞEHİRLİLER TAKIMLARINI BİR ARADA DESTEKLEYECEK
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehrin Süper Lig’te temsilcisi Gaziantep FK’nın ligteki son ve önemli maçında takıma destek olmak için tüm kentle beraber 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na dev ekran kuracak.
Ligde kalma mücadelesi veren ve Fatih Karagümrük SK ile oynadığı son maçında altın değerinde 3 puan kazanan şehrin temsilcisi Gaziantep FK, Trendyol Süper Lig’te sezonun son maçı için sahaya çıkıyor. Gaziantep FK, kendisi gibi küme düşme tehlikesi bulunan Pendikspor’a 26 Mayıs Pazar günü saat 19.00’da konuk olacak. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak dev ekranda maç canlı yayınlanacak.
Puan ve puanların Gaziantep FK’yı ligde tutacağı karşılaşma için Demokrasi Meydanı kırmızı-siyaha boyanacak, önemli maç için Gazi şehir tek yürek olacak.
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerezler (Cookies) sayfasını okuyunuz.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.