Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 08.04.2024 e gazete

admin | 07 Nisan 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 08.04.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 08.04.2024 e gazete

HABER METNİ;

BEKİR ÖZTEKİN BAŞARISINDAKİ GERÇEK

 Oğuzeli’nde 31 Mart seçimlerinde katılım oranı yüzde 86..

Rakipler seçmeni sandığa diğer illere göre  daha çok götürmüş. Seçime gitmeyen oranı Türkiye genelinde yüzde 70. Gaziantep genelinde de seçime katılmama oranı yüzde 70,76..

Oğuzeli’nin biraz daha incelenmesi gerekiyor.

Burada Bekir Öztekin’in iki dönem önce Oğuzeli Belediye Başkanlığı bir avantajı olmakla beraber fotoğrafta da görüldüğü gibi takım arkadaşlarının da kuvvetli olması seçimin galibiyetiyle doğru orantılı.

Fotoğraf karesinde kim var; CHP’li Oğuzeli önceki dönem Belediye Başkanı Tohum Mamet (Mehmet Ergüleç), Mehmet Ermayası (Şitil Mamet),Körkün önceki dönem Belediye Başkanı Mahmut Bozoğlan, Akaslan ailesi, İsa Bozdoğan,Ak Parti önceki dönem İlçe Başkanı Mehmet Ateş,İyi Parti’de görev almış Türkmen Derneği Başkanı Murat Keklik ..

Bu fotoğraf karesine baktığımızda Bekir Öztekin’in nasıl kazandığı apaçık ortada.7496 oy sayısı ile, yüzde 37,44 oy oranıyla Bekir Öztekin Yeniden Refah partisinden Belediye Başkanlığı koltuğuna otururken,

Yeniden Refah Partisi Belediye meclisi  6579 oy sayısı ve yüzde 33,14 oy oranıyla ilçe belediye Başkanından daha az oy almış. Fark Oğuzeli bazında yüzde 5 büyük bir rakam.

Cumhur ittifakı Adayı M. Sait Kılıç ise 6456 oy sayısı ve yüzde 32,25 oy aranı ile seçimi yüzde 5 lik bir oran farkıyla kaybetti.

28 mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçiminde Cumhur ittifakı olarak kazanılan oy oranı yüzde 68,30..

Cumhur ittifakı herhalde bu oy oranına güvenmiş ki; bazı dinamikleri saha dışına atmış. Farkı Yeniden Refah Partisine kaptırmış.

Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin çok iyi bir kümelenme yapmış. Hatta bu fotoğraf karesindeki Oğuzeli’nin önemli dinamiklerini de sahada o tecrübeli siyaset adamlığı ile çalıştırmış.

Bekir Öztekin Oğuzeli’nde dengeyi çok iyi kurmuş. Çünkü fotoğraf karesindeki yapının hemen hemen bütünü Ak partiye uzun yıllar hizmet etmiş, emek vermiş adamlar.

Cumhur ittifakı ne yazık ki o dengeyi kuramamış.

Bekir Öztekin eski partisi Ak Parti’ye rağmen Oğuzeli’ni kazandı.

Ak Parti ve Cumhur ittifakı ise mutlaka neden kaybettik sorusunu kendisine sorarken bu fotoğrafa çok iyi bakmalı. Neden bu durma düştüklerinin analizini çok iyi yapmamalılar.

*

*

*

Ceyda Gürsel

ŞEHİTKAMİL’DE DEVİR TESLİME FADILOĞLU NEDEN KATILMADI

BAŞKAN YILMAZ: “BELEDİYEMİZE, GÖZÜMÜZÜN BEBEĞİ GİBİ SAHİP ÇIKACAĞIZ”

-ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

Şehitkamil Belediye Başkanlığını kaybeden Rıdvan Fadıloğlu devir teslim için gelen Şehitkamil Belediyesi’nde rakibi Umut Yılmaz’ı yalnız bıraktı.

Tüm yurtta kaybeden Belediye Başkanları törenle başarılar dileyerek koltuğu rakiplerine bırakırken , Şehitkamil Belediyesi’nde devir teslim töreni Rıdvan Fadıloğlu’nun yokluğunda Başkan Yardımcısı Ceyda Gürsel tarından gerçekleştirildi.

Mazbatasını alan Avukat Umut Yılmaz, ilk ziyaretini rahmetli babası Avukat Ahmet Yılmaz’ın kabrine yaptıktan sonra Şehitkamil Belediyesi Başkanlığı görevini Başkan yardımcısı Ceyda Gürsel’den teslim aldı. Devir teslim töreninde konuşan Başkan Yılmaz, “Bundan sonra Şehitkamil’in dağlarında çiçek açacak. Sizler, umudunuza sahip çıktınız. Biz de belediyemize gözümüzün bebeği gibi sahip çıkacağız” dedi.

Önceki dönem Şehitkamil Belediye başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun devir teslim törenine neden katılmadığı merak konusu oldu.

Mazbatasını teslim aldıktan sonra ilk ziyaretini ailesiyle birlikte Şehitkamil Belediyesinin ilk Belediye Başkanı olan rahmetli babası Avukat Ahmet Yılmaz’ın Asri Mezarlık içerisinde bulunan kabrine yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Avukat Umut Yılmaz, daha sonra 5 yıl süresince görev yapacağı Şehitkamil Belediyesi Hizmet Binası’na gitti. Başkan Umut Yılmaz, yüzlerce kişi tarafından büyük coşkuyla karşılandı. Kurban kesilerek karşılanan Başkan Yılmaz, aşkı ve sadakati temsil eden beyaz güvercinler uçurdu. Başkan Umut Yılmaz, yapılan dua sonrası makamına oturdu.

 BU SAATTEN SONRA SİZE MAHCUP OLMAYA HİÇ NİYETİMİZ YOK

Kendisini karşılayan topluluğa hitap eden Şehitkamil Belediye Başkanı Avukat Umut Yılmaz, şu ifadeleri kaydetti:

 “Bundan sonra Şehitkamil’in dağlarında çiçek açacak. Sizler, umudunuza sahip çıktınız. Biz de belediyemize gözümüzün bebeği gibi sahip çıkacağız. Bu zafer, sanmasınlar ki sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nindir. Bu zafer, tüm Şehitkamil’in. Bundan sonra kimse bizim dönemimizde ötekileşmeyecek, kimseyi itmeyeceğiz. Hiç kimsenin partisi nedir, bakmayacağız. Tek amacımız var, tek hedefimiz var; hizmet etmek. 30 yıl sonra sizler bizi layık gördünüz. Bizim de bu saatten sonra size mahcup olmaya hiç niyetimiz yok. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

*

*

KADİR GECESİ’NDE ŞAHİNBEY MİLLET CAMİ DOLDU TAŞTI

On binlerce vatandaş Kadir Gecesi’nde Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’ne akın etti. Caminin içi ve avlusu tıklım tıklım dolup taştı.

İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren, karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiği, Kadir Gecesi’nde Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi doldu taştı.  Açıldığı günden bu yana çevre illerdeki vatandaşların ve Gazianteplilerin ilgi odağı olan Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde namaz sonrası Şahinbey Belediyesi tarafından vatandaşlara lokma tatlısı ikram edildi.

MİLLET CAMİ DOLDU TAŞTI

Gaziantep’te Kadir Gecesi’nde on binlerce kişi Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’ne akın etti. Tüm İslam aleminin en önemli gecelerinden biri olan Kadir Gecesi, Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi ‘nde huşu içinde geçirildi. On binlerce vatandaş, bu mübarek geceyi Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde ihya etmek için adeta bir araya geldi. Cami, Kadir Gecesi dolayısıyla tıklım tıklım dolarken, on binlerce kişi camiye sığamadı. 7’den 70’e her yaştan insan, cami avlularında ve çevresinde dualarla Kadir Gecesi’ni idrak etti. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından teravih namazını da kılan genç, yaşlı, çocuk on binlerce vatandaş, gece boyunca ibadetlerini yerine getirerek bu özel gecenin huzurunu yaşadı.

KADİR GECESİNİ VATANDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE KUTLADIK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Kadir Gecesi’ni vatandaşlarla birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ramazan Ayı’nın en değerli gecesi olan Kadir Gecesi’ne erişmiş bulunmaktayız. Ramazanların manevi havası Kadir Gecesi’yle doruklara çıkmakta ve bayramla taçlanmaktadır. Kadir Gecesi, Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı mübarek gecedir. Bizde bu mübarek gecede Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde vatandaşlarımızla birlikte dua ettik. Türkiye’nin ikinci büyük camisi olan Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nin bu mübarek gece de dolup taşması bizleri ayrıca mutlu etti” dedi.

*

*

*

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE ‘KUŞLUK VAKTİ’ TEMALI RESİM SERGİSİ

-RESSAM ORHAN ZAFER: “SANKO, SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ DESTEKLE TOPLUMUN KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİYLE BULUŞMASINI SAĞLIĞIYOR”

Ressam Orhan Zafer, tuval üzerine akrilik teknikle yaptığı eserlerinden oluşan “Kuşluk Vakti” temalı resim sergisini, SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

SANKO Holding’in Gaziantep ve ülke ekonomisinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma değer kattığını belirten Orhan Zafer, “Birbirinden seçkin sanatçıları Gaziantepli sanatseverler ile buluşturan SANKO, sanata ve sanatçıya verdiği destekle toplumun kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşmasını sağlıyor” dedi.

Renklerin, ressamların konuşma dili ve alfabesi olduğundan dolayı ışığa ihtiyaç duyduklarını belirten Orhan Zafer, “Işık; dış dünyamızdaki renkleri görünür yaparken enerjisi ile bize yeni yolculuklar yapma gücü verir. Bu yolculuklardaki kısa süreli molalar, sanatçıların kişisel sergileridir” ifadelerini kullandı.

Son dönem eserlerini sanatseverlere sunarken kendisinin de bir izleyici rolü üstlendiğini anlatan Zafer, “Bu ışığın peşindeki yolculukların değerlendirilmesi adına çok heyecanlı bir süreçtir” diye konuştu.

 “SANKO Sanat Galerisi çok nitelikli sergilere ev sahipliği yapıyor” diyen Zafer, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Birbirinden seçkin sanatçıları Gaziantepli sanatseverler ile buluşturan SANKO Sanat Galerisi, İstanbul ve Ankara’dan sonra Türkiye’deki en önemli sergilere ev yapan bir sanat merkezi.

Gaziantepli sanatseverler çok şanslı. SANKO Holding’in sosyal sorumluluk anlayışıyla sanata ve sanatçıya karşılıksız destek verip bunu istikrarlı şekilde sürdürmesi diğer özel sektör kuruluşlarına da örnek olmalı. Bu anlamda öncü olup sanata ve sanatçıya verdiği değeri sanat camiasına her zaman hissettiren Konukoğlu Ailesine ve SANKO Sanat Galerisi yönetimine tüm sanat camiası adına şükranlarımı sunuyorum.”

Zafer, 12’nci kişisel sergisini Gaziantep’te açmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Zeugma Fırat’ın Gerdanlığı isimli yayını Zafer’e takdim etti.

Sergi açılışına, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Küçük, ressamlar Nurten Çatıkkaş Kale, Ayşegül Bakkaloğlu, Mümin Candaş, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmenleri Hüseyin Yıldırım, sanatseverler ve davetliler katıldı.

Orhan Zafer’in 24 eserinin yer aldığı “Kuşluk Vakti” temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisi’nde 26 Nisan 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

ORHAN ZAFER

Orhan Zafer, 1971 yılında Trabzon’da doğdu. 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Resim çalışmaları yanı sıra, karikatür ve fotoğraf sanatıyla ilgilenmektedir.

Çorum Alaca, Viyana (Avusturya), Antalya Kalkan, Ankara, Bodrum, Helikon Museum’s Gallery (Macaristan), KKTC ve Adana’da 11 kişisel, birçok karma sergi ve organizasyona katılan sanatçı, katıldığı yarışmalarda uluslararası, ulusal ve özel olmak üzere 13 ödül aldı.

Birçok ulusal düzeyde sergi organizasyonu gerçekleştiren Zafer, aynı zamanda ulusal ve uluslararası çok sayıda yarışma jürisinde görev almıştır.

Türkiye Karikatürcüler Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan sanatçının eserleri birçok kez müzayede yer almış ve önemli resmi ve özel müzelere eserleri kabul edilmiştir.

İlk kez Türkiye’de uygulanan “kişi adına özel galeri” projesi kapsamında Ankara RC Galeri Bilkent Sanat Sokağında “Orhan Zafer Galeri” adına özel galeri açılmıştır.

Sanatsal özel bir boya markası ‘ozblue-ozmavi’ ismiyle sanatçının en fazla kullandığı mavi rengi tescilleyerek 2015 yılında üreterek piyasaya sundu.

Ordu Güzel Sanatlar Lisesi’nde uzman sanat eğitimcisi ve resim bölüm başkanı olarak mesleğini sürdüren sanatçı, sanatsal çalışmalarına “Atölye Mavi” isimli atölyesinde devam etmektedir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı