Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.03.2024 e gazete

admin | 06 Mart 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.03.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.03.2024 e gazete

HABER METNİ;

VALİ ÇEBER ASAYİŞ BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, bir basın açıklamasıyla  2024 yılının ilk 2 ayında kentte meydana gelen asayiş olayları ve yapılan operasyonların bilançosunu kamuoyu ile paylaştı.

Ayrıca Vali Çeber açıklama yaptığı esnada çalıntı bir aracın yakalanma anı ise Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KYGS) kameralarına canlı olarak yansıdı.

Vali Çeber, genel asayiş, terör, kaçakçılık ve organize suçlar, uyuşturucu ve madde bağımlılığı, trafik, siber güvenlik ve göçmen kaçaklığına yönelik pek çok alanda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek  2 milyon 164 bin 134 nüfusuyla Gaziantep’te 2 bin 522 jandarma ile 7 bin 704 emniyet personelinin sahada olduğunu vurguladı.

Vali Çeber, 2024 yılının ilk 2 ay asayiş bilançosunu şu şekilde açıkladı;

“2023 yılı ilk iki ayına oranla, 2024 yılı aynı döneminde şehrimizde;

önem arz eden suçlar olarak tabir edilen;

evden hırsızlık olayları % 37 (471→297),

otodan hırsızlık % 43 (394→223),

bağ, bahçe ve tarladan hırsızlık % 82 oranında azaldı,

kapkaç olaylarında % 44 (79→44) oranında bir azalma söz konusu,

motosiklet hırsızlığında ise % 28 (274→198) oranında bir azalma yaşandı.

Genel olarak Malvarlığına karşı işlenen suçlarda %21’lik bir azalış (4111 →3259)  meydana geldi.

Ayrıca Mal varlığına karşı işlenensuçlarda 2024 yılı ilk iki ayında aydınlatma oranımız %74 oldu. (3.259 olayın 2.400’ü aydınlatılmıştır)

Kişilere karşı işlenen suçlarda ise ilimizde % 20’lik bir artış (3.061→3.671)  meydana gelmiş durumda. Kolluk kuvvetimizin meydana gelen olayı daha önceden sezip önlem alması bu suç türünün doğasına göre her zaman mümkün olmuyor. Örneğin trafikte iki şahıs arasında çıkan bir kavgayı tahmin etmemiz mümkün değil.  Ancak bu tür olaylarda önemli olan şüphelinin tespit edilerek adalete teslim edilmesi. Bu anlamda bu tür suçlarda aydınlatma oranımız % 95. Yani emniyet güçlerimiz kişilere karşı işlenen suçlarda meydana gelen olayların hemen hemen hepsini aydınlatmayı başardılar.

Bunun yanında

2024 yılında Dolandırıcılık Suçları 2023 yılına oranla % 31 oranında bir artış gösterdi.  (341→445).  Bu olaylarda da aydınlatma oranımız % 81 düzeyinde.

Bu çerçevede buradan bütün vatandaşlarımıza bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Bizim tespitlerimize göre dolandırıcılık suçlarında en önemli vaka telefon dolandırıcılıklarına ait. Siber suçlarla ilgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Ancak vatandaşlarımız telefonla çeşitli sebeplerle kendilerinden para isteyen dolandırıcılara lütfen prim vermesinler. 

Ayrıca; İlimizde bir önceki yılın ilk iki ayına göre 2024 yılında adli olarak aranan şahısların yakalanmasında %87 oranında bir artış sağlandı.  (2.811→5.243)  Burada şunu ifade etmekte de fayda var, Emniyet ve Jandarma personelimiz aranan şahısların yakalanması konusunda insan üstü bir çalışma sergiliyorlar. Hiçbir suçlu “ben her türlü suçu işlerim, bana bir şey olmaz” demesin. 

Vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde en fazla şikayete konu olan olaylardan biri de, hem düğünlerde hem de toplum içerisinde yaşanan anlaşmazlıklarda en fazla karşımıza çıkan sorun meskun mahalde silah kullanımı. Bizler biliyoruz ki Şehrimizin en önemli problemlerinden bir tanesi de bu. 

Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalarda 2024 yılı ilk iki ayında,

Farklı türlerde 461 ateşli silah ele geçirildi. Kolluk güçlerimiz bu tür olayların önüne geçmek amacıyla 2 ayda 4 binin üzerinde sabit yol ve şok uygulamaları yaptılar. Bu uygulamalarımız da önümüzdeki dönemde artarak devam edecek.

Son olarak tüm asayiş olaylarında İlimizde 2023 yılının ilk iki ayına göre 2024 yılında %23 oranında bir artış söz konusu. Ancak aydınlatma oranlarına bakıldığı zaman kolluk kuvvetimizin başarısını da görüyoruz. Bu tür suçlarda genel olarak aydınlatma oranımız % 91 seviyesinde. Bu durum suçun geçen sene aynı döneme göre arttığını gösteriyor. Bu artışta 6 Şubat depremlerinden sonra yaşanan sürecin de çok etkili olduğu kanaatindeyiz. 2023 yılı deprem sonrasında yaşanan karmaşa ve yardım faaliyetleri nedeniyle asayiş olaylarında doğal bir düşüş yaşanmış ve 2024 yılının aynı dönemine ait istatistiklerine bir artış olduğu şeklinde yansımıştır.   Ancak buna karşılık kolluk gücümüzün 2024 ilk iki ayında olayların neredeyse tamamına yakınını aydınlatmış olması bu konuda yapılan çalışmaların başarı düzeyini göstermesi açısından önemlidir. Bizler inanıyoruz ki yapılan etkili çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde asayiş olaylarında gözle görülür bir düşüş yaşanacaktır.

TERÖR OLAYLARI; Ülkemizin tüm büyükşehirlerinde olduğu gibi,

Gaziantep’imizin de güvenlik gündeminin

en üst sıralarında yer alıyor.

2024  yılı ilk iki ayında;

terör örgütlerine karşı toplam 57 operasyon düzenledik.

Bu operasyonlarda 111 şüpheli şahsı yakaladık.

27 şüpheli şahıs tutuklandı.

KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE KAPSAMINDA, ise

289 operasyonda;

340 şahıs yakalandı,

46 şahıs tutuklandı ve

4 Yerel suç örgütü de çökertildi.   

Operasyonlarda,

2.600 adet sikke,

161.000 paket kaçak sigara,

11 ton tütün,

550 adet kaçak telefon ve

12 ton akaryakıt ele geçirildi.    

UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞIYLA mücadelemizde

rakamlara geçmeden önce;

şu noktayı özellikle vurgulamak istiyorum:

Anne ve babaların bu konudaki feryadını duyuyoruz ve biliyoruz,

Heba olan, zor durumda olan gençlerimiz bizim de yüreğimizi yakıyor.

Hemşehrilerimizin bu konudaki rahatsızlığının farkındayız.

Arkadaşlarımız görevlerini bu hassasiyetle yapıyor.

Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Uyuşturucuya bağlı ölümlerde

büyük oranda düşüş yaşanmış olsa da

bir hemşehrimizin dahi hayatını kaybetmesini

ASLA İSTEMEYİZ!

Bu amaçla,

2024 yılı ilk iki ayında,

Şehrimizde narkotik suçlarla mücadele kapsamında

Yapılan 3.940 operasyonda:

4.184 şahıs yakalanırken,

389 şahıs da tutuklandı.

Operasyonlar neticesinde,

Yarım tonun üzerinde uyuşturucu madde,

205.000 adet hap ve sentetik ecza maddesi ele geçirildi.

Gaziantep’imiz, dinamik,

Gece gündüz, insan ve araç hareketliliğini

çok yoğun yaşayan bir şehir.

ŞEHRİMİZDE AKICI VE GÜVENLİ BİR TRAFİĞİN SAĞLANMASI İÇİN

ARKADAŞLARIMIZ 7/24 çalışıyor ve önlemler alıyoruz. 

Yapılan uygulamalarda kontrol edilen araç sayımız;

2023 yılı ilk iki ayına oranla yaklaşık 2 kat artarak 2024 yılı aynı döneminde 570.000 oldu. Yani Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz bu yılın ilk iki ayında 570.000 aracı trafik güvenliği açısından kontrol ettiler. 

Gözümüzün aydınlığı evlatlarımızın,

okul yolundaki güvenlikleri için de;

denetimlerimize aralıksız devam ediyoruz.

Bu kapsamda,

2023 yılı ilk iki ayında 2.063 servis aracı kontrol edilmişken, 2024 yılı aynı döneminde iki kat artışla 4.375 servis aracı kontrol edildi.

Ayrıca 604 sürücüye cezai işlem uygulandı.

Hepimizin güvenliği için;

trafik kurallarına uymak bir zorunluluk.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığımızca hayata geçirilen Hız, emniyet kemeri,  alkollü araç kullanımı, yaya önceliği ve cep telefonu kullanımı gibi birçok hususta  denetim ve uygulamalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

2023 yılı ilk iki ayında

11 vatandaşımız trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmişken,

2024 yılı aynı döneminde

Hamdolsun Ölümlü Kaza meydana gelmedi.

Bizim tek hedefimiz var, o da;

BİR İNSANIMIZI DAHİ TRAFİK KAZALARI SONUCU HAYATINI KAYBETMEMESİ.

Trafik, hayatımızın bir parçası.

Kurallara uyarak,

Birbirimize sabır ve anlayış göstererek,

Bu acıları hep birlikte azaltabiliriz!

SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA,

SANAL DEVRİYELERİMİZ İŞ BAŞINDA!

BİZ SİBER DÜNYADA DA GÜÇLÜYÜZ VE DAHA GÜÇLÜ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

Siber Güvenlik ekiplerimiz,

internet yoluyla işlenen suçlara karşı

7/24 çevrimiçi güvenliğin sağlanması için

kararlılıkla mücadele ediyor. 

2024 yılı ilk iki ayı içerisinde 951 terör iltisaklı ve diğer suçlara ilişkin 1.135 sosyal medya hesabı üzerinde çalışma yapıldı. 547 şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı.

Göçmen Kaçakçılığı ile mücadele kapsamında;

ilk olarak 19 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da devreye alınan Mobil Göç Noktası uygulaması, 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle diğer büyükşehirlerle birlikte ilimizde de 5 araçla başlatıldı. Çalışmalarını sürdüren Mobil Göç Noktası araçları sayesinde sahada daha hızlı ve etkin bir çalışma yürütüyoruz.

Bir taraftan yasal olarak ilimizde bulunan yabancılara ilişkin iş ve işlemleri yürütürken, diğer yandan da düzensiz göçle ve göçmen kaçakçılığıyla mücadeleyi azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

2023 yılının ilk iki ayına oranla bu yıl Göçmen Organizatörlerine yapılan operasyon sayısında 3 kat (32→108) yakalanan organizatör sayısında yine 3 kat  (37→99) artış yaşandı. Yani arkadaşlarımız bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat daha fazla operasyon yaptı ve 3 kat daha fazla Göçmen Organizatörü yakaladı. Göçmen kaçakçılığında kullanılan 41 araca da el konuldu.

Ayrıca yine 2024 yılı ilk iki ayında yapılan çalışmalarda toplamda 45 organizatör de tutuklanmış oldu.

Evet, 2024 YILINA AİT İLK İKİ AYLIK rakamlarımız bunlar.

Son olarak şunu da ifade etmek istiyorum. Emniyet ve Jandarma teşkilatımız biraz önce de ifade ettiğim gibi güvenlik ve uyuşturucu gibi konularda cansiperane bir mücadele veriyor, vermeye de devam edecek.

Rakamlardan da anlaşıldığı gibi verilen bu kahramanca mücadelenin meyvelerini de topluyoruz. Ancak Gazi Şehrimizin suçun konuşulmadığı bir yer haline gelmesi için sadece emniyet güçlerimizin değil tüm vatandaşlarımızın gayretine ve yardımına ihtiyacımız var.

Suçla ve suçluyla mücadelenin toplumsal farkındalıkla başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Bakanlığımızın UYUMA, KADES, NARVAS gibi uygulamaları ve 112 ihbar hattımız vasıtasıyla vatandaşlarımızın her türlü suçla ilgili ihbarda bulunarak bize yardımcı olmalarını istirham ediyoruz”

*

*

*

ÇETİN VE TAHMAZOĞLU’NA KİLİS’TE YOĞUN İLGİ

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu komşu il Kilis’te AK Parti Kilis adaylarına destek amaçlı yaptıkları seçim çalışmalarında yoğun ilgiyle karşılandılar.

Kilis’in nüfusu kadar Kilis’linin ikamet ettiği Gaziantep’te, 31 Mart seçimleri için çalışmalarına hız veren AK Parti Gaziantep teşkilatı bu kapsamda İl Başkanı Murat Çetin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile Kilis’e çıkarma yaparak çalışmalara katıldı.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve il-ilçe yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Kilis Valisi Tahir Şahin’in yanında, merkezde esnaf ziyareti ile Kilis’in Elbeyli ve Polateli ilçelerine ziyaretler gerçekleştirdi.

130 bine yakın Kilisli’nin çoğunluğunun Şahinbey’de olmak üzere Gaziantep’te ikamet ettiğini belirten AK Parti Gaziantep İl Başkanı Başkan Murat Çetin, sınır şehri Kilis’in politik ve stratejik olmak üzere her anlamda önemli bir şehir olduğunu söyledi.

“DESTEĞİMİZ TAMDIR”

Elbeyli ve Polateli ilçelerinde esnaf ve vatandaşlar ile bir araya gelen AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, “Kilis bizim gözbebeğimiz, gözümüzün nuru. Gazi şehrimizde ikamet eden 130 bin Kilisli kardeşimiz ile beraber yol yürüyor, yaşam sürüyoruz. Biz onlardan razıyız, bugün de buraya gelerek yanlarında olduğumuzu göstermek istedik. Benimle aynı gün göreve gelen Kilis İl Başkanım Serhan Diyarbakırlı kardeşimin canla başla çalıştığını biliyor, takdir ediyorum. Gaziantep’te 10’da 10 hedefimiz, Kilis ilimiz için de aynıdır. Elbeyli, Polateli, Musabeyli ve merkez olmak üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına 4’de 4 yaparak alnımızın akıyla çıkacağız inşallah. Kilis Belediye Başkan Adayı Reşit Polat, Elbeyli Belediye Başkan Adayı İsmail Kördeve, Polateli Belediye Başkan Adayı Metin Polat’a desteklerimiz tamdır” açıklamalarında bulundu.

“POLATELİ SANAYİNİN MERKEZİ OLACAK”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Şahinbey’in nüfus yoğunluğunu oluşturan illerden birisi de Kilis. Kilisli hemşerilerimiz ile birlikte, Şahinbey olarak biz çok güçlüyüz. 31 Mart seçimlerinde de Kilisli hemşerilerimize olan desteğimiz tamdır. Kilis Belediye Başkan Adayı Reşit Polat, Elbeyli Belediye Başkan Adayı İsmail Kördeve, Polateli Belediye Başkan Adayı Metin Polat’ın yeni dönemde gerçekleştireceği projelere de inanıyor, destekliyoruz. Şahinbey-Polateli OSB ile kardeş ilçemiz Polateli; sanayinin, tarımın, ulaşımın merkezi olacak” şeklinde konuştu.

“TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”

Kilis İl Başkanı Serhan Diyarbakırlı, “AK Parti Gaziantep İl Başkanımız Murat Çetin ve Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu bizleri Allah’ın izniyle 31 Mart’ta zafere ulaştıracak” dedi.

“4’DE 4 YAPACAĞIZ”

Kilis Belediye Başkan Adayı Reşit Polat, “AK Parti Gaziantep İl Başkanımız Murat Çetin ve Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na ziyaretleri ve destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kilis’imiz ilçeleri ile belediyecilikte zirve yapacak. Bizler de Kilis’te 4’de 4 yapacağız inşallah” diye konuştu.

Kilis Valisi Tahir Şahin ise, “Nazik ziyaretleri adına AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum, ayaklarına sağlık” dedi.

*

*

*

HALICILAR HİNDİSTAN’DA YENİ BAŞARI ÖYKÜLERİ YAZMAK İSTİYOR

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında Hindistan’a yönelik düzenlenen Sektörel Ticaret Heyeti etkinlikleri başarılı bir şekilde tamamladı. Hindistan’ın Delhi ve Mumbai şehirlerinde gerçekleştirilen B2B görüşmeleri yanı sıra heyet katılımcıları her iki kentte de pazar araştırmaları yaptı.

 Hindistan’da halı sektörünün yeni başarı öyküleri yazabileceğini ifade eden Başkan Vekili Adem Beğendi, 2024 yılında bir çok ülkeye yönelik tanıtım çalışmalarını sürdüreceklerini de ifade etti. Delhi’de ikili görüşme alanını ziyaret etmesi için özellikle davet edilen Hindistan Tekstil Bakanı Piyush Goyalin kalabalık bir heyetle davete icabet ettiğini dile getiren Beğendi, Bakan’a Türk Halı Sektörünün gücü, Hint pazarından beklentileri, ikili işbirliklerin geliştirilmesi için ve özellikle Türk halılarına karşı uygulanan %20 gibi yüksek gümrük vergileriniz azaltılması beklentilerimizi ve İstanbul’da düzenlemekte olduğumuz CFE Halı ve Yer Kaplamaları fuarına Hintli üreticileri ve ziyaretçileri beklediğimizi iletti.

Hindistan’da 2024 koleksiyonları görücüye çıktı

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği heyeti, Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler stratejisi kapsamında dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Hindistan’a düzenlediği Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında, Delhi’deki temaslarını tamamlayarak Hindistan’ın en önemli liman ve ticaret kentlerinden birisi olan Mumbai’ye gitti. Burada düzenlenen B2B görüşmelerine Hindistan’ın en büyük halı ithalatçıları katılırken Halıcılar, Hindistan pazarı için özel olarak hazırladıkları koleksiyonlarını alıcılara tanıttı. Yoğun geçen B2B görüşmelerinin ardından saha araştırması da yapan GAHİB heyeti Hindistan’da en çok talep gören ürünlerin tespiti için çalışmalar yaptı. Mumbai’de her sene düzenlenmekte olan HGH India fuar yöneticileri tarafından özel olarak ağırlanan heyet katılımcıları, CFE Halı ve Yer Kaplamaları fuarına katılımın artırılması için fuar idaresinin kendi veri tabanındaki firmalara özel duyuruların yapılması konusunda mutabakat sağlarken, yapılan toplantıda karşılıklı iş birlikleri hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

TÜRK HALISI HİNDİSTAN’DA BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

Hindistan Sektörel Ticaret Heyeti hakkında bilgiler veren GAHİB Başkan Vekili Adem Beğendi “Hindistan Türk halıcılarının yeni başarı öyküleri yazabileceği bir pazar potansiyeline sahiptir. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Hindistan, dünya genelinden 160 milyon dolarlık halı ithalatı yaparken bunun 20 milyon dolarlık bölümü Türkiye’den gerçekleştirilmiş. Delhi’nin ardından Mumbai’ye giderek bu kentte de B2B çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Hindistan, sektörümüz için büyük bir pazar olmaya aday. El halısının maliyeti yönü ile Hindistan iç pazarında erişilebilirliğin çok düşük olmasına rağmen, Türk halısının fiyat yönü ile erişilebilirliği, ürünlerimizin kolay temizlenebilmesi, ürün fiyatlarının her kesimden insanın beğenisine hitap edebilecek kalite alternatiflerine sahip oluşunun yanı sıra çok çeşitli desen alternatifine sahip koleksiyonlarımız Hintlilerin büyük beğenisini kazandı. Elbette global pazarlardaki payımızı arttırmak ve yeni başarı öyküleri yazmak için Hindistan pazarı halı sektörüne ve sektör temsilcilerine büyük heyecan veriyor. Mumbai’de yaptığımız pazar araştırmalarının ardından heyetimiz programını başarıyla tamamlayarak yurda döndü” dedi.

*

*

21 Ocak 1920’de şehit olan Kâmil’in şehadetinin ulusal basına yansıması.

Hâkimiyet-i Milliye.

Kâmil’in şehadeti, Amerikalıların da dikkatini çekmiş, Amerikan Koleji Müdürü John Merrill, olayı bir Cezayir askerinin gerçekleştirdiğini söylerken,  olayın şehirde protestolara sahne olduğunu da vurgulamakta.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı