Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 15.02.2024 e gazete

admin | 16 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 15.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 15.02.2024 e gazete

İSLAHİYE VE NURDAĞI’NDAKİ

DEPREM BÖLGESİ BESİCİLERE 2 MİLYON KİLOGRAM YEM DESTEĞİ!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İslahiye ve Nurdağı’nda hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara toplamda 2 milyon kilogram hayvan yemi dağıtacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 Yılı Şubat Ayı Dönem Toplantısı’nın 2’nci Birleşimi Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında toplandı. Meclis’te Kahramanmaraş depremlerinden Gaziantep’te en çok etkilenen ilçeler; İslahiye ve Nurdağı’ndaki hayvan yetiştiricileri ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik karar çıktı.

Bu kapsamda TÜRKVET’e bağlı bin 711 büyükbaş hayvan yetiştiricisine toplam 988 bin kilogram büyükbaş hayvan yemi, bin 79 küçükbaş hayvan yetiştiricisine 989 bin 500 kilogram küçükbaş hayvan yemi yardımı ve TÜRKVET’e kayıtlı olmayan küçük kapasiteli hayvan üreticileri için 12 bin kilogram büyükbaş hayvan yemi ve 10 bin 500 kilogram küçükbaş hayvan yemi olacak şekilde 2 milyon kilogram hayvan yemi yüzde 50 çiftçi katkı paylı, yüzde 50 hibe şeklinde dağıtımı yapılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak mecliste yaptığı konuşmada Gaziantep’te İslahiye ve Nurdağı’nın depremden en çok etkilenen ilçeler olduğunu belirterek, depremde en çok zarar gören İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde hayvan yetiştiriciliği yapan üreticileri ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara destek olunacağını söyledi.

*

*

SANAYİCİLERLE MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BULUŞTU

“GENÇLERİMİZDE ÇOK BÜYÜK CEVHERLER VAR”

-GAZİANTEP İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE GAZİANTEP SANAYİ ODASI İŞ BİRLİĞİNDE, “SANAYİCİLERLE MESLEK LİSELİLERİN BULUŞMASI” PROGRAMI DÜZENLENDİ

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası iş birliğinde, “Geleceğimiz Meslek Lisesi’nde” mottosuyla hayata geçirilen “Sanayicilerle Meslek Liselilerin Buluşması” programı düzenlendi.

Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen “Sanayicilerle Meslek Liselilerin Buluşması” programına Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Vali Yardımcısı Murat Akyüz, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Aslansoy, Melike Yüksel, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Yapıcı, okul idarecileri, öğrenciler ile veliler katıldı.

Bundan sonraki süreçte düzenli olarak gerçekleştirilecek “Sanayicilerle Meslek Liselilerin Buluşması” toplantıları ile meslek liselerine hak ettiği önem ve değerin verilmesinin sağlanması, kurumların yürütmüş olduğu çalışmaları sinerjiye dönüştürerek farkındalık oluşturulması ve buradan çıkacak sonuçlarla gelişim sürecine katkıda bulunulması hedefleniyor.

GAZİANTEP VALİSİ KEMAL ÇEBER

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’nin moderatörlüğünde düzenlenen oturumda konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, hem ülkemizin hem de Gaziantep’in meslek lisesi mezunlarına ve meslek sahibi gençlere çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Üzerinde en çok çalıştıkları konuların arasında meslek liseleri olduğunu ifade eden Çeber, “Meslek liseleri konusunda nitelik olarak, içerik olarak daha yukarılara çıkmayı istiyoruz. Ülkemizin de buna çok ihtiyacı var. Bu noktada bizler de elimizden geleni yapacağız. Ben de bir meslek lisesi mezunuyum. Ticaret meslek lisesini bitirdim. Bundan da gurur duyuyorum. Bizler meslek liselerinin öneminin farkındayız. Bazı meslekler daha ön plandadır ama her mesleğin de kendine göre avantajlı tarafları vardır. Hem ülke olarak hem de Gaziantep olarak meslek liselerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Meslek liseleri öğrencilerimizin doğru yönde olduklarına ve doğru işi yaptıklarına inanıyorum. Bu kendilerine de ülkemize de önemli katkılar sağlayacaktır. Meslek liselerimizin sayılarının daha da artması lazım. Bu yönde de Gazi şehrimizde birtakım projelerimiz olacak. Çünkü esnafımız da sanayicilerimiz de özellikle nitelikli eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunları hep beraber aşacağız. Bu güzel ve önemli organizasyon için Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gaziantep Sanayi Odamıza, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecilerine, kıymetli öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

GSO MECLİS BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU

Meslek liselerinde okuyan gençlerin kolunda altın bilezik olduğunu, meslek liselerinin gençlere önemli fırsatlar sunduğu ve sanayi için de büyük değer taşıdığını ifade eden GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu da yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi; “Meslek lisesi meselesi bizler için memleket meselesidir. Sanayiciler olarak üretimdeki sürdürülebilirlik için en önemli alanlardan birinin nitelikli eleman olduğunun farkındayız. Bu noktada da meslek liseleri çok büyük önem taşımaktadır. Örneğin Gaziantep’in savunma sanayisinde daha yukarılara çıkması için mücadele veriyoruz. Bu noktada firmalarımızın ve bizlerin nitelikli ve yetişmiş elemana ihtiyacı bulunuyor. Meslek liselerindeki gençlerimizde çok büyük cevherler var. Bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız.”

“Ne yaparsanız yapın sevgiyle, aşkla yapın” diyen Konukoğlu, gençlere hitaben “En iyisini yapmaya çalışın. Meslek liselerinde okuyan gençlerimizin doğru yolda olduklarının altını çiziyorum. Meslek lisesinin kıymetli öğrencileri ve velilerimiz ile bir araya geldiğimiz bu toplantının hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

GAZİANTEP İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YASİN TEPE

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, toplantıdaki konuşmasında, Gaziantep’in sanayi ve ihracatı ile ülkemizin ve bölgenin en önemli merkezilerinden birisi olduğunu, bu noktada sanayinin nitelikli eleman ihtiyacının çözüm isteyen konular arasında yer aldığını kaydetti.

Gaziantep ve bölgedeki gençlerin depremi yaşadıkları gibi depremzede vatandaşların yardımına koştuğunu, ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Tepe, “Bizler meslek liselerini çok önemsiyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz zaman, üretenlerin büyüdüğü, üretenlerin kazandığı bir zamandır. Üretim ile birlikte nitelik de çok önemlidir. Bu noktada da meslek liselerimizde okuyan gençlerimiz en önlerde yer alıyor. Hem gençlerimizin istihdam edilebilirliği hem de sanayimizin nitelikli personel sorununa çözüm sağlamak için bizler de elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. İş birlikleri için Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Adil Sani Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ünverdi’nin nezdinde tüm GSO ailesine, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecilerimize, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de uzun yıllar boyunca meslek lisesi ve mesleki eğitim konusunun geri palanda kaldığını ve bu sebeple sanayicilerin yetişmiş eleman bulma noktasında zorluklar yaşadığını, aynı şekilde gençlerin de meslek edinmekte ve iş bulmakta güçlük çektiğini söyledi.

“Geçmişte meslek liseleri puanla girilen ve en çok tercih edilen okullardı. O dönem tanınan, bilinen çok sayıda insan meslek lisesinden mezun olmuştur” diyen Ünverdi, şunları kaydetti:

“Meslek liselerindeki eğitimin günün koşullarına uygun hale getirilmesi ve mezuniyet sonrası koşulların cazip hale getirilmesi konusu büyük önem taşıyor. Maalesef en hafif tabirle talihsizlik olarak ifade edebileceğimiz bir dönemeçte meslek liseleri dezavantajlı hale geldi ve kaybeden ülkemiz oldu. Bir nesli yeteneklerine, kabiliyetlerini boş yere harcadık. Gençlerimiz harcanırken bunu katma değere dönüştüremedik. Bundan birkaç yıl önce “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” mottosuyla yeniden eski değerine kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından çok önemli adımlar atıldı, meslek lisesini tercih eden öğrencilere burs imkanı ve çeşitli avantajlar sağlandı. Bu önemli çalışmaların sürdürülebilirliği için bizler de elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız.”

Meslek liselerinde yeşil dönüşüm, dijitalleşme, yapay zeka, yalın üretim ve verimlilik konularının müfredata alınması ve ders olarak okutulması gerektiğini ifade eden Ünverdi, “Meslek lisesinden altın bilezikle mezun olan gençlerimizin emin olun önü çok açık. Lise bittiğinde yapabilecekleri bir meslekleri var. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. Ticaret Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Turizm Meslek Lisesi, Anadolu meslek Lisesi gibi genç yaşta gençlerimizin yeteneklerini belirlemek ve mesleğe yönelmelerini sağlamak, emin olun hem ülkemizi hem gençlerimizi geleceğe taşıyacaktır. Programımıza katılan ve destek veren Gaziantep Valimiz Sayın Kemal Çeber’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yasin Tepe’ye, Meclis Başkanımız Sayın Adil San Konukoğlu’na, öğrencilerimizi geleceğe hazırlayan öğretmenlerimize, velilerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu, Flaş Makine San. ve Tic. A.Ş.’de makina bakım ve onarım bölümünde çalışan Ekber Bener, meslek edinme noktasında izlediği yol ve mesleğinin kendisine kattığı avantajları, meslek lisesi öğrencilerine anlattı.

“Sanayicilerle Meslek Liselilerin Buluşması” programı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi

*

*

“TÜRKİYE YÜZYILI, GENÇLERİN YÜZYILI OLACAK”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, Aile ve Gençlik Fonu kapsamında hayata geçen gençlere evlilik desteği projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye Yüzyılı’nın aynı zamanda gençlerin yüzyılı olacağını belirten Gül, “150 bin lira faizsiz kredi desteğiyle aile olma yolunda ilk adımı atan gençlerimizin yanında olcağız.” dedi.

GENÇLERE EVLİLİK DESTEĞİ

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Aile ve Gençlik Fonu kapsamında sağlanacak faizsiz kredi desteği uygulamasının başvurularının başladığını söyledi. Abdulhamit Gül, projenin ilk etapta Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinin yanı sıra 4 ilde hayata geçirildiğini söyledi.

Gençlerimiz için ne yapsak azdır. Gençlerimizin yanında olmaya, Türkiye Yüzyılı’nı gençlerin yüzyılı yapmaya devam edeceğiz. Milletimize ne söz verdiysek, AK Parti olarak, Cumhur İttifakı olarak gerçekleştireceğiz. İşçimizin, memurumuzun, gençlerimizin, emeklilerimizin, büyüklerimizin, kadınlarımızın tüm meselesini, sorunlarını çözmeyi sürdüreceğiz.”

KAHRAMAN EMMİOĞLU’NA TAZİYE

“Türk siyasetinin önemli isimlerinden ve millî görüş partilerinde çok önemli hizmetlerde bulunmuş büyüğümüz Kahraman Emmioğlu Beyefendi’nin vefat haberini teessürle öğrendik. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak 1994’te bayrağını asma, seçim çalışmasında bulunma, beraber çalışma imkânı bulduğum, Sayın Cumhurbaşkanımızın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Genel Sekreterlik görevinde bulunan çok değerli ilim adamı ve siyaset insanı Kahraman Emmioğlu ağabeyimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep’imize, bütün sevenlerine ve ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

*

*

DEPREM BÖLGESİ ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından Deprem Bölgesi Zirvesi düzenlendi.

Programa Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Mustafa Bayram, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, afetlerin ülkemizin önemli bir gerçeği olduğunu, afet risklerini anlamak ve toplumsal olarak bu risklere karşı hazırlıklı olmanın gerekli olduğunu belirtti. Vali Çeber, “Mühendislerin, belediyelerin, idarecilerin, hukukçuların afet risklerini göz önünde bulundurarak görevlerini yapması gerekli. Çok ciddi afetlerle karşı karşıya kalsa bile zarar görmeyen şehirler, insanlar ve toplum yaşamı ile gurur duyduğumuz günlerin gelmesini temenni ediyorum. Önemli adımlar atıyoruz, güzel işler yapıyoruz, çok daha iyisini yapmamız gerekiyor, çok daha sistematik kurguya ihtiyacımız var. Bir bürokrat olarak ben bu kadarını söyleyebiliyorum ama buradaki akademisyenlerimiz çok farklı şeyler söyleyecek.” diyerek, son dönemlerde gerçekleştirdiği önemli programlardan dolayı GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’a teşekkür etti.

Konuşmasında hiçbir şeyin 6 Şubat öncesi ve sonrası gibi olmayacağını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Bugün yaşadığımız her bir sorunun bile sonuç olduğunu görüyoruz. Deprem bir sonuç ve bilimsel dünyada bu sonucun değişmesi için önleyici tedbir almamız gerek. Şunu gördük ki biz sanayi şehriyiz, kültür şehriyiz, medeniyet şehriyiz ama şehrimiz dirençli. Güvenlik ve direncin ne anlama geldiğini son yaşadığımız bütün olaylarda gördük. Çıkan sonucu analiz etmezsen, aklını kullanmazsan yorumunu yapmazsan böyle bir mühendis olmaz derler. Ölçemediğiniz hiçbir şeyi düzeltemezsiniz” diye konuştu.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise deprem sürecinde yaptıkları faaliyetlerden bahsederek,  deprem sürecinde vatandaşların mağduriyet yaşamaması için üniversitenin kapılarını açtıklarını söyledi. Prof. Dr. Özaydın,   “Her yönüyle bu acıyı yaşadık ama bu Zirve’yi acıları hatırlamak için değil ders çıkarmak için yapıyoruz.  Deprem sürecinde Gaziantep Üniversitesi olarak yaklaşık 12 bin vatandaşımızı ağırladık. Yemekhane ve hastanemizi hemen aktif hale getirdik, üniversitenin kapılarını vatandaşlarımıza açtık. Üniversitemiz adeta bir sığınma alanı oldu” şeklinde konuştu.

T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan da konuşmasında teknoloji sistemi ve bina kimlik sistemi bilgilerini paylaşarak, deprem sonrası yapılan çalışmalara değindi. Aslan, sahada çalışan ekipler hakkında bilgiler vererek, “6 Şubat Depremlerinde hepimiz, birbirimizin sesine ses vererek güç birliğiyle bu sıkıntıları aşmak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. Daha iyi ve doğruyu bulabilmek adına gayret göstereceğiz.” dedi.

Deprem sürecinde öne çıkan “Sesimi duyan var mı?” çağrısının, deprem sonrası yeniden yapılanma sürecinde ve toplumun afetlere hazırlık konusunda bilinçlenmesinde önemli olduğunun altını çizen GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Zirve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, “Deprem sürecinde öne çıkan bir slogan ve çağrı, toplumsal farkındalıkta önemli bir rol oynadı. ‘Sesimi duyan var mı?’ Herkes afetzedelerinin seslerini duymak ve yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmak için gece gündüz çalıştı. Bugün ise bu Zirve’ye katılan vali, belediye başkanı, sanatçı, akademisyen, basın, öğrenci ve en önemlisi halk bu çağrımıza ses verdi ve buraya geldi. Ses veren herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarından sonra Prof. Dr. Miktat Kadıoğlu’nun konuşmacı olduğu oturuma geçildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı