Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 14.02.2024 e gazete

admin | 14 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 14.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 14.02.2024 e gazete

HABER METNİ;

“İMAR HUKUKUNU ANAYASAL DÜZEYE ÇIKARACAĞIZ”

“387 BİN HAK SAHİBİNİ SICAK YUVALARINA KAVUŞTURACAĞIZ.”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, imar hukukunun anayasal düzeye çıkarılacağını söyledi.

31 bin konutun depremzedelere teslim edildiğini hatırlatan Gül, “387 bin hak sahibini sıcak yuvalarına kavuşturacağız.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, 6 şubat depremlerinin birinci yıl dönümüne ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Abdulhamit Gül, hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

“İmar hukukunu anayasal düzeye çıkaracağız. Bu konuda tüm partilerin mutabakat içerisinde olacağına inanıyorum. Çünkü afetlere karşı mücadele siyaset üstü bir konudur. Yıl sonuna kadar 200 bin konutu vatandaşlarımıza teslim edeceğiz, 387 bin hak sahibini sıcak yuvalarına kavuşturacağız. Bir vatandaşımız dahi dışarıda kalmayıncaya kadar vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

“İNSANİ YARDIMLARI ENGELLEYEN BİR SOYKIRIM VAR”

AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının dünyanın gözü önünde devam ettiğini söyledi.

Refah kentine yönelik İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilere rahmet dileyen Gül, “Refah’ta onlarca vefat, yüzlerce yaralı var. Ortada insani yardımları engelleyen bir soykırım var. İsrail’in bu tutumuna karşı bir kez daha insanlığın kazanması hususundaki çağrımızı yineliyoruz.” dedi.

“FİLİSTİN BİR İMTİHAN KAĞIDIDIR”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın; Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır temaslarında Filistin önemli bir gündem olacak. Türkiye; Filistin’in yanında, insanlığın yanında, mazlumların yanında yer almaya devam etmektedir. Dünyanın her yerinde bu zulmü kınayan tüm insanlarla aynı kalbi paylaşıyoruz, desteklerimizi ifade ediyoruz. Filistin bir imtihan kâğıdıdır. Tüm insanlığın bu sınavdan başarıyla çıkmasını ümit ediyorum. Gazi Meclisten, Filistin’e, Gazze’ye, yeryüzündeki tüm mazlum halklara selamlarımızı, hürmetlerimizi iletiyorum.”

0

0

0

EKONOMİDE 2024 YILI BEKLENTİLERİ GSO’DA KONUŞULDU

KÜRESEL ALANDAKİ BELİRSİZLİKLER KÜRESEL TİCARET ÜZERİNDEKİ BASKISINI SÜRDÜRÜYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yeni Nesil Sanayici Platformu tarafından, Ekonomi Komisyonu faaliyetleri kapsamında “2024 Ekonomi Beklentileri” konulu toplantı düzenlendi.

GSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ferhan Sağım, Başar Küçükparmak, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Şant Manukyan, Türkiye Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Bora Tezel, İş Yatırım Anadolu Bölge Direktörü Serdar Akıner, Gaziantep Şube Müdürü Mehmet Çekiç, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşen Ahi ile İcra Kurulu Üyeleri, Yeni Nesil Sanayici Platformu Üyeleri, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen, firma ve kurum temsilcileri ile sanayiciler katıldı.

İş Yatırım’ın katkılarıyla düzenlenen toplantıda, 2024 yılı için Türkiye ve dünyada ekonomik beklentiler, yaşanan son gelişmeler, yatırım projeleri, mevcut ekonomik veriler ve eğilimler hakkında bilgi ve görüş paylaşımında bulunuldu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, pandemiyle birlikte bozulan ticaret zinciri ve ardından gelen ülkeler arası gerilimler nedeniyle tüm dünyada zor bir dönemden geçildiğini söyledi. Kızıldeniz ile Süveyş Kanalı’ndaki sorunların sanayiyi ve ihracatı olumsuz etkilediğini belirten Ünverdi, “Küresel alanda yaşanan bu ve benzeri olumsuzluklar nedeniyle maalesef lojistik ve hammadde fiyatları arttığı gibi belirsizlik de küresel ticaret üzerindeki baskısını sürdürüyor. Bunların yanında 6 şubat depremi özellikle bölgemizde şartları daha da zorlaştırdı. Bizler bölge olarak deprem felaketi karşısında sanayimizi, ticaretimizi, istihdamımızı sürdürmek için olağanüstü bir mücadele verdik. Gaziantep Sanayi Odası olarak hem sorunların çözümü hem de sanayimizin yeniliklerden geri kalmaması ve sürdürülebilirliği için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

2024 yılının küresel ve bölgesel sorunlarla başladığını ifade eden Ünverdi, “Orta Vadeli Program (OVP) adımları ekonomimiz için umut oldu. Öncelikli sorunlarımız olan faiz, kur, enflasyon üçgeninde ekonomimizin kararlı adımlarla rahatlamasını umut ediyoruz. Üretim ve ihracat odaklı büyüme bu noktada büyük önem taşıyor ve biz de bu sürece destek vermeye devam edeceğiz. Düzenlemiş olduğumuz toplantı da hepimiz için öngörüde bulunmamıza ve vizyon oluşturmamıza katkıda bulunacak. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyor, destek ve katkıları için İş Yatırım’a, değerli konuşmacılarımıza ve tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İŞ YATIRIM ULUSLARARASI PİYASALAR STRATEJİ VE İŞ GELİŞTİRME DİREKTÖRÜ ŞANT MANUKYAN

Toplantıda “2024 Yılı Global Ekonomik Beklentiler” başlıklı bir sunum yapan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Şant Manukyan, ABD,Çin ekseninde yaşanan gelişmeler, AB ve diğer ülkelerle birlikte küresel ekonomideki durumla ilgili bilgiler paylaştı. Daha önce ABD’de 2023 yılının resesyon beklenen bir yıl olduğunu anımsatan Manukyan, “ABD piyasasında hali hazırda bir resesyon beklentisi var. Bu beklentiler değişmedi. Geçen yıl resesyon beklentisi yüzde 70’di. Çok büyük bir ihtimalle birinci yarıda bu olmayacaktır. İkinci yarıda da zaten seçim var. Dolayısıyla 2024 yılında resesyon beklentisinin o kadar yüksek olduğunu düşünmüyorum. Yüzde 40’lar civarında olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl bütçe açığının son derece yüksek olduğu bir yıl oldu. Bundan dolayı zaten resesyon bekleyenler yanıldı. Çünkü kamu yoğun bir şekilde harcama yapıyordu. Kamu harcaması bir yana bir de Covid-19 ile başlayan, Rusya ve Çin ile devam eden bazı gelişmeler oldu. Çin’den ticareti alıp kendi topraklarımıza veya dostlarımıza götürelim düşüncesi vardı. Bununla ticaretin biraz yön değiştirdiğini gördük. Toplantının hayırlı olmasını diliyor, iş birlikleri ve nazik misafirperverlikleri için Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ünverdi’nin nezdinde Yeni Nesil Sanayici Platformu ve tüm GSO ailesine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İŞ YATIRIM TÜRKİYE ARAŞTIRMA DİREKTÖRÜ SERHAT GÜRLEYEN

“2024 Yılı Türkiye Ekonomik Beklentiler” başlıklı bir sunum gerçekleştiren İş Yatırım Türkiye Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen de Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gürleyen, “Bir programa güvenin sağlanması için ilk şart kısa vadeli tahminlerin tutmasıdır. Ekonomi yönetiminin OVP ile ilgili hazırladığı kısa vadeli tahminlerin tuttuğunu söyleyebiliriz. Enflasyon önce yükselse de sonra OVP’ye paralel geldi. Büyüme oranları da zaman içinde Orta Vadeli Programa yakın bir yerde geldi. Orta Vadeli Program açık bir şekilde önümüzdeki iki yıl için bütçe açığının yüksek olacağını söyledi. Bu noktada da pandemi dönemine oranla daha aşağılarda bir yerdeyiz. Ayrıca Türkiye’nin büyümesi için iyimseriz. Avrupa’ya bakıldığında Türkiye için de yüzde 3 iyi bir rakamdır” dedi.

İŞ YATIRIM ANADOLU BÖLGE DİREKTÖRÜ SERDAR AKINER

İş Yatırım Anadolu Bölge Direktörü Serdar Akıner ise Gaziantep’te birçok farklı alanda ülke ekonomisine değer katan firmaların faaliyet gösterdiğini, bu nedenle Gaziantep’te bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

“İş Yatırım olarak, sermaye piyasaları ve tüm paydaşlarına yönelik yol gösterici bir rol üstleniyoruz” diyen Akıner, şunları kaydetti:

“Kurumumuzla birlikte Türkiye sermaye piyasalarını da büyütme geleneğimizin bu yıl 27. yılındayız. İş Yatırım’da dürüst ve açık iletişimi savunan ‘kazandır kazan’ ilkemiz gereğince tüm yatırımcılarımızın birikimlerine değer katmak ana hedefimizdir. Bizi bu hedefimize götüren en etkili yol ise uzmanlığımızı ve sahip olduğumuz güncel bilgiyi paylaşmaktan geçmektedir. Toplantının hayırlı olmasını diliyor, Gaziantep Sanayi Odası’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Toplantı, soru- cevap bölümünün ardından sona erdi.

*

*

*

SANKO OKULLARI’NIN MİLLİ TAKIM GURURU

-YÜZME MİLLİ TAKIMI İLE 5 ÖĞRENCİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

SANKO Okulları’nın 5 öğrencisi Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından Bulgaristan da düzenlenecek yüzme yarışlarına katılacak milli takıma davet edildi.

Türkiye Yüzme Federasyonu, 2023-2024 yüzme sezonu içinde yer alan ve 20-21 Nisan 2024 tarihlerinde Bulgaristan’ın başkenti Soyfa’da düzenlenecek Tsvetnitsa Yüzme Turnuvasına bölge karması milli takımıyla katılacak.

SANKO Okulları öğrencilerinden Kadirhan Sağlam, Beril Tanrıtanır, Defne Su Demirbakan ve Yiğit Settar Evgülü milli takımda yer alacak.

Öğrencilerden Ali Emre Simitçi ise 26-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Burgas şehrinde düzenlenecek 11’inci Swimming Talent Cup Yüzme Müsabakasına Türkiye Bölge Karması Milli Takımında Türkiye’yi temsil etme gururunu yaşayacak.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, milli takımda okullarını ve Gaziantep’i, dolayısıyla Türkiye’yi, temsil edecek öğrencileri ile gurur duyduklarını belirterek, yüzme öğretmenleri Meltem Kalkan ve Mehmet Ali Karakuş’u da kutlayarak, milli takıma başarılar diledi.

*

*

*

KAFASI KÜÇÜK ABDURRAHMAN

Kendi Halinde Akyol Mahallesi Civarında Dolaşırdı,

Yere Kadar Uzanan Pazen Kareli Kumaştan Veye Mevsime Uygun Kumaştan Elbisesi ve  Yan Kısmında Büyükçe Bir Cep,

Ayağında Terlik Öylece Dolaşır…

Mahalledeki Esnaf, Ne Satıyorsa İkram Ederler

Karnını Doyurlardı…

Saf Hali İnsanları Cezbeder Bu Melektir Diye Düşünüp. Soru Sorarlardı..

_ Bizim Oğlan Üniversiteyi  Kazanacak mı?

Verdiği Cevabı Önemserlerdi…

_ Bizim Kıza Düğürcü Gelip Gidiyor Hayırlı mı Ola 🙂

 Günlerden Birgün Yaşamını Kaybettiğini Öğrendik:(

*

*

“Kafası Küçük Abdurrahman sarhoş olarak Kırkayağın demirlerinden tutarak türkü söyleye söyleye giderdi.”

1960 senesinde Kırkayak çay bahçesinde büfede işçi olarak çalışıyordum. Abdurrahman beni tanıdığı için bir gün yanıma geldi, selam verdi.“Otur,” dedim, oturdu. Eliyle işaret ederek “içicim” dedi. “Tamam,” dedim. Önüne bir portakal doğradım, biraz da leblebi koydum.

Tekel’in eski büyük bira şişesini çalkalayarak içine su doldurdum ve bir bardakla beraber ona verdim.

O da şişedeki suyu bardağa koyarak içmeye başladı. Biraz sonra şişeyi bitirdi ve “bir şişe daha istediğini” söyledi. Ben de şişeyi tekrar musluktan su doldurarak ona verdim.

Abdurrahman yavaş yavaş ikinci şişeyi de içip bitirdikten sonra kalkmak istedi ama kalkamadı. Tekrar yerine oturdu. Sarhoş olmuştu. Türkü söylemeye başladı.

O arada Emniyet Müdürü ile Kırkayak Çay Bahçesi’nin ortaklarından Seydi Api geldi. Emniyet müdürü “Oğlum Allah’tan kork, bunu buna sen yapma” dedi.

Ben de ona “kim yaptı” dedim. O da bana “niye içirdin buna” dedi. Ben de “amirim iki bira şişesi ile iki şişe su içti” dedim.

O da bana “s..r ulan, su içse böyle sarhoş olur mu” dedi. “Vallahi su içti yav” dedim. “İnanmıyorum sana” dedi.

Bu arada Abdurrahman’ı kolundan tutarak kaldırdık ve türkü söyler gibi mırıldana mırıldana Kırkayağın demirlerinden tutarak gitti.

Emniyet Müdürü ile Seydi Api de ayrıldılar. Abdurrahman ertesi gün yine geldi. Selam verdi ve oturduktan sonra yine işaretle içeceğini söyledi.

Seydi Api ve Emniyet Müdürü de bahçede oturuyorlardı. Ben hemen onları çağırdım ve “bakın” dedim.

Bira şişesini çalkaladım su doldurdum ve Abdurrahman’ın önüne koydum. Bir portakal soydum, biraz da leblebi verdim.

Abdurrahman içmeye başladı biraz sonra şişeyi bitirdi, bir şişe daha istedi. İkinci şişede bittiği zaman Abdurrahman yine sarhoş olmuştu.

O zaman Emniyet Müdürü “Aman Allah töbe, bu bunu içki niyetiyle içiyor, Allah’ta kendisini sarhoş ediyor” dedi.

Ondan sonra her gün gelir, ona bir portakal soyar doğrarım, biraz leblebi ve iki şişe de suyu veririm. Abdurrahman sarhoş olarak Kırkayağın demirlerinden tutarak türkü söyleye söyleye giderdi.

Anlatan Hidayet Kocalar

Derleyen Mehmet Atılgan

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı