Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 12.02.2024 e gazete

admin | 12 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 12.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 12.02.2024 e gazete

HABER METNİ;

KARADENİZ RÜZGARI ESTİ

Gaziantep Karadenizliler Derneği tarafından düzenlenen Hamsi Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Karadeniz satçıları Özgüb Can Kaya,Ali Alkurt, Mehmet Yılmaz’ın sahne aldığı 3 gün süren Festivalde Karadaniz horon ekibi ve Dalyanlılar derneği Folklor Ekibi de yer aldı.

Yöresel ürünlerin yanı sıra kültür etkinliklerinin yapıldığı festivale Gaziantep Vali vekil Muhammet Önder, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Dr. Mehmet Berk, Hemşeri Dernekleri Başkanları ve çok sayıda misafir katıldı.

Karadenizliler Dernek Başkanı Ali Selçik yaptığı konuşmada “kentin diğer kültürel yapısıyla Karadeniz kültürünün buluşması elbette bizi heyecanlandırdı. Bu festivale katkı veren destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

*

*

BÜYÜKŞEHİR’DEN BÖLGEYE UYUMLU FISTIK, NAR, ÜZÜM VE İNCİR FİDANI DESTEĞİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından toplam 47 bin fıstık, nar, üzüm ve incir fidanının çiftçilere dağıtımı yapıldı.

Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi’nde 2023 yılında üretilen ve 2024 yılında dağıtıma hazır hale gelen 30 bin Antep fıstığı, bin incir, 10 bin bağ ve 6 bin nar fidanı dağıtım törenine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldı.

Gaziantep’in en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan yeni dikim alanları ve mevcut bahçelerindeki eksiklikleri tamamlamaları için bölgeye uyumlu 30 bin adet Antepfıstığı ve Buttum Çöğür fidanı desteği verilirken bin adet yerel çeşit olan Lohan ve Sultani incir çeşitlerin çiftçilere dağıtıldı.

Yerel çeşitlerin kaybolmaması ve çoğaltılması kapsamında Antep karası, Kilis karası, Besni, dımışk’ı, tahanebi, dökülgen, urumu, hönnüsü, paf, pembe ve muhammedîye olmak üzere 11 çeşit bağ fidanının toplam 10 bin çiftçiye dağıtılırken, Oğuzeli ilçesinin Coğrafi İşaretli Tarımsal ürünü olan nar fidanı çeşitlerinin kaybolmasını engellemek ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla 6 bin nuz ekşi, deve dişi, kirli hanım ve hicazdan oluşan nar fidanı çiftçiye destek verildi.

Fidan dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, Ziraat Odaları Başkanı Murat Çetin, İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan ve çiftçiler yer aldı.

ŞAHİN: GIDA GÜVENLİĞİ MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sertifika dağıtım töreninde toprağın önemine vurgu yaparak, “Toprak yardır, anadır, vatandır. Bizim gerçek belediyecilik anlayışımızda, gönüllü belediyecilik anlayışımızda toprak tevazünün, samimiyetin, gayretin bir parçasıdır. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bazen bir damla yağmuru bekliyoruz. Bazen sel oluyor taşıyor nasıl kontrol edeceğimizi bilmiyoruz. Gıda güvenliği milli güvenlik meselesi” diye konuştu.

Toprağın daha verimli hale gelmesi için bakanlık özel projeler çalıştığını belirten Başkan Fatma Şahin konuşmasına şu sözlerle devam etti:

 “Çiftçi bizden ne istiyor. Bunlar bizim açımızdan çok hayati ve çok önemliydi. Artık yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Tarım şehri nasıl olacak yüksek teknolojiyle. Yeşil şehir nasıl olacak? Önce Oğuzeli yeşil olacak. Zaten Allah kıpkırmızı toprağı vermiş. En güzel suyu vermiş. Masmavi gökyüzünü vermiş. Tarıma dair olan her şey Türkiye Yüzyılı belediyeciliğinde bize dair. Geldiğimiz nokta çok mühim. Bu bir takım işi. Doğru adamlarla doğru şekilde çalıştık. Kapalı sisteme derhal geçmemiz lazım. 1 Nisan itibariyle çiftçi rahatlayacak. Oğuzeli’nin önü çok açık. Geleceğimiz aydınlık. Geleceğimiz umutlu. Çiftçi benim öğretmenim.”

KILIÇ: BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE YAŞIYORUZ

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, dağıtım töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine çiftçilere verdikleri destekten dolayı teşekkürler ederek, “Bu bulunduğumuz değerli topraklar dünyanın var olduğu günden bugüne kadar en güzel tarımın yapıldığı en verimli topraklar. Biz diğer yerlere göre çok şanslıyız. Bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz. Sulanmayan arazilerimiz sulanarak çoğalacak. Biz burada yetişen özel ürünlerimizin coğrafi işaretini aldık. Fatma Şahin 100’e yakın coğrafi işaret aldı. Türkiye’de nemi en az ikinci il Gaziantep’tir. Burada ne yetişirse yetişsin lezzetinin kaynağı buradan geliyor” dedi.

Törende ayrıca İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan ve Ziraat Odaları Başkanı Cuma Yiğit, çiftçilere Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekler için teşekkür etti. AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından övgüyle bahsetti. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Kenan Seçkin’de tarımsal üretim için verilen destekler hakkında bilgi verdi.

*

*

*

ŞAHİNBEY MİLLET CAMİİ İLK CUMA NAMAZINDA DOLDU TAŞTI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde Cuma Namazını kıldıktan sonra vatandaşlarla sohbet etti.

Geçtiğimiz günler içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde ilk Cuma Namazı heyecanı yaşandı. Cuma Namazını kılan vatandaşlar Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’ne akın etti.

ŞAHİNBEY MİLLET CAMİİ’NDE İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Şahinbey Belediyesi tarafından Gaziantep’e kazandırılan Türkiye’nin en büyük ikinci camisi olan Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde ilk Cuma Namazı kılındı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Cuma Namazı sonrasında vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti. Vatandaşlar Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na yoğun ilgi gösterirken bol bol fotoğraf çektirdiler.

VATANDAŞLARIMIZLA HER ZAMAN BİR ARADAYIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, her hafta bir camide vatandaşlarla Cuma Namazını eda ettiklerini belirterek “Bu hafta Cuma Namazımızı geçtiğimiz hafta sonu açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde kıldık. Her hafta farklı camilerde vatandaşlarımızla bir araya gelirken, bu hafta Türkiye’nin en büyük ikinci camisinde bir araya geldik. Onlarla birlikte Türkiye’nin en büyük ikinci camisinde Cuma Namazını kılmak benim için büyük bir mutluluk. Tüm vatandaşlarımızın Şahinbey Millet Camisi’ne gelmesini ver görmesini istiyorum” dedi.

ALLAH BAŞKANIMIZDAN RAZI OLSUNA

Cuma Namazını Şahinbey Millet Cami ve Külliyesi’nde kılan vatandaşlar “Böylesi devasa bir camide namaz kılmak bizleri çok mutlu etti. Caminin İşlemeleri ve uhrevi havası bizleri çok etkiledi. Şehrimize böyle bir camiyi kazandırdığı için Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz” diye konuştular.

*

*

*

İMO YİNE GÜÇYETMEZ DEDİ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin 16. genel kurulu yapıldı. Genel kuruldaki seçimlerde mevcut Başkan Burkay Güçyetmez’in listesi seçimlerden zaferle çıktı.

İnşaat Mühendisler Odası Gaziantep Şubesi’nin lokalinde gerçekleşen seçimlere inşaat mühendisleri büyük ilgi gösterdi. Zorlu deprem sürecini başarı ile yöneten Başkan Burkay Güçyetmez, seçimlerden de başarı ile çıktı. Çarşaf liste halinde yapılan seçimlerde mevcut Başkan Burkay Güçyetmez, yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinin 16. Olağan Genel Kurulu ve Seçimlerinden başarı ile çıkan Başkan Burkay Güçyetmez, yeni dönemle ilgili olarak şunları söyledi: “Öncelikle seçimlerin Odamıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Oy kullanarak Odamıza sahip çıkan tüm üyelerimize de teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de mesleğimiz, meslektaşlarımız ve şehrimiz için daha güçlü adımlarla çalışmaya devam edeceğiz.”

*

*

*

GTO’DA TÜRKİYE’NİN 2024 DIŞ TİCARET VİZYONU KONUŞULDU

Yıldırım: Fark yaratan projelere imza atmaya devam edeceğiz

‘HOW TO BE INTERNATİONAL’

GTO’nun “How to be International” sloganı ile yola çıktığı ve proje süresince 50 firmaya dış ticaret istihbarat koçluğu, 108 gence dış ticaret eğitimi ve istihdam desteği vererek iki büyük Business to Business (B2B) organizasyonu yaptığı “KOBİ’lerin ve İş Gücünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi”nin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP-Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) iş birliği ile yürüttüğü Projenin kapanış toplantısında Türkiye’nin 2024 dış ticaret vizyonu konuşuldu.

Toplantının açılışında konuşan ve dış ticaretin, ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve küresel rekabet gücünün artırılmasında kritik bir role sahip olduğunu söyleyen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, özellikle Gaziantep’in üretim ve ihracatın önemli bir merkezi olarak Türkiye’nin dış ticaret performansına büyük katkı sağladığını belirtti.

Yıldırım: Ulusal hedeflere giden yolda bizlere de önemli görevler düşüyor

Türkiye’nin ve ihracat kenti olan Gaziantep’in dış ticaret alanında önemli hedefleri olduğunu ve bu hedefleri gerçekleştirebilmek adına kendilerine de önemli görevler düştüğünü ifade eden Yıldırım, “Elbette bu ulusal hedeflere gidilen yolda bizim gibi kurumlara da önemli görevler düşüyor. Depremin ve diğer gelişmelerin ekonomik hayatta yarattığı tahribatı onarmak ve daha güvenli, güçlü bir gelecek inşa etmek adına GTO olarak aksiyonlar almaya ve projeler geliştirerek çözümün parçası olmaya çalışıyoruz. Tüm bunları değerlendirip üyelerimizi geleceğe hazırlamak, onlara rehberlik etmek için çalışıyoruz. İşte bu noktada da ‘Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’ gibi çözüm ortakları, yol arkadaşları çok güzel başarı hikâyeleri yazmamızı sağlıyor. ‘How to be International’ diyerek yola çıktığımız ve çok önemli başarılar elde ederek somut çıktılar aldığımız proje bunun en güzel örneği… Bugün bu projenin kapanışını gerçekleştiriyor olabiliriz, fakat emin olun fark yaratan ve şehrimize değer katan projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Azcan: Yerel ekonominin yeniden toparlanması için dış ticaret çok önemli

Yıldırım’ın ardından konuşan GİZ – PEP Girişimcilik ve İş Geliştirme Bileşeni Yöneticisi Onur Azcan da deprem felaketinin ardından yerel ekonominin yeniden toparlanması için dış ticaretin çok önemli bir unsur olduğunu belirterek GTO iş birliğiyle yürütülecek projeler ile buna katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Aslan: İşletmelere çok önemli katkılar sunuldu

GİZ – PEP Beceri Geliştirme ve İstihdam Bileşeni Yöneticisi Ali Aslan ise GTO ile uzun yıllardır iş birliklerinin devam ettiğini, sürdürülebilir ekonomi için eğitim, kalifiye personel yetiştirme, dış ticareti geliştirecek destekler ve bu alanda yürütülecek projelerin çok değerli olduğunu ifade ederek KOBİ’lerin ve İş Gücünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi ile de bunu yapmaya çalıştıklarını ve faydalanıcı işletmelere çok önemli katkılar sunulduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından GTO Dış İlişkiler ve Proje Geliştirme Müdürlüğü Uzmanı ve KOBİ’lerin ve İş Gücünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi Koordinatörü Altay Oğuz Proje süresince yürütülen çalışmalar ve Proje çıktıları hakkında; Proje faydalanıcısı TAT Global firmasının CEO’su Salih Balta da Projeden aldığı hizmetler ve elde ettiği başarılar hakkında sunum yaptı.

TOBB Gaziantep Akademik Danışmanı ve Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bozkurt’un, “Ekonomik Açıdan 2023 Değerlendirmesi ve 2024 Öngörüleri”, Dış Ticaret Uzmanı Hakan Akın’ın ise “Küresel Gelişmeler Işığında Gaziantep Sektörel İhracat Projeksiyonu” konulu sunumlarıyla toplantı sona erdi.

GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taner Özdurak, GiZ-PEP Proje Yöneticisi Dr. Amer Ghrawi, Beceri Geliştirme ve İstihdam Bileşeni Danışmanı Asuman Baba Yarat, Beceri Geliştirme ve İstihdam Bileşeni Danışmanı Taher Mohamad Kurdie de toplantıda yer alan isimlerdendi.

0

0

0

KIŞ AYLARINDA GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK İÇİN “ALTIN SÜT” TÜKETİLEBİLİR

– SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI YILDIRIM:

– “ALTIN SÜT SOĞUK ALGINLIĞI, ÖKSÜRÜK VE UYKUSUZLUĞA İYİ GELİYOR”

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Ganime Yıldırım, soğuk havalarda bağışıklığı güçlendiren “altın süt” tarifinin soğuk algınlığı, öksürük ve uykusuzluğa karşı iyi geldiğini söyledi.

Kış aylarıyla birlikte bağışıklığın düştüğüne ve havaların soğuması ile kapalı alanlarda daha çok zaman geçirildiğine dikkat çeken Yıldırım, “Bu durumlar grip, öksürük, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor” dedi.

Yıldırım, “Altın süt, bağışıklık sistemini desteklemek ve soğuk havalarda genel sağlığı iyileştirmek amacıyla tüketilen bir içecek olarak öne çıkar” ifadelerini kullandı.

ALTIN SÜT

Ana maddesi zerdeçal olan karışım katılan süte, verdiği renk nedeniyle “altın süt” olarak adlandırıldığını anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

 “Altın sütün içerisindeki kurkumin sayesinde hücrelerin yenilenmesine, bağışıklığı güçlendirirken kilo verilmesine yardımcı olur. Serbest radikalleri vücuttan atarak, temizler. Hamile ve emziren annelerin tüketmesi doktor onayı olmadan uygun görülmemektedir.”

MALZEMELERİ VE HAZIRLANIŞI

Yıldırım, altın sütün malzemeleri ve hazırlanışı ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

 “Malzemeler: 2 bardak süt, 2 çay kaşığı zencefil, 2 çay kaşığı zerdeçal, 2 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal, isteğe bağlı 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı.

Hazırlanışı: Sütü bir cezveye alın ve kısık ateşe koyun. Süt ısındıktan sonra zencefil, zerdeçal, karabiber ve tarçını ekleyin. Kaynamaya başladığında ocaktan alın. İçine bal ve isteğe bağlı olarak Hindistan cevizi yağını ekleyip sıcak bir şekilde tüketin.

Son bir uyarı; mide rahatsızlıkları olanlar, tansiyon hastaları, gebeler ve alerjik sorunları olanlar tüketmemelidir. Bu tür içecekleri tüketmeden önce bir diyet uzmanı ile görüşebilirsiniz.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı