Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 08.02.2024 e gazete

admin | 07 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 08.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 08.02.2024 e gazete

HABER METNİ;

HAMSİ FESTİVALİ BAŞLIYOR

5 gün boyunca sürecek Gaziantep te ilk kez yapılacak olan Hamsi Festivali Ulucami yanında 100. yıl parkında çeşitli etkinlikle başlıyor. Etkinlikler yöresel yemekler, sanatçılar ve folklor  ekipleri yer alacak.

Festival konusunda bir açıkla yapan Gaziantep Karadenizliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Selçik şu bilgilere yer verdi;  “5 gün boyunca sürecek Gaziantep te ilk kez yapılacak olan hamsi festivalimiz Karadeniz’imizin neredeyse tamamının yöresel ürünleriyle bugün başlayacaktır 09.02.2024 Cuma günü saat 15:00 da açılış programımız vardır. Vatandaşlarımızın katılımı bizlere onur verecektir. Halk oyunları gösterilerimiz ve konserlerimiz olacaktır ve 3 gün boyunca konserlerimiz devam edecektir”

*

*

10 BİNLER ŞAHİNBEY MİLLET CAMİİNDE DEPREMZEDELER İÇİN DUA ETTİ

Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan ve açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nde 10 binlerce vatandaşın katılımı ile Miraç Gecesi eda edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katıldığı Miraç Gecesi programı, Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nde yatsı namazından sonra asrın felaketinin yıl dönümünde, yakınlarını kaybeden depremzede vatandaşların katılımıyla dualar eşliğinde mevlit okutularak acılarına ortak olundu.

10 BİNLERCE KİŞİ ŞAHİNBEY MİLLET CAMİİ’NE GELDİ

Vatandaşlar açılışını geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Şahinbey Millet Camii’ne gelerek Miraç Gecesi’ni eda edip vefat eden depremzedeler için dua ederken, ihtişamı ile göz kamaştıran camide bol bol fotoğraf çektirdiler.

ACISI HALA YÜREKLERİMİZDE

6 Şubat 2023’te yaşanan asrın felaketinde vatandaşların büyük bir dayanışma gösterdiğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Ertaş, “Geçen yıl bu vakitlerde yaşadığımız depremin acısı hala yüreklerimizdedir. Bu ağır afet karşısında milletimiz Allah’a hamdolsun büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir. Büyük fedakârlıkla kadirşinaslıkla, yardımlaşmayla, dayanışma ile yaraları sarmaya gayret edildi. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Depremin açtığı yaraların tam anlamıyla sarılabilmesi için dayanışmamızı ve birliğimizi sürdürmek durumundayız. Tek bir kardeşimizin sıkıntısı kalmayıncaya kadar devletimizin bütün kurumlarıyla yardımlaşma içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

MUHTEŞEM BİR GECE OLDU

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Miraç Gecesi’nde vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek “Miraç Gecesi’nde vatandaşlarımız Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’ni tıklım tıklım doldurdu. Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş’ın da katılımları ile muhteşem bir gece oldu. Açılışını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nde yapılan ilk organizasyonun Miraç Gecesi’ne ve 6 Şubat depremine denk gelmesi güne ayrı bir önem yükledi.  Camimizi dolduran vatandaşlarımızla birlikte 6 Şubat’ta yaşamını yitiren depremzede kardeşlerimize dua ettik. Miraç Gecesi bizleri yalnız bırakmayarak depremzede kardeşlerimize dua eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Miraç Gecesi’nde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanında olan vatandaşlar “Başkanımız şehre muhteşem bir cami kazandırmış. Çok etkilendik. Böyle bir gecede de bir araya gelmek ayrı güzellik oldu. Böyle bir camiyi şehre kazandıran Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz” diye konuştular.

Düzenlenen Mevlid-i Şerif programına, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik, AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ve İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar katıldı.

*

TEXPEN YAZ TEKSTİL FESTİVALİ FUAR KONSEPTİNDE AÇILDI

Gaziantep Valisi Kemal Çeber , Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu  sektörün önde gelen firmaları ile beraber TEXPEN Yaz Tekstil Festivali açılışına katılarak fuarda yer alan firmaların standlarını gezdi.

,*

*

Ocak ayında Türkiye’nin temel gıda ihracatı arttı

Bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu ürünler ile makarna başta olmak üzere temel gıda ürünlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün Ocak ayı toplam ihracatı 1,03 milyar dolar oldu. Ocak’ta 1,1 milyon ton ihracat yapan sektör ihracat gelirlerini geçen yılın aynı dönemine yüzde 5,4 artırarak, Türkiye’nin toplam tarım ihracatı içindeki payını yüzde 33’e taşıdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren iller İstanbul, Gaziantep ve Mersin, en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler Irak, ABD ve Suriye oldu.

“TARIMSAL ÜRETİCİLERE DESTEKTE, TÜRKİYE OLUMLU YÖNDE AYRIŞIYOR”

Resesyon beklentileri, bölgesel savaşlar, iklim krizi ve maliyet artışlarının getirdiği çeşitli risklere rağmen küresel gıda sektörünün 2024 yılına umutlu başladığına vurgu yapan TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu dünyadaki gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi:

 “Tarımsal girdi maliyetleri artmış olsa da parasal sıkılaşma programlarının getirdiği talep daralması nedeniyle küresel gıda fiyatları bir süre daha sakin seyredebilir. Bu noktada önemli olan, üretici fiyatlarındaki artışı dengelemek ve enflasyonla mücadele etmek üzere devletlerin tarımsal üreticilere sağladıkları desteklerin sürmesidir. Şu an Avrupa genelinde devam eden çiftçi eylemlerinin gerisinde bu yöndeki talepler var.”

Ortadoğu’daki çatışmaların petrol ve lojistik süreçleri üzerindeki etkisinin ne kadar süreceğinin bilinmediği bir ortamda kritik konulardan birinin, tarımsal üretim olacağına işaret eden Tiryakioğlu, Türkiye’deki gelişmeleri ise şöyle değerlendirdi:

“Ülkemizde geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları 13 milyon tonu geçerken, Tarım ve Orman Bakanlığımızın tarımsal destekleme ödemeleri 63 milyar TL’yi aştı. Kamu kaynaklarımız bu süreçte üretimi destekleyici şekilde kullanıldı. Tarımsal mahsulü işleyerek ürünlerimizin yurt dışına katma değerli şekilde satılmasını sağlayan gıda ihracatçılarımız için, şu an en önemli konulardan biri finansmana erişim hususu. Bu noktada Eximbank’ın 50 milyar dolarlık destek sözü, son dönemde finansman maliyetleri artan ihracatçılarımızı rahatlattı. Rekolte açısından çok verimli geçen bir yılda yurtiçindeki bu gelişmeler 2024 yılına da büyük hedeflerle başlamamızı sağladı.”

“Türkiye Gıda İhracatçıları markası tanıtım atağında”

Temel gıda alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinin üye olduğu, farklı bölgelerdeki 6 ihracatçı birliğinin bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye Gıda İhracatçıları markasının tanıtım atağı hakkında bilgiler veren Tiryakioğlu şunları söyledi:

 “Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün iştigal alanı geniş ve zengin olduğu için, Birliklerimiz çatısı altında uluslararası ölçekte rekabet eden çok büyük markalar var. İşletmelerimizin her biri, kendi alanlarında ses getiren pazarlama çalışmaları yürütüyor ama bireysel faaliyetler, sektörün ortak algısına istediğimiz kadar katkı vermiyor. 6 İhracatçı Birliğimizin iş birliği, Türkiye’nin dünyanın önde gelen gıda ihracatçılarından biri olarak tanınırlığı  açısında çok önemli bir adım oldu. Bu ay, Turkish Food Exporters markasıyla Dubai’deki Gulfood fuarında olacağız. Burada potansiyel müşterilerimiz için düzenleyeceğimiz tanıtım çalışmalarıyla, Ortadoğu pazarındaki Türk malı algısına büyük katkı sağlayacağız.”

*

*

HKÜ’DE 6 ŞUBAT DEPREMLERİ ANMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Amfi’de gerçekleştirilen anma programı, depremde vefat eden öğrenciler, mezunlar ve vatandaşların anısına Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve sonrasında yapılan duanın ardından “Depreme Dirençli Şehirler” konulu konferans gerçekleştirildi.

Anma programında konuşan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “6 Şubat depremleri yüreklerimizde derin yaralar açtı ve izler bıraktı. Ancak, bu zor zamanda ortaya çıkan destek ve dayanışma ruhumuz, hepimizi güçlü kıldı, yaraların sarılması noktasında birlik ve beraberliğimizi pekiştirdi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, bu zorlu süreçte var gücümüzle öğrencilerimize, personelimize ve depremzedelere destek olmaya çalıştık. Depremin yaralarını sarmak adına hep birlikte el birliğiyle çalıştık. Acil ihtiyaçların karşılanması, barınma ve sağlık hizmetlerinin sunulması, psikososyal destek sağlanması için seferber olduk. İslahiye’de, deprem sonrasında ilk devreye alınan geçici yaşam merkezi olan Kalyon Konteyner Kent’te HKÜ olarak oluşturduğumuz hizmet birimimizde akademik ve idari personelimiz dönüşümlü olarak hizmet verdi. İslahiye Kalyon Konteyner Kent’te yapılan çalışmaların yanı sıra Kahramanmaraş ve Adıyaman’da bulunan iki çadır kentte de faaliyet gösterdik. Bu çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir daha bu tür felaketlerin yaşanmamasını temenni ediyorum. Depremde vefat eden öğrencilerimize, mezunlarımıza ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

HKÜ Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Hanifi Çanakçı ile HKÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Yenice tarafından gerçekleştirilen “Depreme Dirençli Şehirler” konulu konferans sonrasında, moderatörlüğünü HKÜ Öğrenci Dekanı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Osman Demir’in yaptığı ‘Deprem Sürecinde HKÜ Ailesi’ konulu panelde akademisyenler, gönüllü öğrenciler ve Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin Bektaşlı köyünden gelen depremzede misafirler 6 Şubat depremleri ve sonrasında yaşananları ve yaşadıklarını anlattı. Duygusal anların yaşandığı program sonrasında; HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, akademisyenler ve öğrenciler 6 Şubat depremlerinde vefat eden öğrencilerin ve mezunların anısına kampüste dikilen ağaçların bulunduğu alanı ziyaret ettiler. Elif Camii’nde gerçekleştirilen mevlit ile program sona erdi.

*

*

“GAZİ” ÜNVANI VERİLİŞİNİN YILDÖNÜMÜNE ÖZEL 39. VE 40. ESER TANITILDI

BAŞKAN FADILOĞLU: “EN ÇOK ZEVK ALDIĞIM ŞEY, SAHNEDEKİ ESERLERDİR”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “L’ILLUSTRATION; Journal Unıversel’e Göre Antep Harbi” ve “Hz. Ömer’in Fatihlerinden 2. Abdülhamid’e bir Ulus Şehir Ayıntab” isimli 2 eseri basın toplantısında tanıttı. Başkan Fadıloğlu, “Gerçekten 15 yıllık Belediye Başkanlığı hayatım içerisinde en çok zevk aldığınız durduğunuz iş ne derseniz, işte bu sahnedeki eserlerdir” dedi.

Şehitkamil Belediyesi tarafından 8 Şubat Antep’e “Gazi” ünvanının verilişinin 103. etkinlikleri kapsamında L’ILLUSTRATION; Journal Unıversel’e Göre Antep Harbi ve Hz. Ömer’in Fatihlerinden 2. Abdülhamid’e bir Ulus Şehir Ayıntab isimli kitap setinin lansman toplantısı Şehitkamil Sanat Merkezi’nde (ŞSM) yapıldı.

Toplantıya; Gaziantep Vali Yardımcıları Murat Akyüz, İlker Eker, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcıları Murat Özgüler, Ceyda Gürsel, AK Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, AK Parti Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz, AK Parti Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Yakup Beşe ve gazeteciler katıldı.

ESERİMİZ ÇOK DİKKATİMİZİ ÇEKEN BİR ÇALIŞMA OLDU

L’ILLUSTRATION; Journal Unıversel’e Göre Antep Harbi eserin editörlüğünü yapan Prof. Dr. Bilgehan Pamuk sunum eşliğinde kitap ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Bilgehan Pamuk yaptığı konuşmasında, “Bugün 8 Şubat Gaziantep’e Gazi ünvanının verilişinin yıldönümü etkinlikleri kapsamında sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Gazilik ünvanını kazanan bu şehirde elimizden geldiği kadarıyla bunu anlamlandırma noktasında imkanlarımız dahilinde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bugün de lansmanını yaptığımız L’ILLUSTRATION; Journal Unıversel’e Göre Antep Harbi adlı eserimiz çok dikkatimizi çeken bir çalışma oldu. Bun bu konuda bizlere destek sunan Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP HALKI ADINA, İLİM ALEMİ ADINA, BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Hz. Ömer’in Fatihlerinden 2. Abdülhamid’e bir Ulus Şehir Ayıntab isimli kitabın editörlüğünü yapan Prof. Dr. Zeynel Özlü ise kitabın kısa bir tanıtımını yaptı. Özlü, “Bu kitabın hikayesi gerçekten çok uzun. Yaklaşık 4 yıllık bir zaman aldı.  Tabii özellikle Osmanlı dönemi Gaziantep’le ilgili çok çalışma var ama Osmanlı öncesini anlatan bunları vurgulayan İslami dönemi, Memluk dönemi, Dulkadiroğlu dönemi Timur’un işgali, haçlıların dönemi anlatıldı. Ancak Haçlılar döneminde bu bölgedeki hezeyanı, zulümleri anlatan bir kitap hazırlanmamıştı. Bunu da sağ olsun Rıdvan Başkanım bana söylemişti. Biz de 2, 2 buçuk yıl aşağı yukarı çalıştık, sağ olsun bunu da kitaplaştırdı Başkanımız. Bu tür çalışmalar bize de ivme kazandırıyor. Ben, Gaziantep halkı adına, ilim alemi adına, Başkanımıza ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

BU ESERLER, NESİLDEN NESİLE DEVAM EDECEK VE BU BİLGİLERİN IŞIĞINDA GELECEĞE YOL VERİLECEK

Programda konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şu ifadeleri kaydetti:

 “Gerçekten, 15 yıllık Belediye Başkanlığı hayatım içerisinde en çok zevk aldığınız durduğunuz iş ne derseniz işte bu sahnedeki eserlerdir. Yarın bu makamlarda bizler olmayacağız ama bu eserler nesilden nesile devam edecek ve bu bilgilerin ışığında geleceğe yol verilecek. Eğer geçmişimizi bilmiyorsak, geleceğimize yön verme imkanımız yok. Şu ana kadar hayata geçirilen bu eserlerin içerisinde, Antep savunmasında neler çektiğimize baktığımızda, en sonu ancak açlıkla bizi terbiye edeceklerine inanarak bizi hapsediyorlar. 100 yıl sonra şu anda Filistin’de de aynı işler uygulanıyor. Filistin’den bana ne dersek yarın Allah korusun yeniden bu olayla karşı karşıya kalabiliriz. O açıdan bunları gerçekten idrak ederek yaşamamız lazım. Bu konuda emek veren tüm hocalarımıza ben yürekten teşekkür ediyorum. Bugün burada Bilgehan Bey ve Zeynel Bey burada. Biz bu eserlerin hayata geçirilmesi noktasında da mümkün olduğu kadar ağırlıklı olarak tercümeye dayalı, mutlaka kaynak gösterilebilecek eserlerden faydalanmaya çalıştık. Yoruma dayalı konular olduğu takdirde, yarın bunların tersi savunulabilir ama bizden sonraki nesillere sağlıklı bilgiler aktarabilmek istiyorsak, bunların bu şekilde olması gerekiyordu. Yine hocalarımızın konuşmasının içerisinden çıkarttığımız bir aslında ama tema var. Taş devrinden beri bu topraklarda hayat devam etmiş. Değişik kültürler gelmiş, değişik medeniyetler geçmiş ama bunlar bir imbikler filizle edile edile bu noktaya gelmiş. Gaziantep ve bu coğrafya hakikaten dünya üzerinde önemli noktalardan bir tanesi. Bunun farkında olarak yaşamamız lazım ve bizden sonraki nesilleri de bu şekilde yönlendirmemiz lazım.  Bu konuda emek veren hocalarımıza çalışma arkadaşlarımıza özellikle baskısı noktasında emek veren bizim beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu; Prof. Dr. Bilgehan Pamuk ile Prof. Dr. Zeynel Özlü’ye günün anısına çiçek takdiminde bulundu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı