Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 06.02.2024 e gazete

admin | 06 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 06.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 06.02.2024 e gazete

HABER METNİ

111 YAŞINDAKİ HATİCE NİNE MEDİCAL POİNT’TE HAYATA TUTUNDU

Gaziantep’te yaşayan ve daha önce beyin kanaması geçiren, düşmeye bağlı kalça kırığı yaşayan, 6 Şubat 2023’teki depremde enkaz altında kalan 111 yaşındaki Hatice Düzer, zatürreyi de gördüğü tedaviyle yenerek sağlığına kavuşmasını pasta keserek kutladı.

Yavuzeli ilçesinde 1 Temmuz 1913’te dünyaya gelen, 8 çocuğu, 36 torunu olan Hatice nine, 91 yaşındayken beyin kanaması geçirdi. Yakınları tarafından hastaneye götürülen Düzer, bir müddet yoğun bakımda tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

105 yaşındayken evde perde taktığı sırada sandalyeden düşerek kalça kemiği kırılan Düzer, yine yoğun bakımdaki tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Geçen yıl meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere de Adıyaman’ın Besni ilçesinde yakalanan Düzer’in bulunduğu ev yıkıldı. Yaklaşık 5 saat sonra enkazdan kurtarılan Düzer, yoğun bakımda gördüğü tedavinin ardından sevenlerine kavuştu.

28 Ocak’ta rahatsızlanan ve yakınları tarafından Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne götürülen Düzer’e zatürre teşhisi konuldu.

Yoğun bakımdaki tedavisinin ardından hayati tehlikeyi atlatarak servise alınan Düzer için hastane yönetimi, doktorlar ve hemşireler tarafından “Sağlıklı, mutlu yıllar 111” yazılı pasta kesildi.

Alkışlar eşliğinde kendisi için hazırlanan pastadaki mumları üfleyen Hatice nine taburcu edildi.

“Feleğin çemberinden geçtik”

Konuşma güçlüğü çeken Hatice ninenin torunu Neslihan Bakır, babaannesinin 111 yaşında olduğunu, bu yaşına kadar çok badireler atlattığını söyleyerek açıklama yaptı.

Bakır, “Babaannem, yaklaşık 20 yıl önce beyin kanaması geçirdi ve yoğun bakımdaki tedaviden sonra şifa buldu. Daha sonra perde takarken sandalyeden düştü ve kalça kemiğini kırdı. Yine ameliyat oldu, yoğun bakıma girdi ve çıktı. Geçen yıl yaşanan depremde 5 saat enkaz altında kaldı. Onda da şifa buldu, taburcu edildi. Bu sefer zatürreden hastaneye yatırıldı, yine Allah’a şükür taburcu ediyoruz. Feleğin çemberinden geçtik. İnşallah nice şifalı günlerde beraber yaşarız. Böyle babaannemiz olduğu için şükrediyoruz.” dedi.

“Hastamız tedaviye çok güzel yanıt verdi”

Başhekim ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ekber Şahin de Düzer’in ilerleyen yaşına rağmen dirençli ve pozitif bir kişi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Şahin, ” Hastamız, ağır zatürre tanısı ile hastanemize geldi. Yaptığımız tedaviyle teyzemizi sağlığına kavuşturduk. Taburcu edeceğiz. Çok mutluyuz. Bu yaşta geçirilen zatürre hastayı çok olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak hastamız tedaviye çok güzel yanıt verdi. Onu sağlıklı şekilde hastanemizden taburcu ettiğimiz için ayrıca mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız ise hastanın genel durumunun stabil olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yıldız, zatürrenin tedavi edilmediğinde hayati risk taşıyan bir hastalık olduğunu ifade etti.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünden Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak da hastanın direncinin oldukça yüksek olduğunu dile getirerek, “Kısa sürede hastalığı atlattı. Gayet güçlü ve pozitif kendisi. Hastanemize de pozitif enerji saçtı.” ifadesini kullandı.

Dr. Samet Sağlam ise hastane personeli olarak Hatice nine ile taburcu edilmeden önce hatıra fotoğraf çektirdiklerini söyledi.

*

*

MURAT ÇETİN’DEN 6 ŞUBAT VE MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

“ALLAH BİZLERE BİR DAHA BÖYLE ACILAR YAŞATMASIN”

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, Miraç Kandili münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Çetin mesajında, bu yıl Miraç Kandili olan mübarek günün Asrın Felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremine denk geldiğine vurgu yaparak, Miraç Kandil’inin depremlerin yaralarının daha hızlı sarılmasında vesile olması temennisinde bulundu.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin yayımladığı mesajda, 6 Şubat 2023 tarihindeki büyük depremlerin büyük bir trajedi olarak hafızalara kazındığını vurgulayarak, “ Peygamber Efendimizin göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eden Miraç Kandil’ine erişmenin sevincini ve 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümünün hüznünü bir arada yaşıyoruz. Miraç, Peygamber Efendimizin bir gece Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya vardığı, içerisinde pek çok hikmet ve sırların bulunduğu mübarek bir yolculuğun adıdır. İnsanlık Âleminin salgın hastalıklar, savaş ve türlü felaketlerle sınandığı bu mübarek günde Yüce Allah’tan ülkemize, İslam Âlemi ve bütün insanlığa sağlık sıhhat getirmesini temenni ediyorum. Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Ülkece en büyük yaslarımızdan birinin yıldönümünü yaşıyoruz. Gazi şehrimiz dâhil olmak üzere 11 il çok ağır yıkımlara şahit oldu.  Eşimi ve oğlumu bu depremde kaybettim, onların da vefatının yıldönümü… Kaybettiklerimizin acısı yüreklerimizde hâlâ çok taze. Kelimelerin anlamını yitirdiği tarifi mümkün olmayan acıların yaşandığı, bizleri yuvasının sıcaklığından ve sevdiklerinden ayıran bu felaket; yüreğimizi tarifi mümkün olmayan büyük bir acıya boğdu. Bugün kaybettiğimiz sevdiklerimizin acısını, yaşadığımız acıyı yeniden kalbimizde hissediyoruz. Ancak bu büyük felaket milletimizin basireti, yardım etme isteği ve cömertliğinin her türlü felaketten daha güçlü olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Bu süreçte en zor anlarda bile dayanışmanın, kardeşliğin gücüne ve önemine bir kez daha tanık olduk. Bu birlik ve beraberlik ruhu, yaralarımızı sarmamıza ve yeniden ayağa kalkmamıza vesile oldu. Allah bir daha bu ülkeye böyle bir felaket yaşatmasın. Asrın felaketini yaşadığımız karanlık günlerden bugüne kadar, afetten etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını saran ve bizlerle ilgilenmekten asla vazgeçmeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlarımıza, milletvekillerimize, valilerimize, ülkemizin dört bir tarafındaki büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, meslek örgütlerimize, işadamlarımıza, polislerimize, askerlerimize, AFAD ve Kızılay’a, gönüllü yardım kuruluşlarımıza ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum. Depremin yıldönümünde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Gazi şehrimizin İslahiye ilçesinde 10 bin 90’ı il ve ilçe merkezlerinde, 608’i kırsalda olmak üzere ilk etapta toplam 10 bin 698 konutun kurasını çekildi. Yaklaşık 14 bin konutun ise yapımı hızla sürüyor. Yuvalarına kavuşan tüm vatandaşlarıma yeni evlerinin hayırlı, bereketli, huzurlu olmasını temenni ediyorum.  Depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın” açıklamalarında bulundu.

*

*

27 Zilkade 1238 (15 Ağustos 1822) tarihinde, Halep merkezli meydana gelen deprem Antep’i de derinden etkilemiştir. Şehirde, kale dahil birçok yapı yıkılmış, birçok insan da hayatını kaybetmiştir. Osmanlı arşiv belgesinde bu acı bilanço şu şekilde yer almaktadır.

2- “…Zi’l-ka’denin yirmi yedinci gecesi saat iki buçukta bi-hikmetillahi te’âla (Yüce Allah’ın hikmetiyle) ‘Ayıntâb’da zelzele-i ‘azîme vâki’(felkalede büyüklükte deprem) olarak nice cevâmi’ (camiler) ve medâris (medreseler) ve büyût (evler) ve kale ve burç ve bârûları

3-kale duvarları) ve derûnunda (iç tarafında) olan

hânelerin mecmû’ (hepsi) münhedim (yıkılmış) ve harâb ve ahâliden hayli nüfûs altlarında

kalarak helâk ve niceleri mecruh (yaralı) olup baki kalan ebniye kâbil-i süknâ (binalardan

oturulabilecek olmadığı) olmadığından bi’l-cümle

4-ahâli (ahalinin tamamı) çadırlar ile hâric-i

beldeye çıkmış ve kezalik (bunun gibi) taşrada olan karyeler (köyler) dahi bütün harâb ve çok

nüfûs ve hayvânat helâk olmuş olarak el-hâletü hazihi (hâlâ) hareket-i zemîn (zemin hareketi)

dahi münkatı’ (son bulmadığı, kesilmediği)+

5-olmadığından muzdarib ve mütehayyir (şaşmış)

olduklarını ‘Ayntâb kâdısı i’lâm (bildirir) ve ahâlisi mahzarlarında (dilekçelerinde) tahrîr ve

inhâ (yazar ve tebliğ) ederler.”

(Temsili çizimler: Ajans-(iStock))

6-Bununla birlikte belgede, Antep’te vuku bulan büyük zelzeleden dolayı buradan Şam’a tayin edilmiş zahire ve hayvanata ait verginin affını, ahalinin istirham etmekte olduğu belirtilmiş.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı