Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 07.02.2024 e gazete

admin | 06 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 07.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 07.02.2024 e gazete

HABER METNİ

6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN YILDÖNÜMÜNDE ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

DEPREM ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde, asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat Depremleri ve Şehitlerini Anma Programı Gaziantep Polat sitesinde ve   İslahiye’de düzenlendi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan şiddetli depremlerin yıldönümünde, Gaziantep’in en çok etkilenen ilçelerinden olan İslahiye’de kaymakamlık bahçesinde düzenlenen törende, afetin yarattığı yıkımda hayatını kaybeden vatandaşlar dualarla anıldı.

Programda depremde yaşananlar ve bölgede yapılan çalışmaları kapsayan sinevizyon gösterisi yapıldı. Programın devamında Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından depremde hayatını kaybedenler için dua edildi.

ŞAHİN: ÇOK HIZLI ŞEKİLDE TOPARLANMA SÜRECİNİ YÖNETTİK

Programda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, depremin yaşanmasının ardından bütün bir milletin ellerinde ne varsa gönderdiğini aktararak şunları söyledi:

 “72 saatin ne anlama geldiğini öğrendik. İlk 72 saatte ses gelmesini, mucizeyi bekledik. Herkesin nasıl büyük mucizeyi gerçekleştirdiğini gördük. O gece yaşananlar hafızamızda. Yolları tamir etmemiz gerekiyordu. Hatay ve Kahramanmaraş’ta yapılan arama kurtarma faaliyetinin de lojistik desteği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi üzerinden olmak zorundaydı çünkü tek açık hat burasıydı. Nurdağı’nda ki ana kavşak tam bir kördüğümdü. En hızlı çadır, en hızlı konteynıra geçişi Gaziantep yaptı. Bir tuvaletin ne kadar kıymetli olduğunu, bir damla su olmadığında hayatın olmadığını gördüm. Çok hızlı bir toparlanma sürecini yönettik. Geldiğimiz noktada hakikaten Sayın Cumhurbaşkanımız ve güçlü liderliğinde bütün bakanlara teşekkür ediyorum. Bütün partilerimizin milletvekillerini seferber olduğunu gördük.”

İYİLEŞME DÖNEMİNE GEÇİYORUZ

Başkan Fatma Şahin, konuşmasının devamında artık iyileşme sürecine girildiğini aktararak sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

 “Bizim torunlarımız bu acıyı yaşamamalı. Bizim çektiğimizi çekmemeli. Bu yüzden tam bir bilimsel çalışmayla yeni Nurdağı ve İslahiye’nin nasıl kurulması için çalışma başlattık. Bölgenin dirençli, güvenli olması için, yeşil ekonomiyle güçlenmesi için neler yapılması gerekse bunu çalıştık. Bilimsel bakarak akılla çalıştık. Devletin bütün valileri, gücü, partilerin milletvekilleri buradaydı. Büyük bir dayanışma gösterdik. Bu büyük milletin evladı olmaktan onur ve şeref duyuyorum. Yeniden bu ruh ve imanla yeniden bismillah diyoruz. Afetin 2. yılında yeniden bir bismillah diyor, iyileşme dönemine geçiyoruz.”

ÇEBER: NE KADAR BÜYÜK BİR MİLLET OLDUĞUMUZU, KENETLENDİĞİMİZDE NELER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖRDÜK

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise konuşmasında koordinatör vali olduğu dönemde bölgede yapılan çalışmaları aktararak, “Burada hissedilen ne ise 85 milyonun hissettiği aynıydı. Rabbim ne böyle bir afeti ne de böyle bir acıyı milletimize bir daha yaşatmasın. Yaşanacak en büyük afetlerden biriydi. Afet sonrası ne kadar büyük bir millet olduğumuzu, kenetlendiğimizde neler yapabileceğimizi gördük. Buraya çıkan herkes gibi bende konuşurken büyük zorluk yaşıyorum. Bugünü anma, anlama ve dualarla geçirmek en iyisi olacak” diye konuştu.

GÜL: BİR OLMAYA BERABER OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, ekiplerin yaptığı çalışmalara değinerek şunları söyledi:

 “Büyük bir acı yaşadık. Askerlerimiz, polislerimiz, AFAD’ımız çok büyük bir fedakarlık içindeydi. O gün çok büyük kahramanlıklar yazıldı. O gün asrın felaketinde nasıl bir asrın dayanışması olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Türkiye’nin her yerinden her kesiminden buraya yardımlar geldi, el uzatıldı. Tek yürek olduk hep beraber olduk. Zaten tek yürek olunca bu milleti hiçbir afet hiçbir sıkıntı asla yıldıramaz. Bir vatandaşımız dahi dışarıda kalmayıncaya kadar bu çalışmalarımız devam edecek. Güvenli ve dirençli evlerine, huzurlu evlerine kavuşuncaya kadar vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bir olmaya beraber olmaya devam edeceğiz.”

Programda ayrıca AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Mesut Bozatlı, Bünyamin Bozgeyik, CHP Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç’te konuşma yaparak 6 Şubat günü yaşananlar ile ileride yapılması gerekenleri belirterek duygu ve düşüncelerini aktardılar.

*

GTB Başkanı Akıncı, asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşları rahmetle yad ederek, bir daha böylesi acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.

Geride unutulmaz acılar ve kapanmaz yaralar bırakan deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçtiğini anımsatan Akıncı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve aralarında Gaziantep’in de bulunduğu 11 ilde can kayıplarına ve büyük yıkımlara sebebiyet veren 6 Şubat 2023 depreminin üzerinden tam bir yıl geçti.

Asrın felaketi olarak adlandırılan depremde maalesef 50 binin üzerinde canımızı kaybettik. Binlerce insanımız bu yıkımlarda yaralandı ve yakınlarını kaybetti. Büyük travmalara sebebiyet veren deprem felaketi geride sadece yıkılan binalar, yarım kalan hayaller değil aynı zamanda hiçbir zaman kapanmayacak derin yaralar da bıraktı.

*

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde yayımladığı anma mesajında, “Depremden sonra tüm araç-gereç, bina, personel gibi tüm imkanlarımızı milletimizin hizmetine sunduk. Gaziantep OSB, deprem yaraların sarıldığı merkez haline gelerek başarılı bir sınav verdi” dedi.

“Devlet-millet işbirliğinin en güzel örneği”

6 Şubat depremleri, şüphesiz ki ülkemizin son yıllarda yaşadığı en büyük doğal afetlerden birisi olduğunu hatırlatan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şimşek, “Depremlerde 50 binden fazla insanımızı kaybettik. Millet olarak çok büyük acılar yaşadık. Bu acıları unutmamız mümkün değildir. Depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum” diye konuştu.

*

SANKO HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI ABDULKADİR KONUKOĞLU: “DEPREM FELAKETİNİN YARALARINI SARMAK İÇİN 825 MİLYON TL KATKI SAĞLADIK”

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin ilk anından itibaren tüm imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Bölgede Gaziantep dahil 11 ili etkileyen depremin birinci yılını A Para Tv canlı yayınında değerlendiren Konukoğlu, depremin yol açtığı yaraları sarmak amacıyla SANKO Holding olarak 825 milyon TL tutarında katkı sağladıklarını kaydetti.

*

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Güneydoğu Bölgesi’nde büyük bir yıkıma sebep olan 6 Şubat Depremleri’nin yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında depremin ülkemizde en şiddetli ve en fazla yıkıma sebep olan depremler arasında olduğuna değinen Kileci “Geçen yıl 6 Şubat sabahı saatler 04:17’i gösterdiğinde tüm Güneydoğu benzersiz bir şiddetle sallanmaya başladı. Birçok apartman ve kamu kurumu henüz depremin ilk saniyelerinde yerle bir oldu. Dünya tarihinde karada meydana gelen en şiddetli depremi yaşadığımız o günde birçok vatandaşımız enkazların altında kaldı.. Öğle saatlerinde insanlar ilk depremin şokunu atlatamamışken ikinci büyük deprem dalgası da bölgeyi vurunca felaketin boyutu daha da katlandı. Bölgenin büyük bir kesiminin kar altında olduğu da hesaba katıldığında kış ortasında nasıl bir felaketi yaşadığımız biraz daha anlaşılabilir. Şimdi hatırlayınca bile derin bir kedere kapıldığımız bu kara günleri milletimizin bir daha asla yaşamamasını dilerim.” diye konuştu.

*

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 6 Şubat depreminin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarını kaybeden kardeşlerimizin acılarını paylaşıyorum. Allah böylesi bir acıyı bir daha hiç kimseye yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

 “Depremin acısı halen yüreğimizde” diyen Adnan Ünverdi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“6 Şubat sabahı saat 04:17’de çok büyük bir felaket yaşadık. Gaziantep ve bölgemizdeki 11 ilimizde 13.5 milyon insanımızı etkileyen bu büyük felakette her anlamda çok büyük yaralar aldık. Maalesef 50 binden fazla insanımızı kaybettik. Kelimelerle anlatılamayacak acılar yaşadık.

Gaziantep bu süreçte hem yara alan hem yara saran kent oldu ve bizler de ilk günden itibaren sahadaydık. AFAD Koordinasyon Merkezi koordinasyonunda tüm kurumlarımızla birlikte hareket ettik. İş dünyamız ile birlikte fabrikalarımızı depremzede kardeşlerimize açarak, barınma ve öncelikli ihtiyaçların karşılanması için elimizden geleni yaptık. GSO Mesleki Eğitim Merkezimizde kardeşlerimizi ağırladık

*

TAHMAZOĞLU: “RABBİM BÖYLE BİR FELAKETİ BİR DAHA YAŞATMASIN”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve Gaziantep ile birlikte 11 ili etkileyen deprem felaketinin yıl dönümünde yaşamını yitiren tüm depremzedeleri rahmetle anarak bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması temennisinde bulundu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremin acısının halen taze olduğunun altını çizdi.  Başkan Mehmet Tahmazoğlu, yaşanılan bu büyük acının hemen sonrasında devlet millet tek yürek olduğunun altını çizerek; “Geçen 1 yıllık süre içerisinde asrın felaketi, devletimiz ve milletimizin çabasıyla asrın dayanışmasına dönüştü” dedi.

*

11 ilde yaşanan ve asrın felaketi olarak bilinen depremin birinci yıl dönümünde bir mesaj yayımlayan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu “Allah ne bize ne de başka bir millete böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın” dedi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 11 ili kapsayan ve yıkıcı sonuçlarıyla binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz 6 şubatta gerçekleşen deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Yaşanan büyük felaketin hemen ardından yaraların sarılması için toplumun bütün kesimlerinin kenetlendiğini ifade eden Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu “Bir yıl önce milletçe büyük bir kabusu, büyük bir yıkımı ve büyük bir felaketi 11 ilimizde yaşadık. 6 Şubat sabahı bölgemizde adeta küçük kıyamet koptu. Binlerce vatandaşımızı kaybetmenin acısını yaşarken yüzbinlerce vatandaşımız evlerini, işlerini ve işyerlerini kaybetti. 6 Şubat; milli birlik ve beraberliğin adeta yeniden tesis edildiği, devlet vatandaş kucaklaşmasının zirveye çıktığı bir dönem olarak da akıllarda kaldı. O gün mahşer yerine dönen bölgemizde biz sanayici ve ihracatçılar kısa bir süre içerisinde toparlanarak önceliğimizi depremden büyük zarar gören bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya verdik” dedi

*

100 yılın felaketi, tüm Türkiye’yi sarsan 6 Şubat Depremleri’nin yıl dönümünde açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Deprem değil binalar öldürdü!” dedi.

Yaptığı açıklamada 6 Şubat 2023 tarihini ve o gece yaşananların hiçbir saniyesini unutamadıklarını belirten Başkan Yıldırım, “O geceyi asla hatırlamak istemiyoruz… Fakat hatırlamak ve hatırlatmak zorundayız. O gece bizi deprem değil yuva kurduğumuz, başımızı soktuğumuz binalar öldürdü. Mühendislik hizmeti almayan, denetimi yapılmayan, üç kuruşluk kâr kaygısıyla çimentosundan, demirinden çalınan binalar öldürdü.” ifadelerini kullandı.

*

BAKBAK: DÜNYAYA ÖRNEK BİR DAYANIŞMA RUHU İLE YARALARIMIZI SARDIK

6 Şubat depremlerinin üstünden bir yıl geçti ancak yüreğimizdeki acı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ülkemizin ve milletimizin bir daha böyle acılar yaşamamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

*

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı