Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 05.02.2024 e gazete

admin | 04 Şubat 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 05.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 05.02.2024 e gazete

HABER METNİ;

TÜRKİYE’NİN 2.BÜYÜK CAMİSİ AÇILDI

ERDOĞAN 1875 YATAK KAPASİTELİ ŞEHİR HASTANESİNİ AÇTI

VATANDAŞIMIZ ÜST DÜZEY SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANACAKLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Gaziantep Şehir Hastanesi’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eseri görüyorsunuz, biz söz verdik mi yaparız ama böyle yaparız. Öyle laf ola beri gele yok. Gaziantep’e ne yakışır? İşte böyle eserler yakışır” diye konuştu.

Kapalı alanı 680 bin metrekareyi bulan Şehir Hastanesi’nin 265’i yoğun bakım ve 30’u diyaliz olmak üzere toplam 1875 yatak kapasitesi, 64 ameliyathanesi ve 335 polikliniği, teşhis ve tedavi merkezleri yanında 4 bin 500 araçlık otoparkıyla hizmet vereceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün hastaneye güvenli, konforlu ve hızlı ulaşımı sağlayacak bağlantı kavşağını da resmen hizmete açacaklarını belirtti.

Gaziantep’in bölgenin çekim merkezi olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hastanelerimizle bölgede inşallah bundan böyle sıkıntı yaşamayacağız. Gaziantepli kardeşlerimiz de ileri tıp teknolojilerine ve gelişmiş imkânlara sahip hastanemizde artık bu üst düzey sağlık hizmetinden faydalanacaklar. Hastanemizin resmî açılışıyla birlikte inşallah birimlerinin bir kısmındaki donanım ve personel eksikleri tamamen giderilerek randevu ve hizmetler konusundaki sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Sağlık Bakanlığımızın kısa sürede tüm bu meseleyi çözeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“YARALARI SARMA SÖZÜMÜZÜ HIZLA YERİNE GETİRİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey Belediyesi tarafından şehre kazandırılan cami ve külliyenin açılışını yaptıktan sonra İslahiye’ye gitmeyi planladıklarını ancak aşırı sis nedeniyle video konferansla bağlanarak, inşası tamamlanan deprem konutlarının kura çekimi ve anahtar teslimi törenini gerçekleştireceklerini bildirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden 3 bin 903’ü Gaziantep’te olmak üzere 53 binin üzerindeki vatandaşı rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziantep’in de aralarında olduğu 11 şehrimizin 124 ilçesiyle 7 bin köy ve mahallesini vuran 14 milyon insanı etkileyen asrın afetinin üzerinden 1 yıl geçmişken yaraları sarma sözümüzü hızla yerine getiriyoruz. Dün Hatay’da, bugün Gaziantep’te, salı günü Kahramanmaraş’ta, çarşamba günü Şanlıurfa’da, perşembe günü Adıyaman’da, cuma günü Elazığ’da hak sahiplerine ilk konutları teslim ediyoruz. Deprem şehirlerimizi, altyapısıyla üstyapısıyla, şehir merkezi ve kırsalıyla tamamen ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceğiz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten kazadan beladan muhafaza eylesin.”

“GAZİANTEP BÖLGESEL BİR MERKEZ HÂLİNE GELDİ”

Ülkenin önde gelen sanayi, ticaret, tarım şehri Gaziantep’in dev adımlarla büyümesini yakından takip ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mart akşamına hazır mıyız? Ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları, durmadan usanmadan çalışmaya var mıyız? Cumhur İttifakı olarak inşallah Gaziantep’imizde el ele vererek, gönül gönüle vererek ve dayanışma içerisinde Gaziantep’te yeni bir dönemin başlamasına hazır mıyız?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem hükûmet hem belediyeler olarak yaptıkları yatırımlarla şehrin önünü açmayı, gelişmesine destek vermeyi sürdürdüklerini vurgulayarak, “Açılışını yaptığımız hastanemiz şehrin güney kesimindeki sağlık hizmetleri talebini karşılayacaktır. Maşallah, Gaziantep sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla ülkemiz sınırlarını aşıp bölgesel bir merkez hâline geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda Gaziantep Şehir Hastanesi ve açılışı yapılan diğer eserlerin yapımında emeği geçenleri tebrik etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte törenin ardından çocukları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı helikopterin, Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Kartal Köyü mevkiinde kaza kırıma uğraması sonucu yaralanan ve tedavisi süren yaralı teknisyen Emrah Yıldız’ın ailesiyle de görüştü.

*

*

Erdoğan Gaziantep’teki Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, “En son hak sahibi vatandaşımız da evine yerleşinceye kadar bize durmak, dinlenmek yok. El ele, gönül gönüle vererek bu sınamanın da üstesinden geleceğiz. Görüyoruz ki Türkiye, asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketinin yaralarını süratle sarıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’teki Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’ne canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle İslahiye’deki töreni canlı bağlantıyla yapmak mecburiyetinde kaldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk fırsatta bu aksaklığı telafi edeceklerini söyledi.

                        Gaziantep’teki Şehir Hastanesinin hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan hizmet alacak vatandaşlara acil şifalar diledi.

Depremin hemen ardından 21 Şubat’ta İslahiye’ye geldiklerini, bu ziyarette 6 Şubat depremlerinin ilçede yol açtığı yıkımı bizzat yerinde gördüklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden en olumsuz etkilenen diğer yerlerle birlikte İslahiye’nin de yeniden inşası için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 31 Mart’ta Gaziantep-Kilis afet konutlarının temelini attıklarını, ardından Nurdağı ilçesinde 22 Nisan’da inşası tamamlanan köy evlerini hak sahiplerine teslim etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

 “DEPREM BÖLGESİNİN İMARI VE İHYASI İÇİN ARALIKSIZ ÇALIŞIYORUZ”

Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantepli, İslahiyeli ve Nurdağlıların kendilerinin gayretlerini, samimi çabalarını yakından gördüklerini ifade etti.

Depremin ardından bir sene geçse de toprağa verilen her bir canın acısını yüreklerinde ilk günkü tazelikle hissettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep ve ilçelerinde vefat eden 3 bin 904 vatandaşla tüm deprem şehitlerini rahmetle andı.

 “Gideni geri getirmek mümkün değil fakat yıkılanın yerine yenisini koymak, depremin yol açtığı maddi zararları telafi etmek bizlerin elindedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla deprem bölgesinin imarı ve ihyası için aralıksız çalıştıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde Gaziantep’te yıkılan bina sayısının 4 bin 126 olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkık ve acil yıkılacak 6 bin 114 bina enkazının tamamını kaldırdık. Ağır hasarlı 14 bin 319 binadan 11 bin 554’ünün enkaz kaldırma işlemi de bitti. Kira yardımı ve diğer destek ödemeleriyle Gaziantep’e toplam 4,8 milyar liralık kaynak aktardık. Gaziantep’te kurulan ve dağıtılan çadır sayısı 54 bin 554’tür. Şehrimizdeki 20 yerde kurulan 8 bin 660 konteynerde 26 bin kişi kalıyor. Kırsalda kurulan konteyner sayısı ise 10 bin 674, buralarda barınan kişi sayısı 32 bin 454’tür.”

Konuşmasına son bir yılda neler yapıldığını anlatan bir videonun ardından devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te 17 bin 425 konut, 1673 iş yeri, 839 ahır olmak üzere 19 bin 927 hak sahibi bulunduğunu söyledi.

“BİR YILDA ÇOK CİDDİ MESAFE KATETTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü törenimizle 10 bin 90’ı il ve ilçe merkezlerinde, 608’i kırsalda olmak üzere 10 bin 698 konutumuzun kurasını çekiyoruz. Yuvalarına kavuşan tüm vatandaşlarıma yeni evlerinin hayırlı, bereketli, huzurlu olmasını temenni ediyorum. Gaziantep’te yaklaşık 14 bin konutumuzun yapımı hızla sürüyor. Bunları da söz verdiğimiz şekilde tamamlayarak, hak sahibi kardeşlerime peyderpey teslim edeceğiz” diye konuştu.

En son hak sahibi vatandaş evine yerleşinceye kadar durup dinlenmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “El ele gönül gönüle vererek bu sınamanın da üstesinden geleceğiz. Görüyoruz ki Türkiye, asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketinin yaralarını süratle sarıyor. Elbette zaman zaman gecikmeler, sıkıntılar, problemler ortaya çıkabiliyor. Toplam 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen böylesi bir afetin altından kalkmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Dünyada Avrupa’sı ve Amerika’sı dahil hiçbir ülke böyle ağır bir yükün altından bizim gibi dirayetle kalkamaz. Nitekim geçtiğimiz senelerde orman yangını ve sel felaketi yaşayan kimi Batılı devletler hala bu sorunlarla boğuşuyor, Türkiye ise en zor olanı alnının akıyla geride bırakmıştır. Milletimizin sabrı, metaneti, vakarı, gayreti ve yakın dayanışmasıyla sadece 1 yılda çok ciddi mesafe katettik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin ardından arama kurtarma faaliyetlerinden barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına, enkazın kaldırılmasından yeni yerleşim yerlerinin planlanmasına kadar birçok kritik eşiği başarıyla atlattıklarını belirtti.

Ekonomiye maliyeti 104 milyar doları bulan bir felaket yaşansa da hasarın ve faturanın büyüklüğü karşısında asla yılgınlığa kapılmadıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan deprem bölgesinin yeniden imarı için mesai harcarken diğer taraftan da yatırımların aksamasına müsaade etmediklerini dile getirdi.

“ALTYAPI PROJELERİ İÇİN YEREL YÖNETİMLERE 56 MİLYAR LİRALIK HİBE DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nice çalışmayı, desteği ve yardımı, devletin, belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının vasıtasıyla depremzedelere ulaştırdıklarını dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şüphesiz eksiklerimiz olmuştur. Hiç arzu etmesek de kimi yerlerde gecikmeler yaşanmış olabilir. Ama deprem bölgesi için nasıl samimiyetle çalıştığımıza, depremzede kardeşlerimize el uzatmak için nasıl çabaladığımıza 85 milyon şahittir. Bundan sonra daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum. Farklı proje ve çalışmalarla bu süreci kolaylaştırmanın ve hızlandırmanın gayretindeyiz. Yerinde dönüşüm projemiz bunlardan biridir. Ülkemiz genelinde yerinde dönüşüm için başvuru sayısı 255 bini aştı. Gaziantep’te bu sayı 1068’dir. Bu projemizde konutlar ve köy evleri için 750 bin lira hibe, 750 bin lira çok uygun şartlarda kredi veriyoruz. Ahırlı köy evleri için hibe miktarı 750 bin lira, kredi tutarı ise 1 milyon liradır. Krediler iki yıl ödemesiz olmak üzere 10 yıl vadeli ve faizsizdir. Depremden etkilenen şehirlerimizin meydanlarını, ana caddelerini de biz yapıyoruz. Deprem bölgesindeki içme suyu, atık su, kanalizasyon, arıtma tesisi gibi altyapı projeleri için yerel yönetimlere 56 milyar liralık hibe desteği sağlıyoruz. Şu an projelendirme çalışmaları sürüyor, yazın altyapı çalışmalarına başlayacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altyapıdan üst yapıya, konuttan köy evine, iş yerlerinden, sosyal donatılara, her alanda büyük bir gayret ve özveriyle çalışarak afet bölgesini en kısa sürede ayağa kaldıracaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Sizlerden özellikle gönlünüzü ferah tutmaya devam etmenizi rica ediyorum. Türkiye, kerim vasfıyla bilinen çok güçlü bir devlettir. Tarihte daha önce defalarca olduğu gibi deprem imtihanını da başarıyla vereceğimizden asla şüphe duymuyoruz. Bu süreçte çözümün parçası olmak yerine sorundan nemalananları milletimizin vicdanına havale ediyoruz. Biz bunlara aldırmıyor, kulak asmıyor, vaktimizi ve enerjimizi çalmalarına izin vermiyoruz. Onlar ne yaparsa yapsın, biz sizin için depremzede tüm kardeşlerimiz için canla başla çalışmayı sürdürüyoruz. Bu duygularla kurayla yuvalarına kavuşan vatandaşlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. Önümüzdeki 31 Mart seçimlerinin tüm ilçeleriyle Gaziantep’e hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından hak sahiplerine deprem konutları teslim edildi.

ŞAHİNBEY MİLLET CAMİİ VE KÜLLİYESİ AÇILIŞ PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi’nin açılış törenine de katıldı. Eserin kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey’in 1 milyon 300 bine ulaşan nüfusuyla Gaziantep’in gözbebeği ilçelerinden olduğunu, nüfus çoğalıp, ilçe büyüdükçe ibadethane ihtiyacının arttığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı anda 17 bin kişinin ibadet edebileceği Şahinbey Millet Camisi ile bu ihtiyacın karşılanmış olacağına işaret ederek, caminin dış bahçesiyle ibadet eden sayısının 34 bine kadar ulaşmasının takdire şayan olduğunu ifade etti.

Eserin Gaziantep’e çok büyük değer katacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Zarif dokusuna Kur’an-ı Kerim ayetleri ve lafzatullah nakşedilen camimiz, külliyesiyle birlikte 24 saat şehrin manevi hayatına ışık tutacaktır. Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi sadece bir ibadethane olarak tasarlanmadı. Burası aynı zamanda kütüphanesi, kitap kafesi, çocuk alanları, kursları ve diğer sosyal donatılarıyla bir yaşam alanı olarak planlandı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, camilerin sadece günde 5 kez namaz kılınan yerler olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Camilerimiz, tevhidin olduğu kadar vahdetin, birlik ve beraberliğin, müminler arasındaki ebedi ve ezeli kardeşliğin sembolüdür. Camiler, minberi, mihrabı ve kürsüsüyle ilim ve ahlak, marifet ve hikmet derslerinin verildiği ilim merkezleridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Namazlarımızı kılıp gittiğimiz mekanların ötesinde, buraları merkez edinerek her alanda kendimizi geliştirmenin yollarını aramalıyız. Evlerimizin neşesi, gözümüzün nuru olan çocuklarımızı ellerinden sevgiyle tutup, camilerimize daha sık getirmeliyiz. Hanım kardeşlerimizin buralardan daha fazla, daha yoğun faydalanmasını sağlamalıyız. İstikbalimizin güvencesi olan gençlerimizin camilerle irtibatlarının mutlaka kuvvetli olmasını temin etmeliyiz. Kur’an-ı Kerim ziyafetleri, söyleşiler, sohbetler, mevlidi şerifler ve benzeri etkinliklerle bu güzel eserin hakkını vermenin yollarını aramalıyız. Rabb’im, bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın diyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi’nin açılış kurdelesini kesti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm ümmete inşallah hayırlı olsun. Ve burası aynı zamanda ismiyle müsemma sadece ülkemizin değil, tüm İslam dünyasının bir çekim alanı olsun” ifadelerini kullandı.

*

GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ’NE HIZLI VE GÜVENLİ ULAŞIM AĞI

‘GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ VE BAĞLANTI YOLLARI’ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN HİZMETE AÇILDI

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

-“DEPREMİN ARINDAN YARALARI SARIYORUZ. ŞEHİRLERİMİZİ AYAĞA KALDIRANA KADAR DİNLENMEYECEĞİZ”

“GAZİANTEP SANAYİSİ, TİCARETİ, TARIMI İLE BÖLGESEL BİR MERKEZ HALİNE GELDİ”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU:

-“BİZ BURADA BU HASTANEYE RAHAT ULAŞABİLMENİZ İÇİN YAKLAŞIK 4 KİLOMETRELİK YOLU VE KAVŞAĞI YAPTIK”

-“BİZ HIZLI TRENİ MERSİN’DEN YOLA ÇIKARDIK MERSİN, ADANA, OSMANİYE VE GAZİANTEP’E İNŞALLAH GELECEK HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYORUZ, ŞİMDİDEN HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Gaziantep Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yer aldı.

Gaziantep Şehir Hastane’sinin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Biz söz verdik mi yaparız. Gaziantep’e böyle eserler yakışır. Gaziantep Şehir Hastanesi’nin 1875 yatak kapasitesi yanında 4 bin 500 araçlık otoparkı ile sizlere hizmet verecek. Bağlantı kavşağımızı da resmen hizmete açıyoruz. Öyle bir şehir ki burası bölgenin çekim merkezi olacak. Deprem şehirlerimizi, altyapısıyla üstyapısıyla, şehir merkezi ve kırsalıyla tamamen ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceğiz.” diye konuştu.

HAK SAHİPLERİNE İLK KONUTLARI TESLİM EDİYORUZ

Erdoğan, Islahiye’de yapımı tamamlanan konutlarımızın teslim törenini gerçekleştirdiklerini belirterek, 14 milyon insanı etkileyen asrın afetinin üzerinden 1 yıl geçmişken yaraları sarma sözümüzü hızla yerine getiriyoruz. Hak sahiplerine ilk konutları teslim ediyoruz.” Dedi.

Gaziantep’in dev adımlarla büyümesine şahitlik ediyoruz. Durmadan usanmadan çalışmaya var mıyız? Cumhur İttifakı olarak el ele vererek dayanışma içinde yeni bir dönemin başlamasına hazır mıyız? Şehre destek vermeyi sürdürüyoruz. Gaziantep sanayisi, ticareti, tarımı ile bölgesel bir merkez haline geldi.” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gaziantep’e ulaştırma alanında gerekli olan hizmetleri bizleri bizler yapıyoruz değerli hemşehrilerim. Biz Gaziray’ı bitirdik, hizmete açtık. Nasıl Gaziray’dan memnun musunuz?” dedi.

HIZLI TREN GAZİANTEP’E DE GELECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları kaydetti:

 “Biz şimdi hızlı treni Mersin’den yola çıkardık. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’e inşallah gelecek. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Biz burada bu hastaneye rahat ulaşabilmeniz için yaklaşık 4 kilometrelik yolu ve kavşağı yaptık. Hayırlı uğurlu olsun. Biz şimdi bu seçimlerde de inşallah Gaziantep yakıştığı gibi olacak. Gaziantep’i biz her zaman arkamızda gördük. Allah razı olsun. Yolumuz açık olsun inşallah. Allah’a emanet olun.”

*

*

ŞEHİTLER ANKARA’DA TOPRAĞA VERİLECEK

                        Gaziantep Havalimanına gitmek için Hatay Havalimanından havalanan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına ait  içinde 2 pilot 1 teknisyenin olduğu helikopter Nurdağı Kartal Köyü mevkiinde düştü.

Gaziantep valiliğinden yapılan açıklamaya göre Şehit Pilotlarımız için yarın Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’nda düzenlenecek törenden sonra Ankara’da toprağa verilecek.

Dün gece Nurdağı ilçesinden herkesi üzüntüye boğan acı bir haber aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Havalimanı’na gitmek için havalanan bir helikopterin Kartal köyü mevkisinde kaza kırıma uğradığını, iki pilotun şehit olduğunu, bir teknisyenin yaralandığını anımsattı.

                                               Şehitler Pilot Emniyet Amiri Cemil Gülen ve Sözleşmeli Pilot Levent Öztürk’e Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, emniyet teşkilatına başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tedavisi süren yaralı teknisyen için de acil şifa dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim askeri, polisi, jandarması, korucusuyla tüm güvenlik güçlerimizi her türlü kazadan saldırıdan muhafaza eylesin” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya konu ile yaptığı açıklama ise şöyle;

“Milletimizin başı sağ olsun

Bu akşam Gaziantep Havalimanına gitmek için Hatay Havalimanından havalanan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM 708 kuyruk numaralı helikopterimiz, Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Kartal Köyü mevkiinde kaza kırıma uğramıştır.

En son saat 22.49’da Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezinin temas ettiği helikopterimizde bulunan 2 pilotumuz şehit olmuş, teknisyenimiz yaralanmıştır.

Kahraman pilotlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, Aziz Milletimize ve Emniyet Teşkilatımıza başsağlığı diliyorum.

Şehitlerimizin makamı âli olsun.

Yaralı polisimize acil şifalar diliyorum.”

*

*

*

*

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE ‘AYINTAB BASTASI’ TEMALI RESİM SERGİSİ

-RESSAM GÜLÜMAY ÇİRAZ: “SANATIN BİRLEŞTİRİCİ VE BÜTÜNLEŞTİRİCİ BİR GÜCÜ VAR”

Ressam Gülümay Çiraz, tuval üzerine karışık teknikler kullanarak yaptığı eserlerinden oluşan “Ayıntab Bastası” temalı resim sergisini SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverle ile buluşturdu.

Gülümay Çiraz, sergi açılışında yaptığı konuşmada “Toplumların gelişip ilerlemesinde önemli bir yeri olan sanatın birleştirici ve bütünleştirici bir gücü var” dedi.

Sergiyi izleyen sanatseverlerin duygu ve düşüncelerin zaman içinde nasıl evrildiğini keşfedeceğini anlatan Çiraz, “İçsel dünyamın derinliklerini sanatseverler ile paylaşacak, birlikte bir sanat yolculuğuna çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Deneyimlerin sanatını zenginleştiren ve farklı perspektiflerle tanışmasına olanak tanıyan unutulmaz anılara dönüştüğünü dile getiren Çiraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Sanatın türevli olması beklenmektedir. Duygularımızın ve düşüncelerimizin yoğunluğu olduğu gibi gördüğümüz nesnelerin gerçek yansımasını ortadan kaldırır. Aynı düşünce farklı biçimlerde de anlatılır. Duygu ve düşüncelerin zamansal farklılıkları zemin üzerinde bir denge yaratmamıza yardımcı olur.

Başlangıçta gördüğümüzü daha sonraki çalışmalarda duygu ve düşünce yoğunluğu ile yorumladığımız zaman ilk izdüşümünden çok daha farklı bakış açısı sergilediğini görebiliriz. Oluşum sürecindeki duygu, düşünce ve zaman kavramları bütüne ulaşmamızı sağlar. İçsel dünyamızdaki duygu derinliği anlatmak istediklerimizi bizden bağımsız değerlere dönüştürür ve bütünselleştirir.”

Doğup büyüdüğü Gaziantep’te sergi açarak en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Çiraz, “Eserlerime ev sahipliği yapan SANKO Sanat Galerisi’ne şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ressam Nurten Çatıkkaş Kale, Zeugma, Fırat’ın Gerdanlığı yayını Çiraz’a takdim etti.

Sergi açılışına SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Ressamlar Ayşegül Bakkaloğlu, Gül Öztürkmen Demir, Hüseyin Eroğlu ve sanatseverler katıldı.

Gülümay Çiraz’ın, Gaziantep’in plakasından esinlenerek 27 eserinin yer aldığı “Ayıntab Bastası” temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisi’nde 23 Şubat 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

GÜLÜMAY ÇİRAZ

Gülümay Çiraz, 1969 yılında Gaziantep’te doğdu. Gazi İlköğretim Okulu, Gaziantep Kız Meslek Lisesi ve Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Gaziyurt Matbaa ve Ambalaj’da grafiker olarak çalıştı.

Türkiye’nin değişik illerinde görsel sanatlar öğretmenliği yaparak, sanatın sihirli dünyasını paylaşan sanatçı, 2010 yılından beri Çankaya Halk Eğitim Merkezi’nde karakalem resim, suluboya, yağlıboya ve akrilik boya resim eğitimleri veriyor.

 “Sanat benim için sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğundan Ankara’daki atölyemde çalışmalarıma devam ediyorum” diyen sanatçı, sanatın; duygu ve düşünceleri ifade etmenin aracı ve kendisi için ifade özgürlüğü anlamına geldiğini söylüyor.

Yunanistan, Bulgaristan, Mısır, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi Resim Çalıştayı gibi yurt içi ve yurt dışında birçok sergiye katılan sanatçının, birçok kurum ve kuruluş koleksiyonunda eserleri bulunuyor.

0

*

*

Gaziantep’te yer adlarıyla adlandırılan soyadlarımız:

Soyadı kanunu 2 Ocak 1935′te yürürlüğe girmiştir.

Ailenin soyadı bir coğrafi yerle alakalı ise onun oraya ait olduğunu gelecek nesillerin bu soy adla nereden geldiğini unutmasın diye alınan adlardır. Bu bazen de oralı olmadığı halde orayla iş ilişkisi olanlar için de olabilir.

Bu hemen hemen bütün Dünya’da vardır. Batı medeniyetlerinde ve özellikle Arap ve Fars kültüründe çok görülür.

Şimdi yurt dışı olan yerlerle anılan soy adlarımız :

Baydar

Buharalı

Halepliler

Haleplioğlu

Hoylu

Mekki

Mısırlı

Musullu

Özhalepli

Şehirlerle anılan soyadlarımız :

Adanacı, Adanacıoğlu

Albustanlıoğlu, Albustan

Antepli

Birecikligil, Özbirecikli

Diyarbakırlıoğlu

Harputlu, Harputluoğlu

İstanbullu

Karslıgil, Özkarslı, Karslı

Maraşlı

Muşlu

Mersinli

Tokatlı

Nizipli, Niziplioğlu

Urfalıoğlu

Köylerle anılan soyadlarımız :

Araptarlı

Batallı

Besnili

Ceydeli

Çarpınlıoğlu

Güceylioğlu

Hacarlıoğlu

Humanızlı

Keretli

Kürümlüoğlu

Mahramanlı

Lohanlı

Mizmizlioğlu

Niziplioğlu

Öğümsöğütlü

Savcılı

Savcılıoğlu

Şiveydinli

Şöhmeli

Tılfarlıoğlu

Fotoğraf : 1956 Birecik

*

*

“BENDE YANDIM ELİ ZİLLİYE”

“Bee ben bilmem bacım” deyip de Çalgıcı Cudiye’den “Bende yandım eli zilliye” isteyen, sonra da çirtikliye çirtiliye ortada oynayan, mahallemizin kızları.

Düğün okuyucusu Tuluk Meyrem.

“Herkes çıkınını açsııın,olanlar olamayanlara versiiin”diye düğün arasında mola veren Cümbüşcü Adil.

Okuldan geldiğimizde moraran elimizi tuttuğumuz, içine su geçen ayakkabılarımızdan çıkan çoraplarımızı kuruttuğumuz sobalarımız vardı.

Komşusu aç yatarken kendisi tok yatmayan büyüklerimiz.Bir yemek yaptığında “Yeri oğlum şunu Aşe Bacı gile,şunu Fatma bacı gile ver de gel diyen,ramazanda mahalle fukaralarına çit,çember arşınlayıp,herkesin ne giyeceğini,ne ihtiyacı olduğunu bilen,”Fattımın kızı Möhterem yeee doordu , şu kahke bezini uşaana bez etsin” diye salan hayırseverlerimiz.

Zenginin fakirin mahallesi ayrı değildi.Aynı dehlizde birlikte yaşar olanlar olmayana verir. Biribirlerine saygı duyar. Ölüsünde, dirisinde bir olurlardı.

Otuz uvak lahmacun yaptırılırsa, üstüne de beş-on ekmek alınır,lahmacun ekmeğin içine dürüm edilirdi.

Paklava her zaman yenilemez, gelen misafire sinide, bastık,

üzüm, sucuk, hayir, fıstık ile fekke düzülürdü.

Halimizce kaddimizle yaşardık.

Fotoğraf Akten Köylüoğlu albümünden        

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı