Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 01.02.2024 e gazete

admin | 31 Ocak 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 01.02.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 01.02.2024 e gazete

GAZİANTEP CHP’Sİ SARIGÜL’Ü ORDUYA KAPTIRDI

CHP ADAYSIZLIĞI FATMA ŞAHİN’İ RAKİPSİZ KILDI

FATMA ŞAHİN’İN TEK RAKİBİ

AYLIK MAAŞI 10 BİN TL NİN ALTINDAKİ EMEKLİLER

*

*

TÜRK GIDA KODEKSİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILARAK LİMON SOSU YASAKLANDI

LİMON SOSLARININ SATIŞI YASAKLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Limon suyu görüntüsünü veren veren;  limon aromalı sos,  limon sosu,  limonlu sos ve benzeri isimlerle limon suyu benzeri ürünlerin satışı yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığından açıklaması şöyle;

“Gıda ürünlerinde taklit ve tağşişin tespitinde kullanılmak üzere bakanlık resmi internet sitesinde duyurulacak analiz metotları ve karar limitlerinin kullanılmasının sağlanması amacıyla Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne “Türk Gıda Kodeksi kapsamındaki bir gıda ürününe yatay veya dikey gıda kodeksinin izin vermediği bir bileşenin ilave edilip edilmediğinin tespitinde, ilgili kodeks hükümlerine ilave olarak, uluslararası veya ulusal çalışmalar neticesinde belirlenen ve bakanlık resmi internet sitesinde duyurulacak analiz metotları ve karar limitleri kullanılır.” hükmü eklenmiştir.

Bu düzenlemeyle, gelişen bilimsel veriler ışığında ilave mevzuat değişikliği beklemeden taklit ve tağşişin tespiti için yeni analiz metotları ivedilikle kullanıma alınabilecek ve bu sayede tüketici menfaatleri en üst düzeyde korunacaktır.

Yönetmelikte yapılan diğer bir değişikle, “Limon suyu izlenimi veren; limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos vb. isimlerle limon suyu benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemez.” hükmü eklenmiştir.

Yapılan değişiklikle, sadece limon aroması veya az miktarda limon suyu veya konsantresi ile diğer bileşenler kullanılarak üretilen limon sosu vb. ürünlerin üretimi yasaklanmıştır.

Ülkemiz limon üretimi ve ihracatında dünyada söz sahibi bir ülkedir.

Limon, depolama ömrü uzun olan bir ürün olduğu için ticari değeri de yüksektir.

Söz konusu düzenleme, önemli bir limon üreticisi olan ülkemizde, sadece limondan limon suyu üretimi sağlanarak katma değerinin yükseltilmesi, limondan üretildiği izlenimi verilerek piyasaya arz edilen ürünlerle tüketicilerin yanıltılmasının önlenmesi amacıyla yapılmıştır.

Yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren söz konusu ürünler üretilemeyecektir. Yönetmeliğin yayımından önce üretilen ürünler ise 31/12/2024 tarihinden sonra piyasada bulunamayacaktır.

Tüketici sağlığı ve menfaatleri ile üreticilerimizin korunması, katma değerli ürün üretiminin artırılması için Bakanlığımızın çalışmaları aralıksız devam edecektir.”

İNŞALLAH DENETİM YAPILIR SOS YERİNE DEREYE PARA ETMEDİĞİ İÇİN DÖKÜLEN  GERÇEK LİMON SOFRAMIZA GİRER

*

*

ŞAHİNBEYLİ GENÇLER KUTSAL TOPRAKLARDAN DÖNDÜ

Geçtiğimiz günler içerisinde Şahinbey Belediyesi tarafından Umreye gönderilen öğrenciler Gaziantep’e döndü. 6 yıldır devam eden proje kapsamında, Şahinbey Belediyesi bu zamana kadar 933 öğrenciyi Umreye göndermiş oldu.

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep İl Müftülüğü ’nün birlikte organize ettiği Umre ödüllü “Yitik Cennet” kitabından yapılan sınavda dereceye girerek Umre ziyareti için kutsal topraklara giden öğrenciler, ziyaretin ardından Gaziantep’e döndü. Kutsal topraklardan dönen öğrenciler, mübarek toprakları görmenin mutluluğu içerisinde olduklarını ve kutsal topraklarda İslam ümmeti için bol bol dua ettiklerini dile getirdiler.

ANLATILMAZ YAŞANIR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Umre’den dönen öğrencileri karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını “Umreden dönen öğrencilerimiz kadar heyecanlıyım. Öğrencilerimizin mutluluğu ve heyecanı yüzlerinden okunuyor. Şahinbey Belediyesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz projemiz kapsamında 6’ncı kez öğrencilerimizi Umreye gönderdik. Öğrencilerimizi göndermeden önce oradaki ibadetlerini doya doya yaşasınlar diye seminerler düzenledik. Ailelerindeki birçok ferdin arzu edipte gidemedikleri yelere gençlerimiz bu yaşta yaşta gitme fırsatı buldu. Umre ve Hac anlatılmaz yaşanır. Rabbim gitmek isteyen herkese nasip etsin. Gençlerimizi bu yaşta Umre’ye göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen Müftülerimize, öğretmenlerimize ve ailelere teşekkür ediyorum ” dedi.

ÇOK ANLAMLI BİR PROJE

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar öğrencilerin Umre yolculuğu ile daha da bilinçlendiğini ifade ederek “Şahinbey Belediyemizin büyük katkıları ve destekleriyle Umre’ye uğurladığımız gençlerimizi karşıladık. Gençlerimizin sevincini görünce projenin ne kadar anlamlı ve kıymetli olduğunu bir kez daha görme imkanı bulduk. Bu yavrularımız medeniyetimiz, inancımız ve bizlerin tarihine dair hangi güzellikler varsa onları görerek bilinçle ve şuurla geri dönmüş oldular. Başından itibaren gençlerimiz bu yolculuğu bir bilinç ve şuura dönüştürmeleri için seminerler düzenleyip bilinçli bir ekiple gönderdik. Yüzlerindeki sevinç ve gönüllerinde hissettikleri iç huzur tarifi mümkün olmayan bir güzellik. Bu güzelliğe vesile olduğu için Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN MEHMET TAHMAZOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDERİZ

Umreden dönen öğrenciler, İslam ümmeti için dua ettiklerini ve o mübarek yerleri görebilme şansına sahip oldukları için çok mutlu olduklarını belirterek, kendilerine bu imkânı sunan Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederek, “Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu’nun sayesinde bu genç yaşımızda Umreye gitme imkanı bulduk. Oradaki tüm masraflarımız karşılayarak bizleri Umreye gönderdi. Kendisinden Allah razı olsun” dediler.

Öğrencilerin aileleri çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayarak, “Çok mutlu ve gururluyuz. Çocuklarımız bu genç yaşta Umreye gitme imkanı buldular. Bu imkanı sunan Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz” dediler.

*

*

CAN ATALAY’IN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Gezi olaylarının sorumlusu olarak görülen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik Balıklı Parkı’nda  TİP Gaziantep İl  Örgütünce bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada

“Hukuksuz bir şekilde milletvekilliği düşürülen vekilimiz Can Atalay için Balıklı Meydanında basın açıklaması düzenledik.

Biz, Saray’dan, iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” denildi

*

*

AYINTABA DAİR

EVLİYA ÇELEBİ SENE 1671 DE DEMİŞ Kİ :

“AYINTAP ŞEHRİ TÜMÜYLE 32 MAHALLEDİR.

Bakımlı, yüksek, saray gibi evleri vardır. Bu evlerin 300 ünde özel hamam bulunuyor. 3900 dükkanlı büyük bir çarşısı, sayısız câmii ve 70 çeşmesi vardır. Her ev, bahçesi, fıskiyeli havuzları, cennet ırmağı gibi suları, çeşit çeşit meyve ağaçları ile İrem Bağlarına benzer.

Şehir, bakımlı, bezeli, temiz caddeleri ile gerçekten şirindir. Geceleri tüm sokaklanrı kandillerle aydınlatılır. Şehri çevreleyen dağlar, tümüyle bağdır. Bağları 93 kere yüz bin ve kırk altı bin tiyektir. Kırk çeşit üzümü, binlerce tulum pekmezi, bademli fıstıklı sucuğu, pestili vardır ki, Arab’a, Acem’e Hindistan’a kadar gönderilir. Hele helvası, bir diyarda yoktur. Elhasıl bu şehrin medhinde lisan kasirdir.

Garip, dost, marifetli, halim ve selim halkı vardır. Havası ve suyu çok güzeldir. Bu nedenle halkın yüzü pembe pembedir. Dâimâ bağ ve bahçelerde yiyip içerler. Cümle halkı şirin yediklerinden şirin söylerler.:. “

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı