Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 25.01.2024 e gazete

admin | 24 Ocak 2024 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 25.01.2024 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 25.01.2024 e gazete

HABER METNİ,

FATMA ŞAHİN- TAHMAZOĞLU YÜKSEK GERİLİM HATTINI ENERJİYE ÇEVİRELİM

Dün Gaziantep Büyükşehir Belediye mevcut Başkanı ve adayı Fatma Şahin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir basın toplantısı yaparak hem yeni dönemde yapacaklarını anlattı hem de sorulara yanıt verdi.

Geçmiş yıllardan beri Fatma Şahin’in Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile bir sıkıntısı var.

Bu sıkıntı kesinlikle kişisel değil. Bir hizmet yarışında pay sahiplinde anlaşamıyorlar. Muhtemelen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile de çok ileri gitmese de aynı sıkıntıların olduğunu dün Fatma Şahin açıklamış oldu.

Aslında herkesin yapacağı iş belli. Sınırlar ve yetkiler yasa boyutunda belirlenmiş.

Fatma Şahin diyor ki; “ben ilçelere de müdahale etmeliyim. Çünkü ben Büyükşehir Belediye Başkanıyım”. İlçe Belediye Başkanları da diyor ki özellikle Şahinbey ve Şehitkamil “hayır bizim yetkilerimiz yasa boyutunda sınırlı o işi ben yaparım sende sorumlu olduğun işi yap.”

Çünkü para imar yapılanmasında ilçe belediyelerine akıyor. İlçe belediyeler diyor ki bu bütçe bana tahsis edilmişse ben yaparım ben harcarım; eser de benim olur diyor.

Fatma Şahin’in Ankara eli oldukça güçlü. Düzbağ’dan su getirttiren o güç Büyükşehir Belediye yasasını da herhalde değiştirme gücü de vardır.

Neden olmaz bu Büyükşehir yasasındaki değişiklik; İstanbul için engel var.

O yetki Büyükşehir’e verilirse İstanbul’da  İmamoğlu Ak Partinin çoğunluğunu elinde tuttuğu ilçeleri sıkboğaz eder.

Yani Fatma Şahin’in ilçelere nüfus edememesinin ana temeli bu.

Bugün Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet  Tahmazoğlu’nun yaptığı işlerin hemen hemen hepsi Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken işler. Ama Tahmazoğlu başarılı bir şekilde yapıyor.

Kentsel dönüşümle başladı işe gecekonduların kaçak yapının önünü kesti. Yeşil vadi gibi bir alanı ihya etti üç katlı muhteşem bir köprülü kavşak yaptı. Ardından Kılınçoğlu Yeşilvadi tüneli de  işi zenginleştirdi.

Fatma Şahin bir Gallepark ile çevreciliği ile yeşil dönüşüm projesini konuşturdu.

Dövüşülecekse işte böyle hizmet projeleriyle rekabet heyecanıyla dövüşülsün biz de bu arada o güzelim hizmetlerden faydalanmış olalım.

ULUSLARARASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI GTO’DA BULUŞTU

DÜNYANIN GÖZÜ GAZİANTEP’TE

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), her yıl gerçekleştirerek geleneksel hale getirdiği ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla bölge önceliklerini masaya yatırdığı donör toplantısını “Ortak Hedeflere Ulaşmak İçin Uluslararası İş Birliği” sloganıyla gerçekleştirdi.

Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında düzenlenen toplantıda Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu (GIZ), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Katar Hayır Kurumu (Qatar Charity), Sparkassenstiftung, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Birleşmiş Milletler Çocuklar İçin Uluslararası Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Alman İnsani Yardım Derneği, Dünya Gıda Programı, İhtiyaç Haritası ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) temsilcileri yer aldı.

ÖZDURAK: Biz sizlerle tüm sorunlarda omuz omuza çalıştık

GTO’nun stratejik öncelikleri ve hedefleri çerçevesinde Gaziantep ve bölgesine yönelik yapacağı çalışmalar ile uluslararası kuruluşların Gaziantep ve bölgeye yönelik temel hedef ve öncelikleri arasında uyumu sağlamak hedefi ile düzenlenen toplantıda konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taner Özdurak, “GTO olarak 126 yıllık tarihimiz boyunca her zaman çözümün bir parçası olmayı kurumsal kültür haline getirdik. Çok uzun yıllardır da uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla çözüm odaklı iş birliği içerisindeyiz. Biz sizlerle mülteci krizinde omuz omuza çalıştık, pandemi sürecinde omuz omuza çalıştık, deprem sürecinde omuz omuza çalıştık… Üyelerimizin, şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit edip çözümler geliştirirken, çeşitli krizlerin negatif sosyo-ekonomik etkilerini hafifletmede birlikte çok özel yol arkadaşlığı yaptık.” dedi.

Özdurak: 2024 yılında önceliğimiz deprem

Bugüne kadar GTO’nun ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının bilgi, deneyim ve kaynak sağlama güçlerinin oluşturduğu sinerji ile pek çok sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade eden Özdurak, “Bu sinerjiyi devam ettireceğimizden, birlikte örnek ve öncü projelere imza atacağımızdan hiç şüphem yok. Mevcut durumu değerlendirmek ve 2024 yılı için doğru adımları planlayabilmek adına bir araya geldiğimiz bu toplantı o nedenle çok önemli.” diyerek GTO’nun 2024 öncelikleri hakkında şunları söyledi:

“Ajandamızda birçok proje var ancak önceliğimiz henüz yaraları kanamaya devam eden deprem. Özellikle depremin bölgedeki istihdam, ticaret ve üretim faaliyetleri üzerindeki olumsuzlukların giderilmesine odaklanmaya devam etmek istiyoruz. Üyelerimize ikiz dönüşüm gibi küresel gelişmeler konusunda rehberlik yapmak istiyoruz. Onların ulaslararasılaşma yeteneklerini, girişimcilik yeteneklerini geliştirmek istiyoruz. Gastronomi, tarım gibi öncelikli alanlarımız var. Ürün ve hizmetlerinde katma değerler yaratabilmeleri için tasarım ve markalaşma alanlarında vizyon kazandırmak istiyoruz. Elbette tüm bunları isterken dünya ekonomisindeki gelişmeler, çatışmalar, bulunduğumuz coğrafyadaki ortamın yaratacağı etkileri gözeterek yapmamız gerekiyor ki asıl zor olan kısım da bu. İşte bu zorluğu da hep beraber aşabileceğimize inanıyorum. Kısacası yapacak çok işimiz var. GTO olarak biz sizinle çözümün parçası olmaya, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız. Tüm kurumların bilgi, deneyim ve kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımı, önceliklerin doğru belirlenmesi ancak güçlü bir yerel diyalog ve iş birliği sayesinde olacaktır. İşte bu sebeple her yılın başında düzenleyerek geleneksel hale getirdiğimiz bu toplantıyı gerçekleştiriyor olmanın önemli olduğuna inanıyorum.”

Toplantının devamında GTO İş Geliştirme Danışmanı Figen Çeliktürk’ün moderasyonunda gerçekleştirilen oturumda GTO Dış İlişkiler ve Proje Geliştirme Müdürü Sezin Darvish, “2023 Yılı GTO Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi ve 2024 Planlamaları” konulu sunum yaptı.

Toplantıya katılan uluslararası sivil toplum kuruluşu temsilcileri ise yaptıkları değerlendirmelerde GTO ile bugüne kadar yaptıkları iş birliklerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bundan sonraki süreçte çalışmalarında özellikle deprem sonrası yerelin ihtiyaçlarına odaklanmanın doğru bir perspektif olduğunu belirtti.

*

*

*

Oğuzeli’nde Cami, Kur’an Kursu ve Sağlık Merkezi Yapımı İçin Protokol İmzalandı

KAPLAN AİLESİNDEN BİR HAYIR İŞİ DAHA

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Hayırsever Kaplan Ailesi iş birliğinde 6 Şubat depremleri sonrasında konaklama açısından büyük rağbet gören Oğuzeli Büyükşahinbey Mahallesi’nde cami, 4-6 yaş Kur’an kursu ve 7/24 ambulanslı hizmet verecek sağlık ocağı yapımı için valilik fuaye alanında protokol imza töreni düzenlendi.  

Törene, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, İl Sağlık Müdürü Dr. Beytullah Şahin, Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar Koyun, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, YİKOB Başkanı Muhammet Önder, Oğuzeli İlçe Müftüsü Nihat Koç ile hayırsever Kaplan Ailesi katıldı.

Çeber: Bu İş Birliği Gaziantep Modelini Simgeliyor

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, burada yaptığı konuşmada Gaziantep’i simgeleyen bir tablo ile karşı karşıya olduklarına dikkati çekerek, “Beni çok mutlu eden bir tablo bu. Bu ortamı her yaşadığımda mutlu oluyorum. Bugün örnek bir hikaye ile buluştuk. Baktığımızda cami yanında Kur’an kursumuz olacak. Bir taraftan sağlık merkezimiz olacak. Bunların hepsi Selahattin Beyin söylediği gibi bugünlerde bu tür yatırımlar çok kolay yatırımlar değil. Ama dediğim gibi örnek bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu iş birliği Gaziantep modelini simgeliyor. Ayrıca kıymetli hemşerilerimin kadir şinaslığını, vefasını ve vatan sevgisini simgeleyen bir tablo” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Kaplan Ailesinin hayırseverlik adına şehirde yaptıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu şehir çok özel bir şehir. Sağlık ocağı, Kur’an Kursu ve cami için belirlenen yer aslında mali olarak bakıldığında hakikaten çok değerli. Camii projesi kapsamında yapılacak Kur’an kursu da çok önemli. Çünkü bilim dünyası eğitim için 7 çok geç diyor. 6 yaşı ise altın çağ olarak nitelendiriyor” sözlerini kaydetti.

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, bugün yine hayırlı bir iş için bir araya geldiklerini anlatarak, “Ben öncelikle imzalanacak protokolle hayata geçirilecek bu özel projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Aslında birkaç iyiliği bir arada gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir tarafta cami olacak insana hayat ve ruh veren mekanlardır camiler. Dolayısıyla bu camimiz bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayacak. İkincisi de 4-6 yaş Kur’an Kursu, bu eğitici yerler camileri, bir eğitim formatına dönüştürüyor” ifadesini kullandı.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Beytullah Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bu tür hizmetlerde daima öncü rol oynamalarından dolayı kendilerine teşekkürlerini sunarak, “Hayırsever Kaplan Ailesi de şehirdeki bu tür yardım ve destek protokollerinde daima adı geçen bir aile. Kendilerine de bu vesileyle teşekkür ediyorum” dedi.

Kaplan Ailesi adına konuşan Selahattin Kaplan, şehrin emin ellerde olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti.

“Yapacağımız hayırda bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugünkü protokolde yapılması belirlenen yapıları yakın zamanda vefat eden kardeşimiz Abdulkadir Kaplan’ın adını yaşatmak için yapıyoruz. Oğuzeli ilçemize desteklerinizle yaptıracağımız cami, 4-6 yaş Kur’an kursu ve sağlık merkezinin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

*

*

*

GSOMEM’DE “YEŞİL DÖNÜŞÜMDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” KONULU TOPLANTI YAPILDI

Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (GSOMEM) ve VAT Enerji iş birliğinde “Yeşil Dönüşümde Enerji Verimliliği” konulu toplantı gerçekleştirildi.

GSOMEM’de düzenlenen toplantıda, Ülkemizde ve Dünyada Enerji Verimliliği, Yeşil Sanayi Destek Programı, Yeşil Mutabakat Süreci ve Enerji Verimliliği Proje Uygulamaları başlıklarında katılımcılara bilgiler verildi.

Toplantıya Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve GSOMEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Koçak, VAT Enerji Genel Müdür Yardımcısı Gökay Çomoğlu, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen, VAT Enerji Kıdemli Satış Mühendisi İbrahim Çelik, VAT Enerji Proje Satış Mühendisi Merve Karakuş, VAT Enerji Proje-Taahhüt Sorumlusu Eray İkan, GSOMEM Müdürü ve Endüstriyel Gelişim Üssü Koordinatörü İbrahim Çalı, firma ve kurum temsilcileri katıldı.

GSOMEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ CAN KOÇAK: DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN GÜNÜMÜZ ŞARTLARININ GETİRDİĞİ YENİLİKLERE ADAPTE OLMAK ZORUNDAYIZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren GSOMEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Koçak, sürdürülebilir sanayi ve ihracat için yeşil üretim ve dijitalleşme ekseninde yeni bir ticaret döngüsüne hazır olunması gerektiğini söyledi.

Özellikle Avrupa Birliği’ne (AB) ihracat yapan veya yapacak olan işletmelerin sınırda karbon düzenlemesine hazır olmalarının elzem olduğunu kaydeden Koçak, “Daha iyi bir gelecek için günümüz şartlarının getirdiği yeniliklere adapte olmak zorundayız. Bu şartları yerine getirirken gereksiz enerji tüketiminin önlenmesi, maliyetlerinin azaltılması, çevrenin korunması ve enerjinin verimli kullanımı ülkelerin hem ekonomik kalkınması hem de sosyal refahı için büyük önem taşıyor. Bizler de Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi olarak Yeşil Mutabakat kriterleri kapsamında belirlenen yeni stratejiler doğrultusunda firmalarımızı bilgilendiriyor, Model Fabrikamızda da dijitalleşme ve yalın üretim teknikleri konusunda firmalarımıza mentörlük yapıyoruz” dedi.

GSOMEM’de, uluslararası standartlarda karbon ayak izi hesaplamaları noktasında işletmelere danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade eden Koçak, “Bugüne kadar 30 firmamızın karbon ayak izini ölçerek yol haritalarını belirledik ve halihazırda 14 yeni firma ile protokol yaparak karbon ayak izi ölçümleri ve yeşil üretime geçişlerini sağlamak üzere çalışmalara başladık. Tüm işletmelerimizi karbon ayak izi ölçümlerini yaptırmak, ticaretin seyrinin değiştiği günümüzde bir adım daha ileride olmalarına katkı sağlamak adına GSOMEM’e bekliyoruz” diye konuştu.

VAT ENERJİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI GÖKAY ÇOMOĞLU: YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI ZİRVEYİ TAŞIMAKTADIR

Toplantıdaki konuşmasında yenilenebilir enerji kaynakları ve bu kaynakların kullanımının önemine vurgu yapan VAT Enerji Genel Müdür Yardımcısı Gökay Çomoğlu da, “Yenilenebilir enerji kaynaklarında güneş enerjisi yatırımları zirveyi taşımaktadır. Güneş enerjisi demek, üreticiler için daha az maliyet ve daha çok rekabetçilik anlamına gelmektedir. Bunun nedenle de şirketler enerji maliyetlerini düşürebilmek amacı ile yenilenebilir enerji kaynaklarına her zamankinden daha fazla yönelmeli ve bu noktaya ağırlık vermelidirler. Unutulmamalıdır ki yenilenebilir enerji kaynaklarını diğerlerinden ayıran en önemli özellik sürdürülebilir ve temiz olmalarıdır. VAT Enerji olarak Gaziantep’te olmaktan çok mutluyuz. Gaziantep bizim için çok kıymetli bir şehir. Gaziantep’in önemli kurumlarından olan Gaziantep Sanayi Odası ile daha önce de iş birliklerimiz oldu. Birlikte etüt çalışmaları, enerji verimliliği çalışmaları, dijital dönüşüm ve enerji yönetimi üzerinde çalışmalar sürdürdük. İş birliği içinde şirketlerimizi geleceğin koşullarına hazırlamak adına bu çalışmaların devam etmesini umut ediyoruz. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyor, nazik misafirperverlikleri ve iş birlikleri için Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile tüm iştiraklerinin kıymetli yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından VAT Enerji Proje Satış Mühendisi Merve Karakuş, “Yeşil Mutabakat Sürecine Hazır mıyız?”; VAT Enerji Kıdemli Satış Mühendisi İbrahim Çelik, “Yeşil Sanayi Destek Programı Süreci” ve VAT Enerji Proje-Taahhüt Sorumlusu Eray İkan, “Enerji Verimliliği Proje Uygulamaları” konularında bilgi paylaşımında bulundu.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sonra erdi.

*

*

*

BAŞKAN TAHMAZOĞLU ESNAFI ZİYARET ETTİ

Yaptığı çalışmalarla halkın takdirini toplayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, esnaf ziyaretlerine devam ediyor.

Göreve geldiği ilk günden itibaren daha modern bir Şahinbey için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Başkan Mehmet Tahmazoğlu, esnaf ve vatandaşlar ile sık sık bir araya gelerek onların taleplerini dinliyor.

“ESNAFIMIZIN VE VATANDAŞIMIZIN FİKİRLERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Yapılan projeler hakkında esnafa bilgiler veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu “Gaziantep’imiz tüm dinamikleri ile bölgede ve ülkemizde ticaretin kalbi konumundadır. İlçemizde ise ticarete can veren esnaflarımız oldukça fazla. Esnaf dostu belediye olarak her fırsatta esnaflarımızla bir aradayız. İlçemizin sosyal ve ekonomik hayatında önemli bir rol oynayan esnaflarımızı ara ara ziyaret ederek, sohbet ediyoruz. Kent hayatını daha konforlu hala getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Belediye olarak ihtiyaç duyulan hizmetleri zamanında ve yerinde olması için esnafımızla birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Esnafımızın kazançlarının bereketli olmasını diliyorum. Güler yüzlü ve samimi sohbetlerinden dolayı esnafımıza teşekkür ediyorum” dedi.

*

*

*

KERVANSARAYLARIN İZİNDE

-RESSAM PINAR KANBER’İN SANKO SANAT GALERİSİ’NDE AÇTIĞI SERGİ DEVAM EDİYOR

Ressam Pınar Kanber’in 12 Ocak 2024’te SANKO Sanat Galerisi’nde açtığı “Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisi devam ediyor.

Pınar Kanber’in tuval üzerine akrilik boya tekniğiyle yaptığı resimlerinden oluşan “Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisinde 31 eser yer alıyor.

Kaderine terk edilen kervansarayları renklerle dile getirdiği resimlerinde geçmişi vurgulayıp kervansarayların varlığına dikkat çekmek istediğini belirten Kanber, güncel olandan hareketle geriye doğru bakarak, Selçuklu Kervansaraylarının verilerini, birleştirici öğelerini, tarihsel ve toplumsal dönüşüm içerisinde ele aldığını söyledi.

İpek Yolundaki Selçuklu Kervansarayları üzerinden 2005 yılından beri tarihsel ve kültürel araştırma içerisine girdiğini anlatan Kanber, “Kilometrelerce gidilen yollar, görülen ve araştırılan 120 kervansaray sonucunda oluşan duygu yoğunluğu ile eserlerimi hazırladım” dedi.

 “Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisi’nde 2 Şubat 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

PINAR KANBER

Pınar Kanber, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu, 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı.

Atölyesinde 2003 yılından itibaren yetişkinlere ve çocuklara sanat eğitimleri veren Kanber, kurumlara ve STK’lara sanat danışmanlıkları yaptı. Kocaeli’de AB Projelerini koordine etti, yerel gazetelerde sanat yazarlığı yaptı.

Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaparken yüzlerce kültür, sanat ve sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Kanber, İşitme Engelliler ile tiyatro kulübü kurdu ve genel koordinatörlüğünü üstlendi.

 Başta Kervansaraylar olmak üzere birçok konuda araştırmaları ve yazıları olan Sanatçı, İstanbul’daki atölyesinde ulusal ve uluslararası sanat projelerine devam etmektedir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı