Hoşgeldiniz  

FATMA ŞAHİN 10 YILLIK METRO SERÜVENİYLE YENİDEN ADAY (Köşe Yazısı-Halil Eyyupoğlu)

admin | 24 Ocak 2024 | Genel, Gündem, HALİL EYYUPOĞLU Köşe Yazısı, Tüm Manşetler A- A+

FATMA ŞAHİN 10 YILLIK METRO SERÜVENİYLE YENİDEN ADAY (Köşe Yazısı-Halil Eyyupoğlu)

FATMA ŞAHİN 10 YILLIK METRO SERÜVENİYLE YENİDEN ADAY (Köşe Yazısı-Halil Eyyupoğlu)

Fatma Şahin 10 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu zaman yepyeni projeler üretme gayretiyle “Gaziantep için nasıl bir proje zinciri oluşturabiliriz”  sorusunu bizlerle, yerel yönetimlerle ilgili herkesten görüş almıştı.

Elbette ben de o yıl Kültürel Ekonomi yani kültür ekonomisi ve  ihracı ile ilgili çalışmalarım nedeniyle kendisine bir Tarihi ve kültürel kent arşivi dolayısıyla yemek kültürünün tanıtılması ve alt taban olarak tarımsal ekonominin güçlendirilmesini dile getirmiştim.

Sağolsun Gastronomi Kenti tasarımıyla yemek kültürünü gücü yettiğince tanıttı.

Daha önemlisi bu kentin tarihi kültürel değerlerini de derleyen toplayan Asım Mıhçıoğlu, İbrahim Alisinanoğlu, İbrahim Halil Yakar, Samet Bayrak, Murat Dağ, Sıtkı Severoğlu, Celal Pekdoğan, Hakan Tanrıöver gibi bu kente değer katan çalışmaları da bir kent arşivi oluşturularak önemli bir atılım sağlandı.

Fatma Şahin’in önemli çalışmaları bizi bu güne getirdi.

Tarımsal desteklemeler konusunda henüz yetersiz kaldı ama üçüncü dönem de de iddialı çıkışları elbette olacak. Çünkü elinin altında  bu işi iyi bilen Kenan Seçkin ve İbrahim Yılmaz var.

Metroya gelince..

10 yıl önce Fatma Şahin ilk Metroyu dillendirdiğinde bende şu cümleleri kurmuştum.” Metro nüfus dağılımı dikkate alındığında Gaziantep için erken. Erken ama acil bir 10 yıllık bir yatırım programına alınması gerekir demiştim.

Sanırım bana bu yazımdan dolayı belediye başkanlarının bir araya geldiğinde bu yazım nedeniyle bana kızmış olduğunu okul arkadaşım o dönemim milletvekili bana Nejat Koçer söylemişti.

Fatma Şahin’in bana kızmasına bir anlam vermedim. Benim bildiğim Antepli yürümeyi sevmez; ta ki dükkanın kapısına kadara arabayla gider orada iner, arabayı da dükkanının önüne park eder. Bu kültür var iken hala tramvay yeni kabul görmüşken, metronun erken olduğunu söyledim. Çünkü 2 milyon yerli kent nüfusu +1 milyon kısa sürede başka illere giden kalıcı 540 bin Suriyelinin akışının da belirsizliği var iken..

Suriyelilerin nüfus artışıyla Metro süreci ancak 10 yıl sürdü. Ve bugüne nasip oldu. Cumhurbaşkanı Metro projesinin yatırım programını onayladı.

Metro tasarım sürecinde 10 yıl geçti. Bir 5 yıl sürecinde de yapılması 15 yıl gibi nüfus artışı ve kent büyüklüğü ile eş değer süren bir süreç ve mükemmel bir metro projesi..

Fizik de GÜÇ= İŞ/ Zaman dır.

İş ne kadar kısa sürede yapılırsa güç o kadar artar.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı