Hoşgeldiniz  

ASKO HOLDİNG KANADA’DA ŞİRKET SATIN ALIYOR

admin | 21 Aralık 2023 | Ekonomi, Genel, Gündem, Teknoloji, Tüm Manşetler A- A+

ASKO HOLDİNG KANADA’DA ŞİRKET SATIN ALIYOR

ASKO HOLDİNG KANADA’DA ŞİRKET SATIN ALIYOR

ASKO, dev traktörler üreten Kanada’lı VERSATILE ve tarım ekipmanları üreticisi Farm King markalarının sahibi Bühler Endüstri hisselerinin satın alınmasına yönelik anlaşmaya imza attı.

1.3 milyar TL’si hisse sahiplerine, 900 milyon TL’si banka borçları ve diğer masraflar olmak üzere toplamda yaklaşık 2.2 milyar TL ödeme yapılacaktır.

Winnipeg / KANADA– ASKO Holding, dünyanın en güçlü traktör üreticilerinden biri olan VERSATILE ve tarım ekipmanları üreticisi Farm King markalarının sahibi Kanada’lı Bühler Endüstri hisselerinin satın alınmasına yönelik anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Bühler Endüstri’nin hisselerinin yüzde 96.7’si ASKO Holding tarafından satın alınmaktadır. Dünyanın en güçlü traktör üreticilerinden biri olan VERSATILE 170 beygirden başlayan 620 beygire kadar uzanan ürün gamına sahiptir. VERSATILE’in 1934 yılından bu yana ürettiği 100 binden fazla özel ve güçlü traktör dünya tarım sektörüne hizmet etmektedir. Farm King ise tarımsal faaliyetlerin mekanizasyonu için tarım aletleri üretimi gerçekleştirmektedir.

ASKO Holding tarafından yapılan açıklamada, satın almanın orta ve uzun vadeli stratejiler neticesinde belirlendiği ve global bir üretim şirketi olma vizyonunun önemli bir adımı olduğu belirtildi. Açıklamada, ASKO Holding’in markaları BAŞAK Traktör, MST Makina ve diğer şirketlerinin ihracatının gelişeceği ASKO şirketlerinin dünya markası olma yolunda önemli bir adım atacakları vurgulandı.

ASKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoğlu yaptığı açıklamada, “Toprağın işlenmesine, metalin şekillendirilmesine, inovasyon ve teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu hedefler doğrultusunda Kanada’da kurulan, Kuzey Amerika başta olmak üzere bütün dünyaya hitap eden VERSATILE Traktör ve Farm King Tarım Ekipmanları markalarının sahibi Bühler Endüstri’yi ASKO ailesine dahil ettik” dedi.

Sami Konukoğlu, “Yerel düşünüp, global hareket eden ASKO, orta ve uzun vadeli stratejileri doğrultusunda inovasyona, teknolojiye, sürdürülebilirliğe çalışanlara ve verimlilik artırıcı faaliyete yatırım yapmaya devam ediyor” diye konuştu.

BÜHLER: HEYECANLIYIZ

Bühler Endüstri tarafından yapılan açıklamada ise, “Bu anlaşma ile birlikte şirketin tarım makinaları sektöründeki konumu güçlenecektir” denildi. Çiftçilere ve bayilere yüksek kalitede traktör sunma taahhüdünü sürdürmeyi amaçladıklarını ifade eden Bühler Endüstri Operasyon Direktörü Grant Adolph, “ASKO Holding ile ortaklık kuracağımız için çok heyecanlıyız. ASKO Holding’in tarım ekipmanları sektöründeki derin anlayışı ve katkısının, Şirketin büyümesine ve inovasyon kültürünün gelişmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. Bühler Endüstri’nin VERSATILE ve Farm King markaları ASKO ile çalışmaktan heyecan duymaktadır” diye açıklama yaptı.

ASKO Holding Hakkında

ASKO Holding, Türkiye’nin katma değerli üretim yeteneklerinin sergilendiği ender kuruluşlardan biridir. İş makinaları, tarım makinaları, enerji ve teknoloji gibi 4 farklı sektörde faaliyetlerine devam eden ASKO Holding, yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Holding bünyesinde faaliyet gösteren BAŞAK Traktör, 110 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en eski sanayi kuruluşlarından biri olarak bilinmektedir.

Bühler Endüstri Hakkında

Kanada Winnipeg’de bulunan Bühler Endüstri, Toronto Borsası’nda halka açık bir şirkettir.

VERSATILE Traktör – 1934 yılından bu yana faaliyet gösteren Şirket, dünyanın en güçlü traktör üreticilerinden biridir. VERSATILE bugüne kadar 170 beygirden 620 beygire kadar 100 binden fazla traktör üretimi gerçekleştirmiştir. VERSATILE, Kuzey Amerika başta olmak üzere dünya tarım sektörüne özel ve güçlü traktörler sunmaktadır.

FARM KING – 1959 yılında kurulan Farm King, tarımsal mekanizasyonu geliştirmek için tarım ekipmanları üretmektedir. Toprak işleme makinaları, balya taşıyıcılar, helezon konveyör ve kar püskürtme makinaları gibi özellikli ekipmanlar üreten şirket, Kuzey Amerika’da liderliğini sürdürmektedir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı