Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 20.12.2023 e gazete

admin | 20 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 20.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 20.12.2023 e gazete

HABER METNİ

Moda Gaziantep Fuarı 2. Kez Kapılarını Açtı

HAZIR GİYİMDE HIZLI YÜKSELİŞ

Moda Gaziantep Fuarı, 19 Aralık 2023 tarihinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle kapılarını açtı. Fuar, 19-22 Aralık 2023 tarihleri arasında; ekonomide yüksek katma değer oluşturan ve teknolojisini sürekli geliştiren tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren lider firmalar ile sektör profesyonellerini bir araya getiriyor. Fuarı 4 gün boyunca 65 ülkeden 10 bini aşkın ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından ikincisi organize edilen MODA Gaziantep Fuarı, bugün Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. MODA Gaziantep Fuarı, aracıyı aradan kaldırarak, daha kaliteli ve ucuz üretim yaptırmak isteyenleri, asıl üreticiler ile direkt olarak tanışmak isteyenleri bir araya getiriyor.  Fuara, Orta Doğu başta olmak üzere, Rusya, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinden 10 binin üzerinde ziyaretçinin katılması öngörülüyor.

22 Aralık’a kadar sürecek olan fuarda; bebe-çocuk hazır giyim, kadın hazır giyim, erkek hazır giyim, konfeksiyon yan sanayi ve aksesuarları ile kumaş ve tekstil makineleri sergileniyor. Fuar, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği iş birliği ve Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile Moda ve Hazır Giyim Federasyonu tarafından destekleniyor.

Fuarın bugün itibariyle Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen resmi açılış törenine Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Kerem İzmen, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taner Özdurak, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, PENKON Başkanı Yılmaz Bulgan, Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile şehir protokolü katıldı.

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Tüyap Fuarcılık Grubu olarak yılın son fuarını Gaziantep’te açmaktan dolayı çok mutluyuz. Fuarımızın bölgeden yapılan tekstil ihracatına büyük katkı sağlamasını hedefliyoruz. Adana, Mersin, İstanbul, Şanlıurfa ve Gaziantep olmak üzere 11 şehirden 103 katılımcı firmamızı 35 ülkeden planlı olarak gelecek 250 kişilik alım heyeti ve binlerce ziyaretçi ile fuarımız kapsamında buluşturmayı hedefliyoruz. Ek olarak 65 ülkeden 850 yabancı iş insanı online davetiye doldurdu. Yerli ve yabancı yaklaşık 10 bini aşkın sektör ilgilisinin ziyaretini bekliyoruz. Fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara çok teşekkür ediyorum. Fuarın sektöre, bölgeye ve Gaziantep’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

PENKON Başkanı Yılmaz Bulgan, “Tüyap Fuarcılık Grubu ile birlikte bu yıl fuar alanında bir yeniliğe daha imza atacağız. Fuar alanımızda 2024 yılının trend renklerini, sürdürülebilir hazır giyim ürünlerini, geri dönüştürülmüş koleksiyonları ve organik ürünleri “Trend Alanı”mızda sergileyeceğiz. Cumhuriyetin 100. yılında Tekstilde Sürdürülebilirlik Zirvesi de gerçekleştirerek Gaziantep Üniversitesi’nin değerli öğretim üyelerini fuarımızda ağırlayacağız. Deprem felaketinin üzerinden henüz bir yıl dahi geçmemiş olmasına rağmen bölgede böylesine kıymetli organizasyonlar gerçekleştirmek birlik ve beraberliğimizin en önemli göstergesidir. Dört gün boyunca her alanda üretim, gelişim ve iş birliği örneklerini yansıtacağımız fuarımızın tüm katılımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk,  “Hazır giyim sektörü, Türkiye’de 1980 sonrası ihracat kültürünü geliştiren, istihdamda organize, üretimde sermaye birikimini sağlayan, modüler ve kadın istihdamında da önemli bir sektördür. Ancak üretim aşamasında çok etkileşim sağlayamıyoruz ama fuarlar sayesinde bu etkileşimi çok iyi sağlayabiliyoruz. Bir ülkenin kalkınmasında, bölgenin tanıtımda fuarlar çok kıymetli, bir şehirde fuar yaptığınız zaman o şehrin en küçük esnafından en büyük zincirine kadar fayda sağlanıyor. Dört gün boyunca sürecek olan fuarımıza katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum ve tüm katılımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak ise, “Fuarımıza ilgi artarak devam ediyor. Tekstil sektörü bizim sanayimizin mayası konumundadır. Hem şehrimizin hem ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında gelmektedir. Penye, konfeksiyon ve hazır giyim sektörü de emek yoğun bir iştir. Üretim ve ihracatın yanında sağladığı istihdamla sosyo-ekonomik yaşama büyük katkı sağlamaktadır. Kentimizden geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz 10,5 milyar dolarlık ihracatımızda yüzde 36 ile tekstil sektörü ilk sırada yer almaktadır. İnşallah düzenlemiş olduğumuz fuarlarımızla sektörümüz güç kazanacak ve ticaretimiz daha da canlanacaktır” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Üretim olmazsa şehir ekonomisi olmuyor. İhracat olmazsa şehir ekonomisi olmuyor. İstihdam olmazsa şehir ekonomisi olmuyor. Bunların hepsinin olabilmesi için de hepimizin yapması gereken işler var. Dolayısıyla yüz yıl sonra gazinin çocukları olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bize bıraktığı manevi mirasla şehrimize bakıyoruz. Şehrimize baktığımızda iki milyonluk şehrimiz bizim için çok büyük bir hazine. Organik sanayi ve ikiz dönüşümle beraber şehrimizi kalkındıracağız. Bu fuarı da işin uzmanı Tüyap’ın yapmasından dolayı mutluyuz, fuarımız hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep’in ülkemiz için üreten katma değer yaratan bir şehir olduğunu belirterek, “Bu kent Doğu ve Güneydoğu’nun parlayan yıldızıdır.  Çalışmanın, üretmenin, istihdam yaratmanın, kazanmanın ve kazandırmanın önemli olduğunu kentlerin başında gelmektedir. Fuarlar, hem üretim hem ticaret hem de yurt dışı ziyaretçi sayısı bakımından büyük bir öneme sahiptir. Tüyap’a kentimize böyle bir fuar kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Sektörün yanında olduğumuzu bilmenizi isterim.  Bereketli ve kazançlı bir fuar olmasını diliyorum” dedi.

Fuar, dört gün boyunca 10.00-18.30 saatleri arasında, son gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.*

*

*

*

BÜYÜKŞEHİR, NİZİP’TE GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERE BİSİKLET DAĞITTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Nizip ilçesinde görev yapan öğretmenlere 400 adet bisiklet dağıtıldı.

Hareketli yaşam ve çevre dostu bir kent için bisiklet kullanımını artırmayı amaçlayan Gaziantep Büyükşehir, Nizip ilçesinde bulunan Abdulhamithan Kız İmam Hatip Lisesi’nde bisiklet dağıtım töreni düzenledi. Bu kapsamda toplamda 400 öğretmene bisiklet dağıtıldı.

Programa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Nizip Kaymakamı Osman Uğurlu, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak ve öğretmenler katıldı.

ŞAHİN: ÖĞRENCİLER, ÖĞRETMENLERİNİ ÖRNEK ALIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmada öğretmenlerin toplum için çok önemli sorumluğa sahip olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Medeniyet tarihimizi incelediğimiz zaman Osmanlı Devleti’nin yükselme döneminde öğretmenlerin ne kadar kuvvetli ve kudretli alanlarda söz sahibi olduğunu görüyoruz. Süleymaniye; muhteşem yüzyılımızın en güzel eserlerinden bir tanesi. Bunu yıkmak için iki iş makinası belki yetebilir. Ama Süleymaniye’yi inşa etmek için bir Kanuni Sultan Süleyman bir de Mimar Sinan lazım. İşte Mimar Sinanlarımızı, bugünün İbn-i Haldunlarını, Farabilerini ülkemize kazandıracak öğretmenlerimize değer vermemiz gerekiyor.”

Gastronomi memleketinde bisiklet kullanımının büyük önem arz ettiğini anlatan Başkan Şahin, “Bizim sağlığımız için bisiklet kullanmamız gerekiyor. Bu aracın ulaşım ihtiyacını karşılaması da çevreye önemli bir yarar sağlıyor. Avrupa’da 7’den 70’e herkes bisiklet sürüyor. Bisiklet terminalleri yaptık, bisiklet yolları yaptık. Şimdi siz öğretmenlerimizden bisiklet kullanmanızı istiyorum. Bisiklet sürüp bisiklet yollarını kullandığınız zaman öğrencilerimiz sizleri görecek ve model alacak. Siz ne yaparsanız öğrencilerimiz de onu yapıyor” dedi.

UĞURLU: BİSİKLETLER HAREKETLİ YAŞAM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Nizip Kaymakamı Osman Uğurlu, öğretmenlere dağıtılan bisikletler dolayısıyla programda bulunmaktan duyduğu mutluluğu aktararak, “Gelişen dünyada teknoloji hızla ilerliyor. Bu teknolojinin avantajı olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Teknoloji maalesef bir takım problemleri de beraberinde getiriyor. En önemli dezavantajı da sunduğu hareketsiz yaşam. Bu anlamda bu projenin çok değerli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ BİREYLERİN GERİ DÖNÜŞÜMLE İMAL ETTİĞİ TELEFON TUTUCULARI DA ÖĞRETMENLERE HEDİYE EDİLDİ

Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Nizip ilçesi dahil olmak üzere Gaziantep’te dağıtımı yapılan bisikletler dolayısıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sunarak, “Başkanımız Fatma Şahin’in dağıttığı bisikletlerin yanına çam sakızı çoban armağanı olarak manevi değeri yüksek, maddi değeri düşük hediyeler takdim ettik. Daha önce Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireylerimizin yaptığı kalemlikleri hediye etmiştik. Bu sene de park alanlarımızda kullanılmayan, zarar görmüş tahtalarla yine Engelsiz Yaşam Merkezi’mizdeki danışanlarımız ile telefon tutacağı imal ettik ve öğretmenlerimizin her birinin ismine özel olarak tasarlayıp dağıttık” diye konuştu.

SPOR DOSTU KENT MOTTOSUYLA BİSİKLET DAĞITIMI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Spor Şehri Gaziantep mottosuyla öğretmenlere yönelik bisiklet dağıtımının sürdürüldüğünü dile getirerek, “4 yıldır Gaziantep’te görev yapıyorum. Bisiklet dağıtımı öncesi Başkanımız Fatma Şahin ile görüşmüştük. Kendisi bisiklet dağıtımı ile ilgili fikrimizi destekledi ve bisiklet dağıtımlarımıza başladık. Ben bu vesileyle Başkanımız Fatma Şahin’e tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

*

*

100. YIL TEMASIYLA SANATINI İCRA EDEN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

– ÇEŞİTLİ BRANŞLARDA BAŞARI KAYDEDEN BİNİ AŞKIN SPORCUYA MALZEME DAĞITILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu’nun 100’üncü yıl dönümü temasıyla düzenlenen yarışmalarda derece alan isimler ödüllendirilirken, büyükşehir bünyesinde hizmet veren spor salonları ve yüzme havuzlarında başarılı olan bin 350 sporcuya da spor malzemesi desteği verildi.

25 Aralık Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü temasıyla merkez ilçelerdeki ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde toplamda 12 kategoride düzenlenen yarışmalarda dereceye giren 37 öğrenciye katlanabilir bisiklet hediye edildi.

BUGÜNE KADAR TOPLAMDA 3 BİN 750 ADET HEDİYE SETİ DAĞITILDI

Etkinlikler kapsamında Spor Dostu Gaziantep mottosuyla çeşitli branşlarda başarılı olan çocukları ve gençleri spora teşvik etmeyi sürdüren Gaziantep Büyükşehir, Talat Özkarslı Spor Salonu’nda kurum bünyesindeki spor salonları ve yüzme havuzlarında başarı kaydeden bin 350 sporcuya içerisinde; çanta eşofman, tişört, spor ayakkabısı, satranç ve kitapların bulunduğu hediye seti dağıttı. Daha önce dağıtılan 2 bin 400 hediye setiyle beraber toplam sayı 3 bin 750’ye ulaştı.

ŞAHİN: TÜRKİYE YÜZYILI’NDA İNSANI MERKEZE ALAN BİR BELEDİYECİLİK HAKİM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin törenlerde yaptığı konuşmalarda Türkiye Yüzyılı’nda artık insan merkezli yeni bir belediyecilik anlayışının hakim olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Gençlerimiz yeni yüzyılın en büyük sermayesi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnet ile anıyoruz. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek herkesin saldırdığı bu vatan toprağını, ‘Korkma!’ diyerek İstiklal Marşı’na dönüştüren ve ay yıldızlı bayrağımızın asla yere indirmeyen bir duruştur.  Hepimizin en büyük muradı, hayatın en güzel meyvesi evlatlarımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlamak, en büyük dileğimiz. Biz ebeveynler büyük bir öğretmeniz. Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklar anne karnındayken destek vermeye başlıyoruz. Eğitim için yatırımlar yapıyoruz.”

Çocukların ve gençlerin bu ülke için en büyük hazine olduğunu ifaden eden Başkan Fatma Şahin, “Bir anne gözüyle salonu dolduran geleceğimizin söz sahibi çocuklarımıza ve gençlerimize bakıyorum. Hepsi muhteşem. Bu çocuklarımıza ufacık dokunduğumuzda olağanüstü başarılar elde ediyorlar. Evlatlarımıza verdiğimiz bu emeklerin karşılığını almak mutluluk veriyor. Tabi bu noktada öğretmenlerimiz ve hocalarımız da bizler için çok değerli. Onlar bizim en büyük kıymetlimiz. Biz öğretmenlerimize çocuklarımızı cevher olarak veriyoruz, onlar çocuklarımızı mücevhere dönüştürüyor” diye konuştu.

TEPE: KENTİN TÜM İLÇELERİNDE SAYISIZ ETKİNLİKLER YAPTIK

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise programda öğrencilere katılımları için teşekkür ederek, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için yoğun hazırlıklar sonucu kutlamalarımız yıl sonuna kadar devam ediyor. 9 ilçede sayısız etkinlikler yaptık. 12 kategoride ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde ödüllerini veriyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu toprakları bize vatan kılan sayısız isimsiz kahramanı rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı