Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 12.12.2023 e gazete

admin | 12 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 12.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 12.12.2023 e gazete

HABER METNİ

CHP’de SÜPRİZ ADAYLAR

31 Mart 2023 Yerel  Seçimler yaklaşırken tabana dayalı siyaset CHP’de kendini göstermeye başladı.1999 seçimlerinde Bağımsız Aday olarak seçimlere giren 17 bin oy alan ve Karakoyunlu aşiretinde ağırlığı olan M.Ali Berşe Şahinbey Belediye Başkanlığına adaylığında iddialı görülüyor.

Diğer yandan CHP Şahinbey Belediye Meclisine Aday olan Hasan Şencan ise CHP içerisinde ağırlığı ile etkili bir konuma sahip olarak görülüyor.

0

0

GSO “GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI

GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜLLERİ

– HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK’İN KATILIMLARIYLA YAPILAN TÖREN, SANAYİDE “İKİZ DÖNÜŞÜM” FARKINDALIĞI TEMASIYLA DÜZENLENDİ

-TÖRENDE, CUMHURİYETİN 100. YILINDA 1923 VEYA ÖNCESİNDE KURULAN İŞLETMELER İLE İSO 500 VE İSO İKİNCİ 500 LİSTELERİNDE YER ALAN FİRMALARA ÖDÜL VERİLDİ

– HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK:

-“GSO, GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ’NİN “İKİZ DÖNÜŞÜM” FARKINDALIĞI TEMASI VE İÇERİĞİ ÇOK ÖNEMLİ. BU NOKTADA GAZİANTEP SANAYİ ODASI’NIN BU VİZYONUNU UYGULAMAYA GEÇİRMEMİZ LAZIM”

-“GAZİANTEP, BİR ÇOK ALANDA OLDUĞU GİBİ YEŞİL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN YENİ ADRESİ VE ÖNCÜSÜ OLACAK”

– GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

-“BUGÜN BURADAN DİJİTALLEŞME VE YEŞİL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZI BİRLEŞTİREREK “İKİZ DÖNÜŞÜM” İÇİN GÜÇLÜ BİR SES VERİYOR, BU FARKINDALIKLA GAZİANTEP’İN VE ÜLKEMİZİN İKİZ DÖNÜŞÜMLE GELECEKTE DAHA DA GÜÇLÜ OLACAĞINA İNANIYORUZ”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından sanayicilerin başarılarını taçlandırmak amacıyla; “İkiz Dönüşüm” (Yeşil Dönüşüm ve Dijital Dönüşüm) farkındalığı temasıyla “Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

Gaziantepli sanayicileri teşvik ederek başarılı çalışmalarının devamını sağlamak adına Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ŞKM) düzenlenen ödül törenine, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kilis Valisi Tahir Şahin, Gaziantep Vali Vekili Muhammet Önder, Milletvekilleri   İrfan Çelikaslan, Mehmet Mustafa Gürban,  Ertuğrul Kaya, Önceki Dönem Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi,  il ve kent yöneticileri, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreninde katılımcılara bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nin temasının ve içeriğinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bu noktada Gaziantep Sanayi Odası’nın bu vizyonunu uygulamaya geçirmemiz lazım. Dijitalleşme ve yapay zeka kullanımı ile dünya hızlı bir dönüşümün içinde. Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilen ülkeler verimlilik artışı ile büyüme potansiyelini artıracaktır. Yeşil dönüşüm hem çevre açısından bir fırsat, hem de refah artışı yaratabilecek önemli bir potansiyele sahip. Gaziantep birçok alanda olduğu gibi yeşil ve dijital dönüşümün yeni adresi ve öncüsü olacaktır. Bu vizyonlarından dolayı GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Meclis ve Yönetim Kurulu’nu tebrik ediyor canı gönülden kutluyorum” dedi.

Sunum eşliğinde katılımcılara seslenen Bakan Şimşek, küresel görünüme, Orta Vadeli Program ve kazanımlarına, üretim odaklı sürdürülebilir büyüme kapsamında sağlanan desteklere değindi.

Şimşek, küresel ticarette artan korumacılık eğilimleri, yaşlanan nüfus, yüksek borçluluk oranları, iklim krizi ve ticaret ortaklarımızın zayıf büyümenin başlıca küresel zorluklar olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Öte yandan son dönemde gerileyen emtia fiyatlarının ve küresel finansal koşullardaki iyileşme beklentisinin olumlu olduğu değerlendirilmektedir. Sürdürülebilir yüksek büyüme ile birlikte kalıcı refah artışı için fiyat istikrarı ön koşuldur. Bu nedenle programımızın odağında enflasyonun düşürülmesi yer almaktadır. Ancak fiyat istikrarının sağlanması bir süreç işidir. Programımızın enflasyon üzerindeki olumlu yansımalarını aylık enflasyonda görmeye başladık. Yıllık enflasyonda da düşüş 2024 yılı haziran ayından itibaren görülecek. Deprem harcamaları bütçe dengesinde geçici bozulmaya yol açarken, mali disiplini yeniden sağlayacak gelir ve harcama politikalarını uygulamaya aldık. 2023 yılında bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 6’nın altında kalmasını bekliyoruz. Ülkemiz geçtiğimiz yirmi yılda uzun dönem ortalamasının üzerinde büyüme performansı gösterdi. Ancak, son dönemde büyümenin kompozisyonunda dengelenme ihtiyacı oluştu. Atılan adımlar sayesinde 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bu dengelenmenin başladığını gördük. Ekim ayında yıllık cari açık mayıs ayına göre 9,6 milyar dolar düştü. Son dönemde ülkemize ve programımıza yönelik yabancı yatırımcı ilgisi arttı. Düşen cari açık ve artan sermaye girişleri ile brüt rezervler mayıs ayına göre 42 milyar dolar yükseldi.”

Üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme için reel sektörü desteklediklerini dile getiren Şimşek, “Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) uygulaması yeniden yapılandırıldı. Başvurular 20 Aralık’ta başlayacak. 1 milyar TL’yi aşan yatırım projeleri için 10 yıl vadeli, uygun faizli kredi sağlamak üzere 3 yıl için 300 milyar TL limit tahsis edildi. Güçlü bir yatırım teşvik sistemimiz var. İhracatçılarımızın finansmana erişimini ve hizmet ihracatını da destekliyoruz. Bu kapsamda, günlük reeskont kredi limiti 10 katına çıkartıldı, toplam faiz maliyetine üst sınır getirildi ve ilave ihracat bedeli satış koşulu kaldırıldı. Eximbank’ın sermayesi 20,6 milyar TL’ye yükseltildi. Hizmet ihracatından elde edilen gelirlere sağlanacak kazanç istisnası Meclisimize sevk edildi. Ayrıca Hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında bu yıl ikisi deprem bölgesine yönelik olmak üzere 18 yeni destek paketi uygulamaya konuldu. Böylece firmaların finansmana erişimini kolaylaştırdık” diye konuştu.

GAZİANTEP VALİ YARDIMCISI MUHAMMET ÖNDER

Gaziantep’in öncü bir şehir olduğunu belirten Gaziantep Vali Yardımcısı Muhammet Önder de konuşmasında, “İkiz Dönüşüm farkındalığı temasıyla düzenlenen, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde ödül alan firmalarımızı canı gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum“ ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN

Gaziantep modelinin örnek bir model olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “Gaziantep’in yıldızlarını şartlar ne olursa olsun çalışan üreten sanayicilerini tebrik ediyorum. Yenilikçi anlayışla çalışmalarımızı sürdürerek kentimiz ve ülkemizi daha ileri noktalara taşıyacağız. Gaziantep büyük bir beşeri sermayeye ve yetişmiş insan gücüne sahip. Şehrimizin bu özellikleri sanayimiz ve geleceğimiz için çok değerli. Gaziantep olarak dünyanın en iyi üretim merkezlerinden biri olma hedefimiz var. Bu yönde çok kıymetli çalışmalar yürütülüyor. Akıllı Şehir Gaziantep olmak için sanayimizi de yüksek teknolojiye geçirmemiz gerekiyor. Daha yeşil bir dünya için dijital dönüşümü çok önemsiyorum. Gaziantep Sanayi Odası’nın yaşanabilir bir dünya için yeşil dönüşüm ve dijital dönüşümü kapsayan İkiz Dönüşüm anlayışını destekliyor, daha fazla üretim daha fazla ihracat için değişim, dönüşüm şart diyorum. Ödül alan bütün firmalarımızı kutluyor başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ZEKİ KIVANÇ

Gaziantep Sanayi Odası’nın çok doğru bir tema belirlediğini vurgulayan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, “İkiz dönüşüm denilen Dijital ve Yeşil dönüşüm, ülkemiz, sanayimiz ve ekonomimiz için kaçınılmaz bir süreçtir. Bu trendi yakalamayan firmaların belki de ihracat yapamaz hale geleceğini ve önemli pazar kayıpları yakalayacaklarını dile getiriyoruz” görüşlerine yer verdi.

Önümüzde oldukça zorlu bir süreç olduğunu aktaran Kıvanç şunları kaydetti:

“Dünya önemli bir değişim ve dönüşüm içinde. Kimi kesimlerin ikiz dönüşüm olarak da adlandırdıkları, küresel ısınma ve dijitalleşme kaynaklı önemli bir dönüşüme şahitlik etmekteyiz. Bu sürecin birçok önemli ayağı ve alt kırılımı var. Yeşil Mutabakat, Karbon Ayak izi, Su Ayak izi, Döngüsel Ekonomi, Geri Dönüşüm, Tarladan Çatala Stratejisi, Karbon Piyasası veya Sürdürülebilirlik bunlardan sadece birkaç tanesi. Tüm bu süreçlerin temelinde de sıfır karbon salımı hedeflenmektedir. Gaziantep Sanayi Odamızın, bu yönde başlattığı çalışmalarıyla, tüm bu konuları ciddiyetle ele aldığını ve dünyadaki paradigma değişimini yakından takip ettiğini gösteriyor. Sanayimizi bu değişme hazırlayan programlar ve projeler üretiyor, Gaziantep’e değer katan hizmetlerde bulunuyor, hayata geçirdiği projeleriyle, Gaziantep’i adeta geleceğe taşıyor. Onların çalışmalarıyla Gaziantep, dünyada da söz sahibi bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Sanayide dönüşüm hamlesiyle! Model fabrikasıyla, Teknoloji geliştirme merkeziyle ve GSO Mesleki Eğitim Merkezi ile, Şehrimize hem nitelikli insan, hem de yüksek teknoloji ve yüksek katma değer kazandırıyor. Kurduğu İhracat Akademisiyle Gaziantep’ten yeni ihracatçılar çıkmasını sağlıyor. Sanayicilerimizle birlikte, Türkiye sanayisinin itici gücü olan Gaziantep’i, bölgede bir yıldız haline getiriyor. Yıllar Önce Gaziantepliler Adanalıların yakalamış oldukları başarılardan dolayı imrenirdi. Bende bunu Abdulkadir Konukoğlu abimin Adana’dan aldığı makinelerin hikayesinde çok dinledim. Şimdi Gaziantep’in başarısını şahsen biz Adanalılar olarak imreniyoruz ve gurur duyuyoruz. Gaziantep artık takip eden değil! Takip edilen bir il oldu hamdolsun. Bu nedenle ortaya koydukları vizyon için Meclis Başkanım Sayın Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanım Sayın Adnan Ünverdi, Değerli Meclisi ve Yönetim Kurulu’nu tebrik ederek canlı gönülden kutluyorum. Odamız bugün bir güzel işe daha imza atıyor, Türk sanayisinin gücünü dünyaya duyuran sanayicilerimizi ödüllendiriyor. Zaten kültürümüz de ne diyor; marifet iltifata tabirdir. Burada, fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak olan tüm sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Karşılaştıkları türlü sıkıntılara rağmen, özveriyle çalışmayı sürdüren, üreten, yatırım ve ihracat yapan Gaziantep’in tüm müteşebbisleri en büyük övgüyü hak ediyorlar. Sizlerle ve tüm sanayicilerimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz. Sizlerin nezdinde, Gaziantep’in tüm iş alemini de tebrik ediyoruz. Başarınızın daim olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor. Yolunuz baktınız açık olsun. Bereketli olsun.”

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

Gaziantep ve bölgemizdeki büyük depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyerek konuşmasına başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkan Adnan Ünverdi, “Allah böylesi bir felaketi bir daha hiç kimseye yaşatmasın” diye konuştu.

 “Küresel anlamda, tam bitti dediğimiz noktada yeni sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz” diyen Ünverdi konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“2018 krizi, ardından 2020 yılında başlayan pandemi, 2022 yılından buyana devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, bölgemizde yaşanan büyük afet ve Filistin topraklarında işgale karşı verilen mücadele ile dünyada krizler devam ediyor. Gazze’de masumların öldürüldüğü bir trajediyle karşı karşıyayız. İnsanlık olarak çocukların gözlerine bakamadığımız ve her anıyla “sözün bittiği” bir dönemi yaşıyoruz. Tüm dünyaya sağduyu çağrısında bulunuyor, yaşanan katliamın bir an önce durdurulmasını temenni ediyorum.”

Bu yılın ülkemiz için özel bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Adnan Ünverdi, “Bize bu cennet vatanı canları pahasına armağan eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Dünyada ve özellikle bölgemizde yaşadığımız gerilimler ve savaşlara baktığımızda Büyük Önder’in en büyük emaneti olan Cumhuriyetimizin önemini bir kez daha anlıyor, idrak ediyoruz. Böylesi bir kaotik ortamda gösterdiği yolda cumhuriyet değerleri ile dimdik ayakta duruyoruz. Bu vesileyle, 6317 şehidiyle Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerinden olan Antep Savunmasının yıl dönümünü ve Cumhuriyetimizin 100. yılını en kalbi duygularımla kutluyorum” şeklinde konuştu.

Ünverdi, şehrimizin müteşebbis ruh ve girişimciliği ile sanayi alanında sürekli bir büyüme kaydettiğini ifade ederek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

 “Tüm güçlüklere rağmen bugün de Gaziantep başarıyla yoluna devam etmektedir. Gelinen noktada; 1500 işletmesi ve 250 bin çalışanıyla Türkiye’nin en büyük ve en fazla istihdama sahip Organize Sanayi Bölgesi Gaziantep’tedir. Mevcut ve yeni kurulacak OSB’ler ile bu sayı 12’ye çıkacak. Kent genelinde 5 bin 200’ün üzerinde imalatçı firmamız bulunurken, 160 alanda binlerce çeşit üretim yapıyoruz. 2022 yılında 10.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Deprem felaketine rağmen bu yılın ilk 11 ayında 9 milyar 152 milyon 623 bin dolarlık ihracata ulaştık ve bu yıl sonunda ihracatımızın 10 milyar doların üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Gaziantep Sanayi Odası olarak kuruldukları günden buyana değerli başkanların öncülüğünde birçok ilke imza atan bir meslek kuruluşu olduklarını vurgulayan Ünverdi, “Bu doğrultuda bizler de gününün koşullarına uygun olarak, 2019 yılında “Sanayide Dönüşüm Başladı” diyerek dijital dönüşüm hamlemizi başlattık. 2020 yılında pandemi dolayısıyla ödül törenimizi gerçekleştiremedik. 2021 yılındaki “Verimlilik ve Yeşil Gelecek” mottomuz oldu. 2022 yılında ise “Yeşil Gelecek” temasıyla çalışmalarımıza hız verdik. Çalışmalarımızın temeline; çevreye duyarlı üretim ve yüksek teknolojiyi koyduk. Bu doğrultuda; Paris İklim Anlaşmasına taraf olan ülkemizin taahhütlerini yerine getirebilmesi ve dünya ticareti için dönüm noktası olacak olan AB Yeşil Mutabakat Kriterlerine işletmelerimizi hazırlıyoruz. 2026 yılında uygulamaya başlanması hedeflenen sınırda karbon düzenlemesinde zaman daralıyor. Sadece öncelikle sektörler değil rehavete kapılmadan tüm sektörlerimizin yeşil üretim kriterlerine hazır olması gerekiyor. Çünkü, o gün geldiğinde ya hazır olup rakiplerimizin önüne geçeceğiz, ya da onlar hazır olacak ve bizim önümüze geçecekler. Biz ikinci şıkka ihtimal vermiyoruz. Bu sebeple, Bugün buradan dijitalleşme ve yeşil dönüşüm çalışmalarımızı birleştirerek “İkiz Dönüşüm” için güçlü bir ses veriyor, bu farkındalıkla Gaziantep’in ve ülkemizin ikiz dönüşümle gelecekte daha da güçlü olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İklim Kanunu’nun hızla oluşturularak, bu yönde politikalar geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Ünverdi şunları kaydetti:

“Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) üzerinde çalışılıyor ancak bunun hızla kurumsallaşması gerekiyor. Bu sayede emisyon değerlerine uygun üretim ve vergilendirme ile geçişe hız kazandırabiliriz. Genel ekonomiye baktığımızda ise, yaşamış olduğumuz güncel sorunlar karşısında; ekonomi yönetimindeki kararlı duruş ve kurumlar arası senkronizasyonu bu zorlu süreçten çıkış için büyük bir şans olarak görüyoruz. Ülkemiz ekonomisi için güven, istikrar ve öngörülebilirlik noktasında kilometre taşlarını oluşturan orta vadeli programa sanayiciler olarak tam destek veriyoruz. Orta Vadeli Program’da yer aldığı gibi bir taraftan parasal sıkılaştırma ve enflasyonla mücadele devam ederken, üretim, istihdam ve ihracata dayalı büyüme için sanayiciler olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’e, deprem bölgemize yönelik kolaylaştırıcı adımlar ve verdikleri desteklerle, her zaman yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. Ödül alacak olan asırlık firmalarımızı canı gönülden kutluyorum. Gaziantep’i güçlü kılan, dünya şehri olmasını sağlayan bir ve beraber olmasıdır. Bugün de, “İkiz Dönüşüm” temasıyla çalışmalarımızda yeni bir evreye geçiyor, “tam zamanı” diyoruz. Ödül törenimize katılımlarınız için teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Törende daha sonra, Cumhuriyetin 100. yılında 1923 veya öncesinde kurulan işletmeler ile İSO 500 ve İSO İkinci 500 listelerinde yer alan firmalara ödül verildi.

GSO ÖDÜL TÖRENi – 2023 (Kategoriler)

NoKategorilerÖdül Sayıları
1TÜRKİYENİN EN BÜYÜK BİRİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ26
2TÜRKİYENİN EN BÜYÜK İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ32
3ASIRLIK FİRMALAR ÖDÜL KATEGORİSİ10
GENEL TOPLAM68

GSO ÖDÜL TÖRENi – 2023 (Firmalar)

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİRİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ

S.No2022Kuruluşlar
1107KÖKSAN PET VE PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
2110GÜLSAN SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.
3114SANKO TEKSTİL İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
4118OBA MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.
5125MERİNOS HALI SAN. VE TİC. A.Ş.
6138MUTLU MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.
7150ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
8159ŞÖLEN ÇİKOLATA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
9171KADOOĞLU YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.
10215ŞİRECİ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
11217KARAFİBER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
12221MELİKE TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
13239SÜPER FİLM AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
14262SANKO ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.
15307BAŞAK TRAKTÖR TARIM ZİRAAT VE İŞ MAKİNALARI SAN. TİC. A.Ş.
16327ABY PLASTİK AMBALAJ VE ENERJİ SAN. TİC. A.Ş.
17328GÖYMEN FOOD GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
18354KOZA POLYESTER SAN. VE TİC. A.Ş.
19359LİDERSAN SAĞLIK VE GIDA ÜRÜNLERİ A.Ş.
20377ZEKİ MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş.
21379PAMYAĞ GIDA SAN. TİC. A.Ş.
22387SAYINLAR GIDA MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
23399BEŞLER MAKARNA UN İRMİK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
24405BİSKA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
25425ERDEM SOFT TEKSTİL A.Ş.
26428BURTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ

SIRA2022FİRMA
114EMPERA HALI SAN. VE TİC. A.Ş.
219KARTAL HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
336GÜRTEKS İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.
439MİLAT HALI SAN. VE TİC. A.Ş.
566FELLOW ENERJİ A.Ş.
677ZER YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.
782BEŞAN NİŞASTA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
889UNAT YAĞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
9105ZAFER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
10168MST CONSTRUCTİON EQUİPMENT YATIRIM A.Ş.
11239ANTEPSAN KURUYEMİŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
12245BEŞYEM TARIM HAYVANCILIK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
13253ÇELİKASLAN TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
14260BAYMEL KİMYA YAPI A.Ş.
15282TÖREN GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
16339PAKTEN SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
17344SANAT AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
18347UĞUR DEMİR HALI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
19383BAYTEKS TEKNİK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
20395ÖZKAPLAN İPEK HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
21396TÜMER HALI SAN. VE TİC. A.Ş.
22398SAFYÜN HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
23401AKCANLAR TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
24402ÜNAL SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.
25414FLAMENT TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
26428ÖZMEN UN SAN. VE TİC. A.Ş.
27438STARET ENTEGRE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
28478CEYTECH MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
29480HASIRCI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
30486TAT MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.
31487HAS SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.
32492ÖZPANCAR İPLİK TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
33493BEŞSAN MAKARNA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

      ASIRLIK FİRMALAR ÖDÜL KATEGORİSİ

S. NOFİRMA UNVANIKURULUŞ YILI
1GÜLLÜOĞLU BAKLAVA ELMACI PAZARI1843
2GÜLLÜOĞLU BAKLAVALARI1871
3ÖMER GÜLLÜ-BAKLAVACI GÜLLÜOĞLU1871
4İMAM ÇAĞDAŞ1887
5SANKO HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ1904
6CEMİL DİREKÇİ OĞULLARI KERESTECİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.1910
7BAŞAK TRAKTÖR TARIM ZİRAAT VE İŞ MAKİNALARI SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ1914
8METANET UN VE İRMİK FABRİKASI-MİZYAL KARABİBER NACAROĞLU1916
9BÜKTEKS TEKSTİL İPLİK BÜKÜM VE ÇÖZGÜ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (MEHMET ETHEM BÜKÜCÜ)1910-1920 arası
10KARAKOYUNLU UN FABRİKASI SAN. VE TİC. A.Ş.1920

*

*

GTB AKADEMİDEN GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Akademi tarafından, hangi fikirlerin girişime dönüşebileceği ve izlenmesi gereken yol haritaları hakkında ‘Girişimcilik Eğitimi’ düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Yusuf Yıldız eğitimde; girişimcilik ekosistemi, inovasyon ve iş fikri kaynakları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

GTB üyesi işletmelerin sektörel alanda ihtiyaç duydukları eğitim faaliyetlerini gerçekleştirerek, bu alanda destekleyici hizmetler sunan GTB Akademi, 2023 yılı eğitim serisini ‘Girişimcilik Eğitimi’ ile sürdürdü.

 GTB üyesi işletme temsilcileri ve girişimci adaylarının katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde, Öğretim Görevlisi Yusuf Yıldız girişimcilik süreçleri ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Girişimciliğin, kişinin fikirlerini eyleme geçirmesi, kendi işini kurması ve bunun sonucunda ekonomik değer yaratması olarak tanımlanabileceğini kaydeden Yıldız, girişimci bireylerin sayısının artmasının günümüzde artık ülkelerin üzerinde yoğunlaştığı öncelikli bir konu haline dönüştüğünü söyledi.

Konuşmasında, girişimciliğin doğası ve gelişimiyle ilgilide açıklamalarda bulunan Yıldız, “Girişimci eylem, olası bir kâr elde etme fırsatını içeren belirsizlik ortamında sezgisel bir karara yönelik davranıştır. Girişimci bir başka deyişle; un, yağ ve şekeri tedarik ederek helvayı yapan kişidir” dedi.

Girişimcilik faaliyetleri sonucunda, ürün ve hizmet yeniliğinin yanı sıra kaynakların yeniden düzenlenmesi ve istihdam oluşturulması gibi güçlü kazanımların elde edildiğini kaydeden Yıldız, bunların tümünün ulusal zenginliğe pozitif katkılar sağladığını söyledi.

Yıldız, yaklaşık 4 saat süren eğitimde katılımcılara, Türkiye’de girişimcilik ekosistemi, girişimci korkuları ve riskleri, girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar, inovasyon, iş fikri kaynakları, yeni fikir oluşturma yöntemleri ve girişimcinin sosyal sorumlulukları ile ilgili bilgiler verdi.

Katılımcıların bilgi ve deneyimlerini paylaştığı, interaktif bir şekilde gerçekleşen eğitimde, ayrıca girişimcilikle ilgili güncel gelişmeler üzerine de istişareler yapıldı.

*

*

SINAVA ŞAHİNBEY BELEDİYESİ İLE HAZIRLANIYORLAR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrencilere eğitim seti ve kaynak kitap desteğinde bulundu.

Şahinbey Belediyesi lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan 8. ve 12.sınıf öğrencilerine hazırlık deneme sınav seti desteğinde bulunuyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Özel İdare Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek, öğrencilere TYT-AYT eğitim seti hediye etti. Şahinbey Belediyesi bugüne kadar lise ve ortaokul öğrencilerine 3.145.275 Adet kaynak kitap, deneme ve soru bankası dağıtımı gerçekleştirdi.

DOKUZ İLÇE ARASINDA BİRİNCİYİZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere desteklerinin devam edeceğini belirterek, “Liseye ve Üniversiteye giriş sınavına hazırlanan tüm öğrencilerimize soru bankaları ve deneme kitapçıkları dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Amacımız çocuklarımızın eğitimdeki başarı oranını daha da yukarıya taşımak. Ortaokul ve lise öğrencilerimize deneme sınavları yapıp 8’nci sınıf öğrencilerimize soru bankaları dağıtıyoruz. Lise öğrencilerimizin TYT VE AYT’ye hazırlanmalarına destek oluyoruz. Şahinbey, Gaziantep’in dokuz ilçesi arasında şu anda birinci sırada. İnşallah bu başarıyı her yıl devam ettirmek istiyoruz.  Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, çocuklarımıza başarılı bir eğitim yılı diliyorum” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı