Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.12.2023 e gazete

admin | 07 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 07.12.2023 e gazete

HABER METNİ;

HALIDAKİ BAŞARININ SIRRI  GAZİANTEP’İN TARİHİ KÜLTÜREL GÜCÜ

Halı deyip geçmeyin. Halı sektöründeki başarının temellerini 100 yıl önceye hatta Ortaasya’dan Anadolu’ya göç serüveninde de arayabilirsiniz.

Koyunun yününden iplik eğirmeye, oradan dokuma sanatının hatta desen yaratma sanatının yüzyıllar önceden bugüne yansıdığını tarih bize hatırlatıyor.

Sanayileşmenin kıvılcımını da Gaziantep’te  1950 yılında Şehreküstü Dokumacılar Kooperatifinin oluşumunda attığını da unutmayalım.

Her evin altında bir kilim atölyesi, her bir köşede direzinci, Besni’ den gelen göçle savan imalatı aslında halıcılığın gelişmesinde önemli bir faktör oldu.

Bunu ileride daha iyi bir tarih süreci ile anlatacağız.

Halı asla imalat hatası istemez. Dalavere de yapamazsınız . Bir zamanlar halı sektörü geliştiğinde  uçan halılar ile kalitede değil de fiyatta yarışan Gaziantep halıcılarının tümünün iflas hikayesine tanık olduk. Kim kaliteye önem verdiyse bugün halıda ihracat lideri oldular, sektöründe şu anda lider seviyesindeler.

Bu başarı bu kentin kültürel geninde saklı.

Başarı bu şekilde de gelişerek devam edecek.

*

*

Vali Çeber ve Başkan Şahin Gaziantepli Halıcılara Moral Verdiler

GAZİANTEP HALICILARININ  NABZI İSTANBUL’DA ATIYOR

Halı firmalarının 2024 yılı koleksiyonlarını tanıtıldığı İstanbul Uluslararası CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarının fuarına katılan Gaziantepli firmaları yalnız bırakmayan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, TİM Başkan Vekili Fikret Kileci, Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep OSB Başkanı Cengiz Şimşek GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan’dan fuarla ilgili genel bilgiler alarak firmaları ziyaret ederek başarılar dilediler.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile beraberlerindeki heyet Gaziantepli firmaları ziyaretleri sırasında yenilikçi ürünler hakkında bilgiler alırken Türk halı sektörüyle ilgili de Başkan Kaplan’la karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Başkan Kaplan birisi Gaziantep’te olmak üzere Türkiye’de her yıl iki uluslararası halı ve zemin kaplamaları fuarı gerçekleştirileceğini, sektörle ilgili planlamanın buna göre yapıldığını ifade ederek fuarın açılışında Gaziantepli halıcıları yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Halı sektörü Türkiye’nin Lokomotif Sektörleri Arasında

Türkiye’nin halı sektöründe dünyada önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Gaziantep Valisi Kemal Çeber makine halı üretim merkezinin Gaziantep olmasının ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu ifade ederek Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan halı sektörü için fuarların önemli olduğunu sözlerine ekledi. İstanbul’da gerçekleştirilen halı fuarına katılan firmalara başarılar dileyen Gaziantep Valisi Kemal Çeber fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenleri de kutlardı. 

Yeni yüzyıl istihdamın, yatırımın, ihracatın, halının ve halıcıların yüzyılı olacaktır

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katılan bütün firmaları kutlayarak başarılar dilerken yaptığı değerlendirmede “Burada Anadolu var. Anadolu’nun kalbine, gönlüne dokunma var. Her şartta üretim yapan, gönlünü Türkiye Yüzyılına hazırlayan Anadolu kaplanları var. O yüzden bu an bizim açımızdan çok kıymetli. Asrın felaketinden çıktık hiç durmadılar, hep gaza bastılar. Türkiye Yüzyılı Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yeni yüzyıl istihdamın, yatırımın, ihracatın, halının ve halıcıların yüzyılı olacaktır. Bu fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Mayıs 2024 sonlarında Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Gaziantep 2024’ün de başarılı geçeceğine inanıyorum” dedi. 

Dünya Halı Pazarının Nabzı İstanbul’da Atıyor

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) ve İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) ortak olarak düzenlediği TÜYAP tarafından organize edilen Uluslararası CFE Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’na Türkiye’nin yanı sıra Çin, İngiltere, Pakistan, Afganistan, Özbekistan, Rusya, Endonezya, Fas, Ukrayna, Mısır ve Ürdün’deki üreticilerle dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri katılıyor. Fuarın ilk gününde yüzün üzerinde ülkeden fuara nitelikli ziyaretçinin katıldığı da açıklandı.

Gaziantep Halı Fuarı Mayıs 2024’te Gerçekleştirilecek

Beklenenin üzerinde ilgi gören halı fuarının 8 Aralık 2023 Cuma günü son bulacağı öğrenilirken Gaziantep Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nın ise 28 Mayıs 2024 tarihinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezinde gerçekleştirileceği bilgisine de ulaşıldı.

*

*

İSTANBUL VALİSİ DAVUT GÜL GAZİANTEPLİ HALICILARI YALNIZ BIRAKMADI

İstanbul Valisi Davut Gül CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’e katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek Başkan Zeynal Abidin Kaplan’dan bilgiler alarak başarılı bir fuar geçirilmesini diledi.

İstanbul’da düzenlenen CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’ün açılış törenine katılan İstanbul Valisi Davut Gül açılış sonrası fuarda stant açan firmaları ziyaret ederek fuar hakkında bilgiler aldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun da eşlik ettiği ziyarette  Gaziantepli halıcılarla yakından ilgilenen İstanbul Valisi Davut  Gül; TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ve GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan’dan halı sektörünün son durumu hakkında bilgiler aldı. Beraberindeki heyetle fuarda bulunan bütün stantları ziyaret eden İstanbul Valisi Davut Gül zaman zaman ziyaretçilerle de sohbet ederek fuarla ilgili düşüncelerini dinledi. Dünya halı üretiminin merkezi konumunda ki Türkiye’de böyle bir fuarın düzenlenmesinin sektörün gelişimine büyük katkıları olacağını ifade eden Vali Gül emeği geçenlere teşekkür ederek fuarın başarılı geçmesini diledi. Ziyaret sonrası genel bir değerlendirme yapan Başkan Zeynal Abidin Kaplan fuarın hazırlıkları sırasında İstanbul Valisi Davut Gül’den büyük destek aldıklarını ifade ederek “Bizler sayın valimizi bir Gaziantepli olarak görüyoruz. Fuarımızla ilgili her konuda sürekli bizlere büyük destek verdi ve bu güzel günümüzde bizimle birlikte oldu. Fuara katılım sağlayan Gaziantepli firmaların yanı sıra bir çok firmanın da stantlarını ziyaret ederek bizlere büyük moral verdi. İstanbul Valimiz Sayın Davut Gül’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.

*

*

*

Halıcıları bu cesaretli adımdan dolayı kutluyorum”

“HALI FUARI ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”  

İstanbul’da düzenlenen CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı, dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcilerinin buluşma noktası olurken, eski Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret etti.

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ile birlikte fuardaki stantları gezerek firma yetkilileri ile sohbet eden ve bilgi alan eski TİM Başkanı İsmail Gülle, “Halıcıları bu cesaretli adımlarından dolayı kutluyorum” dedi. Gülle, “Halı sektörümüz ülkemizin güçlü sektörlerinden birisi. Ülkemize net katma değer sağlayan bir sektör. Sektörün böylesine uluslararası bir fuara ihtiyacı vardı. Bugüne kadar hiç yapılanmayan ve çok geniş katılımlı bir fuar olmuş. Sektördeki büyük bir eksiklik giderildi. Ülkemiz ekonomisi için çok önemli bir fuar. Türk ürünlerine talebin her geçen gün arttığı bir ortamda halı sektörünün bu cesaretli adımı ihracatımıza inşallah ciddi katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

İsmail Gülle, fuarla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Halı ve Gaziantep her zaman kırılan ihracat rekorlarının içerisinde oldular. Ülke ekonomisine önemli katkı sağladılar. Bu yüzden geçmişte birlikte görev yaptığım Salahattin Kaplan başkanımın şahsında Zeynal Abidin Kaplan başkanımı ve Türkiye’nin dört bir yanından fuara katılan halıcılarımızı kutluyorum. Fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarına rekor ziyaretçi

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan’da ilk kez İstanbul’da düzenlenen fuara beklentinin üzerinde ziyaretçi geldiğini ifade ederek “Ülkemiz ve sektörümüz için büyük önem taşıyan İstanbul CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na gerçekten çok büyük ilgi var. Fuarın ilk iki gününde yüze yakın ülkeden halı ithalatçısı firmalarımızı ziyaret ederek 2024 kolleksiyonlarını gördü. Bağlantılar istendiği gibi gerçekleşiyor. Son iki günde aynı katılımların artarak devam edeceğine inanıyoruz. Fuarın gerçekleşmesinde büyük emekleri geçen GAHİB Başkanımız Zeynal Abidin Kaplan ve İHİB Başkanımız Ahmet Hayri Diler’in şahıslarında bütün yönetim kurullarını kutluyorum” dedi.

Eski TİM Başkanı İsmail Gülle’nin fuarı ziyareti sırasında Milat Halı CEO’su İskender Kaplan, Gülle’ye özel olarak hazırlanmış bir tablo hediye etti.  Halı firmalarının 2024 yılı koleksiyonlarını tanıtıldığı fuar, 8 Aralık Cuma gününe kadar açık olacak.

0

0

ŞAHİNBEY AMPUTE ÇIKIŞINI SÜRDÜRÜYOR 6-1

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı deplasmanda Şişli Yeditepe Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nı 6-1 mağlup etti

İçerde ve dışarda aldığı galibiyetlerle ligdeki çıkışını sürdüren Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı, deplasmanda Şişli Yeditepe Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nı 6-1 gibi farklı bir skorla mağlup ederek şampiyonluk yolunda iddiasını ortaya koydu.

OYUNCULARIMI TEBRİK EDİYORUM

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Kulüp Başkanı Cuma Güzel; ligdeki iddialarını ortaya koyduklarını belirterek “Alınan farklı galibiyetten dolayı tüm oyuncularımı kutluyorum. Sezon başında söylediğim gibi, oyuncu grubumuz ile şampiyonluğa koşuyoruz. Aldığımız farklı galibiyette buna bir ışıktır. Alınan bu galibiyeti Onursal Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na hediye diyorum” dedi.

*

*

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ HER GÜN 14.000 KİŞİYE ÇORBA İKRAMINDA BULUNUYOR

Şahinbey Belediyesi, günün erken saatlerinde işlerine başlayan vatandaşların ve öğrencilerin içlerini 22 ayrı noktada yaptığı çorba ikramıyla ısıtıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla vatandaşa hizmet veren Şahinbey Belediyesi daha önce 15 noktada yapılan çorba dağıtımını 22 noktaya çıkararak her gün 14.000 kişiye çorba ikramında bulunuyor. Vatandaşlar ve öğrenciler işlerine ve okullarına giderken Şahinbey Belediyesi’nin çorba ikramıyla soğuk havada içlerini ısıtıyorlar.

 “TÜM VATANDAŞLARIMIZI ÇORBA İÇMEYE BEKLİYORUZ”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey İlçesi’nin 22 ayrı noktasında çorba ikramında bulunulduğunu belirterek, “Çorba ikramı Şahinbey Belediyesi olarak yıllardır yaptığımız bir uygulama. Her sabah 22 ayrı noktada 14.000 vatandaşlarımıza çorba ve ekmek dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Özellikle hastane, üniversite, okul ve sabah işe giden işçilerimizin yoğun olduğu bölgelerde dağıtım yapıyoruz. Vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz sabah çorba dağıtım noktalarına uğrayarak çorbalarını ve ekmeklerini alıyorlar. Böylelikle kahvaltı ihtiyacı karşılanmış oluyor. Tüm vatandaşlarımıza afiyet olsun diyor, herkesi çorba içmeye davet ediyorum” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı