Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 05.12.2023 e gazete

admin | 05 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 05.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 05.12.2023 e gazete

HABER METNİ;

FATMA ŞAHİN 2023 YILININ EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

ORC Araştırma Şirketi Tarafından Vatandaşlara, belediye başkanının çalışmalarından ne düzeyde memnun oldukları ve başarılı bulup bulmadıkları soruldu.

Raporda %55’in üzerinde oy alan 5 Büyükşehir Belediye Başkanı yer aldı.

5 Büyükşehir Belediye başkanı arasında ilk sırayı yine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin aldı.

Şahin üstün performansını şu çalışmalarıyla açıkladı;

“Gaziantep Büyükşehir olarak;

15 köprülü kavşak

128 köprü – üst geçit – alt geçit

670 km. cadde ve bulvar

1.100 km. sıcak asfalt

2.825 km. sathi kaplama

670 km. yeni imar yolu ve kilometrelerce arazi yolu açtık.”

*

*

CFE HALI VE YER KAPLAMALARI FUARI İSTANBUL 2023 5 ARALIK’TA KAPILARINI AÇIYOR

Gaziantepli Halıcılar Halı Fuarı İstanbul’a Akın Etti

GAİB 11 AYDA 1 MİLYAR 677 MİLYON 49 BİN DOLARLIK HALI İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİ

Dünya halı sektörünü İstanbul’da gerçekleştirilecek CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarının heyecanı sararken fuar alanının yüzde 75’inden fazlasını Gaziantepli 159 firma kaplıyor. Firmalar hazırlıklarını tamamlayarak İstanbul’a gittiler. Halıcılar için yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Başkan Kaplan fuar öncesi halı sektör temsilcileriyle son durum değerlendirmesi yaptıklarını da sözlerine ekledi.

İstanbul’da 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’e katılmak üzere Gaziantepli 159 halı firması 2024 koleksiyonlarını tanıtmak üzere İstanbul’a gitti. Fuar öncesi bir araya gelerek son değerlendirmelerde bulunan Gaziantepli halı firma temsilcileri fuarın başarılı geçmesi ve Türkiye’ye yeni bir fuar kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederken GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan’da fuarla ilgili bütün çalışmaların tamamlandığını, fuarda stant açacak firmaların stant kurulumlarını tamamladığını, bu fuarla birlikte halı sektörü için yeni bir dönem başlayacağını ifade ederek başarılar diledi.

Gaziantepli Halıcılar 11 Ayda 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdi

Kasım 2023 döneminde Gaziantepli halıcıların toplam 182 milyon dolarlık halı ihracatına imza attıklarını da dile getiren Başkan Kaplan yılın 11 aylık sürecinde Güneydoğu’dan toplam 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek “Halı sektörü Gaziantep sanayisinin amiral gemisidir. Gaziantep’te bulunan halı tesislerinde yaklaşık 60 bin kişi istihdam edilirken direk veya dolaylı yollardan sektörümüz 300 binin üzerinde insanımızın istihdamında rol almaktadır. 2023 yılının on bir aylık sürecinde bölgemizden toplam 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirilmiş olup kasım ayında ise 182 milyon dolarlık halı ihracatına imza atılmıştır. Bütün halı çeşitlerinde dünya halı üretim ve ihracatında Türkiye ikinci sırada yer alırken makine halı üretiminde ülkemiz birinci sıradadır. Şimdi önümüzde 5 Aralık tarihinde kapılarını açmaya hazırlanan fuarımız bulunmaktadır. Bu fuar Türkiye’de halı sektörü için önemli bir dönüm noktası olacaktır. GAHİB ve İHİB ile ortak düzenlediğimiz organizasyonu TÜYAP tarafından gerçekleştirilen CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’e 400’e yakın firma ve firma temsilcisi katılırken sadece Gaziantep’ten 159 firmamız fiziki olarak stant açarak katılmaktadır. Fuar alanının yüzde 75’inden fazlası Gaziantepli firmalarımıza aittir. Firma temsilcilerimizle bir araya gelerek son değerlendirmelerimizi yaptık. 5 Aralık Salı günü İstanbul Fuar Merkezinde Türk halıları bir kez daha alıcılarıyla buluşacak ve 2024 yılı koleksiyonları tanıtılacaktır” dedi.

Halı Fuarının Yaklaşık Yüzde 75’ini Gaziantepli Halıcılar Kapladı

Dünya halı sektörünü İstanbul CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı sararken fuar alanının toplamda yüzde 75’inden fazlası bir bölümünü kaplayan Gaziantepli 159 firma hazırlıklarını tamamlayarak İstanbul’a gitti. Halıcılar için yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Başkan Kaplan fuar öncesi halı sektör temsilcileriyle son durum değerlendirmesi yaptıklarını da sözlerine ekledi.  5 Aralık 2023 Salı günü saat 11’de açılışı gerçekleştirilecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023 fuarının 8 kasım 2023 tarihine kadar devam edeceği de açıklandı.

*

*

MEDİCAL POİNT DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NE ENGELLİ GENÇLERİN MUAYENELERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Medical Point Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Kubba’nın öncülüğünde, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndaki 20 engelli gencin ortopedi ve dahiliye muayenelerini ücretsiz yerine getirdi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre, epilepsi tanısı alan görme engelli bir gencin Nöroloji muayenesi ile ortopedik engeli olan diğer gencin ameliyatının da ücretsiz yapılacağı bildirildi. Muayenelerin ardından yapılan yemek etkinliğinde Başhekim Prof. Dr. Şahin ve Başhekim Yardımcısı Dr. Ezgi Salar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanlığı Engellli Koordinasyon Merkezi Yöneticisi Ayfer Özçetin’e çiçek takdiminde bulundu.

Medical Point Gaziantep Hastanesi İç Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Taşkıran, gençlerin detaylı muayenelerinin gerçekleştirildiğini, tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan misafirlere medikal tedavi uygulandığını belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Taşkıran, genç misafirlerin ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin süreç hakkında bilgilendirildiğini belirterek, bu gençlerin düzenli olarak sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Murat Gök ise yaptığı açıklamada, genç misafirlerin ortopedik muayenelerini ayrıntılı bir şekilde yapıldığını belirterek, uygun tedavilerin misafirlere önerildiği ve reçete oluşturulduğunu belirtti.

Başhekim Prof. Dr. Ekber Şahin ise, ‘’ Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle 20 gencimizle bir araya geldik. Engelli gençlerimizin ayrımcılığa ve negatif tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine vurgu yapmak, istihdamı artırmak ve toplumda farkındalık oluşturmak için bu etkinlikte bir araya geldik. Bugün burada birbirinden değerli misafirlerimizi ağırlamaktan onur ve gurur duyduk. Hastanemiz gelecekte de engelli gençlere desteğini sürdürecektir. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.’’ dedi.

0

0

0

AYAKKABI VE TERLİK SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ FUARLARINDAN 35. GAFSHOES FUARI TÖRENLE AÇILDI

-ZİYARETÇİLER FUARDA DÖRT GÜN SÜRESİNCE YAZ SEZONUNA YÖNELİK HAZIRLANAN SAYISIZ ÜRÜNÜ VE BİRBİRİNDEN ÖZEL KREASYONLARI GÖRME VE İNCELEME FIRSATI BULACAK

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası, Sayacılar Odası, Gaziantep Ayakkabı Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (GASİD) ve Terlik Ayakkabı ve Yan Sanayiciler Derneği’nin (TAYSAN) destekleri ile Akort Fuarcılık tarafından organize edilen; “35. GAFSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı’nın açılış töreni gerçekleştirildi.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış törenine, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Eyup Özkeçeci, Melih Meriç, Önceki Dönem Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli Belediye Başkanı M. Sait Kılıç, Gaziantep Emniyet Müdürü Celal Özcan, Gaziantep İl Jandarma Alay Komutanı Tümgeneral Halil Şen, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, Gaziantep Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi İhtisas OSB Başkanı Ali Özpolat, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Ayşen Ahi, kurum müdürleri, sanayiciler, iş insanları ve diğer davetliler katıldı.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, fuardaki açılış konuşmasında Gaziantep’in ülkemizde belirleyici bir ayakkabı sektörüne sahip olduğunu, sektöre dair Gaziantep’in güçlü bir potansiyeli olduğunu söyledi.

“Bu noktada markalaşmaya daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor” diyen Vali Çeber, “Ayakkabı üretiminde nasıl büyük bir üretim merkeziysek aynı şekilde büyük markalarımızın da olması gerekiyor. Ayakkabı İhtisas OSB gibi sektör için atılan yeni adımların bu noktada üreticilerimize avantaj sağlayacağına inanıyorum. Gaziantep’in genlerinde ve kültüründe üretim var. Markalarımızı oluşturmak gibi bir potansiyele de sahibiz. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Bu şehir üretiyor, çalışıyor ve istihdam sağlıyor. Bu şehir üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor ve en iyisini, en güzelini hak ediyor. Şehrimizin ayakkabı sektöründe hak ettiği düzeye çıkması için hep birlikte çalışmaya, elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Fuarın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Markalaşmanın önemine işaret eden Milletvekili Mehmet Eyup Özkeçeci de, “Ülke olarak marka olduk. Bizim önümüz açık. Sektörün yer sıkıntısı var. Bunun çözümü noktasında ne yapılaması gerekiyorsa destek vermeye hazırız. Körkün’de yapılacak Ayakkabı OSB büyük ölçüde yer sorununu çözecek. Bize düşen sektörün önünü açmak. Mevcut ihracat rakamlarının daha yukarılara çıkması lazım. Bunun yanında sektördeki esnaflarımızın ‘bir’ olması lazım. Bir ve beraber olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Bu başarıldığı takdirde Gaziantep’in marka değeri daha da yukarılara çıkacaktır. Fuarın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.    

Milletvekili Melih Meriç de Gaziantep’in bugünkü başarısının temelinde müteşebbis ruhun olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Gaziantepliler olarak asla yılmadan başarıyı yakalamak için çaba gösteriyoruz. Biz şehrimizi çok seviyoruz. Daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ayakkabı ve terlik sektörünün tabi ki sorunları var. Bu sorunları ortak akılla hareket ederek çözmek zorundayız. Bu noktada elimizden geleni yapmaya hazırız. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep’in bölge illeri ile birlikte dünyanın en büyük felaketinden çıktığını ama şartlar ne olursa olsun bu felakette dünyanın en büyük dayanışmasının ortaya konulduğunu söyledi.

Gaziantep’in büyük bir beşeri sermayeye ve yetişmiş insan gücüne sahip olduğunu ifade eden Fatma Şahin, “Şehrimizin bu özellikleri sanayimiz ve geleceğimiz için çok değerli. Dünyanın en iyi ayakkabı ve dokuma ustaları bizde. Gaziantep olarak dünyanın en iyi üretim merkezlerinden biri olma hedefimiz var. Bu yönde çok kıymetli çalışmaların yürütüldüğünü görüyoruz. Bu fuar da bunun bir göstergesidir. Ayakkabı deyip geçmemek lazım. Ayakkabı en temel ihtiyaçtır. Bizim de bu doğrultuda ayakkabıya değer katmamız ve marka oluşturmamız gerekiyor. Bu yönde daha fazla adım atmamız gerekiyor. Şehrimizde kurulmakta olan Ayakkabı İhtisas OSB de bu yüzden büyük önem taşıyor. GAFSHOES Fuarı’nın şehrimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI BAŞAR KÜÇÜKPARMAK

Deprem felaketine rağmen Gaziantep olarak büyük bir azimle çalışmaya devam ettiklerini dile getiren GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak da konulmasında; ‘’Fuarlarımız bu sürece en büyük katkıyı veriyor ve zorluklara rağmen mevcut fuarlarımıza yenilerini ekliyoruz. Deprem sonrası EIF Enerji Fuarı’nı, Campex Doğa Sporları ve Kamp Fuarı ile İnşaat ve Yapı Malzemeleri Fuarı’mızı gerçekleştirdik. 19 Aralık’ta da Gaziantep Moda Fuarı’mızı düzenleyeceğiz’’ diye konuştu.

Ayakkabı ve terlik sektörünün şehrin en önemli sektörleri arasında yer aldığına dikkati çeken Küçükparmak şunları dile getirdi:

“Sektörde yaşanan sorunlara ve zorluklara rağmen ayakkabı ve terlik üretimimiz büyümeye devam ediyor. Türkiye’de ayakkabı sektörünün nabzını tutan ve en önemli ayakkabı üreticilerinin faaliyet gösterdiği Gaziantep’te, 2022 yılı toplam ayakkabı ihracatı 169 milyon dolar. 2022 yılında Türkiye’den yapılan toplam 1 milyar 261 milyon dolar değerindeki ayakkabı ihracatının yüzde 13’ü Gaziantep’ten yapılmıştır. Sektör; güçlü potansiyeliyle ülkemiz ekonomisine çok daha fazla katkıda bulunacak güce sahip. Şehrimizin muhtelif yerlerinde zor şartlarda üretim yaparak bugünkü başarıya ulaşan sektörümüz, kurulum süreci odamız tarafından yürütülen; Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin faaliyete alınmasıyla her anlamda büyük bir atılım yakalayacak. Sektör olarak bizim de artık markalaşma konusuna AR-GE’ye yönelmemiz gerekiyor. Bunu başardığımızda maliyetler konusunu da aşmış olacağız. Dünya marklarına üretim yapıyoruz. Bu çok büyük bir başarı ama işin katma değerini hep onlara bırakıyoruz. Markalaşma çalışmaları ile ayakkabıda da marka şehir olabiliriz. Bu sayede rekabet gücümüzü de artırarak, sektörümüzü yukarı taşıyabiliriz.”

GAZİANTEP AYAKKABICILAR ODASI BAŞKANI MEHMET EMİN İNCE

Sektörün gelişmesi için mesleki eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ise şunları söyledi:

“Sektöre ara eleman yetiştirmek için kurumsallaşma çalışmalarına ağırlık verip bu alanda ilerleme kaydetmemiz lazım. Sektörümüzde ayakkabı ve terlik ürünlerinin tüm çeşidine ulaşabiliyoruz. Bunun yanında güçlü bir yan sanayi ve güçlü bir lojistiğe sahibiz. Yine şehrimizde bir ayakkabı meslek lisemiz, iki mesleki eğitim merkezimiz ve bir de ayakkabı moda tasarım üniversitemiz ile sektöre aranan nitelikli ara eleman temin eder durumdayız. Fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyor hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”                                                                                          

AKORT FUARCILIK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜLYA AKKAYA

Anadolu’dan yükselen tek Uluslararası fuarın, GAFSHOES 35.Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı olduğunu anlatan Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya da, “Stratejik konumu ve dinamik yapısı ile öne çıkan Gaziantep’te ayakkabı ve terlik sektörünün geleneksel buluşma noktası GAFSHOES’ta yeniden birlikteyiz. 20 yılı aşkın süredir Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte düzenlemekte olduğumuz ve grafiği hep yükselen GAFSHOES sektöre yön vermeye ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Değişen ve dönüşen dünya ticaretinde, özellikle de Çin’in yeniden agresif stratejilerine döndüğü ve yoğun rekabete şahit olduğumuz süreçte yarıştan kopmamak adına nitelikli üretime, markalaşmaya ve fuar katılımlarına önem vermek gerekmektedir. Bu çerçevede Gaziantep’in ve Türkiye’nin ayakkabı ve terlik sektöründeki gücünü ve potansiyelini, kendi alanında uluslararası   bir marka olan GAFSHOES ile bir kez daha dünyaya göstermekten gurur ve mutluluk duymaktayız. Türk ayakkabı ve terlik sektörünün en önemli fuarlarından birisi olan fuarımızda dünyanın çeşitli ülkelerinden ve yurt içinden gelecek ziyaretçiler dört gün süresince yaz sezonuna yönelik hazırlanan sayısız ürünü ve birbirinden özel kreasyonları görme ve inceleme şansına sahip olacaklar” ifadelerini kullandı.

Fuarın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri, stantları ziyaret ederek firma temsilcilerine hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

FUAR HAKKINDA

35. GAFSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı’nda ayakkabı üreticilerinin; erkek, kadın, çocuk, spor, iş emniyet ve askeri ayakkabı, terlik üreticilerinin, ayakkabı yan sanayi üreticilerinin taban, aksesuar, tekstil ve kimyevi maddeler, deri üreticilerinin büyükbaş, kösele, Eva, PVC ham madde üreticileri, makine ve yardımcı ürünleri, suni deri imalatçıları, kurumlar, dergiler ve toptancıların ürünleri sergileniyor.

Gaziantepli firmaların yanı sıra Adana, Ankara, Bursa, Çankırı, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Osmaniye, Samsun ve Şanlıurfa illerinden katılımcıların yer aldığı fuarda 350 firma ve 1250 marka temsil ediliyor.

Fuar; Suriye, Irak, İran, Fas, Sudan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Filistin, Uganda, Mısır ve Çin’den katılımcıları da ağırlayacak.

Yaklaşık 40 bin ziyaretçinin ağırlanmasının hedeflendiği fuar 4 gün boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

*

*

*

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NDEN 3.712 ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ VE MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşlara 137 adet akülü ve manuel tekerlekli sandalye hediye etti.

Bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda insan odaklı hizmetler ortaya koyan Şahinbey Belediyesi, engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak projeler yaparak yaşamlarını kolaylaştırıyor. Şahinbey Belediyesi bugüne kadar 3.712 engelli vatandaşa manuel ve akülü tekerlekli sandalye, 4 noktada akülü araç dolum istasyonu, 10 tane hasta bakım yatağı, 7 tane akıllı klozet, 101 adet işitme cihazı, 420 görme engelliye beyaz baston, analog görme engelli bilgisayarı hediye ederek engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını hızlı şekilde karşılamayı başardı. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için park ve Akkent Spor Köyü içerisinde Engelli Yüzme Havuzu yapan Şahinbey Belediyesi engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmesine imkân sağlayacak yeni mekânlar oluşturdu. 

  “3.712 AKÜLÜ VE MANUEL SANDALYE DAĞITTIK”

Bugüne kadar 3.712 adet manuel ve akülü sandalye dağıtımını yaptıklarının altını çizen Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil, 365 gün engelli kardeşlerimizle beraberiz. Çünkü onlar bizlere Allah’ın emaneti, canımız, ciğerimiz, engelli olmak, bir suç değil, bir eksiklik değil. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan göreve gelmeden önce engelli kardeşlerimiz hak ettiği değeri göremiyordu. Engelli kardeşlerimiz eve hapsolmuş sokağa çıkamıyordu. Akülü veya Manuel tekerlekli sandalye alma şansı yoktu. Yurt dışından eski akülü sandalyeleri toplar törenlerle dağıtırlardı veya engelli kardeşlerimize mavi kapak biriktirtirlerdi. Onu da büyük bir lütufmuş gibi dağıtırlardı. Cumhurbaşkanımız göreve geldikten sonra, engelli yasaları ile engelli kardeşlerimize maaş bağlatıp işe alınması yönünde çalışmalar yaptı ki bunların hepsi de çok önemli çalışmalar. Bizlerde Şahinbey Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana engelli kardeşlerimize hep yardımcı olduk olmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar 750 akülü, 2.962 manuel olmak üzere toplamda 3.712 adet akülü ve manuel sandalyeyi engelli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Engelli kardeşlerimiz bu sandalyelerle dışarı çıkıp dolaşabiliyor, istediği yere gidebiliyor ve normal hayatını sürdürebiliyor. Şahinbey Belediyesi olarak sadece akülü manuel sandalye değil, hasta bakım yatağı, işitme cihazı, engelli parkı, protez kol bacak. Görme engelli kardeşlerimiz için analog, bilgisayar, solunum destek cihazı, beyaz baston şarj istasyonları, akıllı klozet ve benzeri hizmetleri engelli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Bunu bir lütuf olarak değil, bunu bir vazife olarak kabul ediyoruz. Bize sadece dua ederlerse bizler için yeterli” diye konuştu.

Görme Engelliler Derneği Başkanı Necmettin Aysel, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun engellilere her zaman destek olduğunu belirterek, “2002 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyasete girdiği zaman engellileri ilk defa meclise taşıdı. Yine 2005 yılında Cumhurbaşkanımız engelli yasasını çıkartarak, engellilere destek oldu. Engellilere verilen imkânlara baktığımızda Avrupa’dan daha ileride oluğumuzu söyleyebilirim. 2009 yılında ise Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu göreve geldikten sonra engellilere sahip çıkarak onların her zaman yanında oldu ve ihtiyaçlarına cevap verdi” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı