Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 04.12.2023 e gazete

admin | 03 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 04.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 04.12.2023 e gazete

HABER METNİ;

ALEVİ BEKTAŞİ CEM VE KÜLTÜR BAŞKANLIĞINI OLUMLU BAKIYORUM; GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

ALEVİ BEKTAŞİ CEM VE KÜLTÜR BAŞKANLIĞININ KURULMASIYLA BERABER DEVLET ALEVİLERİ RESMEN TANIMIŞTIR.

Cemvakfı Genel Merkezinin düzenlediği, Türkiye genelindeki Cemvakfı Şube Başkanları, dedeleri , inanç önderlerinin de katıldığı 2.Kış çalıştayı Balıkesir Onnhann Thermal Hotel’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

3 gün süren çalıştayın ilk gün toplantısında, konuşan Cem Vakfı Genel Müdürün Ali İhsan Argunşah Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın selamlarını ileterek  “eşit yurttaşlık, mutlu bireyler ve çocuklarımız için onurlu miras için buradayız .Milli Eğitim Bakanlığının uygulaması olan Çedes Projesini kesinlikle kabul etmiyoruz ve bununla ilgili ciddi çalışmalarımız var. AİHM kararları uygulanmalıdır, ülkenin birlik ve bütünlüğü için bizde üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız görevlere talibiz” dedi.”

Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Sayın Hayrettin Derun ise konuşmasında ; ”gönül birliği oluşturmak ve yolumuza daha iyi gidebilmek için,Cumhuriyet kazanımlarından ve Aleviliğin kazanımlarının aynı olduğunu ifade ederek;

“Cemevlerimiz, Vakfımız, Filistin katliamını kınıyor ve lanetliyor, bizler her zaman mazlumun yanındayız” dedi.

Malatya Cemvakfı Şube Başkanı ve Alevi önderi, dedesi Eşref Doğan Dede Malatya depreminde yaşananları anlatarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un depremde yaptığı katkılardan söz ederek, Depremde etkilenen cemevlerinin ve türbelerin yapımının devlet tarafından üstlenildiğini belirtti.

Doğan 1923’ten bu yana verilen vergiler, savaşlar, şehitler, fedakarlığın karsılığı olarak devletTurizm ve Kültür Başkanlığı kurarak Alevilerin tanıtıldığını söyledi.

Eşref Doğan dede sözlerine şöyle devam etti;

“ Eşref Doğan olarak; benim baktığım yer  şu.. 1923 den  bu tarafa kadar Cumhuriyetin kuruluşundan bu tarafa büyük Atatürk ve arkadaşlarının gayretle, himmetleriyle biz Alevi vatandaşlar olarak vergi verdik mi verdik, değil mi? Verdik; Silah altına gittik mi? Gittik Kore’de gidip şehit verdik mi? Hele istiklal savaşındaki şehitlerden  hiç bahsetmiyorum.

 Bugün de gerek polis camiasında  gerek jandarma camiasında asker camiasında verdiğimiz şehitlerden hiç bahsetmiyorum.

Peki bu kadar vermenin bu kadar feragat sahibi olmanın hiç mi bir karşılığı yoktu.

 İşte bu karşılık Turizm ve Kültür Bakanlığının kurulmasından sonra Alevi Bektaşi Cem ve Kültür Başkanlığının kurulmasıyla beraber devletin bizi tanıyıp bize el atıp “ey aleviler, ey Bektaşiler  sizde varsınız; işte cemevlerinizi yapın bunun içinde şu kadar ödenek ayırıyorum” demesidir.

Onun için Siyasi otoriteye bir şey demiyorum. Şu veya bu  partiye bir şey demiyorum. Oyunuzu verirsiniz veya vermezsiniz. Ama ilk defa ilk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bizler vatandaş olarak bugüne  kadar ki verdiğimizi karşılığını yavaş yavaş almaya başladık. Lütfen bu gözle görün ve bu benim görüşüm.

Burada yalnız hakların miktarını çoğaltma çabası içerisinde olalım.Bu aralar sizinle de bir sıkıntımı da paylaşmak istiyorum.

Anaokullardan tüm kültürü dersi konmak isteniyor.Bu tamamen bir asimilasyon politikasıdır. Lütfen gittiğiniz yerlerde idari otoriteyle, Milli Eğitimle artıkilgili konularla temasta sakın ve sakın eritmeyin ve çekinmeyin her fırsatta yanınızdayız.. Bir çocuğun inanç terbiyesini annesi babası evi verir. Anaokulunda okul vermez .

Bu kesinlikle kesinlikle bir asimilasyon politikasıdır. Lütfen buna meydan vermeyelim buna ehemmiyetle ilgilenelim. Anne ve baba ve çevre kişinin doğan çocuğun inancından da sorumludur.. Çocukların  Inanç  çizgisini, terbiye çizgisini  aile ve çevre yapar”

*

*

KÖŞE YAZISI:

YAVUZ SULTAN SELİM VE ŞAH İSMAİL’İ BARIŞTIRMALIYIZ

Geçtiğimiz hafta 3 gün boyunca Balıkesir’de Cemvakfı’nın çalıştayına katıldık. Bu çalıştay elbette bizlere  bir çok katkılar da sundu.

Osmanlı ile övünür dururuz. Osmanlının evlat veya baba katli ile asla övünmemiz söz konusu değil. Övündüğümüz Osmanlının kuruluşu..Şeyhedibali, Hacı Bektaş Veli,Hacı Bayram Veli, Karacaahmet, Ahi Evran, Kadıncık Ana.. Ve bu değerlerin bir devlet mekanizması bünyesinde harmanlaşması..

Gülbenglerle bezenmiş Hacı Bektaş Veli dergahına bağlı ve bu dergahtan dualanarak sefere giden Yeniçeri ordusu. Başarıdan başarıya uzanan bir efsane..

Ne zaman ki; Hacı Bektaş Veli’nin Yunus Emreden “son istediğin nefes mi; buğday mı” dediğinde önce buğdayı tercih ederken yanıldığının bedelini bir nefes  uğruna 40 yıl Taptuk Emre’de pişmesi, yetişmesi hafızamıza yerleşmişken;

Osmanlı ne zaman nefesi bertaraf edip buğdayı seçmesi ve ganimet ekonomisiyle geçinmeye başlaması; Osmanlının sonunu getirdi.

Bu bilinç ile Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail’in rövanşı hala bugün oynanmaya devam ediliyor. Mezhep ayrımcılığına alet edilerek geçmişte oynandı, hala sıcaklığını koruyor.

Geçtiğimiz yıllarda Kızılbaş ve Alevi adının yasak olduğu gerçeği ile hatta kimsenin Aleviyim demesinin çeşitli bedeller ödenmesine hep tanıklık ettik.

Bugün eğer aleviler ben aleviyim diyor ise devletin o öteleme politikasını terk etmesi çalışmaları olduğunu unutmamak gerekir.

Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı önemli bir adımdır. Resmen Alevi kimliğini tanımadır. Bu tanımayı “Allah Muhammed Ali” nuruyla cemini mühürleyerek ibadet eden Alevilere bakışın bir milat yılı olarak algılamamız gerekiyor.

Bu görüşlerime karşı çıkan olabilir. Aleviler asimile ediliyor diyenlere tek cevabım şu; 700 yıl o kadar saldırıya maruz bırakılan Alevi Bektaşiler eğer bugün varlıklarını hala koruyabilmişler ise; hala cemlerini sürdürüyorlar ise bir baskının da etkilemesi mümkün değil…. Asimile var  ise Alevi toplumu kurdunu da içlerinde aramalı ve bu kurdunu içinde bulduğu anda da yok etmesini de bilmelidir.

*

*

*

ŞAHİNBEY AMPUTE’DEN ANLAMLI GALİBİYET 5-0

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Depsaş Enerji Spor Kulübü Ampute Futbol Takımını 5-0 mağlup ederek anlamlı bir galibiyet aldı.

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı, ligin önemli takımlarından Depsaş Enerji Spor Kulübü Ampute Futbol Takımını kendi evinde 5-0 mağlup ederek ligdeki iddiasını ortaya koydu. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engelleri ortadan kaldırarak önemli başarılar kazanan Ampute Futbol Takımı Sporcuları ortaya koydukları performansla vatandaşların ve sporseverlerin takdirini topluyor. Oldukça çekişmeli geçen karşılaşmanın ilk yarısını mavi-beyazlı ekip 15. dakika İbrahim Halil Esen ve 24 dakikada Mohammed Mubarık attığı gollerle 2-0 önde tamamladı. İkinci yarıya hızlı başlayan Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı 35 dakikada Feyyaz Gözaçık’ın, 47 ve 50 dakikalar da Yussıf Yahaya’nın attığı gollerle karşılamadan 5-0 galip ayrılmasını bildi.

OYUNCULARIMI TEBRİK EDİYORUM

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Kulüp Başkanı Cuma Güzel alınan galibiyetten dolayı teknik heyeti ve sporcuları tebrik ederek, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Şahinbey Ampute Futbol Takımımız, Şanlıurfa Depsaş Enerji Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı ile karşı karşıya geldi ve bu karşılaşmadan 5-0 galip ayrıldık. Bu özel günde böylesi önemli bir galibiyet almak bizleri mutlu etti. Onursal Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu’nun’da istediği engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil 365 gün yanında olmak ve onlara destek olmak. Başkanımız bu nedenle Ampute Futbol Takımını önemsiyor ve destek oluyor. 6 Aralık’ta İstanbul’da Şişli Yeditepe Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı ile karşı karşıya geleceğiz. Onursal Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu bizleri orada da yalnız bırakmayıp yanımızda olacak. İstanbul’da oynayacağımız karşılaşmadan da galip gelerek hedefimize doğru ilerlemek istiyoruz” dedi.

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Antrenörü Fatih Karakuş tüm engellileri spor yapmaya davet ederek “Alınan farklı galibiyetten dolayı tüm oyuncularımı kutluyorum. Güzel bir galibiyet aldık. Alınan bu galibiyet 3 Aralık Farkındalık Gününde olması alınan galibiyete ayrı bir anlam kattı. Ayrıca evde kalan tüm engelli arkadaşlarımızı spora bekliyoruz. Engelli kardeşlerimiz kendilerini evlere hapsetmesinler onları sporla tanıştırmak için biz her zaman buradayız” dedi.

Alınan galibiyette önemli pay sahibi olan Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Kalecisi Mert Yıldız’a Kulüp Başkanı Cuma Güzel tarafından sürpriz bir doğum günü kutlaması yapıldı. Karşılaşmanın ilk yarısının tamamlanmasının ardından soyunma odasına giden Kulüp Başkanı Cuma Güzel, 28 yaşına giren Mert Yıldız’a doğum günü pastasıyla yeni yaşını kutladı.

Karşılaşma sonrasında alınan galibiyetten dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade eden Mert Yıldız “Alınan bu galibiyet tüm taraftarlarımıza armağan olsun. Alınan galibiyetin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe ve aynı zamanda doğum günüme denk gelmesi beni daha da mutlu etti” diye konuştu.

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takım Kaptanı Fuat Taştan ve genç oyuncu Alaattin Kazcı alına galibiyetten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, “Alaattin 8 yaşındayken aramıza katıldı ve sahada bayrağı bizlerden devralacak çok değerli bir sporcu kardeşimiz. Alaattin kardeşimizin Ampute Milli Takımında şehrimizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Bizler kendimizi hiçbir şekilde engelli olarak görmüyoruz. Kendimizle barışık insanlarız. Engeller bedende değil zihinlerde başlar. Alınan bu galibiyeti tüm engelli kardeşlerimize armağan ediyoruz” dedi.

Genç sporcu Alaattin Kazcı ise takım kaptanına verdiği destekten dolayı teşekkür ederek “Takım Kaptanımız Fuat Taştan abimin ve diğer abilerimin benden beklentilerinin farkındayım ve onların bana olan güvenlerini boşa çıkarmamak için daha çok çalışacağım. Alınan bu anlamlı galibiyeti engelli kardeşlerimize armağan ediyorum” diye konuştu.

*

*

SANKO ÜNİVERSİTESİ 2023-2024 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI

SANKO Üniversitesi, Tıp Fakültesine 2023-2024 eğitim- öğretim yılında katılan geleceğin doktorlarına ‘Beyaz Önlük Giyme’ töreni düzenledi.

Abdulkadir Konukoğlu Kültür ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirilen Beyaz Önlük Giyme’ töreninde, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencileri, önlük giyerek hekimliğe giden yolda ilk adımı atmanın heyecanı ve mutluluğunu aileleriyle birlikte yaşadı.

SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Zeki Konukoğlu, törende yaptığı konuşmada geleceğin hekimlerine seslenerek, “Sizlerden yegane beklentimiz vatana, millete ve ailelerinize hayırlı birer evlat olmanız, insana hizmetle eşdeğer kabul edilen beyaz önlüklerinizi, etik ve ahlaki değerlerle, üstün kabiliyet ve başarılarla donatarak, eğitim hayatınız boyunca öğrendiğiniz bilgiyi insanlık yararına kullanmanızdır” dedi.

SANKO Üniversitesi’ni, Türkiye’nin ve dünyanın saygın eğitim ve bilim yuvalarından biri haline getirmek ve sadece sağlık alanında değil, farklı sektörlerde de katkı sunabilmek amacıyla mevcut programlara ek olarak işletme fakültesi ve meslek yüksekokulu kurulması için yüksek öğretim kuruluna yapılan başvurunun kabul edildiğini anımsatan Konukoğlu, şunları kaydetti:

 “Önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda da eğitim görecek öğrencilerimizle buluşacak olmanın heyecanı içindeyiz. SANKO Üniversitesi olarak, her biri alanında yetkin akademik kadromuz, teknolojik altyapımız, tam donanımlı laboratuvarlarımız ve modern teknolojiyle donatılmış hastanemizle, sağlık eğitiminin üst düzeyde sağlanması ve nitelikli nesiller yetişmesi için elimizden gelen her türlü çabayı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da azimle sürdüreceğiz.”

 “Sevgili genç hekim adayları, ilkokuldan bu yana tüm eğitim hayatınız boyunca zor bir dönemden geçtiniz ama en zoru girdiğiniz üniversite sınavıydı” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Ne mutlu sizlere ki bu zorlu yolculukta büyük bir başarıya imza attınız, ailelerinizi gururlandırdınız ve tıp fakültesini tercih ederek, bu kutsal mesleğin tüm zorluklarına göğüs germeye hazır olduğunuzu herkese gösterdiniz.

Sanko Üniversitesi olarak bizler hem eğitim hayatınız boyunca hem de mezun olduğunuzda her zaman yanınızda olacağız. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, Cumhuriyetimize sahip çıkacak, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetişmeniz ve iyi birer hekim olabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgi, beceri ve tutumlar değerli hocalarım sayesinde sizlere verilecektir.

Giydiğiniz beyaz önlüklerin en büyük saygıyı hak eden hekimlik mesleğinin bir simgesi olduğunu asla unutmayın. Kararlarınız, vicdanınız, kalbiniz ve aklınız size giydireceğimiz önlükleriniz gibi hep beyaz ve temiz kalsın. Yeni eğitim yılında üniversitemize ve ileride sağlık ordumuzu temsil edecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı da üniversitelerin öğrencilere mesleki bilgi vermekle kalmadığını, aynı zamanda bu bilgiyi nasıl kullanacaklarını, hangi kaynakları kullanarak bilgilerini güncelleyeceklerini ve nasıl üreteceğini de öğrettiğini anlattı.

Üniversiteyi kazanmanın ve seçtikleri bölümde eğitime başlamanın gençlerin hayatındaki en önemli kararlardan biri olduğunu, adım atılan bu yolun ise ömür boyu sürecek bir öğrenme yolu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dağlı, geleceğin sağlık kahramanlarına şu önerilerde bulundu:

 “Bundan sonra gerek eğitiminizde gerekse yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız sabırlı, azimli ve inançlı olmanızın yanında adil davranmanız, eleştiriye açık ve hoşgörüye sahip olmanız gerekir. Ayrıca üniversite yaşamının çok katmanlı bir kazanım süreci olduğunu unutmayın.

Üniversite bünyesinde gerçekleşen kültür, sanat ve sportif faaliyetlere de zaman ayırın. Bu kazanımlar sadece seçtiğiniz eğitimde değil, kişisel gelişim noktasında da sizi destekleyerek; size sorgulayıcı, toplumsal konulara duyarlı, yapıcı, eleştirel ve çözüm odaklı bir yaklaşım kazandırarak, hayatta bulunduğunuz her ortamda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Başöğretmenimiz, Atatürk’ün ‘Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız’ sözünden aldığımız ilhamla sizlere bu özellikleri ve yetenekleri kazandırmak, yeni bilgileri aktarmak ve gelişiminize destek olmak için akademik ve idari kadromuzla bizler, her zaman yanınızdayız.

Üniversitemizin çeşitli birimlerinde görev alan 154 öğretim elemanı ve 93 idari personelimiz, bu saydığım kabiliyetleri kazanmanız için göreve hazırdır. Hocalarınızın anlattıklarıyla yetinmeyin. Onların hayata dair tecrübe ve duruşlarından da istifade edin. Soru sormaktan çekinmeyin.”

Bugüne kadar 1.566 mezunun, ülkenin sağlık ordusu saflarında yerlerini aldığını dile getiren Prof. Dr. Dağlı, “Tam donanımlı birer mezun olarak, belirlediğiniz hedef doğrultusunda ilerleyeceğinize inancımız tam. Çıktığınız bu uzun ve meşakkatli yolda yol arkadaşı ve rehber olarak bizleri seçtiğiniz için sizlere ve ailelerinize teşekkür ederim. Eğitim hayatınız ve yaşantınız boyunca hepinize başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

PROF. DR. SALİH MURAT AKKIN

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Salih Murat Akkın ise Tıp Fakültesi olarak bugüne kadar dört dönem mezun verdiklerini ve sağlık ordusuna katılan mezun sayısının 200’e yaklaştığını söyledi.

 “Ustalarınızın elinden giydiğiniz ilk önlükleriniz, insana hizmet eden en kutsal mesleklerin başında gelen hekimlik mesleğimizde, beyaz renkleri ile saflığı, tarafsızlığı ve temizliği ifade etmektedir; tıpkı sizlerin saf ve temiz yürekleri gibi” diyen Prof. Dr. Akkın, öğrencilerine şöyle seslendi:

 “Unutmayın ki önlükleriniz bir yandan sizlere şimdiden ‘doktor’ kimliği sunarken önemli bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bugünden itibaren yaşamınız boyunca omuzlarınızda taşıyacağınız ve artarak devam edecek bu sorumluluk tıp fakültesine girişle başlar ama mezuniyetle birlikte bitmez.

Bu sorumluluk sürekli öğrenmeyi ve geliştirilmesi gereken görgüyü içerir. Kısacası yaşam boyu devam eden çetin bir süreçtir. Sizler, şu anda bu zorlu yolculuğun ilk etabı ve en önemlisi olan mezuniyet öncesi eğitim aşamasında bulunuyorsunuz. Sizleri bugüne kadar göstermiş olduğunuz başarılarınızdan dolayı yürekten kutluyor, nice başarılar diliyorum.”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesinde duvarlar ve kapıların sadece fiziksel olarak bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkın, öğrencilerin, kendisi ve her hocaya ihtiyaç duyduklarında en kısa sürede erişebildiklerini, temelinde usta-çırak ilişkisinin yattığı hekimlik mesleği eğitiminde bunun öneminin büyük olduğunu anımsattı ve kapılarının öğrencilerine her zaman açık olduğunu ifade etti.

KATILIMCILAR

Törene; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Konukoğlu, SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Konukoğlu, Mütevelli Heyet Üyesi İhsan Akyol, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Bayram, Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Fatma Coşkun,  Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serdar Türkmen, Sani Konukoğlu Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Naci Boran, SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Sermet Kileci, Hastane Mesul Müdürü Dr. Mehmet Subaşı, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, aileler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı