Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 01.12.2023 e gazete

admin | 01 Aralık 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 01.12.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 01.12.2023 e gazete

HABER METNİ;

HALA YİNE İŞ GÜVENLİĞİ YOK TEDBİR YOK

SU TANKERİ GÖSTERMELİK VE İŞLEVSİZ

ASBEST SOLUYORUZ

Mitat Enç caddesinin hali böyle. Elbette diğer yıkımlarda da hal böyle.4

0

0

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ GELENEKSEL SPOR MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

 GELENEKSEL SPORLAR İLGİ ODAĞI OLDU

Şahinbey Belediyesi tarafından Gaziantep’e kazandırılan Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi minik öğrencileri ağırladı.

Geçtiğimiz günler içerisinde açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yaptığı Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi öğrencilere ev sahipliği yaptı. Öğrenciler ata binip ok attıktan sonra otağı çadırında Dede Korkut hikâyeleri dinlediler.

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİ ÖĞRENİYORLAR

Tarihi çok eskilere dayanan okçuluk ve ata binmek Türkler için hem millî hem de manevi değerler açısından büyük bir öneme sahip. Şahinbey Belediyesi bu bilinçle gençler atalarının izinden gitmelerini sağlayıp, şanlı tarihiyle, kültürüyle, geleneksel sporlarla tanışarak öğrencilere manevi değerleri öğretiyor.

23 Nisan Ortaokulu öğrencileri, ilk defa ata binmenin, ok atmanın ve filmlerde gördükleri otağı çadırlarında oturmanın mutluluğunu yaşayarak “Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi’nde ata binmek ok atmak bizler için çok güzel ve heyecan verici bir deneyimdi. Filmlerde gördüğümüz otağı çadırlarında oturduk. Her şey gerçekten çok iyiydi. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz” dedi.

*

*

*

DÜNYA HALI SEKTÖRÜ, GAİB’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

GAZİANTEP’TEN 159 HALI FİRMASI FUARDA YER ALACAK

Halı Dünyasının Kalbi Dünyanın Buluşma Noktası İstanbul’da Atacak

Gaziantepli Halı Firmaları Fuar Hazırlıklarını Tamamladı

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve İstanbul Halı İhracatçı Birliği tarafından 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’ün hazırlıkları tamamlandı. Türkiye’nin halı ticaret merkezi olması yolunda önemli bir adım atıldığını ifade eden GAHİB Başkanı Kaplan başarılı bir fuar geçireceklerine inandıklarını sözlerine ekledi.

Dünyadaki parça halı üretiminin yüzde 70’inde imzası bulunan Türkiye halı ticaret merkezi olma yolundaki adımlarını 5-8 Aralık’ta İstanbul’da atacak. İstanbul’da GAİB’in öncülüğünde İHİB işbirliğiyle düzenlenecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na Gaziantep’ten 159 firma katılırken fuara dünyanın birçok ülkesinden de katılım gerçekleştirilecek. 5 Aralık 2023 tarihinde açılışı gerçekleştirilecek fuarla ilgili bir değerlendirme yapan GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan “Halı sektörü için önemli bir dönüm noktası olacağına inandığımız CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’nın bütün hazırlıkları tamamlandı. Gaziantep’ten yaklaşık 160’a yakın firmanın stant açarak katılacağı fuarda yerli ve yabancı firma sayısı 330 civarındadır. İstanbul Halı İhracatçıları Birliği ile ortak koordine ettiğimiz fuarımızla üretimin merkezi olan Türkiye’nin aynı zamanda halı ticaret merkezi haline gelmesini planlıyoruz. Osmanlı Devleti döneminde dünya halı ticaret merkezi konumundaki İstanbul’a bu unvanını yeniden kazandırarak sektörel fuarcılıkta yeni bir ilki başarmak için çıktığımız yolda diğer sektörlere de örnek olacağımıza inanıyoruz. Fuarımız İstanbul Fuar Merkezinde 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Açılışımıza sayılı günler kala gerek TÜYAP gerekse İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle İstanbul’da bir araya gelerek fuarla ilgili son çalışmaları yaptık ve başarılı bir fuar geçirmek için elimizden gelenleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

5 Aralık 2023 Salı günü kapılarını açmaya hazırlanan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarına yoğun katılım beklendiğini de ifade eden Başkan Zeynal Abidin Kaplan “Fuarımızın açılışını yapması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet ettik. Bunun dışında Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat, Bakanlarımız, İstanbul Valimiz Sayın Davut Gül, Gaziantep Valimiz Kemal Çeber ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’in de bu tarihi günde bizleri yalnız bırakmayacağına inanıyoruz. Şimdiden destekleri için ayrı ayrı hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Fuara Katılımın Yüzde 85’i Türkiye Yüzde 15’i Farklı Ülkelerden

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve İstanbul Halı İhracatçıları Birliği işbirliğiyle 5-8 Aralık 2023’te İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’nı Dünya halı sektörünün temsilcisi yaklaşık 400 firma temsilcisini ağırlayacak.

2022’yi 17 milyar dolarla kapatan küresel halı pazarının 10 yıl içinde 25 milyar doları aşmasını beklediğini ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan bu pazardan daha çok pay almak için önemli projelere imza attıklarını ve 2024 yılında uzak ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye ticaret heyetleri düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye Dünya Halı Ticaret Merkezi Olmaya Talip

Dünyadaki makine halı üretiminin yüzde 70’ini üreten ve farklı coğrafyalara ihraç eden Türkiye’nin önümüzdeki süreçte bu pazarlardan daha fazla pay alacağına inandığını da ifade eden Başkan Kaplan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarına katılan firmaların yüzde 85’i Türkiye’den yüzde 15’lik kısmı ise farklı ülkelerden gelecek olan firmalardan oluşuyor. 330’a yakın firmanın 2024 koleksiyonlarını tanıtacağı fuarda İran başta olmak Çin, İngiltere, Pakistan, Afganistan, Özbekistan, Rusya, Endonezya, Fas, Ukrayna, Mısır ve Ürdün’deki üretici firmada katılıyor. GAHİB ve İHİB bu fuarla dünyanın en büyük halı fuarlarından birine imza atmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Kapılarını 5 Aralık’ta açmaya hazırlanan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’nın dört gün süreceğini de belirten Başkan Kaplan bu süreçte firmaların yenilikçi ürünlerini ve 2024 halı modasıyla ilgili yeni tasarımlarını görücüye çıkaracağını da sözlerine ekledi.

*

*

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

-SANKO SANAT GALERİSİ SEÇİCİ KURUL ÜYESİ ASLI ÖZEN:

-“GAZİANTEP’E HİZMET VERMİŞ VE SANATSAL AÇIDAN KATKISI OLAN RESSAMLARIMIZIN BİRLİKTELİĞİNDEN OLUŞAN BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

SANKO Sanat Galerisi’nde “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı 3. Gaziantep Karması Resim Sergisi” 1 Aralık Cuma günü saat 17.30’da açılacak.

SANKO Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, “Gaziantep’e hizmet vermiş ve sanatsal açıdan katkı sunmuş öğretmen ve ressamların birlikteliğinden oluşan “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı 3. Gaziantep Karması Resim Sergisi”ni sanatseverler ile buluşturacak olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

SANKO Sanat Galerisi’nin, 2004 yılında SANKO Okulları öğrencilerinin eserlerini sergilemek üzere açıldığını, sonraki dönemde ise profesyonel galeri anlayışıyla yönetilerek Türkiye’de seçkin sanat merkezi haline getirildiğini belirten Özen, şunları söyledi:

 “Galerimiz tamamen profesyonel bir anlayışla yönetilmektedir. Ulusal ve uluslararası birbirinden seçkin profesyonel sanatçıları ağırlayarak sanatseverlerle buluşturuyoruz.

Ulusal ve uluslararası çalıştaylar düzenleyerek Türkiye’deki diğer özel sanat galerine de örnek teşkil etmekteyiz. Anadolu’da kâr amacı gütmeden sadece sanatçıya destek anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren tek sanat galerisiyiz.

Bölgede ağırladığımız profesyonel sanatçılarımızın aynı zamanda okullarımızda ve üniversitelerimizde öğrencilerimizle buluşup tecrübe paylaşımlarını sağlıyoruz. Bu da geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve sanatseverlerin sanatsal bakışının gelişimine katkı sağlamaktadır.”

Özen, 2010 ve 2014 yılında uluslararası sanat çalıştayları düzenleyen SANKO Sanat Galerisi’nin 2016 yılında ise Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği tarafından Türkiye’de yılın sanat galerisi seçildiğini anımsattı.

 “Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına sunduğu katkının yanı sıra sanatın ve sanatçıların da destekçisi olan SANKO Ailesine ve SANKO Sanat Galerisi yönetimine sağladıkları imkanlardan dolayı şükranlarımı sunuyorum” diyen Özen, Gaziantepli sanatseverleri, “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı 3. Gaziantep Karması Resim Sergisi” açılışında görmekten mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

19 SANATÇININ ESERLERİ SERGİLENECEK

Aslı Özen küratörlüğünde düzenlenecek “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı Gaziantep Karması Resim Sergisi”nde, sanatçılar Ayşegül Bakkaloğlu, Aysel Sayın, Aslı Özen, Azmi Atilla, Bekir Baba, Filiz Kurt, Gül Öztürkmen Demir, Hüseyin Erdoğan, Hüseyin Yıldırım, Mehmet Akif Orçan, Muhammed Aliyev, Nurten Çatıkkaş Kale, Ömer Ünsal, Özer Çağlar, Şaban Pala, Şeref Yeter, Tuğrul Alpaslan Damgacı, Ufuk İnan ve Yasemin Gürler’in eserleri yer alacak.

3. Gaziantep Karması sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 1 Aralık Cuma günü saat 17.30’da açılacak.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı