Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 24.11.2023 e gazete

admin | 23 Kasım 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 24.11.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 24.11.2023 e gazete

HABER METNİ;

GTO, GAZİANTEP’İ ANKARA’DA BULUŞTURDU

GAZİANTEP İŞ DÜNYASI ANKARA’DA BULUŞTU

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) “Gazi şehir için Ankara’dayız” sloganıyla önemli bir toplantıya imza atarak Gaziantepli üst düzey isimleri Ankara’da bir araya getirdi.

GTO tarafından geleneksel hale getirilmesi planlanan Ankara buluşmasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başta olmak üzere Gaziantep protokolü ve Ankara bürokrasisinin üst düzey Gaziantepli isimleri yer alırken şehrin mevcut durumu ve geleceği için işbirlikleri ile iş dünyasının sorunları ve beklentileri masaya yatırıldı.

Toplantıda, GTO tarafından hazırlanan, içerisinde depremin ardından toparlanma ve yeniden yapılanma sürecinden vergi ve teşvik uygulamalarına, finansmana erişimden, istihdam ve mesleki eğitimlere kadar 16 konu başlığında iş dünyasının ve şehrin sorunları ile GTO’nun çözüm önerilerinin yer aldığı “GTO Perspektif” raporu toplantı katılımcılarına iletildi.

TOBB İkiz Kulelerde gerçekleşen buluşmaya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Geçmiş Dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep AKP, CHP ve MHP Milletvekilleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Oda Borsa Başkanları ile Gaziantepli Bürokratlar katıldı.

Yıldırım: Gücümüz de gönlümüz de Gaziantep

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, görevi misyonu, ideolojisi ne olursa olsun dünyanın her yerinde Gazi şehirlilerin tek yürek olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: “Bizim gücümüz de gönlümüz de Gaziantep… Doğum yeri, kütüğü farklı bile olsa Gaziantep’in suyundan içmişse bir insan olay bitmiştir. Bu toplantı da onun ispatıdır. Yüreği Gaziantep için, Türkiye için çarpan güzel insanlara davetimize teveccüh gösterip katılım sağladıkları için yürekten teşekkür ediyorum. Bu buluşmadaki yegâne amacımız; şehrimizin güçlü yanlarını daha güçlü kılmak, güzelliklerini daha da parlatmak, sorunlarına çözüm üretmek, geleceğini şekillendirmek için ortak akıl oluşturmak ve güçlü, verimli bir sinerji yaratmak. “ dedi.

Yıldırım: Köprü inşa ediyoruz

GTO gibi meslek örgütlerinin şehrine ve üyelerine en büyük hizmetinin yerel yönetimlerle, kurumlarla, merkezi yönetim ile arada köprü görevi görmesi olduğunu söyleyen Tuncay Yıldırım, bu köprü aracılığıyla üyelerinin ve Gaziantep’in sorunlarını çözmek için yerelin sesi olmaya çalıştıklarını belirterek “ İşte biz bugün bu aile buluşmasında hep birlikte bu köprüyü inşa ediyoruz. Bu buluşmayı geleneksel hale getirerek de düzenli olarak Gaziantep’i Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezinde sizlerle konuşalım istiyoruz.” dedi.

Mehmet Şimşek: Bu şehirde bir ahenk var

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı ve geçmiş dönem Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek “Gaziantep Türkiye’nin en önemli büyüme motorlarından biridir. Bu şehirde bir ahenk var… Şehri önceliklendiren bir ortak akıl ve birlik ruhu var. Masanın etrafındaki bu uyum çok değerli bir nitelik, burada bir araya geldiğiniz için kutluyorum. Şehrin ileri gelenlerinin süreçlerin içinde yer alması çok değerli. Dışa açık, fikre açık, niteliğe açık bir şehir. İnanıyorum ki yarattığınız bu sinerji ile Gaziantep’i çok daha ileriye taşıyacağız. ” dedi.

*

*

*

AMCHAM TÜRKİYE DİJİTAL AKADEMİ PROGRAMI MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), AmCham Türkiye ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirilen dijital akademi programının mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Sertifika törenine GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Emine Ferhan Sağım, Başar Küçükparmak, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Can Koçak, İbrahim Kara, AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, AmCham Genel Sekreteri Aslı Özelli, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen ve kursiyerler katıldı.

Proje kapsamında, deprem bölgesinde üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmuş ve bilgi teknolojileri, dijitalleşme gibi alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen katılımcılara Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan akademisyenler ve alanında uzman profesyoneller tarafından online eğitimler verildi.

13 modülden oluşan eğitim programında; Makine Öğrenimi ve Veri Analizi, Nesnelerin İnterneti, Endüstri 4.0, Büyük Veri, Siber Güvenlik, Veri Yönetimi, E-Ticaret, Dijital Çağda Kişisel Verilerin Korunmasının Zorluğu, Bilgi Güvenliği, Robotik Süreç Otomasyonu, Fintech, NFT, Blockchain, Bulut Bilişim, Web 2.0 Web 3.0 ve Elektronik Haberlerin Kullanımı konuları ele alındı.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI BAŞAR KÜÇÜKPARMAK

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak, Sanayi Odası olarak yalın üretim, dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm hedefiyle yürüttükleri çalışmalar doğrultusunda AmCham Dijital Akademi Projesi’ni çok değerli bulduklarını belirterek şunları kaydetti:

‘’AmCham Dijital Akademi Projesi’nin temel amacı deprem bölgesinde üniversitelerin bilişim, bilgisayar, bilgi teknolojileri bölümlerinden mezun olmuş ve bu alana ilgilisi olanlara siber güvenlik, veri yönetişimi, ux, bulut bilişim ve buna benzer ana konularında eğitimler sunmak olarak belirlenmiştir. Programa seçilen katılımcılar, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan akademisyenler ve alanında uzman profesyoneller tarafından hazırlanan çevrimiçi eğitimlere katılmıştır. Eğitimlerimiz 3 aylık süreçte başarılı bir şekilde gerçekleşti ve eğitim sonucunda 30 kişiyi mezun ettik. Bugün de kendilerine sertifikalarını veriyoruz. Mezunlarımızı tebrik ediyor, programa emek veren herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

AMCHAM YÖNETİM KURULU BAŞKANI TANKUT TURNAOĞLU

Mezuniyet töreninde katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu: “AmCham Türkiye olarak bu anlamlı projeyi desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. AmCham olarak en önemli önceliklerimizden biri dünya çapında yeteneklerin yetişmesi ve Çeşitlilik-Kapsayıcılık unsurlarının gelişimine katkı sağlamak. Bu program ile depremden etkilenen üniversite mezunlarımıza bilişim teknolojilerinin ana konularında eğitim sunmayı hedefledik. Temmuz-Ekim aylarında gerçekleşen bu değerli programa 30 yetenek katıldı. Bizleri bu projede destekleyen Gaziantep Sanayi Odası’na ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’ne ve programın tasarlanmasını sağlayan Prof. Leyla Keser’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Turnaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziantep Türkiye’de sanayinin gelişimi ve ihracatın ilerlemesi noktasında çok önemli bir şehir. Gaziantep’te pek çok iş ortağımız var. Bu anlamda AmCham olarak Türkiye’de yatırımları artırmak, ülkemizi Ar-Ge, lojistik, üretim ve hizmet alanlarında bölgesel bir merkez haline getirmek, ekosistemimizdeki yerel şirketleri küresel pazarlara taşımak, yetenek gelişimine katkıda bulunmak ve ülkemizin yenilenen sanayi liginde dijital ve yeşil dönüşümde ön planda olmasına katkı sağlamak temel önceliklerimiz arasında yer alıyor’’.

Açılış konuşmalarının ardından kursiyerlere mezuniyet sertifikaları verildi.

*

*

KOSGEB ELİYLE 1 MİLYON LİRAYA KADAR FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, olumsuz hava koşulları nedeniyle sel ve fırtınadan zarar gören KOBİ’ler için KOSGEB Acil Destek Kredisi’ni devreye aldıklarını duyurdu.

 Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis toplantısına katılan Bakan Kacır, Türkiye’yi etkileyen olumsuz hava koşulları nedeniyle çeşitli bölgelerde maddi boyutlu hasarlar meydana geldiğini hatırlatarak, “İstanbul’un Şile ve Ağva, Zonguldak’ın Alaplı ve Ereğli, Batman’ın Merkez, Diyarbakır’ın Bismil ve Bursa’nın Gemlik gibi afetten etkilenen bölgelerimizde hasar gören işletmelerimize destek olacağız. Hasarlarını belgeleyen ve ilgili komisyonlarca kayıt altına alınan KOBİ’ler, bu program kapsamında 1 milyon liraya kadar krediye faizsiz erişecek. İlk 12 ay geri ödemesiz, 24 ay vadeli olarak verilecek bu kredilerin işletmelerimizin bu zor günlerinde yürüttüğü mücadeleye katkı sunacağını ümit ediyoruz. Yaşadığımız afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim ülkemiz ve milletimizi her türlü afetten korusun.” ifadelerini kullandı.

*

*

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 31 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki KOBİ’ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı.

Bakanlık olarak deprem bölgesini önceliklerinin baş sıralarına koyduklarını anlatana Kacır; “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Deprem bölgesi önceliğimiz’ mesajıyla harekete geçip bir an önce bölgedeki büyük-küçük sanayi sitelerindeki yıkımın etkilerini en aza indirmek için çalışmalarımıza başlamıştık. Bununla birlikte bölgede bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi kapsayacak çalışmalar da yaptık. 31 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliği ile yürüttüğümüz Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelerimize ödemeleri yapmaya başladık. İşletmelerimizin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk.” İfadelerini kullandı.

YENİ FONLAR DA GELECEK

Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, “Şu an başvuran işletme sayımız 50 bine erişti. 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracağız. Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor.” dedi.

İŞLETME BAŞINA 750 BİN LİRAYA KADAR DESTEK  

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacak.

Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak. İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

*

*

*

ŞAHİNBEY’DE OĞUZ RÜZGARI ESTİ

Binicilik, okçuluk, güreş gibi kadim geleneğimiz olan ata sporlarının yapıldığı  80.000 m² alanda Şahinbey Geleneksel Sporlar Merkezi’nin açılışını, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan, Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, Güreş Federasyon Başkanı Şeref Eroğlu, Geleneksel Yağlı Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş,Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Hasan Engin Tuncer, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı ve il protokolü ile yapıldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada “Geleneksel Sporlar Merkezi’ni Gazi şehrimize kazandıran Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu’nu kutluyorum” ifadelerini kullanarak “Şahinbey’imize, Gaziantep’imize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ise “Atlı Cirit, Kökbörü, Aşık Oyunu, Türk Okçuluğu, Kuşak, Karakucak, Yağlı Güreş…Binlerce yıllık spor kültürümüzün genç nesillere aktarılarak korunmasını sağlayacak Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi’ni hizmete açtık” ifadesini kullandı.

Tahmazoğlu:Binicilik, okçuluk, aba güreşi, yağlı güreş, cirit, zekâ oyunları gibi geleneksel sporlarımızı bir arada yapabileceğiniz “Şahinbey Belediyesi Geleneksel Sporlar Merkezi’miz” şehrimize, ülkemize hayırlı olsun.

*

*

Mustafa Çiçek <mustafa.cicek@sanko.com.tr>

Ekler

16:02 (6 saat önce)

Alıcı: Mustafa

SANKO KURUCUSU SANİ KONUKOĞLU ANISINA DÜZENLENEN ‘GAZİ OYUNLARI’ BAŞLADI

-GAZİANTEP VALİSİ KEMAL ÇEBER:

-“SPORUN, KÜLTÜRÜN, SOSYAL AKTİVİTELERİN HER ZAMAN YANINDA OLAN KONUKOĞLU AİLESİNİ TEBRİK EDERİM”

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN:

-“SANİ KONUKOĞLU BANA ‘İŞİN HİLESİ DÜRÜSTLÜK’ İLKESİNİ ÖĞRETTİ”

-SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU:

-“RAHMETLİ BABAM SANİ BEY BİZLERE SPORA DESTEK VERMEMİZ KONUSUNDA HEP ÖĞÜT VERİRDİ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Gaziantep Valiliği koordinasyonunda SANKO Holding Kurucusu merhum Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunları’nın açılış meşalesi, Şahinbey Spor Salonunda düzenlenen törenle yakıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, törende yaptığı konuşmada, Gazi Oyunları’nın güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, “Ülkemizin geleceği gençler olarak sizlere çok güveniyoruz. Spor bir yaşam tarzı. 2’nci Gazi Oyunları hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise Gaziantep’in özel bir şehir olduğunu belirterek, “Dünyada spor turizminden en çok istifade eden illerden birisi olacağız. Sporun, kültürün, sosyal aktivitelerin her zaman yanında olan Konukoğlu ailesini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik de merhum Sani Konukoğlu’nu rahmetle anarak, Gazi Oyunlarında mücadele edecek sporculara başarılar diledi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise “Gaziantep’i yöneten büyüklerimize spora verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Gaziantep geleneksel sporlarımızın güçlü şehirlerimizden birisi. 2’nci Gazi Oyunları Gaziantep’e ve bütün gençlerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de “Bizim medeniyetimiz ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen bir medeniyet. Hepimizin bir başarı hikayesi var. Rahmetli Sani Konukoğlu bana şunu öğretti ‘İşin hilesi dürüstlüktür.’ Hoşgörülü olacağız, ailemize sahip çıkacağız” dedi.

ADİL SANİ KONUKOĞLU

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunlarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Babam bizlere spora destek vermemiz konusunda her zaman öğüt verirdi. ‘Babam spor, gençlerimizi her türlü kötülükten uzak tutar. Onun için elinizden geldiği kadar, imkanlarınız çerçevesinde spora destek olun’ derdi” diye konuştu.

Sani Konukoğlu’nun sanayi ve sosyal sorumluluk alanında olduğu gibi Gaziantep’te sporun gelişimine de öncülük ederek önemli katkılar sunduğunu dile getiren Konukoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Babam Sani Bey, önce rahmetli amcam Saip Konukoğlu’nu Gaziantepspor başkanlığına ikna etmiş ve böylece ailemiz spora girmiştir.  Gaziantepspor, 1979 yılında Süper Lige rahmetli amcamın başkanlığı döneminde çıkmıştır. Aradan 10 yıl geçtikten sonra Gaziantepspor tekrar ikinci lige düştü ve 1989 yılında tekrar Gaziantepspor’u Süper Lige Abdulkadir abim çıkarttı.

2019 yılında Gaziantep Futbol Kulübü’nü Süper Lig’e çıkartmak bana nasip oldu. Gaziantep’te bütün belediyelerin spora ve sporcuya destek verdiklerini biliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de sporun önünün tekrar açılmasının en büyük etkenidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı bu yolda bizler ilerlemeye devam edeceğiz. Bundan sonra da spora desteklerimizi sürdüreceğiz.”

Konukoğlu, “2’nci Gazi Oyunları’nın rahmetli babam Sani Bey adına düzenleyen Büyük Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in şahsında bu anlamlı organizasyona emek verip katkı sunan herkese ailem adına teşekkür ediyor, mücadele edecek tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

YİĞİT CANER AYDIN

SANKO Holding’in ana sponsor olduğu Dünya Şampiyonu Para Milli Okçu Yiğit Caner Aydın ise Gazi Oyunlarına katılan sporculara başarı dileklerini ileterek, şunları kaydetti:

“Paris 2024 Olimpiyatları yolunda destekçim ve sponsorum olan, bu yıl dahil olduğum SANKO ve Konukoglu ailesine teşekkür ediyor, sporun gelişimi için sayısız katkıları olan merhum Sani Konukoğlu Beyi de bu vesileyle bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.”

2’NCİ GAZİ OYUNLARI

Toplamda 10 milyon TL bütçeli, 1 milyon TL ödüllü 2’nci Gazi Oyunlarında sporcular; 26 spor tesisinde basketbol, futbol, voleybol, kort tenisi, futsal, karate, floor curling, taekwondo, hentbol, ayak tenisi, dart, bocce, hokey, atletizm, masa tenisi, oryantiring, güreş, okçuluk, badminton ve yüzme branşlarında yarışacak.

Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunları açılış törenine, Gaziantep Milletvekilleri İrfan Çelikaslan, Bünyamin Bozgeyik, Mesut Bozatlı, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan, Yiğitcan, Alperen Sani Konukoğlu ve il protokolü ile davetliler de katıldı.

Gazi Oyunlarının 1’incisi Galatasaray Başkanı merhum Mustafa Cengiz anısına düzenlenmişti.

SANİ KONUKOĞLU

Gaziantep’te 1929 yılında doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra 1943 yılında ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahla oldu. İstanbul’da 1947 yılında 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak Gaziantep’e bu kapasitede ilk bobin makinesi getirdi.

Mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için 1951 yılında Halep’ten aldığı apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise Bursa’daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep’e getirdi. Böylece Gaziantep’te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.

Bursa’da 1965 yılında havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep’teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. Konukoğlu, 1962’de hidrofil pamuk tesisi, 1963 yılında 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi kurdu.

Konukoğlu, 1966 yılında “Hilal Kollektif Şirketi’’ni kurdu. 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlatan Konukoğlu, 23 Şubat 1972’de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümünü 1974 yılında devreye aldı.

Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu’nun isminden esinlenilerek “SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’’ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı.

Bugün 14.000’i aşkın kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri, sağlık, eğitim, AVM, bilişim, finans ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

SANKO’nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve O’nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı.

Firmasının adı ile 1988 yılında kurulan Sankospor’un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989’da Gaziantep Sanayi Odası’nı kurdu.

Sanayi Odası’nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO’nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11 Ekim 1989’da Sani Konukoğlu Vakfı’nın kurulmasını sağladı.

Ilımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal, yenilikleri çabuk kabul eden, danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahip olan Sani Konukoğlu, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 16 Ocak 1994’te vefat etti.

Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile “Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı’’na layık görüldü. Madalya ve Berat, 27 Ekim 1997’de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü’nde yapılan törenle, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teslim edildi.

Mustafa Çiçek <mustafa.cicek@sanko.com.tr>

Ekler

16:02 (6 saat önce)

Alıcı: Mustafa

SANKO KURUCUSU SANİ KONUKOĞLU ANISINA DÜZENLENEN ‘GAZİ OYUNLARI’ BAŞLADI

-GAZİANTEP VALİSİ KEMAL ÇEBER:

-“SPORUN, KÜLTÜRÜN, SOSYAL AKTİVİTELERİN HER ZAMAN YANINDA OLAN KONUKOĞLU AİLESİNİ TEBRİK EDERİM”

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN:

-“SANİ KONUKOĞLU BANA ‘İŞİN HİLESİ DÜRÜSTLÜK’ İLKESİNİ ÖĞRETTİ”

-SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU:

-“RAHMETLİ BABAM SANİ BEY BİZLERE SPORA DESTEK VERMEMİZ KONUSUNDA HEP ÖĞÜT VERİRDİ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Gaziantep Valiliği koordinasyonunda SANKO Holding Kurucusu merhum Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunları’nın açılış meşalesi, Şahinbey Spor Salonunda düzenlenen törenle yakıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, törende yaptığı konuşmada, Gazi Oyunları’nın güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, “Ülkemizin geleceği gençler olarak sizlere çok güveniyoruz. Spor bir yaşam tarzı. 2’nci Gazi Oyunları hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise Gaziantep’in özel bir şehir olduğunu belirterek, “Dünyada spor turizminden en çok istifade eden illerden birisi olacağız. Sporun, kültürün, sosyal aktivitelerin her zaman yanında olan Konukoğlu ailesini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik de merhum Sani Konukoğlu’nu rahmetle anarak, Gazi Oyunlarında mücadele edecek sporculara başarılar diledi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise “Gaziantep’i yöneten büyüklerimize spora verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Gaziantep geleneksel sporlarımızın güçlü şehirlerimizden birisi. 2’nci Gazi Oyunları Gaziantep’e ve bütün gençlerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de “Bizim medeniyetimiz ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen bir medeniyet. Hepimizin bir başarı hikayesi var. Rahmetli Sani Konukoğlu bana şunu öğretti ‘İşin hilesi dürüstlüktür.’ Hoşgörülü olacağız, ailemize sahip çıkacağız” dedi.

ADİL SANİ KONUKOĞLU

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunlarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Babam bizlere spora destek vermemiz konusunda her zaman öğüt verirdi. ‘Babam spor, gençlerimizi her türlü kötülükten uzak tutar. Onun için elinizden geldiği kadar, imkanlarınız çerçevesinde spora destek olun’ derdi” diye konuştu.

Sani Konukoğlu’nun sanayi ve sosyal sorumluluk alanında olduğu gibi Gaziantep’te sporun gelişimine de öncülük ederek önemli katkılar sunduğunu dile getiren Konukoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Babam Sani Bey, önce rahmetli amcam Saip Konukoğlu’nu Gaziantepspor başkanlığına ikna etmiş ve böylece ailemiz spora girmiştir.  Gaziantepspor, 1979 yılında Süper Lige rahmetli amcamın başkanlığı döneminde çıkmıştır. Aradan 10 yıl geçtikten sonra Gaziantepspor tekrar ikinci lige düştü ve 1989 yılında tekrar Gaziantepspor’u Süper Lige Abdulkadir abim çıkarttı.

2019 yılında Gaziantep Futbol Kulübü’nü Süper Lig’e çıkartmak bana nasip oldu. Gaziantep’te bütün belediyelerin spora ve sporcuya destek verdiklerini biliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de sporun önünün tekrar açılmasının en büyük etkenidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı bu yolda bizler ilerlemeye devam edeceğiz. Bundan sonra da spora desteklerimizi sürdüreceğiz.”

Konukoğlu, “2’nci Gazi Oyunları’nın rahmetli babam Sani Bey adına düzenleyen Büyük Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in şahsında bu anlamlı organizasyona emek verip katkı sunan herkese ailem adına teşekkür ediyor, mücadele edecek tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

YİĞİT CANER AYDIN

SANKO Holding’in ana sponsor olduğu Dünya Şampiyonu Para Milli Okçu Yiğit Caner Aydın ise Gazi Oyunlarına katılan sporculara başarı dileklerini ileterek, şunları kaydetti:

 “Paris 2024 Olimpiyatları yolunda destekçim ve sponsorum olan, bu yıl dahil olduğum SANKO ve Konukoglu ailesine teşekkür ediyor, sporun gelişimi için sayısız katkıları olan merhum Sani Konukoğlu Beyi de bu vesileyle bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.”

2’NCİ GAZİ OYUNLARI

Toplamda 10 milyon TL bütçeli, 1 milyon TL ödüllü 2’nci Gazi Oyunlarında sporcular; 26 spor tesisinde basketbol, futbol, voleybol, kort tenisi, futsal, karate, floor curling, taekwondo, hentbol, ayak tenisi, dart, bocce, hokey, atletizm, masa tenisi, oryantiring, güreş, okçuluk, badminton ve yüzme branşlarında yarışacak.

Sani Konukoğlu anısına düzenlenen 2’nci Gazi Oyunları açılış törenine, Gaziantep Milletvekilleri İrfan Çelikaslan, Bünyamin Bozgeyik, Mesut Bozatlı, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan, Yiğitcan, Alperen Sani Konukoğlu ve il protokolü ile davetliler de katıldı.

Gazi Oyunlarının 1’incisi Galatasaray Başkanı merhum Mustafa Cengiz anısına düzenlenmişti.

SANİ KONUKOĞLU

Gaziantep’te 1929 yılında doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra 1943 yılında ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahla oldu. İstanbul’da 1947 yılında 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak Gaziantep’e bu kapasitede ilk bobin makinesi getirdi.

Mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için 1951 yılında Halep’ten aldığı apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise Bursa’daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep’e getirdi. Böylece Gaziantep’te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.

Bursa’da 1965 yılında havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep’teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. Konukoğlu, 1962’de hidrofil pamuk tesisi, 1963 yılında 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi kurdu.

Konukoğlu, 1966 yılında “Hilal Kollektif Şirketi’’ni kurdu. 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlatan Konukoğlu, 23 Şubat 1972’de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümünü 1974 yılında devreye aldı.

Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu’nun isminden esinlenilerek “SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’’ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı.

Bugün 14.000’i aşkın kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri, sağlık, eğitim, AVM, bilişim, finans ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

SANKO’nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve O’nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı.

Firmasının adı ile 1988 yılında kurulan Sankospor’un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989’da Gaziantep Sanayi Odası’nı kurdu.

Sanayi Odası’nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO’nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11 Ekim 1989’da Sani Konukoğlu Vakfı’nın kurulmasını sağladı.

Ilımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal, yenilikleri çabuk kabul eden, danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahip olan Sani Konukoğlu, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 16 Ocak 1994’te vefat etti.

Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile “Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı’’na layık görüldü. Madalya ve Berat, 27 Ekim 1997’de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü’nde yapılan törenle, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teslim edildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı