Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 10.11.2023 e gazete

admin | 10 Kasım 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 10.11.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Cuma 10.11.2023 e gazete

HABER METNİ

ORGAN BAĞIŞ HAFTASI

– SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AKDOĞAN:

– “ORGAN BAĞIŞI, BİRÇOK İNSANIN HAYATINI KURTARMAKTADIR”

SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Organ bağış haftası nedeniyle online gerçekleştirilen SANKO’da Öğle Molası Canlı Yayınına konuk olan SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Akdoğan organ bağışı konusunda paylaşım yaptı.

Organ bağışının birçok insanın hayatını kurtardığına vurgu yapan Prof. Dr. Akdoğan, “Ülkemizde organ bağış oranları son derece düşük. Özellikle kadavra bağış sayısı beklenilenin çok altında. 18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde olan herkes gönüllük esasına dayalı olarak, organ bağışçısı olabilir” dedi.

KURULAN STANT YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi (TransplANTEPSANKO) tarafından hastanede stant kuruldu.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile SANKO Üniversitesi Hastanesinde görevli hekimler, hastalar, hasta yakınları, üniversite öğrencileri ve personelin ziyaret ettiği stantta organ bağışı farkındalığı sağlamak için bilgilendirmeler yapılırken, gönüllülerden organ bağış beyanı alındı.

*

*

-ÜNVERDİ, “AFET DÖNEMLERİNDE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GÜVENLİĞİ” PANELİNDE KONUŞTU

-GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

 LOJİSTİK BAKANLIĞI KURULMALI

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı – UNDP iş birliğinde Türkiye’deki 30 bankanın desteğiyle hayata geçirilen; İşimi Yönetebiliyorum Projesi, kapsamında düzenlenen, “Afet Dönemlerinde Tedarik Zinciri Yönetimi ve Güvenliği” başlığı ile düzenlenen panelde konuşan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi,  “Geçmişten dersler çıkartıp planlamalar yapmalı, afet öncesi ilk olarak önleyici tedbirleri almalıyız” dedi.   

İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin 5. Faaliyet Yılı kapsamındaki sıradaki etkinliği, Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Konfederasyonu – GÜNSİFED ev sahipliğinde Gaziantep’te, Shimall Hotel&Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Başkan Adnan Ünverdi, KOBİ’lerin gelişimini desteklemek amacıyla çeşitli konuların ele alındığı etkinliğin “Afet Dönemlerinde Tedarik Zinciri Yönetimi ve Güvenliği” oturumunda, Moderatörlüğünü Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Tekin Bilbil’in yaptığı panelde, Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım ile birlikte katılımcılara seslendi.

Bölgede acı bir deprem yaşadıklarını dile getiren Adnan Ünverdi, pandemiyle birlikte bozulan tedarik zinciri ve deprem sonrası İskenderun Limanı’ndaki yangın sonrası bölge sanayicisinin yaşadığı aksamalara dikkat çekti.

Lojistik konusunun artık başlı başına ayrı yürütülmesi gereken bir konu haline geldiğini dile getiren Ünverdi, “Daha önce de bu yönde açıklamalarımız oldu. Ülkemizde ‘Lojistik Bakanlığı’ kurulması gerektiğine inanıyoruz. Pandemi ve deprem sonrası konunun önemini bir kere daha görmüş olduk. Ülkemizin 6. büyük ihracatçı kenti konumunda olan Gaziantep ve bölge illerimizin ihracatçıları Mersin Limanı’ndaki yoğunluk sebebiyle dış ticarette büyük sorunlar yaşıyor” diye konuştu.

Ünverdi, bu doğrultuda bölge için kritik öneme sahip olan Hassa-Dörtyol Tünel Projesinin hızlandırılarak bölge üreticilerinin İskenderun Limanı’na ulaşımının karayolu ve demiryolu ile sağlanması hususunda çalışmalara hız verilmesini beklediklerini kaydetti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı