Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 01.11.2023 e gazete

admin | 01 Kasım 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 01.11.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 01.11.2023 e gazete

HABER METNİ:

FACİAYA KILPAYI

Gaziantep’te İncilipınar Mahallesinde bulunan 6 Şubat depreminde ağır hasar alan Gökkuşağı Apartmanı’nın yıkımı esnasında ortalık savaş alanına döndü. Tek dokunuşla yerle bir olan bina korku dolu anlara neden oldu.

Daha önce Gökkuşağı apartmanının kolanlarını fotoğraflamıştık.Kolonlar bize bu apartmanın bir dokunuşta yıkılacağını bağıra bağıra söylüyordu.

Sürekli yetkililerin dikkatine çektiğimiz yıkım işlerinde iş güvenliği tedbirlerinin yeterli olmadığı, özellikle çalışan kepçe operatörlerinin hayati tehlikesinin çok yüksek olduğu belirtmiştik.

Gökkuşağı Apartmanı aslında hafifi bir dokunuşta bile yıkılacak bir duruma gelmişti,fakat aylarca yıkım işlemi bekletildi; ta kibu güne kadar. Bir ufak kepçe dokunmasıyla o çok katlı bina çöktü ama kendi dibine çöktü. Kendi dibine çökmeyip bir arka binanın üzerine yıkılsaydı olası bir faciaya yol açaçcaktı fakat korkulan olmadı.

Yıkımlar bir mühendislik hresabıyla yapılmalı.İçinde kaç ton demir çıkacak hesabıyla hiçbir zaman yapılmamalı.

*

*

EBRD’DEN BAŞKAN ŞAHİN’E ÖVGÜ DOLU SÖZLER

-EBRD YÖNETİCİ DİREKTÖRÜ PARSHAD: FATMA ŞAHİN’İN VİZYONER BAKIŞI GAZİANTEP’İ YEŞİL ŞEHİR İLAN ETTİ

GAZİANTEP STRESLİ COĞRAFYADA DİRENÇLİ YEŞİL ŞEHİR OLACAK

EBRD Yönetici Direktörü Nandita Parshad, Gaziantep Yeşil Şehir Eylem Planı’nın (YŞEP) lansman toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyoner bakış açısının Gaziantep’in Yeşil Şehir ilan edilmesinde önemli pay sahibi olduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliğinde Gaziantep’in mevcut durumundan sürdürülebilir ve dirençli bir kentsel geleceğe ulaşmasını amaçlayan eylem planı olarak Gaziantep Yeşil Şehir Eylem Planı’nın (YŞEP) lansman ve kapanış toplantısı yapıldı.

GBB Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen program öncesinde AECOM Proje Müdürü Emily Cornu şehirler ve sakinleri için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceği amaçlayan EBRD’nin Yeşil Şehirler Programı ile ilgili yaptığı sunumda, programın hazırlık, uygulama ve izleme süreçleri hakkında bilgi verdi. Bu bilgilere göre Gaziantep, 2021 yılında Yeşil Şehirler Programı’na katılarak YŞEP’i tamamlayan ikinci şehir oldu.

PARSHAD: GAZİANTEP’İN DİRENÇLİ OLDUĞUNU BİLİYORUM

Dünya Şehirler Günü’nde YŞEP’i tamamlamış Gaziantep’te olduğu için memnuniyetini dile getiren EBRD Yönetici Direktörü Nandita Parshad açılış konuşmasında, “Gaziantep’in 18 ay içerisinde şehri daha iyi inşa etmek için YŞEP’i tamamlamış olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Fatma Şahin’in vizyoner bakış açısı olması Gaziantep’in Yeşil Şehir olmasını kolaylaştırdı. Bu şehrin dirençli olduğunu biliyorum. YŞEP’in tamamlanması bugün bir başlangıçtır. Bu başlangıç birçok programın geliştirilmesine öncü olacak. Yeşil istihdam ve genç kadınlar için bu projelerin hayata geçirilmesi elzemdir.” diye konuştu.

ŞAHİN: BU BİR ORTAKLIK, BİR PAYDAŞLIK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasında bu coğrafyada inanılan değerler doğrultusunda mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, “Dünya Şehirler Günü’nde bu önemli planlamayı bitirmiş olmanın başlangıcıyla, huzuruyla, mutluluğuyla, gururuyla karşınızdayız. Bu bir ortaklık, bir paydaşlık. Torunlarımıza bırakacağımız dünya için çalışmak. Stresli olan dünyanın üzerindeki stresi almak ve koruyarak kullanmak. Yeşilliklerimizi yeşile boyamak. Mavilerimizi maviye boyamak. Günün sonunda da içinde yaşayan insanı mutlu etmek, huzurlu etmek, yaşam kalitesini artırmak için bir aradayız. Çok zor bir dönemden geçtik. Coğrafya karakterdir. Bizim bu zor coğrafyada çok çalışmaktan, inandığımız değerler doğrultusunda ekip olarak mücadele etmekten, vazgeçmeden yolumuza odaklanıp gitmekten başka çaremiz yok.” dedi.

Herkesin kendi başlangıcını doğru şekilde yönettiğinde şehrin daha dirençli hale gelebileceğini vurgulayan Başkan Şahin, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Her şey kendimizde başlıyor. Kendi aklımızla, kendi kalbimizle, kendi vücudumuzda, kendi ailemizde ve kendi şehrimizde. Herkesin kendi başlangıcını doğru bir şekilde yönettiğinde bugün yaşadığımız birçok zorluğun yönetebilir, daha dirençli hale gelebilir bir dünyayı inşa edeceğiz. Kendimizden başlayan şeyi doğru planladığımızda, planlamaları doğru uyguladığımızda başarabiliriz. Düşündüğünüz şey hayata geçmezse, bir çocuğa faydası yoksa, coğrafyaya dünyaya faydası yoksa ne faydası var. Bu kadar kısa sürede bunun yapılması çok önemli.

*

*

İSO İKİNCİ 500 LİSTESİNDE GAZİANTEP’TEN 35 FİRMA YER ALDI

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

“İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN 35 FİRMAMIZI TEBRİK EDİYOR, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM”

-“İSO 1000 LİSTESİNDE 2022 YILINA GÖRE GAZİANTEP’TEN 63 FİRMA YER ALDI”

-“HER KOŞULDA ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAMDAKİ BAŞARILARIYLA GAZİ ŞEHRİMİZE YAŞATTIKLARI GURUR İÇİN SANAYİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen, “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022 Araştırması” sonuçlarına göre Gaziantep’ten 35 firma listede yer aldı.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm güçlükler karşısında büyük bir azimle çalışarak Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren Gaziantepli 35 firmayı kutladı.

2022 yılına göre İSO İlk 500’de Gaziantep’ten 28 firmanın yer aldığını kaydeden Ünverdi, İSO İkinci 500’deki 35 firma ile ilk 1000’deki Gaziantepli firma sayısının 63 olduğunu belirtti.

Ülkemiz ekonomisinin en önemli unsurunun üretim ve ihracat olduğunun altını çizen Ünverdi, buna bağlı olarak istihdamdaki sürdürülebilirlik için imalat sanayisinin daha fazla teşviğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Üreten kesimin son dönemdeki finansman ihtiyacına dikkati çeken Ünverdi, artan maliyetler ve finansmana ulaşımdaki güçlüklerin üreticiyi olumsuz etkilediğini dile getirerek: “İç piyasada zaten bir daralma var. Dış piyasada ise savaş ve gerilimlerle belirsizliğin getirmiş olduğu talep azalması, enerji maliyetleri, petrol fiyatlarındaki oynaklık, hammadde fiyatlarındaki değişimler maalesef sanayici ve ihracatçılarımız üzerinde baskıya neden oluyor. Öngörülebilirlik, fiyat ve finansman istikrarı sanayiciler olarak birinci önceliğimiz” dedi.

Pandemi, deprem ve küresel krizlere rağmen Gaziantepli sanayicilerin üretimdeki kararlılığına işaret eden Ünverdi, “Bölge olarak maalesef son yıllarda art arda gelen güçlüklerle mücadele ediyoruz. Buna rağmen yıllık ihracatımızda cari fazlası vererek ülkemiz ekonomisine en büyük katkıyı veren illerin başında geliyoruz. Gaziantep Sanayi Odası olarak da deprem sonrası yaşamış olduğumuz sorunları aşmak için ilgili kurumlarla sürekli temas halinde çalışıyor, üretim ve ihracatımızı artıracak çalışmalar yürütüyor, üretimlerimizde katma değeri artıracak yenilikçi projeler geliştiriyor, yeşil ve dijital dönüşüm hedefiyle firmalarımızı geleceğe hazırlıyoruz. İnşallah yürütmüş olduğumuz çalışmalarla İSO 1000’deki firma sayımızı daha da artıracağız. Her koşulda üretim, ihracat ve istihdamdaki başarılarıyla gazi şehrimize yaşattıkları gurur için sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Gelecek adına fikir veren, sanayimiz adına yol gösterici olan bu özel araştırma için İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan ve İSO ailesine teşekkür ediyorum.”

*

*

*

2.CAMPEX KAMP, KARAVAN VE DOĞA SPORLARI FUARI KAPILARINI AÇIYOR

-TEMEL KAMPÇILIK EĞİTİMİ VE ÇEŞİTLİ OYUNLARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ FUAR, 5 GÜN SÜRESİNCE DOĞASEVERLERE AÇIK OLACAK

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’in destekleri ile AKORT Fuarcılık tarafından 2’ncisi düzenlenecek olan ‘’CAMPEX Kamp Karavan ve Doğa Sporları Fuarı’’ 01-05 Kasım 2023 tarihleri arasında OFM Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Gaziantepli firmaların yanı sıra Afyonkarahisar, Bursa, İstanbul, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya ve Tekirdağ illerinden 30 firma ve 70 markanın temsil edildiği fuarda yeni sezon ürünler görücüye çıkacak.

Çekme karavan, motokaravan, kamp malzemeleri, çadır, tiny house, bungalov, bisiklet, konteyner, outdoor tekstil, offroad araç, ATV, UTV, STK gibi ürünlerin sergileneceği fuarı, son dönemde doğa ile iç içe olmayı tercih eden binlerce doğaseverin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuar birçok markanın gelecek yılki yeni sezon ürünlerinin görücüye çıkaracağı, gerek yeni bir karavan sahibi olmak isteyen, gerekse var olan karavanını veya kamp ekipmanını yeni modeliyle değiştirmek, yeni dekorasyon ve aksesuarları denemek isteyen alıcılara, hayallerindeki kamp ortamına kavuşma imkanı sağlamayı da hedefliyor.

Ayrıca temel kampçılık eğitimi ve oyunların gerçekleştirileceği fuar, 5 gün süresince doğaseverlere açık olacak.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi; ülke ekonomisinin lokomotif kentlerinden olan Gaziantep’in birçok alanda olduğu gibi doğa sporları sevenlerin de ilgisini çeken ve günümüz şartlarına uygun her türlü güncel ekipmanın bulunduğu böyle bir fuarın 2’ncisini düzenliyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

CAMPEX Fuarı’nın şehrimizin tanıtılması adına büyük öneme sahip olduğunu belirten Ünverdi, fuarın bölgemizin ilk ve tek doğal yaşam konseptli fuarı olma özelliği taşıdığını, ekonomik, ticari ve sosyal anlamda önemli kazanımlar sağlayacağına güvenlerinin tam olduğunu ifade ederek, “Depremin olumsuz etkilerine rağmen fuarlarımızı düzenlemeye hız kesmeden devam ediyoruz. Ülkemizin her köşesinden doğa severleri bu fuarımıza katılmaya davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

AKORT FUARCILIK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜLYA AKKAYA

Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya’da; “Geçen sene ilkini yapmış olduğumuz ve büyük ilgi gören Campex’in bu seneki versiyonunda Gaziantepli üreticilerin yanı sıra çeşitli illerden gelen ve sektörde öncü olan firmalar, motokaravan, çekme karavan, tiny house, kamp çadırları ve arazi araçları gibi ürünleri ve taşıtları 5 gün süresince ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Ayrıca çeşitli hobi kulüpleri de fuarımıza katılarak renk katacaklar. Fuar kapsamında çocuklara kamp ve karavan bilincini ve kültürünü aşılamak üzere katılımcı bir firma tarafından ‘Çocuklarla Mobil Yaşam’ başlığı altında özel faaliyetler yapılacaktır” dedi.

‘’Özellikle yaşadığımız yıkıcı deprem sonrasında mobil yaşam araçlarının aslında sadece hobi veya tatil kapsamında değil buna ek olarak doğal afet yönetim sürecinde de dikkate alınmasının ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır” diyen Akkaya, şunları kaydetti:

“Deprem sonrasında Türkiye’nin birçok bölgesinde üreticiler ve karavan sahipleri bölgeye destek olabilmek için adeta seferber olmuş ve ciddi yardımlar sağlamıştır. Bu çerçevede özellikle kamu kurumlarının ve özel işletmelerin de bu fuara özel ilgi göstereceğini öngörmekteyiz. Doğa ile iç içe yaşam ve mobil yaşamın giderek daha popüler olduğu bu dönemde Gaziantep’te Büyükşehir Belediyemizin kentimize ve bölgemize kazandırmış olduğu ve karavanseverler için her detayın düşünülmüş olduğu iki karavan park yer almaktadır. Bu parklar karavan turizmine ve bölgemizin tanıtımına şüphesiz çok kıymetli katkılar sağlamaktadır. Zaman içerisinde tabiat parklarının, karavan parkların ve macera parklarının sayısının artması ile kamp ve karavan kültürü ve turizmi kentimizde ve bölgemizde hızla gelişecek ve yaygınlaşacaktır diye Hülya Akkaya; ‘’Herkesin sabırsızlıkla beklediği Campex fuarımıza olan ilginin her geçen yıl katlanarak artacağına inancımız tamdır. Tüm doğa, kamp ve karavan tutkunlarını fuarımıza bekliyoruz.’

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı