Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 23.10.2023 e gazete

admin | 23 Ekim 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 23.10.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 23.10.2023 e gazete

HABER METNİ;

MEHMET ŞİMŞEK, HORASIS TOPLANTISINDA EKONOMİ DERSİ VERDİ!

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME VE ULUSLARARASI REZERVLERİNDE 26 MİLYAR DOLAR ARTIŞ VAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde HORASIS Global Toplantısı çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sunum yaptı.

Bakan Şimşek yaptığı sunumda, ekonomi yol haritasında amaçlarının ilk olarak fiyat istikrarı olduğunu belirterek, Türkiye’nin güçlü bir geçmişi ve mali politikaları olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen yıkıcı deprem dolayısıyla bu yıl bütçe açığının ortaya çıktığını anlatan Bakan Şimşek, bu açığın deprem etkisinin geçmesiyle daralacağını ifade etti.

Sunumun Türkiye ve dünya ülkelerini karşılaştıran grafikler üzerinden gerçekleştiren Şimşek, “Öncelikli amaçlarımızdan birisi ihracat ve yerel taleplerin karşılanması. İhracat büyümenin ana gücü değil, destek kollarından birisi olması gerek” dedi.

ŞİMŞEK: 2028’DE TURİZMDE İLK ÜÇE GİRMELİYİZ

Türkiye’de bu sene turizm için iyi bir sezonu geride bıraktıklarını anlatan Şimşek, “2028’de turizmde ilk üçe girmeliyiz. Ayrıca yeni keşiflerle Türkiye’nin petrol ve doğalgaz ihtiyacının bir kısmını karşılamayı hedefliyoruz. Türkiye’nin güçlü politikaları ve yapısal reformalarıyla yatırımcıdaki güveni güçlendirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin büyüme ve uluslararası rezervlerinde 26 milyar dolar gibi bir artışı söz konusu. Bir yapısal reform ajandamız var. İnsan sermayesinin güçlendirilmesi ve istihdamın desteğinin yanı sıra üretimin ve verimliliğinin arttırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

ŞİMŞEK, YATIRIMCILARIN TÜRKİYE’YE NEDEN YATIRIM YAPMASI GEREKTİĞİNİ ANLATTI

Şimşek, sunumunda ‘Türkiye’ye neden yatırım yapılmalı?’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

 “Öncelikle dünyanın merkezindeyiz. Türkiye iyi bir coğrafi konumda yer alıyor. O yüzden yatırım için en iyi yerlerden biri Türkiye. Avrupa ile gümrük anlaşmamız var. Orta Asya ile iyi ilişkiler ve Ortadoğu ve Afrika arasında bağlar var. Bunun yanında Türkiye’nin çalışan güçlü bir nüfusu var. Türkiye’nin gayri safi milli hasılası büyük ve bu ülke gelişen bir ülke. Bunlara ilaveten Türkiye yeni ipek yolunun kalbinde yer alıyor. Hangi ticari yolu kullanırsanız kullanın Türkiye’den geçmek zorundasınız. Türkiye fiziksel enerji fiberoptik açıdan iyi ve güçlü altyapı potansiyeli var. Türkiye petrol be gaz hatları Türkiye’den geçiyor. Bu büyük bir avantaj sağlıyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı sürdürüyoruz.”

İnşaat sektöründe Çin’den sonra en büyük ülkenin Türkiye olduğunu aktaran Şimşek, “Türkiye dövizde daha da güçlenmeye devam edecek, komşularla ve AB ile beraber çalışmayı sürdürecek” ifadesini kullandı.

Sunumun sonunda HORASIS heyetine Gaziantep’i tercih ettikleri için teşekkür eden Şimşek, “Gaziantep UNESCO’nun gastronomi şehri. Seneye de programın burada yapılarak geleneksel hale gelmesini diliyoruz” dedi.

*

GSO’DA, TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT’IN KATILIMIYLA İŞ DÜNYASI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

-TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT:

-“ GAZİANTEP, AĞIR DEPREM FELAKETİNE RAĞMEN YOLUNA DEVAM EDİYOR, TÜRKİYE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYOR”

-GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ İŞ DÜNYASININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

-ÜNVERDİ:

-“DEPREM SONRASI DEVLET-MİLLET EL ELE VEREREK OLAĞANÜSTÜ BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ İLE YALNIZCA GAZİANTEP DEĞİL BÖLGEMİZİN YENİDEN YAPILANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK VE YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”

  GAZİANTEP 3 MİLYAR DOLARA YAKIN BİR DIŞ TİCARET FAZLASI VERİYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla “Gaziantep İş ve Ekonomi Dünyası ile İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

ektörel sorunlar, çözüm önerileri, talep ve beklentilerin değerlendirildiği toplantıya, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Ticaret Bakan Yardımcıları Volkan Ağar ve Mahmut Gürcan, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur, Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşen Ahi, iş dünyası temsilcileri ile sanayiciler katıldı.

Toplantıda, iş dünyası temsilcileri ve sanayiciler sorunlarını ve çözüm önerilerini doğrudan Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a iletti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, toplantıda yaptığı konuşmasında, Gaziantep’in birbirinden önemli başarılara sahip bir sanayi, tarım ve kültür şehri olduğunu söyledi. Gaziantep’in aynı zamanda başarılı bir şehircilik örneği oluşturduğunu ifade eden Bakan Bolat, “Gaziantep, halkıyla ve tüm kesimleriyle tek vücut ve dayanışma içerisinde olmanın muhteşem bir örneğidir” dedi.

Gaziantep’in 6 Şubat depremlerinde ağır bir yara aldığını, ama buna rağmen tüm zorluklara karşı yardımlaşma ve dayanışma örneği gösterdiğini söyleyen Bolat, “Bölgedeki kentlerimizin yeniden toparlanmasını ve kentlerimizin yeniden eski günlerine kavuşmalarını hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak özellikle ihracat noktasında Gaziantep’i örnek bir şehir olarak görüyoruz. Gaziantep 3 milyar dolara yakın bir dış ticaret fazlası veriyor ve 2022’de 11,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş bir şehir. 1 Ocak’ta faaliyet bazlı olarak şehirlerin ihracatlarını açıkladığımızda Gaziantep’in ihracatının daha da yükseleceğine inanıyoruz. 6 organize sanayi bölgesinde 280 bin istihdamla Gaziantep parlayan bir yıldız olarak ülkemizin yüz akı bir şehridir. Bu kadar ağır bir deprem felaketine rağmen Gaziantep yoluna devam ediyor, Türkiye ekonomisine sanayi ve ihracat anlamında büyük katkılar sağlıyor” diye konuştu.

Gaziantep’in her şartta üretim, ihracat ve istihdam noktasında adından söz ettiren bir şehir konumunda olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Kemal Çeber de bu başarının altında Gaziantepli sanayicilerin ve iş dünyasının azmi ve çabalarının olduğunu kaydetti. Gaziantep’in sanayileşmedeki başarılı örnekleri ile de bölgede rol model olduğunu ifade eden Vali Çeber, Gaziantepli sanayicilerin, bu başarının sürdürülebilirliği için üretime ve ihracata devam ettiğini söyledi.

GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise Gaziantepli sanayicilerin tüm zorluklara rağmen kent, bölge ve ülke ekonomisinin daha üst seviyelere çıkması için var güçleri ile çalıştığını söyledi. Deprem felaketinin sonrasında yaşanan güçlüklere karşı birlik ve beraberliğin önemine değinen Konukoğlu, Gaziantep’in bu süreçte de bölgenin toparlanması adına üzerine düşenin fazlasını yaptığını kaydetti. Konukoğlu, Gaziantep’in bu bölgeye liderlik edip sanayicilerin önünü açmış ve örnek çalışmalar yapmış bir şehir olduğunu ifade etti.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de toplantıdaki konuşmasında 6 Şubat’ta Gaziantep ve bölgede asrın felaketi olarak nitelendirilen büyük bir felaket yaşandığını belirterek, “Deprem sonrası devlet-millet el ele vererek olağanüstü bir dayanışma örneği ile yalnızca Gaziantep değil bölgemizin yeniden yapılanması için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Sanayiciler ve iş dünyası tarafından kendilerine iletilen sorunları ve çözüm önerilerini paylaşan Ünverdi, iş dünyasından gelen talepleri şöyle sıraladı:

“İhracatçı firmalarımıza sağlanan yeşil pasaport hakkının genişletilmesi ve firmalarımıza daha fazla sayıda yeşil pasaport hakkı verilmesi firmalarımızın rekabetçiliğinin gelişimine olumlu yansıyacaktır. Döviz cinsinden düzenlenmiş çeklerin yeniden kullanıma alınması firmalarımıza ticari açıdan birçok kolaylık sağlayacaktır.  Bölgemizdeki en büyük liman olan Mersin Limanı, İskenderun Limanının deprem sonrasındaki yangından dolayı tam kapasite çalışamaması sebebiyle artan talebi tam karşılayamamaktadır. Mersin Limanında yaşanan yoğunluğun azaltılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi önem taşımaktadır.”

Deprem sonrası İskenderun Limanı’nda yaşanan yangın sebebiyle Gaziantepli birçok firmaya ait ithalat ve ihracat amaçlı limanda bekletilen hammaddelerin ve ürünlerin zarar gördüğünü söyleyen Ünverdi, “İskenderun Limanında yaşanan zararın giderilmesi ve firmalarımızın haklarının korunması için desteklerinizi bekliyoruz. İhracatçı firmalarımızın Eximbank’tan kullanmış oldukları reeskont kredilerinde faiz tutarının vade sonunda alınması firmalarımıza destek olacaktır. Merkez Bankası’nın firmalarımıza kullandırmakta olduğu sevk sonrası vadeli satış kredilerinde, firmaların sigorta yaptırma koşulunu karşılamaları kaydıyla iskonto uygulanması firmalarımızın kredi ve kaynak kullanımına katkı sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere, ihracat kredisi kullanma talebinde bulunan firmalar için net ihracatçı şartı aranmaktadır. Firmalarımızın ihracat toplamının ithalat toplamına oranının en az yüzde 110 şartını sağlaması gerekmektedir. Söz konusu şart aranırken; “firmanın üretim amaçlı ithal etmiş olduğu makine ve teçhizat bedellerinin hesaplama dışı bırakılması” net ihracatçı şartını sağlayamayan firmalarımıza kolaylık sağlayacaktır. Dahilde İşleme Rejimi kapsamında firmalarımız belgeden belgeye satış da gerçekleştirebilmektedir. İlgili uygulamada alıcı konumundaki belge sahibi firma, ithalattan tamamen sorumlu tutulmaktadır. Ancak söz konusu işlemin yapılabilmesi için firmaların götürü teminat uygulamasından yararlanabiliyor olması zorunlu tutulmaktadır. Götürü teminat uygulamasından, onaylanmış kişi statü belgesine veya yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip yükümlüler yararlanabilmektedir. Bu durum, belgeden belgeye satış imkanını kısıtlamaktadır. Alıcı konumundaki belge sahibi firmanın doğrudan teminat vermesi durumunda götürü teminat uygulaması şartları aranmaksızın işlem yapmasına izin verilmesi, firmalarımızın dahilde işleme izin belgesi üzerinden gerçekleştirdikleri işlemleri kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı.

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 7 Temmuz 2022’de almış olduğu ve 21 Ekim 2022 tarihinde revize ettiği kararla, firmaların TL kredisi başvurusu yaptığı tarihteki yabancı para nakdi varlıklarının 10 milyon TL’nin üzerinde olması veya güncel finansal tablolarındaki aktif toplamının veya son 1 yıllık net satış hasılatlarının büyük olanının %5’ini aşması durumunda firmalarımız TL kredisi kullanamamaktadır” diyen Ünverdi, şunları kaydetti:

“Döviz yoluyla hammadde ithal eden ve bu hammaddeleri ürüne dönüştürerek ihracat yapan firmalarımız karar sebebiyle TL kredisi kullanmakta zorluk yaşamaktadır. Kararda yer alan oranların ve tutarların güncellenmesi hususunda destekler beklemekteyiz. Ayrıca Bakanlığımızın ihracat desteklerinde başlatmış olduğu prefinansman modelinin Sanayi ve Ticaret Odaları’nın yürüttüğü Ur-Ge projeleri ve sektörel ticaret ve alım heyetlerinde de uygulanabilmesini talep ediyoruz. Toplantımızın iş dünyamız ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyor, Odamıza teşrifleri, ilgi ve alakaları için Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’a, Bakan Yardımcılarımız Sayın Volkan Ağar ve Sayın Mahmut Gürcan’a çok teşekkür ediyorum.”

*

HORASİS KÜRESEL TOPLANTISI

-GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ, “ŞEHİRLERİ CANLANDIRMAK VE YENİDEN İNŞA ETMEK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPMAK” BAŞLIKLI PANELDE KONUŞTU:

-“DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN GÜNÜMÜZ KOŞULLARININ GETİRDİĞİ YENİLİKLERE ADAPTE OLMAK ZORUNDAYIZ”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Horasis Küresel Toplantısı kapsamında düzenlenen, “Şehirleri Canlandırmak ve Yeniden İnşa Etmek İçin İşbirliği Yapmak” paneline konuşmacı olarak katıldı.

Horasis Danışmanı Emir Ekşioğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım katılarak deneyim, bilgi ve fikir paylaşımında bulundular.

 6 Şubat depremlerinin yaşandığı Gaziantep ve bölgede yeniden toparlanmak adına yürütülen çalışmalar ve yeni yaklaşımların değerlendirildiği panelde, konuşmacılar, daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve geleceğin şartlarına uygun şehirleri inşa etmek noktasında görüşlerini aktardı.

Panelde konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep ve bölgenin tarihi yönüyle birçok medeniyete beşiklik ettiğini, çok sayıda kültürü barındırdığını ve ticari yönüyle önemli bir üretim, ihracat ve istihdam merkezi olduğunu söyledi.

6 Şubat 2023’te aralarında Gaziantep’in de olduğu 11 ilde meydana gelen deprem felaketinin tüm bölgeyi büyük oranda olumsuz etkilediğini ifade eden Ünverdi, “Maalesef 6 Şubat’ta 11 ilimizde asrın felaketi olarak nitelendirilen büyük bir felaket yaşadık. 13 buçuk milyon insanımızı etkileyen depremde maalesef 50 binden fazla insanımızı kaybettik ve binlerce insanımız yaralandı” dedi.

Depremin neden olduğu tahribatın hızla atlatılmaya çalışıldığını, bölgede yeniden inşa ve toparlanma adına önemli çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Ünverdi, yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile bölgenin yaralarını saracağını ve geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlanacağını söyledi.

 “Sorunlarımızı çözmekle birlikte daha iyi bir gelecek için günümüz koşullarının getirdiği yeniliklere adapte olmak zorundayız” diyen Ünverdi, şunları kaydetti:

 “Sanayi 4.0 devrimini yaşadığımız bu dönem içerisinde dijital ve yeşil dönüşümü başarmak durumundayız. Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kalkınma için belirlediği 17 küresel hedefler noktasında bunlarla birlikte verimli üretim, enerji verimliliği ve insan kaynakları verimliliği büyük önem taşıyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği karşısında doğaya duyarlı üretim ve ticaretimizin devamı için Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde 2026 yılında uygulanması hedeflenen sınırda karbon düzenlemesine firmalarımızı hazırlamak zorundayız. Sürdürülebilir sanayi demek, sürdürülebilir istihdam demek. Sanayimizi ne kadar geliştirebilirsek istihdamımızı artırmış olacağız. Merkezinde insanın olduğu bir bakış açısıyla şehrimiz ve ülkemizi geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odamız, Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin iş birliğinde, Gaziantep olarak ev sahipliğini yaptığımız Horasis Küresel Toplantısı’nın şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

*

Ticaret Bakanı Ömer Bolat; “GAZİANTEP BİZİM YÜZ AKIMIZ.”

İl Başkanı Çetin; Yerel Seçimlerde 10’da 10 yapacağız.

“Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Ticaret Bakanı Prof.Dr.Sayın Ömer Bolat, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığını ziyaret ederek İl Başkanı Murat Çetin ve teşkilat mensupları ile biraraya geldi.

İl ve ilçe Kadın Kolları ve İl ve ilçe gençlik kolları tarafından coşkulu bir şekilde karşılanan Bakan Ömer Bolat, yaptığı açıklamada, “Gaziantep’in coşkusuna, enerjisine hayran kaldım. Özellikle 31 Mart yerel seçimlerine kadar bu şeklide devam edersek, Gaziantep’i yine yeniden alırız”dedi.

Bakan Bolat, Seçmenin istikrardan yana tercihini kullanacağını ifade ederek,  “Bizler her zaman Gaziantep’in yanında durmaya devam edeceğiz. Güven veren bir liderimiz ve güven veren bir teşkilatımız var ve kimse kimsenin kara kaşına gözüne bakarak oy vermiyor. Bizim yönetimimizde herkes alanında çok iyi çalışıyor, halkın sorunlarını çözüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu seçimide alacağız. Gaziantep bizim yüz akımız,”diye konuştu.

10’da 10 yapacağız.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin ise yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde gerek AK Parti olarak gerekse de Cumhur ittifakı olarak 10’da 10 yapacaklarını ifade ederek bütün belediyeleri kazanacaklarını iddia etti.

Çetin, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile 7 Temmuz tarihinde göreve geldiğini hatırlatarak, yaptığı çalışmaları şöyle anlattı;

“Göreve geldiğimiz günden  bu yana dur durak demeden gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimizden beri, Depremzede kardeşlerimizi biran olsun yanlız bırakmadık. Bu çerçevede İl Başkanlığımız bünyesinde “Afet Komisyonunu” oluşturduk. Kardeş depremzede ailesi uygulamasını başlattık. Her hafta Cuma günü bir vekilimizin katılımı ile Halk Günü yapmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz başta olmak üzere siz Değerli Bakanlarımızla kentimizin sorunları için gerek burada gerekse de Ankara’da Grup Başkan vekilimiz Sayın Abdülhamit Gül, Valimiz Sayın Kemal Çeber ve GBB Başkanımız Sayın Fatma Şahin ve Milletvekillerimiz ile uyum içerimde  çalışıyoruz. Gaziantep; sanayi şehri, ticaret şehri, eğitim şehri, sağlık üssü şehir olmasının yanında  güçlü tarihi ve kültürel yapısıyla şu anda hizmette olan Şehir hastanesiyle, ihracatıyla, ekonomisiyle her daim gelişen ve değişen bir şehir olmaya devam etmektedir. Bizler Türkiye Yüzyılında Gaziantep’imizi ve ilçelerimizi bir adım daha ileri taşıyarak Hep yeni hep ileri diyerek 31 Mart yerel seçimlerinde 10 Belediyenin onunu da gerek partimize gerekse de Cumhur ittifakına kazandıracak bir inançla, 22 yıl önce ki ilk heyecanımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Gaziantep her şartta üreten ve ihraç eden bir şehir.

Türkiye’nin  en büyük OSB’si Gaziantep’te bulunmamaktadır.  5’i faaliyette olan ve 6.‘sı için yatrımcılara yer tahsisi yapılan OSB’lerimiz de bin 200 firmanın faaliyet gösterdiği ve 250 bin kişinin üstünde istihdam sağlamaktadır.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarında aylık bazda sürekli artışı olan Gaziantep, en fazla mal sattığı Ortadoğu’daki karışıklığa rağmen Türkiye’nin en önemli ihracat merkezlerinden biri olmayı sürdürmektedir. 2023 yılı Ekim ayına kadar yaklaşık 10 milyar dolar ihracat yapan yol sonu 15 milyar dolara yakın ihracat hedefine ulaşacaktır inşallah. Şehrimiz, bu verilerle hem aylık hem de yıllık ihracatta ülkemiz genelinde iller bazında 5 veya 6. Sırada yer almaktadır, Üretim ve ihracat merkezi Gaziantep Suriye savaşı ile mülteci olarak gelenler ile depremden dolayı deprem bölgesinden göçle gelen depremzedelerin yerleştiği ve dünyanın en vefalı şehri olarak tarihe geçmiştir. Yaşanan afet ve tarihi olayların yükünü sırtlayan Gaziantep herşeye rağmen üretmeye, ihraç etmeye ve istihdam yaratmaya devam etmiştir. Bizler sizin Gazianteplilere yabancı olmadığınızı biliyoruz. Yaşadığımız sorunların çözümünde bizimle birlikte olduğunuzu hissediyoruz. Daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, üretim ve ihracat için desteklerinizin devam ettirmenizi istiyoruz “dedi.

*

*

Ticaret Bakanı Ömer Bolat; “GAZİANTEP BİZİM YÜZ AKIMIZ.”

İl Başkanı Çetin; Yerel Seçimlerde 10’da 10 yapacağız.

“Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Ticaret Bakanı Prof.Dr.Sayın Ömer Bolat, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığını ziyaret ederek İl Başkanı Murat Çetin ve teşkilat mensupları ile biraraya geldi.

İl ve ilçe Kadın Kolları ve İl ve ilçe gençlik kolları tarafından coşkulu bir şekilde karşılanan Bakan Ömer Bolat, yaptığı açıklamada, “Gaziantep’in coşkusuna, enerjisine hayran kaldım. Özellikle 31 Mart yerel seçimlerine kadar bu şeklide devam edersek, Gaziantep’i yine yeniden alırız”dedi.

Bakan Bolat, Seçmenin istikrardan yana tercihini kullanacağını ifade ederek,  “Bizler her zaman Gaziantep’in yanında durmaya devam edeceğiz. Güven veren bir liderimiz ve güven veren bir teşkilatımız var ve kimse kimsenin kara kaşına gözüne bakarak oy vermiyor. Bizim yönetimimizde herkes alanında çok iyi çalışıyor, halkın sorunlarını çözüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu seçimide alacağız. Gaziantep bizim yüz akımız,”diye konuştu.

10’da 10 yapacağız.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat Çetin ise yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde gerek AK Parti olarak gerekse de Cumhur ittifakı olarak 10’da 10 yapacaklarını ifade ederek bütün belediyeleri kazanacaklarını iddia etti.

Çetin, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile 7 Temmuz tarihinde göreve geldiğini hatırlatarak, yaptığı çalışmaları şöyle anlattı;

“Göreve geldiğimiz günden  bu yana dur durak demeden gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimizden beri, Depremzede kardeşlerimizi biran olsun yanlız bırakmadık. Bu çerçevede İl Başkanlığımız bünyesinde “Afet Komisyonunu” oluşturduk. Kardeş depremzede ailesi uygulamasını başlattık. Her hafta Cuma günü bir vekilimizin katılımı ile Halk Günü yapmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz başta olmak üzere siz Değerli Bakanlarımızla kentimizin sorunları için gerek burada gerekse de Ankara’da Grup Başkan vekilimiz Sayın Abdülhamit Gül, Valimiz Sayın Kemal Çeber ve GBB Başkanımız Sayın Fatma Şahin ve Milletvekillerimiz ile uyum içerimde  çalışıyoruz. Gaziantep; sanayi şehri, ticaret şehri, eğitim şehri, sağlık üssü şehir olmasının yanında  güçlü tarihi ve kültürel yapısıyla şu anda hizmette olan Şehir hastanesiyle, ihracatıyla, ekonomisiyle her daim gelişen ve değişen bir şehir olmaya devam etmektedir. Bizler Türkiye Yüzyılında Gaziantep’imizi ve ilçelerimizi bir adım daha ileri taşıyarak Hep yeni hep ileri diyerek 31 Mart yerel seçimlerinde 10 Belediyenin onunu da gerek partimize gerekse de Cumhur ittifakına kazandıracak bir inançla, 22 yıl önce ki ilk heyecanımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Gaziantep her şartta üreten ve ihraç eden bir şehir.

Türkiye’nin  en büyük OSB’si Gaziantep’te bulunmamaktadır.  5’i faaliyette olan ve 6.‘sı için yatrımcılara yer tahsisi yapılan OSB’lerimiz de bin 200 firmanın faaliyet gösterdiği ve 250 bin kişinin üstünde istihdam sağlamaktadır.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarında aylık bazda sürekli artışı olan Gaziantep, en fazla mal sattığı Ortadoğu’daki karışıklığa rağmen Türkiye’nin en önemli ihracat merkezlerinden biri olmayı sürdürmektedir. 2023 yılı Ekim ayına kadar yaklaşık 10 milyar dolar ihracat yapan yol sonu 15 milyar dolara yakın ihracat hedefine ulaşacaktır inşallah. Şehrimiz, bu verilerle hem aylık hem de yıllık ihracatta ülkemiz genelinde iller bazında 5 veya 6. Sırada yer almaktadır, Üretim ve ihracat merkezi Gaziantep Suriye savaşı ile mülteci olarak gelenler ile depremden dolayı deprem bölgesinden göçle gelen depremzedelerin yerleştiği ve dünyanın en vefalı şehri olarak tarihe geçmiştir. Yaşanan afet ve tarihi olayların yükünü sırtlayan Gaziantep herşeye rağmen üretmeye, ihraç etmeye ve istihdam yaratmaya devam etmiştir. Bizler sizin Gazianteplilere yabancı olmadığınızı biliyoruz. Yaşadığımız sorunların çözümünde bizimle birlikte olduğunuzu hissediyoruz. Daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, üretim ve ihracat için desteklerinizin devam ettirmenizi istiyoruz “dedi.

*

*

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NİN KİTAP FUARINI YÜZ BİNİ AŞKIN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Şahinbey Belediyesi tarafından Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde 14-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ fuarını yüz bini aşkın kitapsever ve öğrenci ziyaret etti.

Şahinbey Belediyesinin düzenlediği 6.’ncı kitap fuarı Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde 14 Ekim tarihinde kapılarını açmıştı. ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ temalı kitap fuarını açılış gününden bu yana yüz bini aşkın vatandaş ve öğrenci ziyaret etti. 70 yazar ve 118 yayınevinin katıldığı fuarı her yaştan vatandaş ziyaret etti.

KİTAPSEVERLERİ YAZARLARLA BULUŞTURDUK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ Fuarına öğrencilerin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek  “Kitap Fuarları çok önemli yazarlarla hem kitabın hem de okurların buluşması açısından güzel bir ortam. Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezimizde bu tür organizasyonlar için ideal bir alan. Kongre merkezimizin fuaye alanında 70 yazar ve 118 yayınevi yüz bini aşkın kitap severlerle buluştu. Her gün üç yazarımız söyleşi ve imza günlerinde okurları ile bir araya geldi. Kitabı yazan ve okuyanın buluşmasını çok anlamlı buluyorum. Şahinbey Belediyesi olarak okumayı ve okutmayı seviyoruz. Bu güne kadar 15 milyonu aşkın kitabı gençlerimizle ve vatandaşlarımızla buluşturduk. Buluşturmaya da devam ediyoruz. Kitap fuarımızın altıncısını gerçekleştirdik. Kitap fuarımızın Gaziantep’imize ve Şahinbey’imize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ÇOK FAYDALI BİR FUARDI

 ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ Fuarı’nı ziyaret eden kitapseverler ve öğrenciler “Şahinbey Belediyesi’nin daha önce düzenlediği kitap fuarlarını da ziyaret ettik. Birbirinden değerli yazarlar ve yayınevlerinin kitapları ile bir araya geldik. Özellikle tek tek tüm kitapçıları gezerek aradığımız kitapları burada tek bir alanda bulmak bizler için daha avantajlı. Ayrıca buradaki fiyatlar dışarıdaki kitapçılardan daha uygun. Şahinbey Belediye Başkanımıza bizlere böyle imkânlar sunduğu için çok teşekkür ederiz” diye konuştular.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı