Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 12.10.2023 e gazete

admin | 12 Ekim 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 12.10.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Perşembe 12.10.2023 e gazete

HABER METNİ

İNSANİ KORİDOR İÇİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEVREDE

Son günlerde Filistin ve İsrail topraklarında yaşanan, Golan Tepeleri’ne yayılma eğilimi gösteren gelişmeleri de takip ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem terörle mücadelede hem de bölgedeki tüm savaş ve çatışmalardaki tavırlarının açık olduğunu vurguladı.

Sivillere yönelik hiçbir eylemi, sivil yerleşimleri hedef alan hiçbir saldırıyı doğru bulmadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın da bir ahlakı olduğuna, tarafların buna riayet etmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. İsrail ve Gazze’deki çatışmalarda bu ilkenin çok ağır bir şekilde ihlal edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İsrail topraklarındaki sivillerin öldürülmesine açıkça karşı çıkıyoruz. Aynı şekilde, Gazze’deki masumların hiçbir ayrım gözetilmeden sürekli bombardımana maruz bırakılarak katledilmelerini de asla kabul etmiyoruz. Bir şehrin suyunu, elektriğini, giriş-çıkışlarını kesip altyapısını çökerterek, camisinden kilisesine tüm ibadethanelerini, okullarını yıkarak, insanların en temel insani ihtiyaçlarına erişmesini engelleyerek, içinde sivillerin yaşadığı binaları bombalarla yerle yeksan ederek, velhasıl her türlü utanç verici yöntemle yürütülen bir çatışma, savaş değil katliamdır. Gazze’ye yönelik orantısız ve her türlü ahlaki temelden yoksun saldırıları, dünya kamuoyu nezdinde İsrail’i hiç beklemediği ve istenmeyen bir konuma itebilir. Sivil yerleşimleri bombalamak, sivil insanları kasten öldürmek, bölgeye insani yardım getiren araçları engellemek, üstelik bütün bunları maharet gibi sunmaya kalkmak, devlet değil ancak örgüt refleksi olabilir. İsrail, devlet gibi değil örgüt gibi davranırsa, sonunda örgüt gibi muamele görmeye başlayacağını unutmamalıdır.”

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE DİĞER KURULUŞLAR, FİLİSTİN HALKINI TEK BAŞINA BIRAKMIŞ, AHDE VEFA GÖSTERMEMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelimeleri, kavramları, olguları eğip bükerek, insanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerine fütursuzca saldırarak, verdikleri sözleri çiğneyerek yürütülen bir siyasetin hayırlı sonuçlar doğurmasının beklenemeyeceğine işaret etti.

“Ne bölgenin ne de dünyanın, bölgedeki çatışmaların ve insanlık trajedilerinin sürmesine tahammülü yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Mesele, sadece oradaki mazlum ve mağdur insanların sorunu değildir. Gelinen nokta itibarıyla mesele, dünyanın tamamının, küresel yönetim ve güvenlik düzeninin, bu konuda sorumluluk ve yetki sahibi tüm kurumların haysiyet sorunudur. Filistin meselesinin çözümsüzlüğe mahkûm edilmesinin müsebbiplerinden biri de verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmeyen uluslararası toplumdur. Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlar, Filistin halkını tek başına bırakmış, ahde vefa göstermemiş, Filistinlilerin hak ve hukukunu koruyamamıştır. Biz bunu yeni söylemiyoruz daha önce Birleşmiş Milletler kürsüsünden bu hakikatleri tüm dünyaya açıkça söyledik.”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2019’da yaptığı konuşmasının, 1947’den itibaren Filistin ve İsrail’in topraklarında yaşanan değişimi içeren haritanın gösterilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tablo bu. Görüldüğü gibi 1947’deki Filistin, 1947’deki İsrail ve Filistin. Geliyoruz 1949-1967 İsrail ne halde. Geliyoruz şu andaki hale İsrail ne halde, Filistin ne hâlde. Bölgede bugüne kadar adaletsizliğe göz yuman insanlık, son hadiselerde de iyi bir sınav vermiyor” diye konuştu.

Bölgede etki sahibi aktörlerin sükûneti tesis etme yerine yangına adeta körükle giden kışkırtıcı tavrını esefle karşıladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerdeki devletleri, taraflar arasında hakkaniyetli, adil ve insani dengelere dayalı tutumlar almaya çağırıyoruz” dedi.

İnsani yardımların kesilmesi gibi Filistin halkını topyekûn cezalandırmayı amaçlayan fevri kararlardan herkesin uzak durması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kullandıkları yöntemler ve sonuçları itibarıyla eleştirilmeye de desteklenmeye de ihtiyacı olan taraflar arasında körü körüne bir tarafın safında yer almak, sadece yaşanan krizi derinleştirmeye yarar. Bunun için Türkiye olarak biz tarafları itidale davet ediyoruz. Bölgedeki savaşın bir an önce durmasını, taraflar arasındaki sorunların görüşmeler yoluyla çözümünü istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“NE GAZZE’DE NE İSRAİL’DE NE SURİYE’DE NE UKRAYNA’DA ARTIK DAHA FAZLA KAN AKMASIN İSTİYORUZ”

Pazartesi gününden itibaren bu doğrultuda pek çok telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:  “Aralarında Filistin ve İsrail devlet başkanlarının da bulunduğu devlet ve hükûmet başkanı seviyesinde sekiz telefon görüşmemiz oldu. Sayın Abbas ve Sayın Herzog’a aklıselimle devlet aklıyla suhuletle hareket etmeleri tavsiyesinde bulunduk. Dün gece Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Sayın Guterres’le de bu konuyu değerlendirdik. Çatışmaların derinleşmesinin ve yayılmasının önüne geçilmesi noktasında gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Bölgemizi içine girdiği bu anafordan süratle çıkarmak için, Türkiye olarak, arabuluculuk ve adaletli hakemlik dâhil üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. İnşallah bu tavrımızı sonuna kadar muhafaza edeceğiz.”

Son dönemde tüm bölge ülkeleriyle tesis ettikleri yakın diyaloğu barışın tesisi için kullanacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne Gazze’de ne İsrail’de ne Suriye’de ne Ukrayna’da artık çocuklar, siviller, masum insanlar ölmesin, daha fazla kan akmasın istiyoruz. Bu son hadiselerle birlikte ‘Dünya beşten büyüktür’ ifadesiyle dile getirdiğimiz tespitimizin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha gördük. İnşallah bundan sonra bu itirazımızı daha gür bir sedayla seslendireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“HAREM-İ ŞERİF’İN STATÜSÜNE SAYGI GÖSTERMEYEN HİÇBİR ADIMI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Bölgeye kalıcı huzur ve barışın ancak meşruiyeti Birleşmiş Milletler kararlarına dayanan, 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebileceğinin altını çizen Erdoğan, bunun dışında yol aramanın, bunun dışında hevesler peşinde koşmanın sadece daha fazla yıkım, daha fazla gözyaşı ve can kaybı demek olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üç semavi dinin kutsal mekânlarını bünyesinde barındıran Kudüs’ün mahremiyetine, Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı Harem-i Şerif’in statüsüne saygı göstermeyen hiçbir adımı ve tasarrufu kabul etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

İsrail’in, bir devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini güvence altına alabilmesinin ancak bu şekilde mümkün olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aksi takdirde, geçtiğimiz cumartesi gününden beri yaşanan hadiseler son olmayacağı gibi bunu çok daha büyük trajedilerin izlemesi de kaçınılmaz hale gelir. Biz ne İsrail’in ne Filistin’in ne de bölgemizin böyle bir kısır döngüye sürüklenmesini asla arzu etmiyoruz” diye konuştu.

0*

0*

-GSO’DA, “YURT İÇİ VE YURT DIŞI PİYASALARDAKİ EKONOMİK GÖRÜNÜM VE BEKLENTİLER TOPLANTISI” YAPILDI

-GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

-“BU ZORLU SÜREÇTE ÜLKE EKONOMİMİZİ AYAKTA TUTMAK VE ZORLUKLARI AŞMAK İÇİN TÜM ENSTRÜMANLARI DOĞRU KULLANMAK ZORUNDAYIZ”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından kurulan, “Yeni Nesil Sanayici Platformu” faaliyetleri kapsamında, “Yurt İçi ve Yurt Dışı Piyasalardaki Ekonomik Görünüm ve Beklentiler” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Melike Yüksel, Cengiz Konukoğlu, Bora Tezel, Odeabank Yatırım Hizmetleri Grup Müdürü Zeynep Özgür Çağlayan, Odeabank Yatırım Araştırmalar Müdürü Berk Sezgin, Odeabank Özel Bankacılık Satış Yönetimi Müdürü İlknur Özdemir, Odeabank Bireysel Yatırım Satış Koçu Ali Özdağ, Odeabank Hisse Satış Koçu Gürkan Altınçekiç, Odeabank Bireysel Bankacılık Gaziantep Şube Yöneticisi Gamze Acar, Odeabank Yatırım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Serdar Ertütüncü, Odeabank Gaziantep Ticari Bankacılık Şube Müdürü Soner Tanış, OdeabankGaziantep Ticari Bankacılık Yönetmeni Elif Müge Yurtbekler, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen, Yeni Nesil Sanayici Platformu Üyeleri ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, pandeminin devam eden etkileri, Rusya-Ukrayna savaşı, bölgede yaşanan deprem ve küresel risklere dikkat çekti.

Ünverdi, “Maalesef, tüm dünya adeta diken üstünde ve siyasi ve jeopolitik gerilimler gün geçtikçe artıyor. Bu zorlu süreçte ülke ekonomimizi ayakta tutmak ve zorlukları aşmak için tüm enstrümanları doğru kullanmak zorundayız. Sanayi ve üretim ülke ekonomimizin bel kemiği ve kalkınmamızın temel unsuru olmaya devam ediyor. Burada da sürdürülebilirliği sağlamak için hem sorunlarla mücadele etmek hem de yeniliklere ayak uydurmak durumundayız” dedi.

Ekonomi yönetiminin aldığı kararların da büyük önem taşıdığına dikkati çeken Ünverdi, “Orta Vadeli Program’da; üretim, ihracat ve istihdamın desteklenerek enflasyonla mücadele ve yapısal reformları içeren yol haritasını çok önemli buluyoruz. Deprem bölgesinde üretim, istihdam ve yatırıma yönelik açıklanan destekler konusunda da adımların hızlandırılmasını beklediğimizi belirtmek istiyorum. Parasal sıkılaştırma politikaları ile nakit akışının yavaşladığı bu süreç tabi hepimizi etkileyecek. Finansman konusu bugün en büyük sorunlarımız arasında yer alıyor. Finansmana ulaşım ve maliyetler konusunda bankacılık sektöründen de kolaylaştırıcı adımlar beklediğimizi belirtmek istiyorum. Bununla birlikte, kurumsallaşma ve kaynak oluşturmak için firmalarımızı Sermaye Piyasası Kurulu ile iş birliği yaparak borsaya açılmaya davet ediyorum. Ne kadar firmamız borsaya açılırsa o oranda ekonomimiz ivme kazanacak” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra, Odeabank Yatırım Araştırmalar Müdürü Berk Sezgin, Odeabank Özel Bankacılık Satış Yönetimi Müdürü İlknur Özdemir, Odeabank Yatırım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Serdar Ertütüncü, Odeabank Bireysel Yatırım Satış Koçu Ali Özdağ ve Odeabank Hisse Satış Koçu Gürkan Altınçekiç; Pandeminin küresel piyasalara etkisi ve pandemi sonrasındaki süreç, Global büyüme ve talepteki değişimin sanayi sektörüne etkileri, Gelişmiş ülke merkez bankalarının uyguladığı sıkı para politikalarının piyasalara etkisi, Seçim sonrası yurtiçi piyasalarda ki gelişme ve beklentiler, Hisse senedi piyasaları ve yatırım fonları genel görünüm konularında katılımcılara bilgiler verdi.

Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

0*

0*

GAZİANTEP ALIŞVERİŞ GÜNLERİ 14 EKİM’DE BAŞLIYOR

Gaziantep Ticaret Odası organizasyonunda, yüzlerce firmanın katılımıyla büyük indirimlerin yapılacağı geleneksel Gaziantep Alışveriş Günleri 14 Ekim’de start alıyor.

14-22 Ekim tarihleri arasında 9 gün boyunca sürecek 5. Gaziantep Alışveriş Günleri’nde Gaziantepliler, ihtiyaç duyacağı ürün ve hizmetlere en uygun fiyatıyla ulaşma imkânı elde edecek.

Bu yıl 5’incisi düzenlenecek “Gaziantep Alışveriş Günleri” hakkında konuşan GTO Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, amaçlarının Gazianteplileri indirimli ürün ve hizmetlerle buluştururken kent ticaretini de hareketlendirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, “Gaziantep Alışveriş Günleri’nin bu yıl beşincisini düzenliyoruz. Öncelikle bu kampanyanın hayata geçirilmesinde ve geleneksel hale getirilmesinde büyük desteği olan Yönetim Kurulumuza ve Meslek Komite üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Gaziantep ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu etkinlik ile halkımızı uygun fiyatlı ürün ve hizmetlerle buluştururken üyelerimizin satışlarını da artırmasını sağlıyoruz.” dedi.

Etkinlik için 13 Ekim’de Gazi Muhtar Paşa Bulvarında kortej düzenlenecek

9 gün sürecek 5. Gaziantep Alışveriş Günleri’nde tüm işletmelerde özel indirimlerin yapılacağını vurgulayan Başkan Teymur, şöyle devam etti:

“Beşincisini düzenlediğimiz bu etkinlik; GTO çatısı altındaki Meslek Komitelerimizin birlikte geliştirdikleri, tüm sektörleri kapsayan bir çalışma… Gaziantep Alışveriş Günleri’ni düzenlemekteki en temel hedefimiz geçtiğimiz bu zorlu ekonomik süreçte hem satıcının hem de tüketicinin kazanması, ticari hayatımızın canlanması… Gıdadan beyaz eşyaya, tekstilden sağlık sektörüne hemen hemen her sektörden katılım var. Her kesime hitap eden indirimli ürün ve hizmetler var. Ayrıca etkinliğimiz için 13 Ekim Cuma günü saat 16.30’da Gazi Muhtar Paşa Bulvarında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’in de katılımıyla kortej düzenleyeceğiz. Tüm halkımızı davet ediyoruz. Kampanyaya dâhil olmak isteyen işletmelerimiz, indirimlerin yapıldığı firmaları ve adreslerini görmek isteyen vatandaşlarımız da tüm detaylara www.gto.org.tr adresinden ulaşabilirler.”

0?

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE “SPİNAL GÜNLERİ”

– BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI PROF. DR. MEHMET ZİLELİ:

– “SPİNAL GÜNLERİ, BÖLGEDEKİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANLARININ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞMASI AÇISINDAN ÇOK FAYDALI”

SANKO Üniversitesi Hastanesi ve Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu tarafından “Gaziantep Spinal Günleri 2” toplantısı düzenlendi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zileli, Spinal Günleri toplantısının bölgedeki beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının bilgi ve deneyimlerini paylaşması açısında çok faydalı olduğunu söyledi.

Bölgedeki beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının bir araya gelerek, bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları toplantının ikincisi düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirten Prof. Dr. Zileli, “Toplantıda sunulan vakalar, daha doğru ve kaliteli ameliyatların yapılması konusunda da fikirler sunmaktadır. SANKO Üniversitesi Hastanesi olarak Doç. Dr. Murat Ulutaş, Dr. Öğr. Üyesi Erdal Yayla ve Dr. Öğr. Üyesi Kadir Çınar ile bu toplantıları sürdüreceğiz” dedi.

Yöneticiliğini SANKO Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Ulutaş’ın yaptığı toplantıda, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Erdal Yayla, “Omurga Ameliyatlarında Kaynama Problemleri” konulu bir sunum yaptı.

Özel ADN Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Çalıkoğlu, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyho Cem Yücetaş, 25 Aralık Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Nehir, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Şahin Kırmızıgöz ve Medical Point Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Karasu omurga cerrahisi konusunda vaka sunumlarını gerçekleştirdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Anadolu Toplantı Salonu’nda düzenlenen program, anı fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı