Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 23.08.2023 e gazete

admin | 23 Ağustos 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 23.08.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Çarşamba 23.08.2023 e gazete

HABER METNİ

Başkan Celal Kadooğlu:

“Gaziantep, gıda ihracatının merkezi oldu”

“Hedef pazarımız Afrika ve Uzakdoğu ülkeleri”

“Cumhurbaşkanımız süreci mükemmel yönetiyor”

“TARIMDA CİDDİ TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“İstanbul’u dünyanın fuarcılık merkezi yapmak istiyoruz”

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu açık ve net konuştu:

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Birliğin faaliyetleri, projeleri ve gıda ihracatının genel durumu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başkan Celal Kadooğlu, medya mensuplarının büyük ilgi gösterdiği toplantıda, katılımcı bir yönetim anlayış ve ortak akılla hareket ettiklerini ifade ettiklerini belirterek, “Türkiye’de 6 tane Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve İhracatçıları Birliği bulunuyor. Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektöründeki 6 Birlik içerisinde en büyük ihracatı yapıyor olmaktan dolayı da büyük gurur duyuyoruz. 6 Birliğin oluşturduğu Sektör Kurulu Başkanlığının Gaziantep’ten olması da büyük bir onurdur. Ayrıca DEİK yönetim kurulunda da temsilcimiz bulunmaktadır” dedi.

Birlik Yönetim Kurulu olarak, sorunları büyümeden tespit edip çözümü için çalıştıklarını ifade eden Başkan Kadooğlu, Her yönetim kurulu toplantımıza bir sektör temsilcisini davet ederek sektörlerin sorunlarını ana kaynağından öğrendik. İhracatın önünü açmak ve gelecekle ilgili konularda beyin fırtınası yaptık. Buradan çıkan sorunları da Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere yetkili merciler nezdinde çözümü için girişimlerde bulunduk. Bu anlamda çok başarılı olduğumuzu söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.  

AFRİKA VE UZAKDOĞU ÜLKELERİ ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNUYOR

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektöründe Gaziantep’ten sonra en fazla ihracatın Mardin’den yapıldığını belirten Başkan Celal Kadooğlu, bu nedenle ilk sektör buluşmasını Mardin’de düzenlediklerini söyledi. Kadooğlu, Mardin’deki sektör buluşmasının son derece faydalı olduğunu vurguladıktan sonra, Akdeniz Bölgesi’nde yaşanan sıkıntıların çözümü için de Mersin’de toplantılar yaptıklarını ifade etti. Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nin faaliyetlerini anlatan Başkan Kadooğlu şöyle devam etti:

“Birliğimiz bünyesinde alım heyetleri ve ticaret heyetleri ile ilgili önemli çalışmalar yaptık. Yönetim Kurulumuzla birlikte dünya haritasını önümüze koyarak, hangi ülkelere ihracat yapabileceğimiz konusunu masaya yatırdık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ve Afrika ülkelerindeki çalışmaları ve yatırımlarımızdan dolayı Türk ürünlerine ve Türkiye’ye karşı inanılmaz bir sempati olduğunu gördük. Bu sempatiyi fırsata çevirmek için toplamda 130 milyon nüfusa sahip olan Somali, Etiyopya ve Cibuti’ye bir heyet gönderdik. Heyetimizin hazırladığı raporların ardından Cibuti Büyükelçi’sini Gaziantep’e davet ettik. Daha sonra da bu üç ülkedeki ithalatçıları Gaziantep’te misafir ettik. Gaziantep’in yanında bölgemizdeki diğer illerdeki ihracatçılarımız burada Afrikalı ithalatçılarla bir araya geldi. Özellikle küçük ve orta ölçekli ihracatçılarımız açısından büyük önem taşıyan bu buluşmada, çok önemli ticaret anlaşmaları imzalandı. Bu anlaşmaların artarak devam etmesini bekliyoruz. Diğer taraftan önümüzde Ocak ayında da Güney Kore’ye bir ticari heyet götürmeyi planlıyoruz. Bu ikili görüşmelerin gelecekte ülkemiz ihracatının artması yönünde çok büyük faydaları olacağına eminiz.”

“İSTANBUL’U DÜNYANIN EN ÖNEMLİ FUAR MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Üretim ve ihracat kadar fuarcılığın da önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Celal Kadooğlu, İstanbul’un dünyanın en büyük fuar merkezi olacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Kadooğlu, “Uluslararası fuarlara katılıma büyük önem veriyoruz. Bu fuarlarda stant açıyoruz. Bölgemizin gıda ürünlerini tanıtıyoruz. Ürünlerimizin tadımını yapıyoruz. Sonra oradaki talepleri sektörümüzdeki üyemiz olan ihracatçı firmalarla paylaşıyoruz. Ne yazık ki, Türkiye fuarcılık alanında dünya çapında istenilen bir noktaya gelemedi. Gıda sektöründe dünyanın en büyük fuarını düzenleyebiliriz. Çünkü İstanbul gibi bir şehrimiz var. Şehir değil, ülkelerin birleştiği bir noktada bulunan, her türlü konaklama, yeme-içme, alış-veriş, eğlence gibi altyapıya sahip bir şehir. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar geniş imkanı bir arda bulamazsınız. İstanbul’da dünyanın en prestijli fuarını düzenlemek için de yola çıkmış bulunuyoruz. Wordfood İstanbul ile işbirliği yaptık. Çok heyecan verici bir proje. Bu fuara 1300 firma katılacak. Bu firmaların 125’i Gaziantep’ten olacak. Bu rakam da her geçen gün artıyor. Fuarcılık çok önemli. Nasıl ki, üreterek ve ihracatla büyümemiz gerekiyorsa fuarcılıkla da büyümemiz gerekiyor. Bizim Dubai’den, Paris’ten hiçbir eksiğimiz yok. Fazlamız var. Her türlü altyapımız var” şeklinde açıklamada bulundu.

BÖLGE İHRACATINA LABORATUVAR DOPİNGİ

Başkan Kadooğlu, Gaziantep 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan Gümrük Laboratuvarının yılbaşından itibaren hizmete gireceğinin de müjdesini verdi. Kadooğlu,”Bu laboratuvarın açılması için Koordinatör Başkanımız Ahmet Fikret Kileci ve diğer başkanlarımızla birlikte çok büyük çalışmalar yaptık. Sadece bizim sektörü değil Gaziantep’teki tüm ihracatçıları ilgilendiren bir konu. Gümrük Laboratuvarımız bölge ihracatının artışında önemli bir lokomotif olacak. Şimdi bir ürün ihracatı yapacaksak önce numunesini Mersin’deki laboratuvara gönderiyoruz. Oradaki sonucun alınması ortalama 3 gün sürüyor. Böylece ihracat 3 gün bekliyor. Bu çok uzun bir süre. Gaziantep’teki laboratuvar açılınca aynı gün içinde sonuçlar alınacak ve ihracat beklemeyecek. Bu laboratuvar ihracatımızı minimum yüzde 10 oranında artıracak” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ SÜRECİ MÜKEMMEL ŞEKİLDE YÖNETTİ”

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetle Körfez ülkelerindeki programa katılan Kadooğlu, izlenimlerini şöyle anlattı:

“Önce Suudi Arabistan’a gittik. Şu anda Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz son derece iyi durumda. Hiçbir olumsuz pürüz yok. Suudi Arabistan şu anda bir çok sektörde yatırımcı arayışı içinde. Çünkü sadece petrol gelirlerine bağlı kalmak istemiyorlar. Bizim onlara ihtiyacımızdan çok onların bize ihtiyacı var. Daha sonra Katar’a gittik. Katar’a gitmek, Gaziantep’ten sanki Ankara’ya gitmek gibi oldu. Karşılama, ağırlama, ikili görüşmeler ve ciddiyet son derece mükemmeldi. Cumhurbaşkanımızın temaslarından dolayı ülkemize ve Türk iş dünyasına büyük saygı, sempati ve ilgi var. Abu Dabi’ye de gittik. Geçmişte Abu Dabi ile de bazı sıkıntılarımız vardı. Ancak Cumhurbaşkanımızın temasları sonucu bu ülke ile ilişkilerde hiçbir pürüz kalmadığını görmek mutluluk vericiydi. Çok kıymetli görüşmelerdi. Körfez ülkeleriyle ilişkilerdeki güzel hava ihracatımızın artışına büyük katkı sağlayacak.”

Toplantıda, gazeteciler Kadooğlu’na Tahıl Koridoru ve tarımın geleceği konusunda da sorular yöneltti. Başkan Kadooğlu, Tahıl koridoru konusunda, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız bu süreci çok mükemmel yönetti. Hem Rusya hem de Ukrayna+ ile ilişkilerimiz çok iyi. Tahıl koridorunun kapanması bizim açımızdan çok büyük sorun değil. Ancak başta Afrika olmak üzere dünya için kötü olur. Koridor kapansa da küçük gemilerle bize yük geldiği için sorun yaşamayız. 3 bin ya da 6 bin tonluk gemilerle ticaretimiz devam edecektir” diye yanıt verirken, gerek dünyanın gerekse de Türkiye’nin tarımla ilgili ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu savundu. Kadooğlu, şunları söyledi:

“KÖYLERİ CAZİP YAŞAM ALANLARI HALİNE GETİRMELİYİZ”

Ben sektörüm olduğu için Ayçiçek yağından örnek vereyim. Tükettiğimiz ay çiçek yağının yüzde 55’ini yurt dışından getiriyoruz. Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz kötüleşirse bu kez Arjantin’e yönelmekten başka şansımız yok. Tarımı yeniden canlandırmamız gerekiyor. Bunun için de köylerde yaşamayı cazip hale getirmeliyiz. İnsanların köyden kente göçünün önüne geçmeliyiz. Köylerde gençler yaşamak istemiyor. Bu ülkemiz için tehlikeli bir durum. Diğer taraftan biz çiftçimizi tüccar yapmışız. Çiftçi bir yıl ektiği üründen para kazanıyor, ertesi yıl daha çok ekiyor. Bu kez köklü zarar ediyor. Böyle olunca da üretimden uzaklaşıyor. Üretim planlamasının yapılması, çiftçinin hangi ürünü ektiği zaman o ürünü kaça satacağının belli olması, tarım arazilerinin korunması çok önemli. Kısacası tarım sektörüne yönelik büyük tehditlerle karşı karşıyayız. Bu tehditlerin gelecekte gıda sorunu yaşamaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.”

0

0

HEMŞERİ DERNEKLERİ VE OĞUZ BOYLARINDAN ÇETİN’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Gaziantep Hemşeri Dernekleri ve Gaziantep Oğuzboyları’na bağlı dernekler Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

İl Başkanı Çetin ile beraber 25 dernek Başkanı Gaziantep’te faaliyet gösteren derneklerin sorunları ve gelecekte beraber yapacakları etkinlikler üzerinde görüş alışverişi yaptılar.

Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin hemşeri ve aşiret derneklerinin önemine vurgu yaparak Hemşeri Derneklerinin Gaziantep’te çok farklı kültürlerin bir arada birlik ve beraberlik içinde yaşamalarının öncüsü oldukları dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Oğuz Boyları Federasyonu Ve Musabeyliler Dernek Başkanı Huzeyfe Durmaz ise Hemşeri Dernekleri Festivalinde birlik ve beraberliğimizi tüm alem gördü. Bununla da mutluyuz dedi.

0

0

GİBTÜ EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTELER ARASINDA

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ),  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre programları yüzde 98,39 doluluk oranına ulaşarak en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldı. 2023 YKS yerleştirme sonuçlarına göre lisans doluluk oranı yüzde 97,50 ön lisans doluluk oranı ise yüzde 100 doluluğa ulaştı.

GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ni tercih eden öğrenci sayısındaki yüksekliğin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Akademik ve fiziki gelişimi ile birlikte öğrenci sayısını da her geçen yıl artmaya devam eden GİBTÜ, 2023 YKS sonuçlarına göre bu yıl yaklaşık yüzde yüzlük kontenjan doluluk oranına ulaştı ve doluluk oranında en önde gelen üniversiteler arasında yer aldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, “2023 Yükseköğretim yerleştirme sonuçlarının tüm öğrencilerimize, ailelerine ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. GİBTÜ Ailesine yeni katılan öğrencilerimize Gaziantep’e hoş geldiniz diyor, eğitim-öğretim hayatlarının başarılar getirmesini diliyorum” dedi.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesini her yıl daha ileriye taşıma hedeflerinin ve buna yönelik çalışmaların altını çizen Rektör Demir,  “GİBTÜ, standardı her geçen gün yükselen akademik programları, alanında en iyi olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren araştırma merkezleri, uzman akademik kadrosuyla Ülkemizde en çok tercih edilen üniversitelerimizden biri oldu. Geçmiş yıllara göre her yıl yükselen tercih oranları, yeni açılan programlarımız ve bölümlerimize olan yoğun ilgi görüldüğü üzere bu yılda devam etmektedir. Üniversite yönetimi olarak bizler de öğrencilerimizin bilimsel, kültürel ve sportif gelişimini her alanda desteklemeye devam edeceğiz. GİBTÜ yaşayan kampüsüyle öğrencilere en son teknolojik imkânları, çok çeşitli bölüm olanaklarını ve uzman akademik kadrosunu bir arada sunuyor.”

2023 YKS sonucuna göre Üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleştirilen adaylar için e-kayıtlar 28-30 Ağustos, şahsen kayıtlar ise 28 Ağustos- 1 Eylül arasında yapılacak.

0

0

GSO’DA, KOSGEB YALIN DÖNÜŞÜM DESTEĞİ VE MODEL FABRİKA UYGULAMALARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

-GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

-“DÖNÜŞÜMÜN TEMELİNDE YALIN ÜRETİM VAR”

-“VERİLEN DESTEKLER FİRMALARIMIZIN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

-SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR VE VERİMLİLİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HÜLYA ÖZTOPRAK YILMAZ:

-“BAKANLIK OLARAK MODEL FABRİKALARDA ÜRETİMDE VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINI VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Gaziantep Sanayi Odası’nda (GSO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş birliğinde ‘’KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği ve Model Fabrika Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’’ gerçekleştirildi.

GSO Meclis Toplantı Salonunda, Türkiye’nin imalat sanayinin yalın dönüşüm yoluyla verimlilik artışına katkı sağlamak ve Model Fabrikalar’da gerçekleştirilen yalın dönüşüm uygulamalarını tanıtmak amacıyla düzenlenen toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Can Koçak, GSO Meclis Üyesi Hakan Çakıcı, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü/Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez, Gaziantep Serbest Muhasebeci ve  Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen, Gaziantep Model Fabrika Direktörü Begüm Erden, Zimed Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Paçal ile firma temsilcileri katıldı.

ADNAN ÜNVERDİ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, üreten bir şehir olan Gaziantep’in potansiyelini daha da geliştirmek ve günün koşullarına uygun olarak geleceğe hazırlamak zorunda olduklarını söyledi.

Ünverdi, “Gaziantep Sanayi Odası olarak 2019 yılında sanayinin yeniliklere adaptasyonu için sanayide dönüşüm hamlesini başlattıklarını, o günden bu yana da pandemi, deprem felaketi, küresel krizlere rağmen çalışmalarını her koşulda sürdürmeye devam ettiklerini belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile GSO iş birliğinde kurduğumuz, Türkiye’nin en büyük Model Fabrikası olan Gaziantep Model Fabrikamız bu sürecin en önemli sayaçlarından birisini oluşturuyor. Model Fabrikamızda dijital dönüşüm, verimlilik, endüstri 4.0, yalın dönüşüm, tasarım, öğren-dönüş gibi sanayide dönüşüm sürecine öncülük ediyoruz. Burada, gerçek bir ürünün, üretim süreçlerini teorik ve uygulamalı eğitimlerle 22 farklı modülde gerçekleştiriyoruz. Yalın dönüşüm ise aslında bu sürecin temelini oluşturuyor’’ dedi.

2026 yılında AB Yeşil Mutabakat kriterleri çerçevesinde sınırda karbon düzenlemesinin hayata geçeceğine dikkati çeken Ünverdi şöyle konuştu:

“Gaziantep Model Fabrika’ da bugüne kadar, 30 firmamızın karbon ayak izini ölçtük ve 140 kişiye bu alana yönelik eğitim imkanı sağladık. Yalın üretim konusu ihracatımızın sürdürülebilirliği için de kritik önem taşıyor. Yalın dönüşüm aslında bu sürecin temelini oluşturuyor. Yalın dönüşümü sağladığınız zaman, verimliliği artırıyorsunuz, israfın önüne geçiyorsunuz, maliyetleriniz azalıyor ve bu da kar marjlarının çok düştüğü böylesi bir dönemde karlılığınızı artıyor. Bugüne kadar da 54 firmamız, öğren-dönüş programına katıldı. Firmalarımız yüzde 60 ile yüzde 80 arasında verimliliklerini artırdılar. Bunlar içerisinde 30 firmamıza, yalın üretim proje uygulaması gerçekleştirdik. KOSGEB tarafından verilecek desteklerle bu süreci daha da hızlandıracağımıza inanıyorum. Üst limiti 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılan desteklerden tüm firmalarımızı faydalanmaya davet ediyorum. Program kapsamında firmalarımız yüzde 80’e kadar desteklerden faydalanabilecekler.”

HÜLYA ÖZTOPRAK YILMAZ

Verimlilik konusunun ekonomik kalkınma noktasında en çok önem taşıyan faktörlerden bir tanesi olduğuna dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, “Verimliliği artırdığımız takdirde bu durum, bizlere daha rekabetçi olma avantajı sunmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Model Fabrikalarda üretimde verimliliğin artırılmasını ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılmasını hedefliyoruz. Merkezlerimizde sadece üretimdeki maliyeti düşürmeyi değil, aynı zamanda memnuniyet noktasında kaliteyi de ön planda tutuyoruz. Model Fabrikalarımızın sayılarını daha da artırmayı ve sanayimizde yalın üretimi çok daha yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Model Fabrikalarımızda aynı zamanda tam ve yarı zamanlı eğitmen sayılarımızı da artırarak daha fazla firmaya ulaşmayı amaçlıyoruz. Bizleri çok iyi ağırlayan Gaziantep Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum” dedi.

çılış konuşmalarının ardından, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Model Fabrika Direktörü Begüm Erden Gaziantep Model Fabrika Yalın Dönüşüm Uygulamaları, Model Fabrika Nedir?, İmalatçı KOBİ’lerde Verimlilik Artışı, Yalın Üretim Teknikleri, Dijital Dönüşüm ve Model Fabrika’nın vermiş olduğu hizmetleri anlattı.

Zimed Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Paçal da firmalarının Gaziantep Model Fabrika ile tanışmadan önceki üretim süreci ve Model Fabrikadan aldıkları eğitimler sonrasındaki süreç hakkında görüşlerini paylaştı.

 Panelin ardından KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği ve KOBİ Bilgi Sistemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

0

0

0

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YKS BAŞARISI

SANKO Okulları 2023 Mezunları, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla başarılarını taçlandırdı.

Öğrencilerden 23’ü mühendislik, 10’u tıp, 15’i iktisadi ve idari bilimler, 3’ü güzel sanatlar ve mimarlık, 3’ü insani bilim fen–edebiyat, 2’si eczacılık, 1’i diş hekimliği, 1’i hukuk, 1’i yönetim bilimleri programları, 1’i eğitim, 1’i sağlık bilimleri, 1’i sanat ve spor bilimleri fakültelerini kazanarak büyük başarıya imza attı.

Öğrencilerden 2’si Boğaziçi Üniversitesine, 5’i İstanbul Teknik Üniversitesine, 2’si İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine, 2’si Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine, 1’i Yıldız Teknik Üniversitesine, 2’si Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine, 10’u Koç Üniversitesine, 2’si Sabancı Üniversitesine, 4’ü de Bilkent Üniversitesine yerleşme başarısı gösterdi. Koç Üniversitesine yerleşen 10 öğrenciden 3’ü yüzde 100 burslu kazandı.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, “Okulumuzda uyguladığımız güçlü akademik çalışmalar sonucunda 2023 mezunlarımızın Türkiye’nin prestijli üniversitelerine yerleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Öğrencilerinin başarıları ile gurur duyduklarını vurgulayan Asyalı, “Bu büyük başarı için özveriyle çalışan yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve bize güvenen velilerimize teşekkür ediyor, 2023 mezunlarımıza yeni yaşamlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

0

0

0

AYINTABA DAİR

GAZİANTEP’TE YETİŞEN 42 ÇEŞİT ÜZÜM varmış.

Şimdi ne bağ kaldı ne bağbancı, ne üzüm kaldı ne tiyek.

1-Ak Besni: Beyaz, kalın ve çok uzun tanelidir.

2-Ak Hönüsü:

3-Ariş Üzümü: Beyaz, asma üzümüdür.

4-Bap Hönüsüsü:

5-Bertiz Kabarcık: En son olgunlaşan ve hava koşullarına en dayanıklı üzümdür.

6-Besni Ağ Üzümü

7-Devegözü: Maya, dişi deve gözü de denir.

8-Dımışkı: Şam üzümü, Şam’ın arapcada adı dımeşktir.

9-Dökülgen: Helvacı Üzümü de denir. Ufak, beyzi tanelidir. Pekmez ve şire bundan yapılır.

10-Ekşi Kara: Yuvarlak taneleri vardır.

11-Hatun Parmağı: Beyzi, sivri ve iridir.

12-Havama: Öküzgözü de denir.

13-Hıyami Kabarcık: Taneleri çok iri olup sofralıktır.

14-Horoz Yüreği: Makbul değildir

15-Hönüsü: Kara ile mor renk arasında, iri, beyzi tanelidir.

16-İhtiyar Çökerten:

17-Kabarcık: Yuvarlak taneli beyaz üzümdür.

18-Kara Azez: Taneleri çok sıktır. Pekmezi iyi olur.

19-Kara Üzüm: Sergi Karası da denir.

20-Keçi Memesi: Sivri tanelidir.

21-Kızlar Tahtası: Muhammediyeye benzer.

22-Kilis Karası: Horoz karası da denir. Kırmızı üzümlerin en makbul olanıdır.

23-Kökükara:

24-Kuş Üzümü: Beyaz, ufak taneli, çekirdeksizdir.

25-Künefi: Yuvarlak taneli pembe renklidir. Uzun yolculuğa dayanır.

26-Mahra Başı: Beyaz renktedir. Hönüsüye benzer.

27-Muhammediye: İnce kabukludur, Besni Ağ Üzümüne benzer.

28-Nebidede: Peygamber Üzümü veya

29-Dımışkı (ŞamDamascus) da denir. kurutulur.

30-Övezi: Beyaz üzümdür, beyzi-yuvarlak tanelidir.

31-Saçak Azezi: Taneleri daha seyrektir.

32-Sarı Besni: Sarı, kalın ve çok uzun tanelidir.

33-Serpene Kıran: Beyazdır, şeklen Dökülgen ile Muhammediye arasındadır.

34-Şam Kabarcığı: Dımışkıya benzer

35-Tahannebi: Tilhani de denir. Mevsimin ilk kemale eren beyaz üzümüdür.

36-Tilki Üzümü: Çok çabuk olgunlaşır.

37-Tosbağa Kabarcığı: Kilis kabarcığı da denir. Kabuğu çok serttir, önemsenmez.

38-Tosbağa Karası: Kötü Kara da denir, makbul değildir.

39-Tümtümü:

40-Urumu: Rumi

41-Yediveren: Kırmızı ariş (asma) üzümüdür.

42-Yörük Karası: Yivrik Kara veya Terazi Üzümü de denir. Kekre lezzettedir, uçları sivridir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı