Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 15.08.2023 e gazete

admin | 15 Ağustos 2023 | e gazete Gaziantep haber ajansı Bülteni, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 15.08.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Salı 15.08.2023 e gazete

HABER METNİ:

Cengiz Halil Çiçek

Yazısı

BİR YEREL BASININ SONU

Basın camiası, 31 Temmuz 2023’te önemli bir değerini kaybetti; 105 yıldan beri yayında olan Yeni Adana Gazetesi’nin yayınına ekonomik nedenlerle maalesef son verildi. Acı ve düşündürücü. 25 Aralık 1918’de Öğretmen Ahmet Remzi Yüreğir ve Boğazlıyan Kaymakamı Avni Doğan’ın çıkardığı gazete, İstiklal Savaşı’na ve ardından Cumhuriyet’in 100 yılına tanıklık etti. Gazetenin tarihini anlatmak için benden çok daha derin bilgiye sahip dostlarımız var.

İki noktaya dikkat çekmek istiyorum; yayın hayatına son verilen gazetede bu bilginin yanı sıra, kent ile ilgili haberler de aynı heyecanla yer alıyor, köşe yazarları görüşlerini aktarıyor. İşte gazetecilik, Anadolu basını budur.

Bir asrı aşan yayın hayatı boyunca kentin, Milli Mücadelenin yoğun yaşandığı bölgenin ve ülkenin tarihine tanıklık eden gazete K A P A N M A M A L I Y D I. Bunu yapmaya sahiplerinin gücü kalmayabilir. Sanayi ve Ticaret Odaları, borsa ve yerel yönetimler da konuyu sahiplenmeliydi demiyorum. Ülkemizdin yakın tarihine Yeni Adana gibi tanıklık eden az sayıdaki nitelikli yayın organına devletin ilgili birimlerinin gücünü burada da göstermesi güzel olmaz mıydı? Kapanan Yüreğir ailesinin bir şirketi olmaktan çok daha büyük anlam taşıyor. Kurumların ve kentlerin, dolayısıyla Türkiye’nin hafıza kaybına tahammülü yoktur.

0

0

0

0

0

RANT EKONOMİSİ ÇALIŞMA

DÜZENİNİ KALBİNDEN VURUYOR

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

RANT EKONOMİSİNDE EMEK YOKTUR. ÜRETİM EKONOMİSİNDE EMEK ESASTIR.

Son yıllarda rant ekonomisi üretim ekonomisini kalbinden vuruyor.

Rant ekonomisi giderek ihracatını son hızla arttıran Gaziantep sanayisinde çalışma düzenini bozarak etkinliğini gösterdi.

 Son günlerde İşveren ile işçiler arasında ücret gerginliğinin nedenini ekonomistlerce enflasyonun artmasının en önemli etkeni üretimden rant ekonomisine hızlı geçiş olarak gösterildi.

Enflasyona göre ücret anlaşması yapılırken anlaşmadan hemen sonra bir enflasyonist baskı anlaşılmış olan ücreti helak etmeye yetiyor.

Rant ekonomisi üretim ekonomisinin en büyük düşmanıdır. Milli ekonomiye de zarar veren bir ortamdır. Rant ekonomisinde vergi yoktur, üretim ekonomisinde vergi vardır. Rant ekonomisinde maliyet artışı yoktur , üretim ekonomisinde maliyet artışı enflasyonun körükleyici ana unsurudur.

Rant ekonomisinde emek yoktur. Üretim ekonomisinde emek esastır. Bir gerçek değerdir.

Aslında Şireci grevi işçi ile patronun çatışması değil; rant ekonomisiyle üretim ekonomisinin çatıştığı ve kimsenin de  görmekte imtina ettiği bir olaydır.

Ranttaki artış kar olarak görülür, işçideki ücret artışı  bir maliyet olarak görülür.

Meselenin özü budur. Başta  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmak üzere CHP Milletvekili Melih Meriç, YSP Milletvekili Sevda Karaca bu grevde olumlu bir emek sarf ettikleri bizi gururlandırdı.

Ama bu yeterli mi değil.

Sorun rant ekonomisinin üretim ekonomisini alt etmesi. Ekonomik politikalar bu konuda elbette çaresiz kalıyor. Nasıl düzelir bunun detaylarını ekonomi verileriyle elbette açıklayacağız.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in emeklerine sağlık .Yaptığı açıklamada da şu mutlu cümlelere yer verdi;

“Gaziantep OSB’deki fabrikalardan birinde bir süredir yaşanan iş bırakma eylemi ile ilgili olarak bugün, hem işçilerimiz hem de fabrika nezdinde uzlaşma sağlayabilmek için Gaziantep milletvekillerimiz Melih Meriç ve Sevda Karaca ile arabuluculuk yaptık.

İşletme sahibine işçilerimizin taleplerini, işçilerimize fabrika yönetiminin fikirlerini ileterek uzlaşmada büyük mesafe kat ettik. İşçilerimizin büyük bölümü işlerinin başına dönüp çalışmaya başladılar.

Gaziantep sanayisi ve işçileri hem Türkiye hem Gaziantep için çok önemli. Burada yaşanacak bir sorunun daha da büyümemesi için parti farkı dinlemeksizin üzerimize düşeni yaptık.

Emeği geçen herkese, tüm taraflara teşekkür ederim”

0

0

0

0

0

EPİLEPSİ TANISINA YENİLİKÇİ YAKLAŞIM: VİDEO EEG MONİTORİZASYON

Medical Point Gaziantep Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Hakan Bozkurt bölgede öncü olan Video EEG Monitorizasyon Laboratuvarı ve Epilepsi ve hakkında bilgiler verdi.

Uzm. Dr. Hakan Bozkurt Epilepsi hastalığının halk arasında Sara Hastalığı olarak da bilindiğini ve kronik (uzun süreli) bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz elektriksel boşalmalar (deşarjlar) olduğunu, bunun sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, bilinç değişiklikleri meydana geldiğini belirterek hemen her yaşta ortaya çıkabildiğinin altını çizdi.

Epilepsi tanısı nasıl konur?

Hekimin ayrıntılı anamnez alabilmesi için nöbet sırasında kişinin yanında bulunan yakınının da eşlik etmesi gerektiğini belirten Nöroloji Uzm. Dr. Hakan Bozkurt, ’’Anlatılan hikaye teşhis ve tedavi için en önemli anahtardır. Epilepsi teşhisinin netleştirilmesi için MR, BT, PET gibi radyolojik görüntüleme tetkikleri yapılabilir. En önemli ikinci anahtar EEG’ dir. Klasik EEG çekimleri 20 dakika, 30 dakika veya 1 saat süren beynin elektriksel aktivitesinin izlenmesidir. Çoğu zaman tanı ve tedavi stratejisinin belirlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu durumlarda devreye Video EEG Monitorizasyon girmektedir. Dikkat çekici bir sonuç; Epileptik hastaların yaklaşık %40’ında kullanılan antiepileptik ilaçlara rağmen nöbetler devam etmektedir. Bunun yanında epilepsi hastalarının %20’si dirençli epilepsi hastalarıdır. Dirençli epilepsi hastaları epilepsi cerrahisine ortalama 15 yıl daha geç gitmektedir (Bunun nedeni de tanının gecikmiş olmasıdır).Gerçek nöbet, ya da psikolojik (yalancı) nöbet ayırımı yapmak bazen mümkün olmaz. Ne hasta ve hasta yakınının verdiği öyküden, ne klasik EEG çekimlerinden, ne de görüntüleme yöntemleri ile sonuca ulaşılamaz. Bu gibi durumlarda nöbetlerin ortaya çıkmasına yetecek kadar uzun bir süre (bazı durumlarda bir gün ya da birkaç gün boyunca) EEG ve video görüntülerinin eş zamanlı kayıtlanması gerekebilir. ‘’ diye konuştu.

Video EEG Monitorizasyon yöntemine hangi durumlarda başvurulur?

Video EEG Monitorizasyon hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Hakan Bozkurt, ’’Hasta, Nöroloji servisindeki özel bir üniteye yakını ile birlikte yatırılır. Hasta kamera karşısında günlük yaşam aktivitelerini devam ettirirken, beyin elektrik aktivitesi, kalp ritmi ve video görüntüleri kayıt altına alınır. Yüksek çözünürlüklü kameralar ile hastanın en küçük bedensel değişikliği bile görülür. Sonuçları değerlendiren Nörolog, beyin elektriksel aktivitesi, kalp ritmi ve o sırada kaydedilen hasta video görüntülerini tekrar tekrar izleyerek tanıdaki zorlukları daha kolay belirler. Epilepsi tedavisinde nöbet tipinin belirlenmesi tedavi seçiminde önemlidir. Video EEG Monitorizasyon nöbet tipini belirlemede de altın standarttır. Epileptik nöbetlerde eşlik eden özellikleri incelemek için de Video EEG Monitorizasyon kullanılır.’’dedi.

Nöbete eşlik eden özellikler neden önemlidir?

        Nöbet öncesi bazen de nöbet sırasında görülen hareketlerin, davranışların, asıl etkili odağın yerinin tespitinde önem taşıdığına vurgu yapan Uzm. Dr. Bozkurt, ‘’Video EEG Monitorizasyon’a en sık başvurulan durumlardan biri de ilaç tedavisine dirençli epilepsi hastalarında epileptik nöbet sırasında EEG ve video kaydı yapılarak sorumlu epileptojenik odağın beyindeki yerleşiminin belirlenerek cerrahiye alınmasıdır. Çekim sırasında hastalarda EKG kaydı da alındığından, epileptik nöbetlerle karışabilen kalp ritim bozuklukları tespit edilir. Böylece yanlış tanı ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilir. Uykunun belli dönemlerinde uyarılabilirlik artmaktadır. Bu durum da, nöbetlerin ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynamaktadır. Epilepsi tanısı ve tipinin belirlenmesinde uyku EEG bu nedenle önemlidir. Video EEG Monitorizasyon uzun süreli görüntüleme özelliği ile bu konudaki çözümlemeleri sağlamaktadır. ‘’ ifadesini kullandı.

0

0

CEVDET YILMAZ “ŞEHİR BULUŞMALARI” KAPSAMINDA STK VE PARTİLİLERLE BULUŞTU

AK Parti Gaziantep Teşkilatı, yeni dönemle birlikte belirlediği hedeflere ulaşmak için aktif olarak çalışmalara başladı.

AK Parti Gaziantep Teşkilatı yeni dönemle birlikte saha çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda yaz döneminde yoğun bir saha çalışması yapan il ve ilçe teşkilatları, ağustos ayı ile birlikte, gelenekselleşen “Şehir Buluşmaları” çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı Gaziantep’te ağırladı.

 Her dönem saha çalışmalarıyla vatandaşın nabzını tutarak milletin sesine kulak veren AK Parti Gaziantep Teşkilatı, bakanlarından milletvekillerine, il başkanlarından mahalle temsilcilerine kadar bütün kadrolarıyla 2023’ün yaz aylarında da sahada çalışmalarına devam ediyor. 21 yılda yapılan tüm eser ve hizmetleri vatandaşla paylaşırken; yeni dönemle birlikte ülkenin her köşesinde oluşan isteklere ve beklentilere kulak veriyor.

 Bu kapsamda AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı’nın koordine ettiği Şehir Buluşmaları Programı kapsamında AK Parti Gaziantep Teşkilatı ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ tarafından milletin derdi ile dertlenen, gündelik sorunların çözümünde güven veren, gelecek için de umut vaat eden AK Parti siyaseti anlatıldı.

‘Şehir Buluşmaları için Gaziantep’e Gelen YILMAZ’ın İlk Durağı Nurdağı Oldu.’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ ilk olarak 6 Şubat depremlerinde en fazla hasarı alan Nurdağı İlçesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Depremzedelerle bir araya gelen YILMAZ, vatandaşların talep ve önerilerini dinleyerek, herkesle kucaklaştı. Akabinde Gaziantep Valisi Kemal ÇEBER ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma ŞAHİN’i makamlarında ziyaret ederek kente dair bilgiler aldı.

‘Şehidimiz var’

AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Murat ÇETİN’e hayırlı olsun ziyaretinin akabinde Milletvekilleri, önceki dönem Milletvekilleri, önceki dönem İl Başkanları, İlçe Başkanları, önceki dönem İlçe Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, önceki dönem İlçe Belediye Başkanları, kadın ve gençlik kolları ile il-ilçe yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’ne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmalarına ‘Bugün sabahtan Antep’e geldik. Arkadaşlarımızla birlikte sahadayız. Toki’nin yaptığı çalışmaları yerinde gördük. Deprem çalışmalarıyla ilgili koordinasyon toplantısı yaptık.’ sözleriyle başlayan YILMAZ. ‘Şehidimiz var, Allah’tan rahmet diliyoruz. Taziyeye gitme imkânımız oldu. Şehidimizin ailesine bizzat hem kendi taziyelerimizi hem Cumhurbaşkanımızın taziyelerini iletme imkânımız oldu. Cenab-ı Allah’tan bu vesileyle tüm şehitlerimize de rahmet diliyorum.’ dedi.

‘Türkiye çok şükür bir istikrar adası gibi istikrarını güvenli devam ettiriyor, yoluna devam ediyor.’

‘Gaziantep bizim çok kıymetli bir ilimiz. Gerçekten girişimci bir ilimiz, cazibe merkezi olan bir ilimiz. Birliğiyle, beraberliğiyle, kardeşleriyle örnek bir ilimiz. Gerçekten birçok tarihi değerleri olan bakır sanatından, mutfağından, tarihi müzesiyle köklü geçmişiyle son derece önemli bir değerimiz. Gaziantep’te olmak Gaziantepliler ile buluşmak, hakikaten mutluluk verici.’ diyen Cumhurbaşkanı Yardımcı Cevdet YILMAZ, ‘Bir taraftan dünyanın pandemi belasından geni çıktığı toparlanmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Diğer taraftan Cumhuriyet tarihimizin en büyük felaketiyle. Kıyafetiyle karşı karşıya kaldık ve bunun yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Biz diğer yandan bölgemizde Suriye savaşı yetmezmiş gibi Ukrayna Rusya çatışması gibi farklı savaşların, jeopolitik gerilimlerin yaşandığı bir dönemdi. Bunlara rağmen Türkiye çok şükür bir istikrar adası gibi istikrarını güvenli devam ettiriyor, yoluna devam ediyor. Bunda tabii AK Parti’nin ve Kurucu Genel Başkanımız, Liderimiz Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çok büyük bir emeği var, imzası var. Son dönemlerde de elbette Cumhur İttifakıyla birlikte oluşturduğumuz siyasi iklimin, güven ikliminin istikrar ikliminin etkisi var. Bu kadar olumsuzluğun dünyada bölgemizde yaşandığı bir dönemde, bir de Türkiye’de liderlik eksikliği olsaydı, siyasi istikrar eksikliği olsaydı şu anda nasıl bir durumda olurduk, onu takdirinize bırakıyorum.’ ifadelerinde bulundu.

AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı ziyaretinin akabinde STK’lar ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat ÇETİN, Cumhuriyetin 100. yılına vurgu yaptı.

‘Hiç şüphesiz STK’larımız, demokrasinin işleyişine katkı sağlayan, sosyal değişimi teşvik eden ve toplumsal ihtiyaçlara cevap veren önemli aktörlerdir.’

Şahinbey Sanat ve Kongre Merkezi’nde sivil toplum kuruluşlarına hitap eden AK Parti Gaziantep İl Başkanı Murat ÇETİN, ‘Hepimizin bildiği üzere sivil toplum kuruluşları, toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren, belirli bir amaç doğrultusunda çalışmalar yürüten ve gönüllülük esasına dayalı çalışmalar yapan kuruluşlardır. Hiç şüphesiz demokrasinin işleyişine katkı sağlayan, sosyal değişimi teşvik eden ve toplumsal ihtiyaçlara cevap veren önemli aktörlerdir. İlk olarak, Toplumsal farkındalık yaratma, insan haklarını savunma, çevreyi koruma gibi konularda STK’larımız, demokratik bir toplumun olmazsa olmaz unsurlarından biri olup çeşitli görüşlerin harmanlandığı platformlar oldukları için toplumun sesini duyurmasında önemli bir misyon üslenmektedirler. Toplumsal değişimin itici güçleri olan sivil toplum örgütlerimiz gönüllülük esasına dayalı çalışmalarıyla toplumsal dayanışmanın ve insanların birbirine destek olmasının en güzel örnekleridir. En nihayetinde aylar önce yaşadığımız Asrın Felaketi deprem başta olmak üzere, komşu ülkemiz Suriye’de çıkan savaş sonucu ülkemize göç etmek zorunda kalan mültecilere karşı yaptıkları çalışmalara bizzat şahidiz. Gaziantep toplam 1829 derneği, 297 yabancı ve 49 kamu yararlı sivil toplum kuruluşuyla illere göre dernek sayısı bakamında Türkiye’de 8. sırada yer almaktadır. Gaziantep bünyesindeki hemşehri dernekleriyle birlik ve beraberliğin yaşandığı kültürel zenginliklerin yaşatıldığı bir merkez haline gelmiştir.’ dedi.

Gaziantep’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin en gelişmiş illerinden bir olduğuna dikkat çeken AK Parti Gaziantep İl Başkanı ÇETİN, ‘Gaziantep Türkiye’nin Ortadoğu pazarına açılan ihracat üssü olmuştur. Gaziantep dünyada 196 ülkeye ihracat yaparak ülkemizin en fazla ihracat yapan ilk 6 ili arasında yerini alan şehrimiz, hızla büyümeye Türkiye yüzyılına ise koşar adım gitmeye devam etmektedir. Gaziantep’imiz 12 milyar doları geçen ihracatı ile Türkiye’nin ihracatında yüzde 4,1 civarında bir pay elde etmiştir. Sadece Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize sığınanlar değil, Asrın felaketinden sonra depremde ağır hasar alan illerden göçle gelen kardeşlerimize de kucak açan Gaziantep, belki de dünya tarihinin en vefalı şehri olarak tarihe geçmeyi hak etmektedir.’ ifadelerinde bulundu.

‘Söz konusu şehrimiz her yönden değişmekte, gelişmekte ve büyümekte olup Cumhurbaşkanımızın da yakinen takip ettiği ve her daim desteklerini hissettirdiği kentimiz ekonomiden sanata, eğitimden sağlığa, bilimden spora birçok alanda örnek olmaya devam etmektedir.’

ÇETİN, ‘12 yıldır Suriyeli kardeşlerimizi kucaklayan, Ensar ve muhacir kenti Gaziantep Asrın felaketinde deprem yaralarının sarılmasında öncü ve örnek bir şehir olmuştur. Komşu illerin lideri konumunda bulunan Gaziantep Ankara’da Grup Başkan Vekilimiz Abdülhamit Gül ve milletvekillerimizle birlikte tüm bakanlıklara ulaşarak şehrimizin sorunlarını iletebilen ve hızla dönüşler alabilen bir kabiliyete sahibiz. Bundan dolayı da tüm milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece  ‘Birlikten güç doğar’ sözlerini ilke edinerek tüm Sivil Toplum Kruluşları, Oda ve Borsalarla birlikte hizmet ederek Türkiye Yüzyılı”na en önde adapte olan şehir konumunda olacağımıza inancım sonsuzdur.’ diyerek konuşmalarını tamamladı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı