Hoşgeldiniz  

DURMAZ: AŞURE TADINDA BİR FESTİVAL

admin | 09 Ağustos 2023 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Tüm Manşetler A- A+

DURMAZ: AŞURE TADINDA BİR FESTİVAL

FARKLILIKLARI BOY ÇADIRINDA BİR VE DİRİ KILDIK

DURMAZ: AŞURE TADINDA BİR FESTİVAL

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Hemşeri Dernekleri Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Festival Park’ta 66 hemşeri derneğinin katılımıyla başlayan, 4 gün süren festivalde çevre illerin ve ilçelerin belediyeleri ve derneklerinin de katılımlarıyla çok farklı kültürler ortak yaşam kültüründe buluştu.

Festival sonrası 24 oğuz boyunu temsil eden Gaziantep Oğuz Boyları Federasyonu Başkanı ve Musabeyliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Huzeyfe Durmaz Festival sonrası bir değerlendirme yaparak farklı illerin temsilcileri olan Hemşeri Derneklerine ve özellikle Festivalde bu imkanı veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür ederek bir plaket sundu.

Hemşeri Dernekleri tarafından  memleketlerinin  kültürünü, sanatını, yemeklerini Gazi şehirlilere sergiledikleri festivalde yöresel ezgiler, türküler de seslendirildi.

Oğuz Boyları Federasyonu Başkanı ve Musabeyliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Huzeyfe Durmaz festivalin ilk gününde, Mehteran’ın gösterisi ardından Ümitcan İlhan’ın Barak Türkmen türküleriyle alanı coşturduğunu ifade ederek, Sof-Cerit Obaları Kültür-Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği  Mustafa Akkulu, Memik Akkulu konserinin, Rişvanlar Konfederasyonun Mevlevi  Sema gösterisi ve Alevi Semahının büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Diğer yandan Durmaz başkanı olduğu  Musabeyli Derneği ve Oğuz Boyları Federasyonunda düzenlediği Özkan Yılmaz konserinde coşkulu kalabalık  ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin desteği ile sahne alan  Turgay Başyayla konserine büyük ilginin kendileri için bir iltifat haline geldiğini vurguladı.

DURMAZ: AŞURE TADINDA BİR FESTİFALDE BİR KAZANDA PİŞTİK ELHAMDÜLİLLAH 

Kültürel etkinliklerini 4 gün boyunca kıl Yörük Türkmen çadırında  düzenleyen Oğuz Boyları Federasyonu’nun  Kızıklar,Karakoyunlu,Karakeçili, Beğdili boyları ve Musabeyli yöresi Derneklerden oluştuğunu ifaden eden Durmaz Kendi Federasyonuna destek veren 15 Hemşeri,aşiret,yöre  dernekleriyle beraber ortak etkinlikler düzenlediklerini sözlerine ekledi. Durmaz hem Türkmen Barak Kültürü, hem Yörük Türkmen Kültürü hemde boy kültürlerinin şehir kültürleriyle buluşmasının bir zenginlik olduğunu , bu zenginliğin Gaziantep’te şekillenmesiyle bir kent modeli olan Gaziantep Modelinin oluştuğunu bunu da hep beraber yaşadıklarını, Hemşeri Dernekleri Festivalininde bu yönde bir sembol olduğunu ifade etti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı