Hoşgeldiniz  

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 07.08.2023 e gazete

admin | 07 Ağustos 2023 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 07.08.2023 e gazete

Gaziantep Haber Ajansı Bülteni Pazartesi 07.08.2023 e gazete

HEMŞERİ DERNEKLERİ KÜLTÜR FESTİVALİNDE

BİR OLDUK DİRİ OLDUK TÜRKİYE OLDUK

TÜRKİYE’NİN TÜM RENKLERİNİN ADI GAZİANTEP OLDU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Hemşeri Dernekleri Festivali başladı.

Festival Park’ta 66 hemşeri derneğinin katılımıyla başlayan, 4 gün sürecek festivalde çevre illerin ve ilçelerin belediyeleri ve dernekleri de katılım sağladı. Kültürünü, sanatını, yemeklerini derneklerin Gazi şehirlilere sergilendiği festivalde yöresel ezgiler de seslendirildi.

FESTİVAL KONSERLERLE DOLU DOLU GEÇİYOR

Resmi açılışı 04 Ağustos Cuma günü yapılacak festivalin ilk gününde, Mehteran Takımı sahne aldı. Mehteran’ın gösterisi ardından Ümitcan İlhan, yöresel ezgileri seslendirdi. Konserlerin devamında Sof-Cerit Obaları Kültür-Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin destekleriyle Mustafa Akkulu, Memik Akkulu ve Saz Sanatçısı Aşık Ali sahne aldı. Rişvanlar Konfederasyonun düzenlediği Sema ve Semah büyük ilgi görürken Musabeyli Derneği ve Oğuz Boyları Federasyonunda düzenlediği Özkan Yılmaz ve Turgay Başyayla konseri büyük ilgi gördü.

VATANDAŞLAR FARKLI KÜLTÜRLERİ TANIMA FIRSATINDAN MEMNUN

Futbol antrenörü olan ve takımıyla festivale katılan Furkan Şenol, keyifli zaman geçirdiğini belirterek, “Erzurumlu, Adıyamanlı güzel hemşeri dernekleri var. Yöresel ürünlerini tanıtıyorlar güzel vakit geçiriyoruz. Farklı kültürlerin, yemeklerini ayağımıza kadar getiriyorlar bizde buralarda görerek beğenerek yiyoruz içiyoruz geziyoruz hoşumuza gidiyor. Gaziantep’te var olan hemşeri derneklerinin kendini tanıtması çok güzel festivali düzenleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “EN ÇOK FARKLI KÜLTÜRLERİ TANIMA ORTAMI OLUŞMASI İLGİMİ ÇEKTİ”

Üniversite öğrencisi İbrahim Kaya ise farklı kültürleri merak ettiğini aktararak, “Gaziantepliyim festival de esnaflar olsun çok iyi yaklaşıyorlar, çok güzel. Farklı kültürleri tanıma fırsatı gördüm değerlendirmeye tanımaya çalışıyorum. Festivallerde en çok farklı kültürleri tanıma ortamı oluşması ilgimi çekti. Bu şekilde etkinliklere devam edilmeli, teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in yerlisi olduğunu ifade eden ve geçmiş yıllarda da festivale katıldığını söyleyen Pınar Mercan ise, “Farklı kültürlerin buraya gelip hem kendi kültürlerini tanıtması hem de Gaziantep’in kültürünü tatlarını tatmış oluyor olmaları kapsamında güzel bir organizasyon. Gaziantep için çok güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Eskilere değer vererek yüz tutmuş değerleri gerek gastronomi anlamında gerek Hemşeri Dernekleri Festivali olsun bu etkinliklerin halka değer vererek sunması hizmet anlamında büyük işler yapmasından dolayı festivali düzenleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e kendi adıma ve Gaziantep adına teşekkür ediyorum” dedi.

Karadeniz kültürünü tanıtmak ve Karadenizliler Derneğini temsil etmek için Trabzon Beşikdüzü’nden gelen Ahmet Güloğlu, halkın katılımını beklediğini aktararak şu sözleri söyledi:

 “Karadeniz’i yöresel ve kültürel olarak tanıtmak için geldim. Yarın daha da aktif şekilde arkadaşlarımız da gelecek ve daha eğlenceli yoğun olacağız. En çok mıhlamamızı kuymak peynirimizi soruyorlar. Gaziantepliler de yemeyi içmeyi seviyor bizlerde öyle damak tatlarımız farklı olabilir ama ortak yanımız var.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye (GBB) Başkanı Fatma Şahin bu yıl 7’ncisi düzenlenen, yöresel kültürlerin bir araya geldiği Hemşeri Dernekleri Festivali’nin açılışını yaptı.

Başkan Fatma Şahin, şehirlerin kültürel, geleneksel ve yöresel güzelliklerinin tanıtıldığı festivalde stantları ziyaret ederek yöresel ürünleri tattı. Katılımcılara ve hemşeri misafirlere aşure dağıttı.

Festivalin açılışına özel GBB Şehir Tiyatrosu Topluluğu tarafından şiirler ve türkülerin yer aldığı “Hasat Zamanı” gösterimi sahne aldı.

ŞAHİN: GAZİANTEP’İN KÜLTÜR ŞEHRİ OLMASINDA BİZİM EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ HEMŞEHRİLERİMİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, festivalde yaptığı açılış konuşmasında Gaziantep’in büyümesinin ve sanayileşmesinin en büyük gücünü hemşehrilerinden aldığını belirtti.

Sınırlar güçlü olursa ülkenin aynı huzurla yaşayacağını belirten Başkan Şahin konuşmasında şunları söyledi:

 “Hemşehi demek, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta bir ve beraber olmak demek. Kardeş olmak demek. Derdiyle dertlenmek, neşesiyle neşelenmek demek. Gaziantep’in kültür şehri olmasında bizim en büyük gücümüz hemşehrilerimiz. İyi insan; faydalı insan, hemşehri olmak, kardeş olmak Gaziantep modeli olmak demek anlamına geldiğini hep birlikte görüyoruz. Biz ülkenin modeliyiz. Gaziantep modeliyiz. Kardeşlik modeliyiz. Sınır güçlü olursa, sınır kardeş olursa, sınırda huzur olursa, sınırda sağlık olursa bütün ülke bütün anadolu aynı sağlıktan aynı huzurdan istifade edecek dedik.”

TÜRKİYE YÜZYILINI HEMŞEHRİLERİN YÜZYILI, İNSANLIĞIN YÜZYILI YAPACAĞIZ.

Birlik beraberlik temasıyla konuşmasına devam eden Şahin, “Biz bir kilimin deseniyiz. Kilimde atkı var çözgü var. Atkı olmasa çözgü olmaz. Çözgü olmazsa atkı olmaz. Biz kilimin bütün renkleriyiz. Bir renk olmazsa o kilimin istediği desen olmaz. Bizim yöremize göre kilim ilimdir. İlim, kendini bilmektir. Kardeşliğimizi paylaşmak için buradasınız. Hep birlikte Türkiye yüzyılını istihdamın, ihracatın, yatırımın yüzyılı yapacağız. Türkiye yüzyılını gençlerin, ailelerin, insanlığın yüzyılı yapacağız.  Türkiye yüzyılını hemşehrilerin yüzyılı, insanlığın yüzyılı yapacağız.” diye konuştu.

ÇEBER: ÜLKEDE HER BİR YERE BAKTIĞINIZDA BİR RENK GÖRÜRSÜNÜZ

Gaziantep Valisi Kemal Çeber çok özel topraklarda yaşanıldığını belirterek, “Çok güzel bir ülkemiz var. Kendine has özellikleri var. Ülkede her bir yere baktığınızda bir renk görürsünüz. Böyle zengin bir kültürümüz var. Böyle ufak tefek farklılıklarımız var. Yemeğimizle, kıyafetimizle, etnografyamızla ama ortak çok şeyimiz var. Bu toprakların bir mayası var. Bizi bir araya bu maya getirdi. Çok güzel bir proje. Bugün bana ifade edilen 62 ilimizin temsilcileri var. Tüm bölgeyi kapsayan merkez il olma özelliğini de Antep başarmış. Burada bu özelliklerimizin görünüyor olması beni çok mutlu etti.” dedi.

Eski Dönem Milletvekili Nejat Koçer, birlik ve beraberliğin Türkiye’ye model olduğunu vurgulayarak Gaziantep’in ekonomisiyle, ihracatıyla, altyapısıyla, girişimcisiyle, karakteristik rol modelliğiyle Türkiye’ye öncü ve örnek olan bir şehir olduğunu söyledi.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ise Gaziantep’te kendi evinde gibi hissettiğini ifade ederek, “Bu şehir, kardeşliğin barışı, sanayinin ve birlikte yaşamanın şehridir. Biz her hemşehrilerimizle buluştuğumuzda kendi şehrimizdeyiz gibi, kendi evimizdeyiz gibi, kendi kardeşlerimizle birlikte yaşıyoruz. Kardeşlik şehrimizin Muş’tan, kardeşliğin sembolü olmuş Gaziantep’ten kucak dolusu selamlar getirdim” diye konuştu.

Kilis belediye başkanı Servet Ramazan ise her bir ayrı ayrı tarihe ve gastronomiye sahip şehrimizde tanıtım için yapılan organizasyona katılmaktan mutlu olduğunu belirtti.

YÖRESEL SANATÇILARIN KONSERLERİ VE GÖSTERİLERİ FESTİVALE RENK KATTTI

Konserin ardından Rışvanlar Kültür Eğitim ve Dayanışma Dernekleri ve Federasyonu’nun semazen gösterisiyle program sonlandı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı