Hoşgeldiniz  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAE’DE KONUŞTU: İSTANBUL’DA TİCARET VE YATIRIM FORUMU DÜZENLENMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUZ

admin | 22 Temmuz 2023 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAE’DE KONUŞTU: İSTANBUL’DA TİCARET VE YATIRIM FORUMU DÜZENLENMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUZ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAE’DE KONUŞTU: İSTANBUL’DA TİCARET VE YATIRIM FORUMU DÜZENLENMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile ikili görüşmesinde “iş dünyamıza tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde fayda görüyoruz” dedi.

15 Temmuz
10 Soruda FETÖ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmî törenle karşılandı

19.07.2023
Yazdır
Yazıları Büyült
Yazıları Küçült

  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmî törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ın, El Vatan Sarayı’ndaki tören alanında yerlerini almalarının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Heyetlerini birbirine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, daha sonra heyetler arası görüşmeye geçti.

Heyetler arası görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi’yi yeniden ziyaret etmekten bahtiyar olduğunu dile getirerek, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik için BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’a teşekkür etti.

“İMZALANACAK YENİ METİNLERLE İŞ BİRLİĞİMİZİN AHDÎ ZEMİNİ GÜÇLENECEK”

BAE ile diplomatik ilişkilerin 50’nci yıl dönümünde, yakın diyalog ve iş birliğinin gelişiminden memnuniyet duyduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanacak ortak mutabakat metni ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkmış olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıyla ilişkilerimizin en üst düzeyde düzenli şekilde ele alınmasını sağlayacağız. Anlaşmanın, iş dünyamıza tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde fayda görüyoruz. İmzalanacak yeni metinlerle iş birliğimizin ahdî zemini güçlenecek. Yatırımların teşviki, güvenlik, yenilenebilir enerji ve taşımacılık gibi alanlarda hukuki altyapıyı sağlamlaştıralım istiyoruz.”

BAE’nin Uluslararası Anadolu Kartalı 2023 Tatbikatı’na 4 adet F16 ve 80 kişilik personelle katılmasının savunma alanındaki ilişkilerin somut örneği olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi’de düzenlenen IDEX ve NAVDEX Savunma Sanayii Fuarlarına Türkiye’den sağlanan yoğun katılım ve Türk firmalarına gösterilen ilginin de memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF ile bu işbirliğinin ileri gideceğinin altını çizerek, Abu Dabi Uluslararası Kitap Fuarı’na “onur konuğu” olarak davet edilmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Abu Dabi’de Türk Kültür Merkezinin açılışını bu sene içinde yaparak, bu iş birliğini taçlandırmak istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınacak kararların ve muhtelif alanlarda imzalanacak anlaşmaların hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Türkiye ile BAE arasında yatırım, ekonomi, sanayi, savunma, hukuk, yargı, yenilenebilir enerji ve uzay endüstrisi alanlarında 13 anlaşma imzalandı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı