Hoşgeldiniz  

EVİNİ KENDİSİ YAPMAK İSTEYENE; 500 BİN HİBE,  500 BİN KREDİ

admin | 08 Temmuz 2023 | Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

EVİNİ KENDİSİ YAPMAK İSTEYENE; 500 BİN HİBE,  500 BİN KREDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremzedelere destek için hazırlanan ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’nin detaylarını açıkladı:

EVİNİ KENDİSİ YAPMAK İSTEYENE; 500 BİN HİBE,  500 BİN KREDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde kendi evini ve işyerini yapmak isteyenlere 500 bin lirası hibe olmak üzere 1 milyon lira destek verileceğini açıkladı. Bakan Özhaseki, verilecek kredilerin ise 2 yılı ödemesiz olmak üzere 10 yıl vadeli ve faizsiz olacağını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinin açtığı yaraların hızlı bir şekilde sarılması ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için hayata geçirecekleri ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’nin detaylarını açıkladı. Bakan Özhaseki, bin yılın felaketinin etkilediği deprem bölgesinde başlatılacak proje doğrultusunda ev ve iş yerlerini kendileri yapacak olan depremzedelere, konutlar için 500 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi, işyerleri için ise 250 bin lira hibe ve 500 bin lira da kredi desteği verileceğini belirtti.

Bakan Mehmet Özhaseki, depremin büyük yıkıma uğrattığı 11 ili hızla ayağa kaldırmak için yürütülen çalışmalar doğrultusunda 15 Temmuz’da hayata geçirilecek ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’nin detaylarını düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, depremzedelerin yaralarının sarılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini anlattı. Bin yılın felaketinde 14 milyon vatandaşın etkilendiğini ifade eden Özhaseki, depremde 680 bin konut ve köy evi, 114 bin 320 dükkân ile 55 bin 680 depo ve ahır gibi yapılar olmak üzere 850 bin bağımsız bölümün hasar gördüğünü söyledi.

“680 BİN KONUT VE KÖY EVİ YAPACAĞIZ”

“Afetten zarar gören şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için tüm mesai arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz” diyen Bakan Özhaseki, “Bu kapsamda afetten zarar gören 11 ilimizdeki şehir merkezlerinde 518 bin 192 ve kırsalda 161 bin 808 olmak üzere toplam 680 bin konut ve köy evi yapacağız. Ayrıca 114 bin 320 dükkân, 23 bin 511 ahır, bin 736 samanlık ve 30 bin 433 diğer olmak üzere toplamda 850 bin bağımsız bölüm inşa edeceğiz. Milletin adamı Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdikleri üzere inşallah 319 bin konutumuzu da bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Şu anda 180 bin civarında konutumuzun ihalelerini tamamlandık ve yapımına başladık. Yüzde 90’ında inşaatlar yükselmeye başladı. Ayrıca deprem bölgesinde 100 köy evimiz de teslim edilmeye hazır durumda. Yatay mimariye uygun, yöresel mimari tasarıma sahip, mahalle kültürünü muhafaza eden yapılarımız zemin artı 4 katı geçmeyecek. İnşallah Eylül-Ekim ayı gibi etap etap sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında afetzede kardeşlerimize yeni konutlarını teslim edeceğiz. Bu milletin adamının sözüdür. Yuva kuran liderimizin sözüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüdür. Devletimizin sözüdür” şeklinde konuştu.

YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Bakan Özhaseki, deprem bölgesine gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, il ve ilçelerin yöneticileri başta olmak üzere vatandaşlar ve sahada çalışmalar yürüten bilim insanları ile yaptıkları istişare ve değerlendirmelerde ‘afet dönüşümünü şehir merkezlerinde sürdürmek’ yönünde ortak fikrin ortaya çıktığını söyledi. Özhaseki, “Bu kapsamda sağlam, güvenli ve yerinde dönüşüm üzerine bir çalışma yürütme fikrinde mutabakat sağladık. Tarihi birikimlerinin yanı sıra tarımsal faaliyetleri, sanayi üretimleri, enerji arzları, bölgesel ticarete katkıları, sanat ve kültür dünyasına sağladıklarıyla bu şehirlerin derin bir birikimi, güçlü bir hafızası, kadim bir kültürü var. Ve bu şehrin sakinleri olan vatandaşlarımızın yaşanmışlıkları, hatıraları var. Yıllardır bu bölgede yaşayan kardeşlerimiz, afetin sarsıcı etkisine rağmen o hatıralardan kopmak, bulundukları muhitten uzaklaşmak, alıştıkları yerden ayrılmak istemiyorlar. İşte biz de vatandaşımızın talebine kayıtsız kalmayarak, istişareler sonucunda afet dönüşümünde yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin yaralarını bir an önce sarmak, şehirlerimizi hızlıca ayağa kaldırıp canlandırmak için ‘Yerinde Dönüşüm’ projemizi başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

KONUTLAR İÇİN 500 BİN TL HİBE, 500 BİN TL FAİZSİZ KREDİ

Bakan Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde yerinde dönüşümü hızlandırarak depremzedelerin biran önce kalıcı konutlara kavuşmaları için başlatılan ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’yle. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının denetimi ve kontrolünde kendi evini ve işyerini yerinde yapmak isteyenlere verilecek desteğin, konutlar için 500 bin lirası hibe, 500 bin lira kredi, işyerleri için ise 250 bin lira hibe, 500 bin lira da kredi olduğunu söyledi.

DEPREM BÖLGELERİ İHYA OLACAK

“Projemizle birlikte afetten zarar gören şehir merkezlerini bütün safhalarını Bakanlığımızın denetiminde yürüyen bir dönüşüm süreciyle ihya edeceğiz” diyen Özhaseki, projenin detaylarını ise şöyle anlattı:

Afetzedelerden kendi yapısını yerinde yapmak isteyenlere; konutlar için 500 bin TL, işyerleri için ise 250 bin TL hibe verilecek. Yine afetzede vatandaşlarımız konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL arasında ve işyeri büyüklüklerine göre de 250 bin TL ile 500 bin TL arasında da kredi kullanabilecek.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı