Hoşgeldiniz  

HAFİZE GAYE ERKAN MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞINA ATANDI

admin | 09 Haziran 2023 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

HAFİZE GAYE ERKAN MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞINA ATANDI

HAFİZE GAYE ERKAN MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞINA ATANDI

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararları bugün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığına  (BDDK) atanırken, Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığına getirildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na Fahrettin Altun, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne Seyfullah Hacımüftüoğlu, Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı’na Yunus Arıncı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na İbrahim Şenel, Devlet Arşivleri Başkanlığı’na Uğur Ünal, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na da Yasin Yıldız yeniden getirildi.

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. Elazığlı makine mühendisi olan babası Erol Erkan ile matematik öğretmeni olan annesi Gamze Erkan, onu sayısal zihniyetini geliştirecek okullara yönlendirdi.İstanbul Erkek Lisesi’ni ikincilikle bitirdi ve üniversiteye giriş sınavında 26. olarak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2001 yılında bölümünü birincilikle tamamladı ve aralarında Stanford Üniversitesinin de olduğu 9 üniversiteden burs teklifi aldı. Erkan, tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullandı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Princeton’da “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yaptı. Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı ve Princeton Üniversitesinin 276 yıllık tarihinde programı bir yılda bitiren ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en genç finans profesörü” unvanını kazandı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

FİNANS KARİYERİ

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev aldı.2014’te First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak August-de Wilde’nin yerini aldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mortgage krizinin ardından, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) 2009 yılında First Republic Bank’ın mali kontrolüne müdahale etti. 1 Mayıs 2023’te ise First Republic Bank FDIC tarafından devralındı ve yılın üçüncü büyük banka iflasında JPMorgan’a satıldı.Erkan, bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde rol oynadı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı