Hoşgeldiniz  

KREDİ KARTINA NAKİT AVANS KAPANDI

admin | 18 Mayıs 2023 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

KREDİ KARTINA NAKİT AVANS KAPANDI

KREDİ KARTINA NAKİT AVANS KAPANDI

Doların yükselmesine tampon olmak amacını güden düşük faizle çekilen kredi kartından nakit olarak çekilen avansın durdurulması piyasalarda tedirginlik oluşturdu.

Bankacılık kaynakları, tüketicilerin nakit avansla bireysel ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, olayı “Kredi kartından nakit avans 1,36 faiz oranıyla çekiliyordu. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” şeklinde yorumladılar.

Merkez Bankası, 16 Mayıs’ta yayımladığı yeni regülasyonla ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırmıştı.

Bankaların görüşleri  “Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” şeklinde olduğu gibi herkesin faiz oranı düşük olduğu için yüzde 1,36’dan kredi kartından nakit avans kullanıldığını belirtilerek, şimdiki halin bankaların zararına bir durum olduğuna işaret edildi.

Diğer yandan uzmanlarca dış borcun 203 milyar 330 milyon dolar dış borcun vadesinin dolduğu belirtiliyor.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı