Hoşgeldiniz  

ARIKAN :KOSGEB DESTEĞİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİNDE DE OLMALI

admin | 31 Mart 2023 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

ARIKAN :KOSGEB DESTEĞİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİNDE DE OLMALI

ARIKAN :KOSGEB DESTEĞİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİNDE DE OLMALI

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan yaraların sarılmasında, şehirlerimizin yeniden ayağa kaldırılmasında en büyük rolün yine Mühendislik faaliyetlerine düştüğünü ifade ederek KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” Programı’nda Mühendislik hizmeti yapan meslektaşlarının NACE kodlarına yer verilmesi gerektiğini vurguladı.

Arkan açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen, 11  ilimiz; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa da yer alan, küçük sanayi sitelerinde, organize sanayi bölgelerinde ve bunların dışında  faaliyet gösteren, iş yerleri hasar görmüş olan ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan belgeleyenler için  KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” Programı’nın başlatıldığı belirtilmiştir.

Ancak, programda sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetleri bulunmaktadır. Tabloda yer alan sektörler arasında, mühendislik faaliyetleri gibi birçok sektör ile ilgili NACE kodlarına yer verilmediği görülmüştür. Destek programı ile ilgili, Mühendislik hizmeti yapan meslektaşlarımızdan NACE kodlarına yer verilmediğine dair geri dönüşler alınmıştır.

Oysaki yaşanan depremlerden etkilenen sektörler arasında serbest mühendislik müşavirlik hizmetleri yürüten ve Odamıza kayıtlı ve tescilli olarak faaliyet gösteren bir birçok mühendis bulunmaktadır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki yaraların sarılmasında, şehirlerimizin yeniden ayağa kaldırılmasında en büyük rol yine Mühendislik faaliyetlerine düşmektedir. Bu sebeple durumun düzeltilmesi için, ilgili kurumlara yazılı müracaatlarımız yapılmış olup, bu eksik uygulamanın düzetilmesi için yetkililerin,  KOSGEB ve destek veren kuruluşların bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı