Hoşgeldiniz  

“İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor”

admin | 15 Ekim 2022 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

“İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor”

“İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor”

Prof. Dr. Halil Karahan,  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen seminerde iklim değişikliğinin insan yaşamına olumsuz etkilerine dikkat çekti.

İMO Gaziantep Şubesi, üyelerine yönelik meslek içi eğitim seminerlerinde bu kez Prof. Dr. Halil Karahan’ı konuk etti. Prof. Dr. Halil Karahan, İMO Gaziantep Şubesi hizmet binasında Korkut Küçükcan Konferans Salonunda verilen seminerde, “İklim Değişikliğinin Kent ve Kentleşmeye Etkisi”ni anlattı. 

Seminere inşaat mühendisleri büyük ilgi gösterdi. Prof. Dr. Halil Karahan, iklim değişikliklerinin dünyada ve ülkemizde etkilerini anlatırken, yeşil alanların azalmasını, kentlerin beton yığını haline gelmesini ve yeraltı sularının azalmasını bu konudaki örneklerle anlattı. İklim değişikliğinin geleceğimizi tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Halil Karahan, bu alanda yapılan araştırmaları seminere katılanlarla paylaştı.

Küresel bir kriz haline gelen iklim değişikliği ve bu değişikliğin geçmişte, günümüzde ve gelecekte çevre dengesi üzerinde yarattığı riskler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Halil Karahan,  iklim değişikliğine bağlı etkiler (sıcaklık artışı, kuraklık, deniz seviyesinde değişimler, yangınlar, sel, taşkın vb.) için alınması gereken tedbirlerden bahsetti.

Konuşmanın ardından seminer karşılıklı soru-cevap şeklinde devam etti. İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, seminerin ardından yaptığı konuşmada, “İMO Gaziantep Şubesi olarak önemli konulara değindiğimiz seminerlerimize bugün bir yenisini daha ekledik.İklim Değişikliğinin kent ve kentleşmeye etkisi çok önemli bir konu.Değişmeyen tek şey değişimin kendisi.Önemli olan değişimleri anlayıp onlara uyum sağlamamız.Yoksa yapılan hataları görmezden gelip gelecek kuşaklara doğal kaynakları tüketilmiş yaşanmaz bir dünya bırakmış oluruz.Bugün de değerli bilim insanı Prof. Dr. Halil Karahan’ı konuk ettik. Bizlere verdiği değerli bilgilerden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz” diye “konuştu. Başkan Güçyetmez daha sonra Prof. Dr. Halil Karahan’a, bir teşekkür plaketi verdi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı