Hoşgeldiniz  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÜTÜN CEMEVLERİ DEVLETE BAĞLANACAK

admin | 08 Ekim 2022 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Video Galeri A- A+

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÜTÜN CEMEVLERİ DEVLETE BAĞLANACAK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÜTÜN CEMEVLERİ DEVLETE BAĞLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizdeki 85 milyon insanımızın her bir ferdi devletimizin birinci sınıf vatandaşıdır. Her bir insanımızın, inanç ve ibadetten eğitim ve çalışma hakkına kadar tüm temel hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye inşa etmek için gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergâhı’nda düzenlenen Cemevleri toplu açılış ve temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün burada ülke genelinde inşası tamamlanan dört Cemevinin açılışı, yedi Cemevinin de temel atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal etmek için bir arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları dört Cemevini kullanacak vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’de inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Aydın Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’de de temelini bugün atacakları yedi Cemevinin bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle konuştu: “Şu an içinde bulunduğumuz Şahkulu Sultan Dergâhı, Orhangazi devrinden bugüne önce ahilerce, ardından Hazreti Hünkâr’ın yolunda hizmet edenlerce ayakta tutulmuş ve ihya edilmiştir. Bunca asırdır dergâhımızdan gelip geçen, konan, göçen herkesten Allah razı olsun diyor, her birini rahmetle yâd ediyorum. Dergâhımızın son dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Ali Hilmi Dede Baba bu tür yapılan özellikle eserlerle ilgili şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına kurulmuş âşıkların otağı. Gülzar-ı aşk olubdur aşk ehlinin durağı. Gel pir evine âşık, eyle özünü puhte. Yanuptur aşk oduna erenlerin ocağı.’ Evet, bu mekânlar aşk ocağıdır, edep ocağıdır, gönül ocağıdır.”

“DERGÂHLARIMIZDA İLİM VE AHLAK BİRLİKTE YOL YÜRÜR”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine âşık olanların durağı olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dergâhlarımızda ilim ve ahlak birlikte yol yürür. Medeniyetimize hayırlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Veli ve evlatları ocaklarımızı işte bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkâr, Hazreti Mevlana, Yunus Emre gibi gönül sultanları, hizmetleri ve eserleriyle millet olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Hak dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu büyük medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi için gayret göstermek her birimizin vazifesidir. Sevgili Peygamberimizin ‘Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heva ve heveslerin değil baki olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu medeniyet hep yükselecektir.”

Dünyada baki olanın ise yalnızca “muhabbet” olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ve onunla birlikte gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl. Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl’ kelam-ı kibarı bize bu hakikati ifade etmektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı da ancak aşkla muhabbetle birlikte beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı her tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde gelen tarihçilerimizden ve nazenin yolunun evlatlarından Âşık Paşa bu durumu şöyle ifade ediyor: ‘Pes bilin ki nerede birlik var ise, kim kiminle ikiliksiz yar ise, iki cihan devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Cümle işin en üstünü birliktir. Birliğe varmak, birlik olmak erliktir. Neredeki iki gönül birliktedir. Göresin bunlar gani dirliktedir.”

Tüm bu mesajların Hacı Bektaş Veli’nin “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” düsturunun farklı şekillerde tezahür etmiş biçimleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tevhidi bir, Kitabı bir, kıblesi bir, Peygamberi bir, ezanı bir insanlar için bundan başka bir muhabbet, bundan başka bir aşk yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Ali’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayan bu muhabbet ışığı bugün de önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle millî birliğimizi bozmak için içeride ve dışarıda çalışan pek çok kesim olmuştur ama hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi yurt olarak seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken tahkim etmek, adalet temelli bir nizama kavuşturmak için mücadele verdiklerini anlattı.

“ÜLKEMİZİ ADIM ADIM 2023 TÜRKİYE’SİNE HAZIRLADIK”

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe yönelik her saldırıyı inanç ve kararlılıkla bertaraf ederken kendi medeniyetlerinin inşasını da aynı şekilde sürdürdüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ebedi vatanlarının her köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmik ilmik dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e gelen bir süreklilik içinde istiklali koruduklarını, istikballerine sahip çıktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz eser ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tüm alanlardaki sorunları da çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız her bir yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Bugün de Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye Yüzyılı hâline getirecek yeni bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken milletimizin tüm kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara özel önem veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin ülke üzerindeki olumsuz etkilerini göğüslerken, ekonomik sıkıntıların yol açtığı kayıpları da hızla telafi ettiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bunlarla kalmadıklarını, bugüne kadar çözümünü arzu ettikleri seviyede sağlayamadıkları her meselenin de çözümü için yoğun gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 CEMEVİ ZİYARET EDİLEREK MUHATAPLAR TEK TEK DİNLENDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı bir hazırlık yaptıklarını belirterek “Kültür ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen millî birlik ve beraberlik çalışması kapsamında 1585 Cemevi ziyaret edilerek muhataplar tek tek dinlendi. Valiliklerimiz vasıtasıyla çözülebilecek bina, tadilat, ısıtma gibi sorunlar için hemen sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı” dedi.

Ayrıca, daha köklü çözümler için ayrıntılı çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini paylaşmak istediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekânların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı Cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar, bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece Cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Aynı şekilde Cemevlerinde erkân hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının en önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin birinci sınıf vatandaşı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her bir insanımızın inanç ve ibadetten eğitim ve çalışma hakkına kadar tüm temel hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye inşa etmek için gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Son dönemde yeniden gündeme gelen kimi tartışmaları da temel hak ve özgürlüklerle ilgili reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları Cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından açılışlar için Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile temel atma törenleri için Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Aydın ve Kırklareli’ne canlı bağlantı gerçekleştirdi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı