Hoşgeldiniz  

Halı İhracatının Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu

admin | 25 Eylül 2022 | Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

<strong>Halı İhracatının Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu</strong>

Halı İhracatının Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu

GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan:

“Global Krizden En Çok Etkilenen Sektörüz”

“Halı sektöründe modayı da belirlemek zorundayız”

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen törenle, Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlerle halı sektörünün gelişmesinde büyük katkıları ve emekleri bulunan isimlere vefa ödülleri verildi.  

 Şehitkâmil Sanat Merkezi’nde düzenlenen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım,  STK başkanları, akademisyenler, sanayici, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. 

KRİZDEN EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖRÜZ

Ödül töreninin açılışında konuşan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, “Dünyada halı demek Gaziantep demek, Gaziantep demek halı demektir” dedi. Sektörün genel durumu hakkında bilgi veren Başkan Zeynal Abidin Kaplan, “Son iki yıldır sektörümüz gerek pandeminin etkisi, gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar ve krizlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Artan hammadde ve enerji fiyatları ile bir çok ülke tarafından uygulanan kısıtlamalardan dolayı ihracatımızda gözle görülür bir düşüş yaşanmaktadır” diye konuştu.

 ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yaşanan olumsuzluklara rağmen geleceğe güvenle baktıklarını belirten Başkan Kaplan, sorunların çözümü için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. Gerek Gaziantep’te gerekse de Ankara’da yöneticilerin sektörün sorunlarına son derece duyarlı yaklaştığını ve destek verdiğini vurgulayan Kaplan, “Bu anlamda sektörümüzü ve bizleri yalnız bırakmayan Bakanlarımız, Gaziantep Valimiz Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin ve Gaziantep Milletvekillerimize sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz” dedi.

BU SÜRECİ EN AZ KAYIPLA ATLATMAK İSTİYORUZ

Kaplan, şöyle devam etti: “Bizim en büyük pazarlarımızdan birisi Suudi Arabistan idi. Suudi Arabistan ile yaşadığımız sorunlar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un girişimleri ile çözülmeye başlandı.Yine Mısır ile yaşadığımız sorunların çözümü konusunda da önemli adımlar atılıyor. Sektör olarak şu anda dünya lideriyiz ve   ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyoruz. İhracatın önündeki engellerin kaldırılması açısından hükümetimizden beklentilerimiz var. Finansmana erişimde kolaylık, hammadde fiyatlarında istikrar, yüksek enerji ve işçilik maliyetleri çözüm bekliyor. Bizler geçmişteki büyük krizlerden ders alarak, krizleri aşmayı öğrendik. Bu süreci de en az kayıpla kapatmak, sürdürülebilir ihracatımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için de birlik olmaktan başka çaremiz yok.

DÜNYA HALI MODASINI  BELİRLEMEK ZORUNDAYIZ

60 bini aşkın istihdamın yanında yaklaşık 300 bin kişinin direk veya dolaylı yollardan ekmek yediği bu sektörün de geleceğini birlikte planlamak ve geleceğe yatırım yapmak zorundayız. Bu doğrultuda, mevcut pazarlarımızdaki payımızı arttırıp, Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine yönelik yeni pazar arayışları içerisinde olacağız. İlaveten, nitelikli iş gücümüzün eğitimi ön plana aldık. Liseden başlayan üniversitelerde devam edecek olan nitelikli sektörel eğitim için GAHİB olarak her türlü desteği veriyoruz.   Düzenlediğimiz tasarım yarışmaları da halının modasını belirleme yönünde önemli adımların başında geliyor. Üretimin başkenti Gaziantep aynı zamanda dünya halı modasının da başkenti olmak zorunda. Bu anlamda gerek eğitim kurumlarında gerekse düzenlediğimiz eğitimlerle genç yeteneklerin sektörümüze kazandırılmasını sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE İÇİN YENİ FIRSATLAR DOĞDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank törende yaptığı konuşmada, halı sektörünün Gaziantep sanayisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2002 yılındaki ihracatının 35 milyar dolar olduğunu ifade eden Bakan Varank, “Türkiye olark 250 milyar dolar ihracatı gördük. İhracatımızın yüzde 95’ini sanayi ürünleri oluşturuyor. Yani biz ihracat yapmak için üretmek zorundayız. Önce pandemi, ardından da Ukrayna-Rusya krizi ile dünya tribülansa girdi. Dünya ülkeleri alternatif üretim merkezleri aramaya başladı. Türkiye altyapısı ile üretim kabiliyetleri ile ve pazar yakınlığı ile en iyi alternatifler arsında yer alıyor. Bu nedenle de son zamanlarda yatırım heyecanı iyice coştu. Gaziantep üretimin başkenti. Am şimdi Anadolu’nun her tarafından sanayiciler yatırım için arsa arıyor. Yatırım heyecanı üst seviyeler ulaştı” dedi.

Dünya genelinde yaşanan krizlerin Türkiye için yeni fırsatlar doğurduğuna dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa’da enerji krizi nedeniyle özellikle cam ve seramik fabrikalarının kapanmaya başladığını söyledi. Türkiye’nin yaptığı yatırım ve desteklerle sanayide üretimin yıldızı olacağını belirten Bakan Varank, Türk sanayici ve ihracatçılarını önemli fırsatların beklediğini ifade etti. 

GAZİANTEP’İ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ödül alan sanayicileri kutlayan Bakan Varank, “Halı geleneksel bir sektör. Ama Gaziantepli halıcılar kendilerini güncelleyerek dünyada bir numara oldular. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Ancak halı makineleri sektöründe büyük eksiğimiz var. Makine sektöründe yerlileşme ve millileşmemiz gerekiyor. Gaziantep bir sanayi kenti. Gaziantep’i desteklemeye devam edeceğiz. Enerji maliyetleri yüksek. Bu nedenle güneş enerjisine büyük önem vermeliyiz.  Çatılarda bir metrekare bile boş yer bırakmadan güneş enerjisi panelleri kurmalıyız. Tasarım yarışmasını çok önemsiyorum. Eskiden bizim sanayicilerimiz yurt dışına gittiklerinde farklı tasarımları örnek almak isterdi. Şimdi bizim tasarımlarımızı yabancılar kopyalıyorlar. Bu alanda her geçen gün daha iyi bir noktaya geliyoruz. Sergilenen tasarımları inceledim. Hepsi de orijinal son derece başarılı. Yarışmaya katılan tüm tasarımcılarımızı kutluyorum.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği bünyesindeki ilk 100 ihracatçı arasına giren 27 halı ihracatçısı firma ile halı sektörüne değer katanlara ve tasarım yarışmasında dereceye girenler ödülleri Bakan Mustafa Varank tarafından verildi. Bakan Mustafa Varank, tasarım yarışmasında dereceye girenler için belirlenen para ödülünü de artırdı. Bakan Varank’ın önerisiyle para ödülü birinci olan tasarımcı için 100 bin TL olurken, ilk 5 arsına giren diğer 4 tasarımcı için de 90 bin TL olarak belirlendi.

HALIYA DEĞER KATANLAR UNUTULMADI

Ödül Töreninde, Gaziantep’te halı sektörünün gelişimine katkı veren ve bugüne gelmesinde büyük pay sahibi olan sektör temsilcilerine de ödül verildi. Halı sektörüne değer katanlar kategorisinde Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Merinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erdemoğlu, halı üreticileri Mehmet Beğendi ve Muzaffer Ulutaş ile halı sektörünün büyük emektarlarından Emin Helvacıkara, Abdullah Metin Bükücü ve Ramazan Gözeceylan ödüle layık görüldü. 

İŞTE İHRACATIN YILDIZI ÖDÜLÜNÜ ALAN FİRMALAR

Yaptıkları ihracatla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan ve ödül almaya hak kazanan firmalar: “Milat Halı, Kartal Halı, Empera Halı, Özkaplan Halı, Filoteks İç ve Dış Ticaret, Merinos Halı, Safyün Dokuma, Bade Dış Ticaret, Yasin Kaplan Halı, Grand Dış Ticaret, Dokupa Pazarlama, Öztürkler Tekstil, Art Dış Ticaret, Dost Kardeşler, Lysandra Halı, Bossan, Sipahi İç ve Dış Ticaret, Post Halı, Oscar Halı, Algan İç ve Dış Ticaret, Esma İç ve Dış Ticaret, Kaplanser, Stefany Halı, Şahan İç ve Dış Ticaret, Gümüşoğlu, Durkan Dış Ticaret, Miraç Halı.”

BAŞARILI TASARIMCILARA ÖDÜL

GAHİB önderliğinde, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Halı Tasarım Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen “Sekizinci Makine Halısı Tasarım Yarışması” ödül töreninde de başarılı tasarımcılara ödülleri verildi. Tören öncesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve beraberindeki heyet  yarışmada finale kalan ve Gaziantepli halıcıların dokuduğu eserleri TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ve GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan’dan bilgiler aldı.

Büyük ilgi gören yarışmaya bu yıl 308 tasarımcı başvurdu. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 20 tasarım finale kaldı. Finale kalan tasarımlar dokunarak halıya dönüştü. Dokunan 20 halı, akademisyen ve sektör temsilcilerinden oluşan karma Jüri tarafından tekrar puanlandı. Yapılan değerlendirmede Tasarım Yarışmasının birincisi Ahmet Acar oldu. Yarışmada ilk beş sırayı Ahmet Mansuroğlu, Aleyna Gücer, Aslı Koçak ve Ayşenur Mertyürek paylaştı. Finale kalan diğer 15 tasarımcıya da tasarım çalışmalarında kullanılmak üzere grafik tablet hediye edildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı