Hoşgeldiniz  

BAKAN KURUM: BÜSEM’DE 150 BİN GAZİANTEPLİ İSTİHDAM EDİLECEK

admin | 12 Ağustos 2022 | Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

BAKAN KURUM: BÜSEM’DE 150 BİN GAZİANTEPLİ İSTİHDAM EDİLECEK

BAKAN KURUM: BÜSEM’DE 150 BİN GAZİANTEPLİ İSTİHDAM EDİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Şehitkamil ilçesi Taşlıca Mahallesi’ndeki Büyükşehir Sanayi ve Endüstri Merkezi’nde (BÜSEM) incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, 2 milyon 965 bin metrekarelik alanda inşaatı süren; fıstıkçılar, gıda toptancıları, nakliyeciler, baharatçılar ve tır dorsecileri gibi birçok meslek kolunu tek merkezde toplayacak olan BÜSEM’deki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İncelemeler sonrası yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanda sanayi adına akla gelebilecek birçok meslek ve iş kolunun burada yer alacağını belirten Kurum, “BÜSEM’de hazırlanan altyapıyla birlikte üretimi artıracak adımlar da atılacak ve toplamda 150 bin Gaziantepli kardeşimiz istihdam edilecek.” dedi.

Gaziantep’in üretim ve yatırımlarıyla vatandaşlarına istihdamın yolunu açtığını ifade eden Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Gaziantep ihracat yapıyor, gençlerimiz geleceğe umutla ve güvenle bakıyor. Bu bölgede biz yıllardır işçimizin, vatandaşımızın yanında olduk. Bugüne kadar belki de cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şehrin içinde kalmış sanayi alanlarını şehrin dışına çıkartıyoruz. Ağustos ayında tüm Türkiye’de ilan edeceğimiz sanayi sitesi projemiz olacak. İşte aslında örneğini burada yaptığımız BÜSEM arazisi hazine arazisiydi. Atıl bir araziydi. Bu arazide belediye başkanımız, valimiz ve milletvekillerimiz örnek bir çalışma yaptı. Bize, bu hazine arazisinin uygun bedellerle verilmesi talep edildi. Biz de ‘Burada 150 bin kardeşimizi istihdam edecekseniz bu araziyi sizlere uygun şartlarda tahsisini yaparız’ dedik ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisini yaptık.”

KURUM: BÖLGENİN ÜRETEN VE YILDIZ ŞEHRİ GAZİANTEP’İ ÇOK DAHA YÜKSEK NOKTALARA TAŞIYACAK ADIMLAR ATIYORUZ

BÜSEM’in altyapısı için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in İller Bankası, Milli Emlak ve Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile birlikte bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Bakan Kurum, “Amacımız, Gaziantep’imizi bu bölgenin üreten ve yıldız şehri Gaziantep’i çok daha yukarılara taşımak. Hep birlikte sizlerle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, üreten şehir Gaziantep’i çok daha yüksek noktalara taşıyacak adımları atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN: GAZİANTEP MODELİNİ BİR ZAFER MODELİNE, BİR TÜRKİYE MODELİNE, BİR DÜNYA MODELİNE BİRLİKTE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın 10’uncu ekonomisi olma hedefine ilerleyen Türkiye’nin bu hedefine en yakışır, en yakın şehrin Gaziantep olduğunu dile getiren Başkan Fatma Şahin, şöyle konuştu:

“Şehirde valimiz, valimizin koordinasyonu, vekillerimizle uyumumuz, hep birlikte iş yapma biçimimiz ve kapasitemiz bir Gaziantep modeli oluşturdu. Bu birlikte rahmet var, birlikten kuvvet doğar. Biz gayretten sorumluyuz zafer Allah’tandır. Ama gayret de çabayı sever. Kader de çabayı sever. Ne istiyoruz? Bizim inancımıza göre, medeniyetimize göre buranın efendisi buranın hizmetkarıdır. Biz böyle gördük, böyle öğrendik. Sizlerden istediğimiz bu çalışmayı ürüne dönüştürelim. Ekonomiye dönüştürelim. İstihdama dönüştürelim. ‘Herkes evine ekmek götürsün ve her şey çok daha güzel olsun’ istiyoruz. O yüzden büyükşehir olarak, genel sekreterimiz, ilgili belediye başkanlarımız, bugün Şahinbey, Şehitkamil, Nizip belediye başkanlarımız burada herkes yerel kalkınmanın mimarı. 94’de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın attığı tohum, Gaziantep’te büyük yerel ormana dönüşmüştür, kalkınmaya dönüşmüştür. Bunu birlikte başarmanın gücü kuvveti için her birinize teşekkür ediyorum. Buradaki çaycısından işçisine, inşaatçısına burada bir emek var, alın teri var. Biz işçi memleketiyiz. İşçimiz mutluysa, siz mutluysanız, biz mutluyuz. Birlikte başaracağız. Gaziantep modelini bir zafer modeline, bir Türkiye modeline, bir dünya modeline birlikte dönüştüreceğiz.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı