Hoşgeldiniz  

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NİN ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ 22 MİLYONU BULDU

admin | 19 Nisan 2022 | Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NİN ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ 22 MİLYONU BULDU

Çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine verdiği desteği sürdüren Şahinbey Belediyesi, Kapcağız Mahallesi’nde 9 milyon 950 bin fide dağıtımını başlattı.

Çiftçilere daha önce 13 bin 272 ton arpa, buğday, mercimek tohumu, 13 bin 835 ton gübre, 31 bin 268 ton hayvan yemi, 750 bin adet zeytin ve 150 bin adet fıstık fidanı desteğinde bulunan Şahinbey Belediyesi, şimdide çiftçilere ikinci kez fide desteğinde bulunuyor. Şahinbey Belediyesi son iki yılda çiftçilere verdiği fide desteğini 22 milyon adete çıkarmış oldu.

“ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NİN DESTEKLERİ TÜRKİYE’YE MODEL OLUYOR”

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, “Bu sene fide dağıtımının ikincisini gerçekleştiriyoruz. Geçen sene verilen desteğin ilçemizde oluşturduğu katma değer 90 milyon TL’dir. Dünyadaki güçlü ülkelerin güçlü olmalarının nedeni tarım alanında yapmış oldukları üretim ve yeraltı kaynaklarıdır. Çok ciddi yeraltı kaynakları olan bir ülkedeyiz.  Kendi kendine yetebilecek tarımsal kapasitesi olan bir ülkeyiz. Şahinbey belediyemizin yapmış olduğu bu destekler kendi kendine yetebilen bir model olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

HAYALİMİZ FIRAT’IN SUYUNU GETİRMEK

rdikleri desteklerle 80 bin dekar alanın 300 bin dekar alana çıktığını ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak, çiftçilerimize Arpa, Buğday, mercimek, Gübre, yem, canlı hayvan, arılı kovan, süt sağım makinası, zeytin fidanı, fıstık fidanı, silajlık mısır ve buna benzer birçok destek verdik.  Bu desteklerimizle 80 bin dekar ekili alanımız şu anda 300 bin dekara çıktı. Artık bundan sonra ekecek alan kalmadı. Hayalimiz inşallah Fırat’ın suyunu Gaziantep’e getirip çiftçilerimizle buluşturmak. Böyle olduğu zaman 300 bin dekarımız 5 kat daha fazla ürün verecektir. Sulama projelerine daha çok destek vermemiz gerekiyor. Çünkü tarım çok önemlidir. Hiç kimse aç yaşayamaz. Bunu pandemi döneminde gördük. 5 yıldan beri çiftçimize verdiğimiz desteğin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Şu anda fidelerimizin dağıtımına başlıyoruz. Fidelerimiz gerçekten Türkiye’nin en kaliteli fideleridir. Geçen sene 5 çeşit fide dağıtmıştık. Bu sene 6 çeşide çıkarttık. İnşallah bölgemizin de damak zevkine uygun fideleri toprakla buluşturacağız. Hayalim vatandaşlara da bu fideleri dağıtarak evde saksıda, hem günlük ihtiyaçlarını karşılasınlar hem de onun zevkine varsınlar istiyorum” dedi.

 “BİZİMDE DESTEKLERİMİZ ARTIYOR”

Şahinbey Belediyesi’nin çiftçiye verdiği her destekle kendilerinin de desteklerinin arttığını belirten Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, “Her geçen gün çiftçiye olan destekler artıyor. Sadece bir ay içerisinde buğday, arpa ekili alanlara dekarına 152 TL ödeme yaptık. Şahinbey Belediyesi verdiği desteklerle ekili alanlarını arttırıyor. Buda bizim daha çok destek vermemiz anlamına geliyor. Sulamayla ilgili başvuran bütün çiftçilerimize yüzde 50 hibe desteği vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

MARKET SAYIMIZ ÇOĞALDI

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan, Şahinbey Belediyesi sayesinde market sayısını yükselttiklerini belirterek “Fide dağıtımı çok önemli. Daha önce yaş sebze meyve bu bölgelerde çok hareketli değilken, Şahinbey Belediyesinin vermiş olduğu fide desteği ile hareket kazanmaya başladı. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’nun destekleri ile sadece Şahinbey’de altı tane normal market bir tane Gross marketimiz oluştu. Daha öncesinde bir marketimiz vardı. Bir markette çok fazla bir destek olma şansımız yoktu. Ancak bunların sayısı arttıkça destek verdiğimiz alanda çoğalmış oldu. Bu bölgedeki hizmet vermeye çalışıyoruz. İnşallah sezonunda ürünlerimizi tüketiciye çok fazla arada aracı olmadan kavuşturmaya çalışacağız. Bu programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÇOK DAHA FAZLA OLACAK

Çiftçilere fidelerle ilgili bilgiler veren Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, “Fide dağıtımı bizim için çok önemli. Başkanımız bizlere yaklaşık on milyon fide tahsisi yaptı. Dağıtımda sekiz milyon rakamına ulaşmak üzereyiz. Malum su konusunda sıkıntı yok ama şu aylarda mercimek, buğday ve arpada için yağış gerekiyor. Fide dağıtımından on katı geri dönüşüm bekliyoruz. Yani seksen milyonluk bir katkı bekliyoruz. Fiyatlardaki artışlara karşı, özellikle bu yıl bu projemiz çok hassas ve çok önemli bir hal alıyor. Çünkü biberi elli liraya domatesi yirmi beş otuz liraya gördük. Taze fasulye otuz dokuza çıktı. Çok ciddi rakamlara çıktı. Üretimin ne kadar önemli olduğu şu an daha da açığa çıktı. Bunun için çiftçilerimizden bu yıl bu alınan fidelere çok iyi bakmalarını istiyoruz” dedi.

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERE DESTEK OLUYOR

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Şahinbey Belediyesi’nin vermiş olduğu desteklerle Şahinbey bölgesinde üretimin arttığına dikkati çekerek “Şahinbey Belediyemiz Şahinbey bölgesindeki çiftçilere destek olduğu için üretim rakamları her geçen gün artıyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu hem çiftçilere hem de hayvan yetiştiricilerine önemli destekler sağlıyor kendisine vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

FİDELERİN KIYMETİNİ BİLMEMİZ GEREKİYOR

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, dağıtılan fidelerin heba edilmeden hepsinin toprakla buluşması gerektiğini belirterek “Şahinbey Belediyemiz çiftçilerimizin tohumunu, gübresini, fidesini verip arazi yollarını yapıyor. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz. Dağıtılan fideler bölgemize uyumlu en kaliteli fidelerdir. Bu fidelerin kıymetini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Kapcağız Mahallesi’nde düzenlenen dağıtım törenine Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk, Şahinbey Belediye Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan, Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı