Hoşgeldiniz  

1’İNCİ MUSTAFA CENGİZ GAZİ OYUNLARI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILDI

admin | 11 Mart 2022 | Genel, Gündem, Spor, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

1’İNCİ MUSTAFA CENGİZ GAZİ OYUNLARI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILDI

1’İNCİ MUSTAFA CENGİZ GAZİ OYUNLARI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILDI

– YERELDE YAPILAN EN BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONU OLAN OYUNLARIN AÇILIŞ MEŞALESİ YAKILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Mustafa Cengiz anısına düzenlenen 1’inci Gazi Oyunları’nın açılış meşalesi, törenle yakıldı.

 “Spor kenti Gaziantep” için desteklerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gaziantepli iş insanı, spor yöneticisi ve Galatasaray Spor Kulübü’nün 37’nci başkanı merhum Mustafa Cengiz’in anısına düzenlendiği 1’inci Gazi Oyunları’nın meşale yakımıyla açılış töreni, Şahinbey Spor Salonu’nda gerçekleştirdi.

Okul bayrakları ve flamalarının geçişiyle başlayan törende organizasyonun tanıtım videosu ve merhum Mustafa Cengiz’i anlatan anma videosu izlenildi. Büyükşehir Belediyesi Belediye Spor Kulübü sporcuları kata gösterisi yaptı. Konuşmaların ardından oyunların meşalesi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol tarafından yakıldı.

Törene, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Irak Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahıd Majeed, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, Merhum Mustafa Cengiz’in ailesi, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

YERELDE EN BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONU!

23 Mart tarihine kadar devam edecek oyunlar 15 farklı branşta 62 kategoride 7 bin 626 sporcunun mücadelesi ile devam edecek. 1’inci Gazi Oyunları bu verilerle şehrin en büyük katılımlı spor organizasyonu unvanını almış oldu.

Büyükşehir Belediyesi hem spor alt yapısını güçlendirmek hem de okul spor kulüplerinin gelişmesine katkı sağlamak için rekor ödül tablosu da oluşturdu. Bu kapsamda 1’inci Mustafa Cengiz Gazi Oyunları yerelde yapılan en büyük spor organizasyonu olarak kayıtlara geçti.

ŞAHİN: MUSTAFA CENGİZ’İ UNUTTURMAMAK İÇİN YENİ MUSTAFA CENGİZLER YETİŞTİRMEK İÇİN BURADAYIZ

Açılış töreninde konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, salonu dolduran izleyicileri ve sporcu gençleri selamlayarak şunları söyledi:

 “Bugün çok önemli bir gün. Nizip’te doğan, bu topraklarda büyüyen Mustafa Cengiz abimizin adıyla bu oyunları açıyoruz. Bugün ‘Ben Antepliyim, Şahin’im ağam. Mavzer omuzuma yük. Ben yumruklarımla dövüşeceğim. Yumruklarım memleket kadar büyük’ diyenlerin şehrinde, Yavuz Bülent Baki’leri, Sezai Karakoç’ları yetiştiren Gaziantep Lisesi, Mustafa Cengiz’i de yetiştirdi. 101 yıl önce ecdat, zerdali çekirdeğiyle açlığa direndi. Dünya’nın en büyük ordularına, kaleden bayrağı indirmeye çalışanlara karşı, ‘Bunu hayal bile edemezsiniz’ dedi, canını verdi. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’, ‘Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez’, İman varsa imkan da vardır’, ’Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ dedi. Gazi’nin, Şahinbey’in Şehitkamil’in, Karayılan’ın torunları olarak, Mustafa Cengiz anısına bu yıl hep birlikte buradayız günümüz kutlu olsun. 101 yıl önce ecdat nasıl duruyorsa biz de 101 yıl sonra ‘Zaman değişse bile vazifemiz hep aynı’ diyoruz. İşte Mustafa Cengiz abiyi unutturmamak için yeni Mustafa Cengizler yetiştirmek için buradayız.”

YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ BİZİM EN BÜYÜK HEDEFİMİZDİR

Konuşmasının devamında Gaziantep insanının çalışkanlığını vurgulayan Şahin, “Bu topraklar insan yetiştirir. Ecdat bunu başardı. Ecdadın duruşu Anadolu’ya ilham oldu. Anadolu’nun bağımsızlığının en büyük kıvılcımı bu topraklardan çıktı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim’. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Spor ne kaybetme üzüntüsü ne kazanma sevincidir. Spor özgüvendir, cesarettir’. Biz bu duruşla ikinci yüzyılın destanını yazmak için buradayız. Başarı için aşk, mücadele lazım. Bu toprakların gençleri vazgeçemez. Her zaman hedefe kilitlenmesi ve başarması gerekiyor. Ecdat görevini yaparak bize muhteşem şanlı, şerefli bir tarih bıraktı. İşte biz de tarihten aldığımız ilhamla zamanın ve mekanın şahitleri olarak diyoruz ki ‘Savaş, göz yaşı, kan istemiyoruz’. Yurtta barış, dünyada barış bizim en büyük hedefimizdir” ifadelerini kullandı.

BU SALON SPOR KENTİ GAZİANTEP İÇİN 4 YIL BOYUNCA ATILAN TOHUMLARIN, KUVVETLİ FİDANA DÖNÜŞTÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Başkan Şahin, Mustafa Cengiz’in çalışmasından ilham alarak çalışmalarını sürdüreceğini aktararak sözlerini şöyle tamamladı:

 “Gençler olarak siz bizim bilgi fidanlarımızsınız. Bilgi ekonomisini kuracağız. Dönemin bilgisini kim ürettiyse, dönemin sözünü o söylüyor. Endülüs’te, Selçuklu’da, Osmanlı’da bu vardı. Bugün silikon vadisini kuranlar dönemin sözünü söylüyor ama adaletli konuşamıyor. Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Daha adil bir dünya mümkün, dünya 5’ten büyüktür’ diyor. Akıllı bir şehir, spor şehri Gaziantep, yeşil şehir için çok önemli bir dönüm noktasındayız. Gençleri ruhen ve bedenen geleceğe hazırlamak zorundayız. Fikri hür, vicdanı hür bir nesil yetiştirmek zorundayız. Spor, mücadele, yetenek, zafer, başarmak ve vazgeçmemektir. Bu salon, spor kenti Gaziantep için 4 yıl önce atılan tohumların, kuvvetli fidanlara dönüştüğünü gösteriyor. Sporcularımız bugün İstiklal Marşı’mızı dünyada okutuyor, al yıldızlı bayrağımızı göklere çektiriyor. Milletvekillerimiz Ankara’da bize destek verdi, 3 yılda tesisleşmemizi arttırdık. Denizi olmayan bir şehirde yüzme şampiyonu çıkıyor. Gençler bizim geleceğimiz, gözümüzün nuru başımızın tacı. Yeni Mustafa Cengizler yetiştirmek, unutmamak, unutturmamak için buradayız.”  

VALİ GÜL: GELECEK 5 YIL İÇERİSİNDE GAZİANTEP SPORDA DA ADINI DUYURACAK, SÖZ ETTİRECEKTİR

Gaziantep’in iddialı bir şehir olduğuna dikkat çeken Vali Davut Gül ise şunları kaydetti:

 “Bu oyunlar sürekli devam edecek. Spor şehri Gaziantep’te oluşacak bir sporcu varlığımız, kardeşlerimiz var. Bu sporcuların kendi aralarında yarışması, müsabaka yapması, adeta Gaziantep içerisinde küçük bir olimpiyat olması şehre değer katar. Bu oyunlarımızın isminin, şehrin değerli bir ismi Mustafa Cengiz başkanımızın anısına olması hem şehrimiz hem sporcularımız hem de Türk Sporu açısından büyük bir kazanım. Gaziantep son üç yılda 60’ın üzerinde tesis yapan bir şehir. Bunu yaparken Gençlik Spor Bakanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın maddi ve manevi çok büyük katkıları oldu. Yine 172 bin öğrencimiz sporcu lisansı çıkarttı. Bu Türkiye şartlarında önemli bir rekor. Gelecek 5 yıl içerisinde Gaziantep sporda da adını duyuracak, kendinden söz ettirecektir.

TAŞDOĞAN: BAŞLATILAN BU OYUNLARIN İLERİDE ULUSLARARASI OLMASINI DİLİYORUM

Milletvekili Muhittin Taşdoğan, oyunların “spor şehri Gaziantep” sloganına tam uyduğunun altını çizerek, “Bugün Gaziantep’te başlattığımız bu oyunların ileride uluslararası olmasını diliyorum. Gaziantep bereketli topraklardır. Gaziantep açlıktan gastronomi şehri olmuş bir şehirdir. Gaziantep’te azimle, disiplinle, çalışmayla istersek her şey olur. Bu topraklardan Talat Özkarslı, Galatasaray ve Gaziantepspor’a kaptanlık yapan, milli sporcumuz Mehmet Polat, Süreyya Ayhan çıktı. Azimle ve kararlılıkla Türk Bayrağı’nı olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında en üstte dalgalandıracak sporcularımız bu salonlarda çıkacaktır” dedi.

CENGİZ: BU YAPILAN ORGANİZASYONLA BABAM BENİM KALBİMDE KOŞUYOR, YÜRÜYOR

Mustafa Cengiz’in oğlu Sarper Cengiz konuşması öncesinde salonda izlenen ve babası Mustafa Cengiz’in hayatını anlatan videonun kendisini duygulandırdığını ifade etti.

Başkan Şahin ve Vali Gül’e ilgileri ve oyunlara babasının adının verilmesi için teşekkür eden Cengiz, “Babam Gaziantep’te doğdu, büyüdü. Ben maalesef babamın işleri nedeniyle Ankara’da doğdum. Fakat babam, Galatasaray başkanlığı öncesi ve sonrasında vefat edene kadar her zaman, an be an burada yaşadı. Oğlum İstanbul doğumlu, 5 yaşında. ‘Nerelisin?’ diye sorsak: ‘Gaziantepliyim, Gaziantep’te yaşıyoruz ve ‘Var olsun Gaziantep’” diyecek. Babamı gururlandırmak için, bu şehir adına üstüme ne düşerse yapmaya devam edeceğim. Bu benim boynumun borcudur. Babam vefat ettiğinde, büyüklerim yanıma gelerek ‘Bu acı sürekli kalbinde olacak’ dediler. Bu yapılan organizasyonla babam benim kalbimde koşuyor, yürüyor. Emekleri geçenlere teşekkür ediyorum. Allah Gaziantep’in ayağına taş değirmesin” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı