Hoşgeldiniz  

TAHMAZOĞLU’NDAN MARKETLERE KDV DENETİMİ

admin | 19 Şubat 2022 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

<strong>TAHMAZOĞLU’NDAN MARKETLERE KDV DENETİMİ</strong>

TAHMAZOĞLU’NDAN MARKETLERE KDV DENETİMİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda ürünleri satışında yüzde 8’lik KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini açıklamasının ardından, zabıta ekipleriyle marketlerde KDV denetimi yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı temel gıda maddelerinde yüzde 8’lik KDV nin yüzde 1’e indirildiğinin açıklamasıyla birlikte Şahinbey Belediyesi Zabıta ekipleri marketlerde KDV denetimine başladı. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ekiplerle birlikte işletmelerdeki denetimlere katıldı. Raflarda etiket bulunup bulunmadığını inceleyen ekipler, satılan ürünlerin kasa fişlerini de kontrol edip, yüzde 7’lik KDV indiriminin uygulanıp, uygulanmadığını denetledi.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ OLMASI GEREKİYOR

KDV denetimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Vatandaşlarımızın alışverişlerini hem güvenli bir şekilde yapabilmesi hem fiyat kontrolü açısından Şahinbey Belediyesi olarak 7/24 zabıta denetimlerimiz aralıksız devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiğini açıklamasıyla fiyatlarda yüzde 7’lik bir düşüş olması gerekiyor. Biz de bu indirimin firmalar tarafından, marketler tarafından uygulanıp uygulanmadığını yerinde denetlemek amacıyla zabıta ekiplerimizle çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Yaptığımız denetimlerde 14 Şubat’tan önce satılan ürünün fişi ile güncel fişi karşılaştırarak fiyat değerlendirmesi yapıyoruz. Bu yolla marketlerin gerçekten fiyat indirimi yapıp yapmadığını kontrol etmiş oluyoruz. Başka türlü bu indirimin anlaşılması mümkün değil. Şu anda tüm temel gıda ürünleriyle ilgili marketlerde zabıta ekiplerimiz bu araştırmayı yapıyorlar. Tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili olarak marketlere yönelik gerekli işlemler de yapılıyor” dedi.

TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLER TOPLATILDI

Başkan Mehmet Tahmazoğlu, denetimler sırasında son kullanma tarihi geçmiş ürünlere yönelik de çalışma yapıldığını aktararak, “Denetimlerimiz sırasında marketlerde satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine de dikkatle bakıyoruz. Yapmış olduğumuz denetimlerde bazı ürünlerde son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu fark ettik. Bunlarla ilgili de gerekli yasal işlemlere başladık. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Biz marketler ve diğer gıda ürünleri satan yerlerde gerekli bütün denetimleri yapıyoruz. Halkımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı