Hoşgeldiniz  

GAZİANTEP DOĞAL YAŞAM PARKI 2021’DE YAKLAŞIK 3 MİLYON ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

admin | 05 Şubat 2022 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

GAZİANTEP DOĞAL YAŞAM PARKI 2021’DE YAKLAŞIK 3 MİLYON ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

– GAZİANTEP DOĞAL YAŞAM PARKI 2021’DE YAKLAŞIK 3 MİLYON ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

Barındırdığı tür ve yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü ve dünyanın dördüncü en büyüğü olan Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’nı 2021’de 2 milyon 750 bin kişi ziyaret etti.

Bu rakamın yüzde 75- 80’ini çevre illerden gelen vatandaşlar oluşturuyor. Pandemi ve orman yangınları nedeniyle beklentinin altında kalan ziyaretçi sayısın 2022’de 7 milyona ulaşması hedefleniyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, gelen ziyaretçilerin çoğunun yerli turist olduğunu belirterek, Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’nın kentin turizm potansiyeline de büyük etki yaptığını söyledi.

HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİ ZİYARETÇİLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Doğal yaşam parkının 1 milyon metrekare alan üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Özsöyler, “Alanımızda safari park, tropik kelebek merkezleri, akvaryumlar ve hayvanların doğal hayatına uygun bir barınaklarla dizayn edilmiştir. Gaziantep Doğal yaşam parkı,  2021 yılında yaklaşık 2 milyon 750 bin kişi ziyaret etti. Bu rakamın yüzde 75 ila 80’ini çevre illerden gelenler karşılıyor. Türkiye’nin her yerinden Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’na her yerden ziyaretçiler gelmekte ve bu durum Gaziantep’in ekonomisine büyük katkı sağlamakta. İnsanlar buraya geldikten sonra burayı daha küçük zannediyorlarmış ancak gezdikten sonra daha büyük olduğunu, çok beğendiklerini, temiz olduğunu ve çok fazla hayvan türünün olduğunu söylüyorlar. Ziyaretçilerimiz çok memnun kaldıklarını söylüyorlar bu verilere ziyaretin ardından çıkışta anket yaparak ulaşıyoruz.”

ZİYARETÇİLERİ 2022’DE YENİ SÜRPRİZLER BEKLİYOR

2022’deki hedeflerinden de bahseden Özsöyler konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Tünel akvaryum ve yırtıcı hayvanların içerisinde olduğu safari park yapmayı düşünüyoruz. Doğal Yaşam Parkı’mıza 2022 yılında yeni tür hayvanlar getireceğiz. Tünel akvaryum yapmayı ve içerisine yırtıcılarının olduğu yırtıcı safari yapmayı düşünüyoruz. Daha önceden yapmış olduğumuz safari parkımız Türkiye’de bir ilk ve dünyada da 3 ila 5 hayvanat bahçesinde bulunuyor. Safari parkımız 350 dönüm üzerine kurulu ve ziyaretçilerimizi park önünde araçlarımız karşılıyor. Ziyaretçilerimize araçlarla 45 dakikalık bir tur düzenliyoruz. Bu tur sırasında devekuşlarını, geyikleri, ceylanları, lamaları gibi 200 türden birçok hayvanları yakından görebiliyorlar.”

HEDEF 7 MİLYON ZİYARETÇİ!

Pandemi ve orman yangınları nedeniyle ziyaretçi sayılarında düşüşlerin olduğunu belirten Özsöyler, 2022 yılında 6 ila 7 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Bizim daha önceden bizi yıllık yaklaşık 5 milyon kişi ziyaret ediyordu. Pandemideki açılıp ve kapanmalar ve orman yangınlarından dolayı bahçemiz kapalı kalmıştı. Bu durumlardan etkilendik yoksa bizim ziyaretçi sayımız şu anda 6-7 milyon olması gerekiyordu. 2022 yılında da 6-7 milyon ziyaretçi sayısını tekrar yakalamayı hedefliyoruz. İnşallah pandemide aşılar sayesinde ülkemizin üzerinden gidecek. Biz de sürekli olarak açık kalacağımız için inşallah 6-7 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı