Hoşgeldiniz  

3’ÜNCÜ GAZİ YARI MARATONU KURTULUŞUN 100’ÜNCÜ YILI İÇİN KOŞULDU

admin | 19 Aralık 2021 | Genel, Gündem, Spor, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

3’ÜNCÜ GAZİ YARI MARATONU KURTULUŞUN 100’ÜNCÜ YILI İÇİN KOŞULDU

3’ÜNCÜ GAZİ YARI MARATONU KURTULUŞUN 100’ÜNCÜ YILI İÇİN KOŞULDU

– BİN 305 ATLET VE ONBİNLERCE GAZİ ŞEHİRLİ, 6 BİN 317 ŞEHİDİ GURURLA ANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde Gaziantep’in Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 100’üncü yıl dönümü kapsamında düzenlenen 3’üncü Gazi Yarı Maratonu’nda on binlerce Gaziantepli 6 bin 317 şehit anısına gururla koştu.  

Fransız işgalcilere karşı verilen Tarihi Antep Savunması’nda şehit düşen 6 bin 317 şehidin hatırasını yaşatmak ve “Spor Kenti Gaziantep” için spor kültürünün oluşması adına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu ortaklığında Gaziantep Valiliği koordinasyonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen 21 kilometrelik Gazi Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Yol Koşusu profesyonel atletlerin ve on binlerce Gazi şehirlinin katılımıyla yapıldı. Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü Yılı Etkinleri çerçevesinde düzenlenen yarı maratona 15 ülkeden ve 70 şehrinden 45’i milli atlet olmak üzere bin 305 atlet katıldı. Türkiye’nin en prestijli yarı maratonları arasında gösterilen Gazi Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Yol Koşusu’nun yanı sıra 5 kilometrelik “Bu 100’den Gaziantep Halk Koşusu” ile kurtuluş coşkusu, koşuya katılan vatandaşlarla şehrin dört bir yanına taşındı. Etkinlikte ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyespor sporcuları tarafından 14 Şehit Anıtı Bayrak Koşusu da yapıldı.    

Koşuların startını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar verdi.

ŞAHİN: İKİNCİ YÜZYILIN DESTANINI SİZ GENÇLER YAZACAK, GAZİANTEP’İ ‘EĞİTİM, SPOR ŞEHRİ’ SİZLER YAPACAKSINIZ

Koşular öncesi konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, organizasyona katılan herkese teşekkür ederek, “Yüz yıl önce atalarımız ne yağmur ne kar ne açlık dinledi. Gaziantep Kalesi’ne ay yıldızlı bayrağı takmak için canını verdi. 6 bin 317 şehidin torunları olarak buraya geldiğiniz için helal olsun size. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gazi Meclis’i toplayarak ‘Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Gaziantep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar’ dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. ‘Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, sana aguşunu açmış duruyor Peygamber’ diyen ecdadın torunları, sizlerle gurur duyuyoruz. Başkanınız olarak sizlerle yeni hedeflere gidiyoruz. İkinci yüzyılın destanını siz gençler yazacaksınız. Gaziantep’i ‘Eğitim, Spor Şehri’ sizler yapacaksınız. Hayat bir maraton. Bu coğrafyada çok çalışacak, güçlü olacağız. Gelecek sizlerin. Bunun için, koşuyoruz. Bu maratonu Gazi’nin adıyla koşuyoruz. Bütün dünyaya ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ diyerek hep birlikte Gaziantep için koşmaya hazırız. Koş Gaziantep, Koş Gazi’nin torunları. Yolunuz bahtınız açık olsun” diye konuştu. 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise protokol ve katılımcıları selamladı. Çintimar, maratonda ter dökecek herkes ile gurur duyduğunu dile getirerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı