Hoşgeldiniz  

ENGELSİZ YAŞAM, ARTIK ELEKTRİĞİNİ GÜNEŞTEN ALACAK

admin | 07 Aralık 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

ENGELSİZ YAŞAM, ARTIK ELEKTRİĞİNİ GÜNEŞTEN ALACAK

ENGELSİZ YAŞAM, ARTIK ELEKTRİĞİNİ GÜNEŞTEN ALACAK!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurulan Güneş Enerjisi Santral Açılışı ve Güneş Enerjisi Projelerinin Finansman Paneli için tören düzenlendi.

GBB, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Alman Uluslararası İş birliği Kurumu’nun (GIZ) Ortak Kalkınma Projesi çerçevesinde Engelsiz Yaşam Merkezi’nin çatısına kurulan 168 kilovat saat kapasiteli güneş enerjisi panellerinin açılışı bir dizi etkinliklerle yapıldı. Tören öncesi GBB Başkanı Fatma Şahin’i, merkezdeki çalışanlar ve öğrenciler Engelliler Haftası dolayısıyla mor balonlarla karşıladı. Şahin, daha sonra engelli piyanist Ufuk Selcen Şığva’nın minik resitaline ortak oldu, birlikte şarkı söyledi. Etkinlikte GIZ Ülke Direktörü Rubeena Esmail, GIZ REMI Projesi Direktörü Melanie Vieker, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak ve Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da bulundu.

Proje kapsamında Engelsiz Yaşam Merkezi’nin çatısına, konumlandırılan 168 kilovat saat kapasiteli güneş enerjisi panelleri, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma, Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Daire Başkanlığı kontrolünde tamamı hibeyle yapıldı. Proje sayesinde merkezin elektrik ihtiyacının tamamı karşılanacak. Ayrıca GBB tarafından 2015 yılından itibaren toplamda 2 megavat Güneş Enerji Santrali, 4 megavat biyogaz enerji santrali kurulumu gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı hibe desteği ile hayata geçirilen 1 megavatlık Oğuzeli Biyogaz Enerji Santrali ise kamu kurumu tarafından kurulan hayvansal atık kaynaklı Türkiye’deki ilk biyogaz santrali olma özelliğine sahip oldu. Büyükşehir, enerji konusundaki vizyonu ve hedefi doğrultusunda çalışan kurum, yenilenebilir enerji santralleri kurulumları tamamlandıktan sonra tüm elektrik enerji tüketimlerini yüzde 100 karşılayan tek kamu kurumu olacak.

ŞAHİN: İNANIYORUM Kİ ENGELLİ BİREYLERİMİZ İLERİDE BİRER HAKİM, SAVCI OLACAK

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinde gördüğü yaşama sevincinin kendisini umutlandırdığını belirterek, “Engelli dostu Gaziantep, engelsiz Gaziantep, Engelsiz Türkiye için yeşil Gaziantep, yeşil Türkiye için Kapsayıcı Gaziantep, Kapsayıcı Türkiye için bu öğrencilerimizin mutluluğu doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Bu yol, mutluluk yolu, bu yol kardeşlik yolu. Bu yolculukta merhamet, rahmet, sevgi ve doğa var. 20 yıl öncesine kadar engellinin ne adı ne de hukuku vardı. Almanya’dan gelen misafirlerimiz, az önce bizlere ne kadar şanslı olduğumuzu söylediler. Engellilerin daha öncelerinde evlerinden çıkacak öz güvenleri yoktu. Bunun yanında engellilerin evde bakım hizmetiyle ilgili ciddi sorunları vardı. Bunların aşılabilmesi için önce hukuki düzenlemeler gerekiyordu. Türkiye’de ilk kez 2005 yılında engellilerin hukuksal haklarına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Engelli kanunu çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’de hukuksal anlamda sosyal anlamda büyük ve olumlu dönüşümler gerçekleşti. 2010 yılında anayasayı değiştirdik ve engellilerimizle ilgili pozitif ayrımcılığın eşitsizliği bozmayacağını anlattık. 2014 yılına kadar da bakanlık sürecimde çok fazla şey öğrendim. Öğrendiğim her şey üzerime bir borç, bir sorumluluk yükledi. Bilgi borçlandırır. İşte bu yüzden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Engelsiz Dost imajına destek veren her bir kardeşimize müteşekkiriz. Ben inanıyorum zamanı geldiğinde engelli bireylerimiz hâkim ve savcı olacak. Hz. Mevlâna, ‘Adaleti hakkın yerine teslimdir’ diyor. Eğer adalet ve kalkınmayı sağlayacaksak engelliyi kalkınmanın bir parçası haline getirmeliyiz. Engelli memleketinde engellileri kaldıracağız” dedi.

 “EKONİMİYİ EKOLOJİYE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BURADAYIZ”

Çok kıymetli bir çalışma için burada olduklarının altını çizen Başkan Şahin, “Almanya bu çalışmada bizim müttefikimiz. Ekonomiyi ekolojiye dönüştürmek için buradayız. Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeyiz. Engelsiz Yaşam merkezi adıyla çok kurum gördük. ‘En güzelini ve en örnek olunasını bir inşa etmeliyiz’ dedik. Kamuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onayını alan ilk yer Engelsiz Yaşam Merkezi oldu. O yüzden bütün çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İşi ehline verdiğinde bu başarı zaten kaçınılmaz oluyor. Bizim ekipte de her iş uzmanının elinde. Bu iş ekip işi, lider tek başına hiçbir şey yapamaz. Bu ekip 2 milyonun bizlere emanet olduğunun farkında. Biz bu emanetin hesabını vereceğiz. O yüzden sorumluluklarımıza göre hareket etmeliyiz” diye konuştu.

ESMAİL: BAŞKAN ŞAHİN, YERELDE ENERJİ PROJELERİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

GIZ Ülke Direktörü Rubeena Esmail, yenilenebilir enerjinin insanlığın geleceği olduğuna dikkati çekerek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le birçok kez çalışma fırsatı bulduk. Kendisi yenilenebilir enerji çatısı altında birçok projenin de yerel anlamda öncülüğünü yapıyor. Gaziantep halkı, Başkan Şahin’in yerel çapta örnek niteliği taşıyan bu çalışmalarına doğrudan tanık olduğu için çok şanslı” ifadelerini kullandı.

VİEKER: GÜNEŞ ENERJİSİ TASARRUFUYLA ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇLARINA DESTEK SAĞLANABİLİR

GIZ REMI Projesi Direktörü Melanie Vieker, ise konuşmasında şunları söyledi: ““Başkan Şahin’in ‘meselenin cinsiyetle değil, ehliyetle ilgili olduğunu’ daha önceki konuşmalarında ifade ettiğine tanık olmuştum. Yine Başkanımız Fatma Hanım iyi bir teknisyen ya da mühendisin kadın-erkek ayrımından farklı olarak tecrübe ve deneyimle ilişkili olduğunu söylemişti. Bu projede de iki kadın teknisyenimiz aktif olarak yer aldı. Engelsiz Yaşam Merkezi için önemli bir adım atıldı. Her ay yüklü bir elektrik faturasını ödemek yerine bu projeden elde edilen tasarruf miktarı engelli bireylerin aktiviteleri için harcanabilir. Solar sistemi de gittikçe yaygınlaşmakta. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne de bu konudaki hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum. Bildiğiniz üzere Gaziantep yeşil şehir ilan edildi. Bu projede Gaziantep’in çevresel projeleri adı altında yeşil şehir unvanına güç katacaktır.”

Kurulan güneş enerjisinin elektrik tüketiminde sağlayacağı tasarruf, engelli bireylerin aktivitelerine, eğitimlerine ve tedavilerine harcanabilir.”

KÜÇÜKPARMAK: GAZİANTEP, ENERJİ KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR

 GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak, şunları söyledi: “Engelleri aşmak ve akabinde bireylerimizi topluma kazandırmak bizim için çok önemli. İşte tam da bu noktada bulunduğumuz bu merkezin, önemi ortaya çıkıyor. Ben de şahsım ve Gaziantep Sanayi Odası adına bu güzel merkez için Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun yanı sıra enerji verimliliği konusu uzun zamandır dünyanın gündeminde yer alıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası ve kentin diğer kurum ve kuruluşlarının birçoğu bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Fakat bu son dönemde pandemiyle birlikte zaten çok hızlı bir şekilde artan üretimin artık doğaya daha duyarlı olması konusunda dünyada öncelik oluşmuş durumda. Bu öncelik artık önemini artırarak koruyacak gibi görünüyor. Çünkü pandemi, insanların önceliklerini değiştirdi. Bu anlamda etkinlikte bulunmaktan mutluyum.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı