Hoşgeldiniz  

ŞAHİNBEY KİTAP GÜNLERİ FUARI AÇILDI(Video Haber)

admin | 02 Ekim 2021 | Eğitim, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

ŞAHİNBEY KİTAP GÜNLERİ FUARI AÇILDI(Video Haber)

ŞAHİNBEY KİTAP GÜNLERİ FUARI AÇILDI

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır” temalı fuarın açılışında konuşan Vali Davut Gül, Fuarlar yoluyla yazar ve yayınevleriyle buluşmanın sağlandığını dile getirerek kitap fuarlarının diğer etkinliklerden farklı olduğunu , kitap fiyatlarının da uygun olmasıyla kente heyecan geldiğini söyledi.

Vali Gül, “Ben inanıyorum ki Gaziantep, bu yaptıklarıyla 10 veya 20 yıl sonranın çok daha nitelikli gençlerini yetiştirecek.” dedi.

İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı ve eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise şehri kitapla buluşturan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, binaların kıymetli olduğunu ancak her şeyin başında insan yetiştirmenin geldiğini söyledi.

Resim

Fatma Şahin, koşmasına şöyle devam etti, “Zaman ve mekan bize bilgi ve yeşil ekonomi diyor. Artık şunu biliyoruz ki dünya 1,5 derece daha ısınsa torunlarımıza bırakacağımız bir dünya kalmayacak. Bizim okumamız gerekiyor. Daha da önemlisi okumaktan çıkan dersi anlamamız gerekiyor. Anladığımızı irfan ile uygulamamız gerekiyor. Uygulamadığımız bilgi yalın kalıyor. İşte o yüzden okumak bir cemre gibi gönüle dokunmaktır.”

Resim

Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ise fuara “Kitap hayattır, hayat kitaptır.” sloganıyla başladıklarına işaret ederek, “Kitap fuarını ilk defa düzenliyoruz. 9 gün boyunca 105 yayınevi ve 28 yazarımız kitapseverlerle buluşacak. Yazarlarımız, imza günleri düzenleyecek. Amacımız, bu şehre yakışır bir şekilde nesillerin yetişmesi amacıyla kitaba yatırım yapmak, okur ile yazarları buluşturmak. Bugüne kadar 9 milyonun üzerinde kitabımızı öğrencilerimize hediye ettik. Bu şehri okumaya teşvik ediyoruz” dedi.

Resim

Okumayı teşvik etmek amacıyla Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinin karşısına 40 bin metrekare inşaat alanıyla Türkiye’nin ikinci büyük kütüphanesini yapacaklarını belirten Tahmazoğlu, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinin projesinin bittiğini ve ihalesinin yapılacağını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti; “Projemiz bitti ve ihalesi yapılacak. 2022 yılının sonu itibarıyla kütüphanemizi Gaziantep ve Şahinbey halkının hizmetine sunacağız. Hem normal kitaplarımız hem de dijital kütüphane olacak. 24 saat açık olacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, lisans üstü ve doktora öğrencileri için ayrı salonlarımız olacak. Bireysel ve grup çalışmalarımız olacak. Kütüphanemize gelen öğrenci, istediği bilgiye erişebilecek. İkramlarımız olacak. Kapalı ve açık otoparkı ile Gazianteplilerin uğrak yeri olacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kütüphanenin minyatürünü buraya yapmış olacağız.”

Açılışa, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzer ve Mehmet Erdoğan, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Açılışa, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzer ve Mehmet Erdoğan, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Nizip Kaymakamı Kemal Şahin , Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe  ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı