Hoşgeldiniz  

OSMANLI SANCAĞI ARTIK HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHINDA

admin | 06 Ağustos 2021 | Foto Galeri, Tüm Manşetler, Video Galeri A- A+

OSMANLI SANCAĞI ARTIK HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHINDA

OSMANLI SANCAĞI ARTIK HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHINDA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Restorasyonlarını titizlikle sonuçlandırdığımız bir Osmanlı sancağı, bir seccade ve bir örtüyü bugün itibarıyla Hacı Bektaş Müzemizin Kiler Evi Bölümü’nde sergiye açıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Unesco  ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılı dolayısıyla, “İnsanlığın özü sevgi, barış, kardeşlik” sloganıyla Hacı Bektaş Veli Külliyesi önünde düzenlenen anma programına katıldı.

Programda, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran , Hacı Bektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ve Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel de birer konuşma yaptı. Programı dua ve gülbengle açan Hacı Beştaş Veli Postnişini Veliyettin Ulusoy “burada makam ve mevki kalkar ve herkes bizim için artık bir candır” dedi. Daha sonra  Sarı Saltuk Ocağından Ali Ekber Yurt dede, Hıdır Abdullah Sultan Ocağı dedesi Ahmet Ulu dede birer konuşma yaptılar.

Tiyatro gösterisi ve dinleti sunulan programa, Ankara Valisi Vasip Şahin, Yozgat Valisi Ziya Polat, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ve Malatya Valisi Aydın Baruş ile İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, sanatçı Hülya Koçyiğit ve davetliler katıldı.

ANADOLU İRFANINI YILMADAN, USANMADAN ANLATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

“Hünkarın ocağına misafir olmanın bir inanç, bir kültür ve fikir deryasına yelken açmak” gibi olduğunu kaydeden Ersoy, şunları kaydetti:

“O, kendimizi bulacağımız, bizde bizden fazlası olduğunu anlayacağımız, ötesine ulaşmak için arayışta olacağımız uzun bir yolda; huzurla, umutla ama ‘Bitti’ demeden, ‘Oldum’ diye düşünmeden daima yürümenin örneğidir. Neticede bizim sorumluluğumuz da budur. Koşulsuz, şartsız, kendi doğrularımıza saplanmadan, nefsimizi ikna etme derdine düşmeden hakikati aramak ile yükümlüyüz. Zira ancak arayan olunca yol bulunur, yol gösterenlerle yaren olunur, en nihayetinde de o yolu var edene kavuşulur. Şunu da unutmayalım, sadece kendimizden sorumlu değiliz. Peygamber Efendimiz, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.’ diyor. Hayrın peşinde koşmak dolayısıyla duymayana duyurmak, bilmeyene öğretmek, anlamayana anlatmak da lazım. Bizim çabamız da budur.”

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılının UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programına alındığını anımsatan Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 2021’i “Hacı Bektaş Veli Yılı” ilan etmesiyle gerekli adımlar atılarak, bakanlıkları öncülüğünde onun öğretilerinin anlatılacağı etkinlikler düzenlenmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

“Bu manevi havayı solumak için herkesi buraya davet ediyorum”

Uluslararası çok güzel bir sempozyum gerçekleştirerek dün etkinlikleri başlattıklarını hatırlatan Ersoy, şöyle konuştu:

“Bilim insanlarımız, akademisyenlerimiz ve çevrimiçi olarak etkinliğe iştirak eden yabancı katılımcılarımızla Hacı Bektaş Veli’nin çağları ve sınırları aşan etkisi, izleri detaylarıyla anlatıldı; fikirler ve bilgiler paylaşıldı. Anadolu irfanını bina eden, yaşatan ve yayan manevi rehberlerimizin bilinmesini, fikirlerinin öğrenilmesini ve anlaşılmasını sağladığımız ölçüde, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de insanlığa çok büyük bir fayda sunmuş, daha geniş kitlelerin sahipleneceği bir miras bırakmış oluruz. O yüzden yılmadan, usanmadan anlatmayı sürdüreceğiz.

Bu minvalde UNESCO ile iş birliği içinde etkinlikler düzenlemeye ve hünkarın sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Bu ocağın emanetlerine de bu bilinçle sahip çıkıyoruz. Restorasyonlarını titizlikle sonuçlandırdığımız bir Osmanlı sancağı, bir seccade ve bir örtüyü bugün itibarıyla Hacı Bektaş Müzemizin Kiler Evi Bölümü’nde sergiye açıyoruz. Yine bu büyük velimizi ağırlamış 800 yıllık bir kültür mirası olan Kadıncık Ana Evi’ni restore ettik. Hayırlı olmasını diliyor, bu manevi havayı solumak için herkesi buraya davet ediyorum.”

GAZİANTEP ALEVİ DEDELERİ VE MUHTARLARI HÜNKARIN DERGAHINDA BİRLİK BARIŞ DUASI ETTİLER

ALEVİ DEDE VE MUHTARLARDAN BAKAN ERSOY VE GAZİANTEP VALİSİ DAVUT GÜL’E TEŞEKKÜR

Gaziantep’te çeşitli köy ve mahallede yaşayan Muhtarlar ve alevi cemlerini yürüten dedeler UNESCO  ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılı dolayısıyla Hacı Bektaş Veli etkinliğine katıldılar.

Davete Alevi Kültür Dernekleri ve diğer Alevi dernekleri siyasi muhalif düşünceleri nedeniyle katılmayı ret ederken kırsalda cem yürüten dedeler ve muhtarlar Kültür Bakanlığının davetine icabet ettiler. Gaziantep kültür ve Turizm İl müdürü Bülent Öztürk ve ekibi rehberliğinde hem turistik gezi hem de Hünkarın kapısında duaları ve niyazlarıyla eşlik eden dedeler etkinliklere katkı sağlayan Gaziantep Valisi Davut Gül’e de ayrıca teşekkür ettiler.

Gaziantep dedeleri ayrıca Kültür ve Turizm  Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Gaziantep’li olan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’i de Gaziantep kırsal mahalle köylerinde cem ibadetine davet ettiler.

Dedekargın Ocağı dedesi Mehmet Güngör dede ve Çepni dedesi Hüseyin Keskin dede günün anlamına dair bilgiler verdiler ,dualar ve gülbengler okudular

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı