Hoşgeldiniz  

Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Aylık İhracatı Gerçekleşti

admin | 03 Temmuz 2021 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Aylık İhracatı Gerçekleşti

Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Aylık İhracatı
En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Irak, ABD ve Suriye

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Haziran ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. Geride bıraktığımız ayda Bölgenin ihracatı, bir önceki yılın Haziran ayına göre %34 oranında artarak 1 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleşti. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep ise Haziran ayını %41’lik artış oranı ve 914 milyon 302 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerine ulaştı. Dış ticarette yıl boyunca kırdıkları rekorlara bu ay yenilerini eklediklerini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Haziran ayında Gaziantep tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı. Bölgemiz ise şimdiye kadarki en yüksek Haziran ayı ihracat rakamlarına ulaştı. Ayrıca geçtiğimiz ay toplam 173 ülkeye ihracat gerçekleştiren Bölgemiz, Haziran ayları itibarıyla en fazla ülkeye mal ihraç ettiği ayı geride bıraktı. Bölge olarak ihracat hacminde istikrarlı bir artış yakaladık. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

İhracatçı Sayısında Haziran Ayı Rekoru

2021 yılının ilk 6 aylık ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci, “2021 yılının ilk yarısında Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre %38’lik artışla 5 milyar 470 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 4 milyar 825 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını %40 oranında artırdı.” ifadelerini kullandı.

İhracatçı sayısında Haziran ayı rekoru kırdıklarını ifade eden Kileci; “Bölgemiz, Haziran ayı boyunca 2.474 firmasıyla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise 1.720 olarak hesaplandı. Bu rakamlarla hem Bölgemiz hem de Gaziantep, ihracatçı sayısı bakımından en yüksek Haziran ayını geride bıraktı. Gaziantep başta olmak üzere Bölgemizdeki ihracatçı sayısının artması büyük bir mutluluk.” dedi.

En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Irak, ABD ve Suriye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri %35,7 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri %19,4 payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise %15,1 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2021’in Ocak-Haziran ayları arasında toplam 192 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Mısır, Libya ve İsrail; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu. Kileci, Bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile dış giyimin yer aldığını sözlerine ekledi.

Gaziantep’ten Yılın İlk Yarısında 4 Milyar 825 Milyon Dolarlık İhracat

Gaziantep, 2021 Ocak-Haziran dönemindeki 4 milyar 825 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in %148’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci; “Hedefimiz, Gaziantep’i en fazla ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında daha yukarılara taşımak.” değerlendirmesinde bulundu. Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.

2021 yılı Haziran ayında GAİB’in iştigal sahasına giren diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci, Kahramanmaraş’ın 115 milyon dolar, Mardin’in 75,1 milyon dolar, Malatya’nın 27,1 milyon dolar, Diyarbakır’ın 18,2 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 13 milyon dolar, Adıyaman’ın 10 milyon dolar ve Kilis’in 6,3 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı