Hoşgeldiniz  

TÜRKİYE’NİN İLK ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPOSU GAZİANTEP’TE AÇILIYOR

admin | 25 Haziran 2021 | Ekonomi, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

TÜRKİYE’NİN İLK ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPOSU GAZİANTEP’TE AÇILIYOR

TÜRKİYE’NİN İLK ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPOSU GAZİANTEP’TE AÇILIYOR 

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, GTB tarafından yaptırılan Türkiye’nin ilk ve tek Antep Fıstığı Lisanslı Deposu’nun, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılacağı törenle açılışının gerçekleştirileceğini söyledi. 

GTB Başkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen Antep Fıstığı Lisanslı Deposu’nun açılış töreninin, 26 Haziran Cumartesi Günü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini ifade etti. 

Antep Fıstığının ana vatanı Gaziantep’te hizmete kazandırılan Antep Fıstığı Lisanslı Deposu’nun temelinin 2019 yılında atıldığını anımsatan Akıncı, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ise tesiste ürün kabul işlemlerine başlandığını söyledi. 

Gaziantep-Nizip Karayolu üzerinde hizmet vermeye başlayan Lisanslı Deponun, yaklaşık 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olduğunu kaydeden Akıncı, yaklaşık 11 bin metrekare toplam alanda kurulu bulunan tesiste kuru kırmızı kabuklu, kırmızı kavlak ve boz kavlak antepfıstığı ürünlerinin depolanmak için kabul işlemlerine başlandığını dile getirdi. 

Antep Fıstığı Lisanslı deponun üreticilere sağladığı avantajlar ve destekler hakkında da bilgiler veren Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“İKA destekleriyle Antep Fıstığının ana vatanı Gaziantep’te hizmete kazandırdığımız Antep Fıstığı Lisanslı Depo, Türkiye’de sektöründe bir ilk teşkil etmekte. Lisanslı depomuz üreticilerimize, sanayicilerimize ve tacirlerimize sağlıklı, sigortalı ve güvenli bir ortamda ürünlerini muhafaza etme olanağı sağlamakta. Faaliyetlerini devlet güvencesi altında sürdüren lisanslı depomuz ayrıca çiftçilerimize ELÜS aracılığıyla finansa kolay erişim imkânı da sunmakta. Depoya kabul edilen ürünler diğer lisanslı depoların aksine, lisanslı depomuzda birbirine karıştırılmadan çuvallanarak kafeslerde muhafaza edilmekte. Üretici kendi ürününü istediği zaman tekrar geri alabilmekte veya elektronik ortamda satabilmekte. Bunların yanı sıra ürününü lisanslı depoya getiren üreticilerimiz devletimizin sağladığı ton başına 100 TL nakliye, ton başına 30 TL kira ve parti başına 25 TL analiz desteklerinden de faydalanabilmekte. Antep Fıstığının geleceğine yapılmış önemli yatırımlardan biri olarak değerlendirdiğimiz Antep Fıstığı Lisanslı Depomuzun, şehrimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.” 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı